Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.11.2008, 12:36:07
petrut-angel's Avatar
petrut-angel petrut-angel is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2008
Locație: Taroviste
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Post Biserica Speranta Vietii Targoviste - O alta ramura penticostala

Cati dintre dv ati auzit despre Biserica Speranta Vietii ? Este o biserica de origine penticostala,care din pacate se pare ca incepe sa prinda din ce in ce mai multe "roade" atat in Targoviste cat si in Dambovita.Ceea ce este mai grav e faptul ca aceasta biserica,practic se orienteaza numai spre racolarea tinerilor.Aprox.80%din membrii acesteia sunt tineri cu varste cuprinse intre 14-35 de ani.
Ce se poate face pentru a combate aceasta "migratie"a tinerilor catre cultele neoprotestante?As vrea sa fac ceva in aceasta privinta , dar nu stiu ce !!! Am prieteni acolo si in mai multe culte neoprotestante si sincer ma doare sufletul atunci cand ii vad cazuti in aceste rataciri si falsitati !!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.12.2008, 14:48:03
sorin_m sorin_m is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2008
Locație: Targoviste
Mesaje: 3
Smile

Slavit sa fie Domnul !! In loc sa ne bucuram ca oamenii renunta la a se complace in pacatele lor si se indreapta catre Dumnezeu ne plangem ca ne-a plecat membrii din biserica si nu-i mai iese banii de bmw preotului !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.12.2008, 16:53:19
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sorin_m Vezi mesajul
Slavit sa fie Domnul !! In loc sa ne bucuram ca oamenii renunta la a se complace in pacatele lor si se indreapta catre Dumnezeu ne plangem ca ne-a plecat membrii din biserica si nu-i mai iese banii de bmw preotului !
Pai stai ca nu inteleg!!! Ce treaba are Biserica Ortodoxa cu membrii care pleaca sa nu iasa bani de bmw preotului si cu intoarcerea de la pacate catre Dumnezeu?
Nu cumva vrei sa spui ca acei oameni care au parasit Biserica Ortodoxa,s-au lepadat de pacate si s-au apropiat de Dumnezeu?
Stai linistit Sorine ca nu este adevarat.Daca acei crestini care au parasit Ortodoxia,insa s-au lasat de baut,injurat,desfranat si alte blestematii,asta nu inseamna ca sunt pe calea cea buna si ca s-au apropiat de Dumnezeu.
Diavolul nu se mai chinuie sa ii ispiteasca cu astfel de lucruri pentru ca sunt deja ai lui.Orice om care se leapada de Sfanta Biserica Ortodoxa,chiar daca are o viata(parut) mai curata decat inainte de lepadare tot in iad se duce.
Pt. diavol conteaza foarte mult sa ajunga in iad cat mai multi lepadati de ortodoxie pt ca stie ca nu vor mai iesi de acolo niciodata.
Daca nu stiai draga Sorine,pe cei care au murit ortodocsi,chiar daca au avut unele pacate in viata insa s-au spovedit si s-au impartasit pe patul de moarte,chiar daca ajung in iad,Biserica prin rugaciunile Ei ii poate scoate de acolo.Pe eretici insa,nu ii va scoate nimeni de acolo in vecii vecilor.De aceea se lupta diavolul sa fie cat mai multi eretici,pt ca aia nu au cele 7 taine,nu au rugaciuni pt.adormiti,nu au nimic.
Totusi trebuia sa convinga cu ceva ca aceste erezii sunt bune,pt. a atrage cat mai multi adepti.Si ce a facut?A eliminat ispitele patimilor trupesti si s-a axat pe patimile sufletesti(erezie,mandrie).
Si...stai linistit ca nu isi ia preotul bmw,isi iau pastorii Bentley si Jaguar.
Deci tine minte dragul meu Sorin:IN AFARA DE BISERICA ORTODOXA NU EXISTA MANTUIRE!!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.12.2008, 16:54:49
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Pacat ca se creeaza atatea secte si culte mincinoase,nu este clar ca sunt prostii?se pot considera ele adevarata religie a lui Dumnezeu?Crestinismul care este de 2000 de ani si care are cei mai multi adepti..faceti diferenta...dupa parerea mea,nu ortodoxia sau catolicismul ci CRESTINISMUL este dreapta credinta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.12.2008, 17:06:56
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Pacat ca se creeaza atatea secte si culte mincinoase,nu este clar ca sunt prostii?se pot considera ele adevarata religie a lui Dumnezeu?Crestinismul care este de 2000 de ani si care are cei mai multi adepti..faceti diferenta...dupa parerea mea,nu ortodoxia sau catolicismul ci CRESTINISMUL este dreapta credinta.
Dragul meu Tiger,crestinismul s-a divizat in doua in anul 1054.Biserica de Rasarit(ortodocsi)si Biserica de Apus(catolici).Catolicii s-au departat mult de calea cea dreapta,de hotararile sfintelor sinoade etc.prin dogmele care le-au introdus.
Orto=drept,doxia=credinta. Ortodoxia=dreapta credinta
Ortodoxia nu a schimbat nimic vreme de 2008 ani.Ortodoxia respecta hotararile sinodului apostolic si ale sinoadelor ecumenice intocmai.
Ortodoxia este adevaratul crestinism.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.12.2008, 23:20:57
sorin_m sorin_m is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2008
Locație: Targoviste
Mesaje: 3
Smile

