Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.07.2012, 19:46:52
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Si o minune a Sf. Ioan Rusul, sa i-o spui si tatalui tau:

"Un cunoscut inginer din Atena, dupa mai multe analize de laborator, a aflat de la doctori ca durerile de cap foarte puternice si schimbarile pe care le simtea in starea de sanatate se datoreaza unei tumori maligne, unui cancer la creier.

Doctorii il indeamna sa se hotarasca singur sa i se faca operatia: trebuie taiata cutia craniana deasupra fruntii, apoi de jur imprejur si, dupa aceea, sa i se extraga tumoarea.
Intreba daca pot aparea si efecte negative. Doctorii ii spun care sunt pericolele, care sunt riscurile ca operatia sa nu reuseasca, tot adevarul. Inginerul nu accepta operatia, si incepe sa aiba crize din ce in ce mai dureroase.

La cateva zile dupa aceea, la ora 3 noaptea suna telefonul.
- Unchiule, tu esti? (Il intreaba nepotica sa de 13 ani, un adevarat ingeras). Unchiule, iarta-ma ca-ti telefonez la ora asta, dar de-abia m-am trezit. Am avut un vis despre tine. Am vazut in somn un tanar blond, inalt, frumos, care mi-a zis: "copilul meu, sunt Sfantul Ioan Rusul; spune-i unchiului tau, inginerul, sa primeasca operatia ca sa i se scoata tumoarea. Voi tine eu mana chirurgului, nu i se va intampla nimic rau".
Unchiule, sa nu spui "nu" Sfantului.
Inginerul accepta, i se face interventia chirurgicala si tumoarea este extirpata.

Cum straluceau fetelor tuturor cand l-am vazut aici, in biserica Sfantului (povesteste preotul acestei biserici), impreuna cu nepotica ce vorbise cu Sfantul! Si-a scos palaria, pansamentele erau inca pe locul unde se facuse taietura craniului.” - (fragment extras tot din capitolul „Nu vreau sa merg la doctor” din cartea amintita mai sus.)

Sfantul Ioan Rusul, mare facator de minuni, sa se roage lui Hristos pt. tatal tau, Dumitru.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.07.2012, 19:59:14
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Si o minune a Sf. Ioan Rusul, sa i-o spui si tatalui tau:

"Un cunoscut inginer din Atena, dupa mai multe analize de laborator, a aflat de la doctori ca durerile de cap foarte puternice si schimbarile pe care le simtea in starea de sanatate se datoreaza unei tumori maligne, unui cancer la creier.

Doctorii il indeamna sa se hotarasca singur sa i se faca operatia: trebuie taiata cutia craniana deasupra fruntii, apoi de jur imprejur si, dupa aceea, sa i se extraga tumoarea.
Intreba daca pot aparea si efecte negative. Doctorii ii spun care sunt pericolele, care sunt riscurile ca operatia sa nu reuseasca, tot adevarul. Inginerul nu accepta operatia, si incepe sa aiba crize din ce in ce mai dureroase.

La cateva zile dupa aceea, la ora 3 noaptea suna telefonul.
- Unchiule, tu esti? (Il intreaba nepotica sa de 13 ani, un adevarat ingeras). Unchiule, iarta-ma ca-ti telefonez la ora asta, dar de-abia m-am trezit. Am avut un vis despre tine. Am vazut in somn un tanar blond, inalt, frumos, care mi-a zis: "copilul meu, sunt Sfantul Ioan Rusul; spune-i unchiului tau, inginerul, sa primeasca operatia ca sa i se scoata tumoarea. Voi tine eu mana chirurgului, nu i se va intampla nimic rau".
Unchiule, sa nu spui "nu" Sfantului.
Inginerul accepta, i se face interventia chirurgicala si tumoarea este extirpata.

Cum straluceau fetelor tuturor cand l-am vazut aici, in biserica Sfantului (povesteste preotul acestei biserici), impreuna cu nepotica ce vorbise cu Sfantul! Si-a scos palaria, pansamentele erau inca pe locul unde se facuse taietura craniului.” - (fragment extras tot din capitolul „Nu vreau sa merg la doctor” din cartea amintita mai sus.)

Sfantul Ioan Rusul, mare facator de minuni, sa se roage lui Hristos pt. tatal tau, Dumitru.
Delia, multumesc mult! Din pacate, eu nu sunt in tara sa pot fi langa el mereu. Si el nu merge la doctor de frica, dar am Milostivul Dumnezeu a randuit asa incat, am sunat azi dimineata acasa si mi-a spus mama ca a acceptat sa mearga sa se interneze la spital si va incepe tratament. Slava Domnului!
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.07.2012, 20:00:13
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Tina, uite un mic fragment dintr-un capitol intitulat „Nu vreau sa merg la doctor” , din cartea lui Danion Vasile, Despre infruntarea bolilor:

„Sunt crestini care dintr-o ravna exagerata nu vor sa mearga la consult, ci asteapta sa fie vindecati direct de Dumnezeu, ca si cum Dumnezeu nu ar lucra si prin doctori.
Dar greseala lor nu este mai mica decat a celor care alearga la doctor pentru cea mai mica problema sau care atunci cand sunt bolnavi isi pun toata nadejdea numai in iscusinta doctorului si in efectele tratamentului cu medicamente.

Sfantul Vasile cel Mare scria ca "este o incapatanare sa refuzi ajutorul artei medicilor".