Dragul meu strajer, imi pare rau ca nu sunt de acceasi parere cu tine. Iti dau vestea proasta ca s-ar putea sa iti petreci vesnicia alaturi de multi catolici, penticostali, adventisti sau baptisti....Mantuirea este a Domnului si bucur ca El o da cui o vrea, este un dar primit prin har (favor nemeritat) tuturor celor ce cred in Numele Celui Sfant si respecta poruncile Lui !

Da-mi voie sa te corectez totusi, eu sunt din targoviste, am prieteni care merg la Speranta vietii, intradevar majoritatea sunt tineri. Recunosc ca prima impresie a fost ca sunt foarte ciudati, dar dupa ce i-am cunoscut am ramas uimit de cat de minunat le-a transformat Dumnezeu viata. Este chiar incredibil !

Am inghitit totusi cu noduri aceasta lectie si a trebuit sa accept ca Dumnezeu este si in viata lor !

Cat despre cei care au facut din Dumnezeu o afacere, fie ei preoti, pastori, papi, etc isi vor primi rasplata....cum si-au primit-o vanzatorii din Templul de la Ierusalim pe vremea Domnului Iisus... Dumnezeu e drept!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.12.2008, 23:37:59
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Cultu Penticostal este in continua dizidenta!Asa ca aparitia unei dizidente la Targoviste,nu este ceva deosebit ,ci o forma de manifestare a lui Anticrist.Aceasta manifestare trebuie sa fie la inceput cu aparenta cuvioasa ,pt a insela pe multi!Multi confunda ,,umanismul'' cu crestinismul!Dar umanismul este doctrina care vrea sa faca omul bun excluzandu-l pe Dumnezeu!In esenta umanismul este o doctrina de sorginte atee,manifestandu-se uneori ca pseudoreligie sau a idolatrie( avand omul ca idol)!
O biserica penticostala(in lume sunt peste 500 ,care fiecare se proclama cea adevarata,adica fiecare ,,predicator'' mai istet isi face o biserica proprie)este din start noncrestina prin batjocorirea cinzecimii!(desi in aparenta o cinstesc)
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.12.2008, 23:54:30
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sorin_m Vezi mesajul
Dragul meu strajer, imi pare rau ca nu sunt de acceasi parere cu tine. Iti dau vestea proasta ca s-ar putea sa iti petreci vesnicia alaturi de multi catolici, penticostali, adventisti sau baptisti....Mantuirea este a Domnului si bucur ca El o da cui o vrea, este un dar primit prin har (favor nemeritat) tuturor celor ce cred in Numele Celui Sfant si respecta poruncile Lui !

Da-mi voie sa te corectez totusi, eu sunt din targoviste, am prieteni care merg la Speranta vietii, intradevar majoritatea sunt tineri. Recunosc ca prima impresie a fost ca sunt foarte ciudati, dar dupa ce i-am cunoscut am ramas uimit de cat de minunat le-a transformat Dumnezeu viata. Este chiar incredibil !

Am inghitit totusi cu noduri aceasta lectie si a trebuit sa accept ca Dumnezeu este si in viata lor !
Nu neg nicio clipa ca imi pot petrece vesnicia alaturi de cei din denominatiunile de mai sus,insa acestia vor fi cei care chiar nu au cunsocut Ortodoxia(nu cei care au lepadat-o).
Daca mantuirea s-ar da ca un favor nemeritat(sola gratia) nu inteleg la ce ar mai fi necesare faptele bune.Insa noi ortodocsii stim foarte clar ca credina fara fapte moarta este.
Daca mantuirea s-ar da cui voieste Domnul,in cazul acesta am cadea in predestinare.Adica pot sa fiu cat de bun sau cat de rau,ca la urma urmei Dumnezeu daca vrea tot ma mantuieste.
In postarea ta totusi spui ca vor fi mantuiti cei care asculta de poruncile Lui dar vor fi mantuiti printr-un facor nemeritat.De ce dragule te contrazici singur?
Ori esti de acord cu Sola Gratia(de care vad ca te-ai cam molipsit de la "vorbitorii in limbi ceresti") ori esti de acord ca pentru mantuire sunt necesare si faptele?
Mai spui tu ca Dumnezeu este si in viata lor.Asa este,insa doar prin Pronia Sa fata de ei,ca in inima lor nu mai locuieste de cand au primit duhul penticostal care ii face sa vorbeasca in "limbi ceresti".
Daca le-ar fi trasnformat Dumnezeu viata intr-un mod minunat, ar fi devenit ortodocsi activi,ar fi cinstit Biserica Ortodoxa,pe Maica Domnului,pe sfinti,cele 7 taine..etc.
Practic daca ar fi fost Dumnezeu in viata lor erau ORTODOCSI.Insa in viata lor lucreaza acum tot un dumnezeu(ai dreptate in ceea ce spui tu),insa este dumnezeul(diavolul) acestei lumi.
Si pentru a-ti arata ca nu te mint si ca vreau intr-adevar sa-ti arat cat de indracita este secta penticostala,acceseaza aceste link-uri,nu de alta dar cred ca e mai bine sa-ti arate chiar ei :
http://www.youtube.com/watch?v=2ZbkHws7Vic
http://www.youtube.com/watch?v=RSIKpfVG8SU&NR=1
http://www.youtube.com/watch?v=eShUJ...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=Hu0wS...eature=related
Uite-l si pasta din Targoviste cu cat zel(crizat) predica(mai are putin si ia la bataie pe bietii enoriasi):
http://www.youtube.com/watch?v=olpZY...eature=related
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.01.2009, 17:40:45
petrut-angel's Avatar
petrut-angel petrut-angel is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2008
Locație: Taroviste
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de sorin_m Vezi mesajul
Recunosc ca prima impresie a fost ca sunt foarte ciudati, dar dupa ce i-am cunoscut am ramas uimit de cat de minunat le-a transformat Dumnezeu viata. Este chiar incredibil !

Am inghitit totusi cu noduri aceasta lectie si a trebuit sa accept ca Dumnezeu este si in viata lor !

Sorin,tin sa te contrazic in unele privinte....
Si eu sunt tot din Targoviste ,am fost de cateva ori la Speranta Vietii invitat de mai multe cunostinte si am avut ocazia sa cunosc multe persoane acolo,unde am si multi prieteni.Insa in acelasi timp,am vazut si foarte multe lucruri care sunt in contradictie cu invatatura cea adevarata si cu Sf.Scriptura.Interesant este ca pastorul acestei biserici,afirma ca a format aceasta biserica in urma unei viziuni pe care a avut-o in 1994!!Inchipuieti ce s-ar intampla daca toti am avea cate o viziune si am infiinta cate o biserica....dupa bunul nostru plac!!! Acesta este si motivul pentru care penticostalii s-au ramificat in "1001"de biserici,si fiecare dintre ele spun ca este cea adevarata.Biserica lui D-zeu,cea ADEVARATA este Una singura Sorine,EA este "stalpul si temelia adevarului"de la formarea in secolul I pana in prezent si in veci. Unde a fost biserica Speranta Vietii acum 20 de ani,acum 100 de ani,acum1000 de ani......toti oamenii care au trait pana la formarea acestei biserici (si in general a protestantilor!!!) au trait in intuneric?
Adevarata credinta a lor (si a neoprotestantilor) nu este in Hristos,ci in imaginea falsa pe care si-o fac despre EL.Hristos este ADEVARUL si cel care vrea sa-L iubeasca pe Hristos trebuie sa invete a iubi ADEVARUL (Ioan 14:21) si poruncile LUI.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.01.2009, 18:34:54
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrut-angel Vezi mesajul
Cati dintre dv ati auzit despre Biserica Speranta Vietii ? Este o biserica de origine penticostala,care din pacate se pare ca incepe sa prinda din ce in ce mai multe "roade" atat in Targoviste cat si in Dambovita.Ceea ce este mai grav e faptul ca aceasta biserica,practic se orienteaza numai spre racolarea tinerilor.Aprox.80%din membrii acesteia sunt tineri cu varste cuprinse intre 14-35 de ani.
Ce se poate face pentru a combate aceasta "migratie"a tinerilor catre cultele neoprotestante?As vrea sa fac ceva in aceasta privinta , dar nu stiu ce !!! Am prieteni acolo si in mai multe culte neoprotestante si sincer ma doare sufletul atunci cand ii vad cazuti in aceste rataciri si falsitati !!!
Dom'le ce sa zic bravo lor daca ai nostrii pastori nu se intereseaza de tineri si acei penticostali trebuie sa castige o paine, iar daca cainii nu stau paza norocu lupului ca poate prada stana, vinovati fiind cainii ca nu stau paza..
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Duhovnic in Targoviste ginye55 Preotul 4 09.12.2013 16:20:29
Exista reguli pentru un preot/calugar in vizita in alta biserica? sophia Biserica Ortodoxa Romana 10 24.07.2012 13:04:20
Colegă penticostală elom Secte si culte 225 21.08.2011 19:15:50
Studentii in biblie o alta ramura a sectelor none Alte Religii 9 16.10.2010 16:52:29