Sfantul Diadoh al Foticeii ii sfatuieste pe crestini ca la vreme de boala sa ceara ajutorul celui randuit de Dumnezeu pentru a-i ajuta "mai ales pentru ca sa nu cada in slava desarta si in ispita diavolului, din care pricini unii dintre ei se lauda adeseori ca nu au trebuinta de doctori".

Sfantul Teofan ne arata ca, daca nu avem grija de trupurile noastre, pacatuim: "Impotrivirea dumneavoastra la indicatiile doctorilor nu e prea vrednica de lauda... Dumnezeu a facut si doctorii si doctoriile - nu ca sa existe degeaba, ci ca de ei sa se foloseasca bolnavii.

Totul e de la El; El ingaduie ca omul sa boleasca si tot El ne-a inconjurat cu mijloace de vindecare. Daca a pazi darul dumnezeiesc al vietii este o datorie, tot datorie este si a te trata atunci cand esti bolnav.
Poti sa nu te tratezi asteptand vindecarea de la Dumnezeu, dar asta presupune o mare indrazneala. Poti sa nu te tratezi, ca sa-ti calesti rabdarea, incredintandu-te voii lui Dumnezeu, dar aceasta este un lucru foarte inalt, si atunci fiecare "of" i se socoate drept vina omului" .... continuare aici http://www.crestinortodox.ro/carti-o...tor-79951.html

Pentru rugaciunile Nascatoarei de Dumnezeu si ale tuturor sfintilor, Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeule, miluieste-l pe robul Tau, Dumitru, si randuieste-i Tu toate cele de folos.
Dumnezeu sa te binecuvanteze!
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.07.2012, 21:01:51
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Tina, ia-l si du-l la medic, chiar si obligat, cum adica sa-i fie frica de spitale? Dar de altele mai nasoale care se pot intampla daca nu merge la tratament nu-i e frica?

Du-l la spital, rugaciunile sunt frectie la picior de lemn.

Daca esti bolnav si nu ai medicamente mori, chiar daca faci rugaciuni 24/24.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.07.2012, 21:16:24
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tina06 Vezi mesajul
Delia, multumesc mult! Din pacate, eu nu sunt in tara sa pot fi langa el mereu. Si el nu merge la doctor de frica, dar am Milostivul Dumnezeu a randuit asa incat, am sunat azi dimineata acasa si mi-a spus mama ca a acceptat sa mearga sa se interneze la spital si va incepe tratament. Slava Domnului!
E o veste buna. Slava Domnului!
Dumnezeu lucreaza si prin doctori.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.07.2012, 21:55:32
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Ma alatur si eu. O sa citesc incepand de luni Acatistul si Paraclisul Maicii Domnului.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.07.2012, 22:59:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tina06 Vezi mesajul
Buna ziua,

Am si eu o rugaminte. Am vazut aici pe site ca sunt multi care se roaga in grup, pentru o anume problema.

Tatal meu este bolnav- inca nu stim ce are, dar i s-a umflat mana si e vanata si are ca niste crescaturi de carne pe ea si se plange ca il doare mana si inima, nu doarme de zile -ntregi.

A fost la medic acum o saptamana si i-au dat tratament si antibiotice, dar i-e mai rau acu. De spital i-e frica sa se duca, incercam sa-l convingem sa mearga, dar e mai greu, ca are frica de spitale.

Va rog din suflet, daca aveti timp, sa il pomeniti pe tatal meu, Dumitru in rugaciuni . Am sa incep si eu de azi sa citesc Acatistul Maicii Domnului si Paraclisul seara de seara. Dar voi ca sunteti mai curati cu inima ca mine, va rog sa-l pomeniti.

Multumesc din suflet !
Dupa cum spui ca arata treaba - cel mai mare ajutor ar fi sa ajunga de URGENTA la un spital bun, ca nu se stie..
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.07.2012, 10:37:48
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kikyo_ea Vezi mesajul
Ma alatur si eu. O sa citesc incepand de luni Acatistul si Paraclisul Maicii Domnului.
Dumnezeu sa te binecuvanteze !!!!!
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.07.2012, 10:38:21
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dupa cum spui ca arata treaba - cel mai mare ajutor ar fi sa ajunga de URGENTA la un spital bun, ca nu se stie..
Merge astazi si se interneaza, Doamne Ajuta
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.07.2012, 10:40:27
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Tina, ia-l si du-l la medic, chiar si obligat, cum adica sa-i fie frica de spitale? Dar de altele mai nasoale care se pot intampla daca nu merge la tratament nu-i e frica?

Du-l la spital, rugaciunile sunt frectie la picior de lemn.

Daca esti bolnav si nu ai medicamente mori, chiar daca faci rugaciuni 24/24.
Are fobie .Rugaciunile ajuta. Pana acum cateva zile nu vroia sa auda de spital si astazi merge. Slava Domnului! Ma simt rusinata, dragi frati, pentru ca ati sarit in ajutorul tatalui meu si ma sprijiniti in rugaciune, si eu cartesc cand fac Acatistul ca ba e lung, ba nu stiu ce. Rusine sa-mi fie mie si cinste voua si Domnul sa ma ajute sa staruiesc in rugaciune !
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne rugam pentru tatal meu, Niculae Daniela1a Rugaciuni 19 12.03.2012 16:30:14
Va rog frumos o rugaciune pt tatal meu care se stinge! Patrice Generalitati 41 21.04.2011 19:03:46
O rugaciune ptr tatal meu Constantin alinutza109 Umanitare 15 07.12.2010 18:03:37
Ajutor umanitar pentru 6 copiii si tatal lor... nutzy Umanitare 297 07.10.2009 21:05:47