Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.07.2011, 12:18:09
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Fiecare mama vrea un partener potrivit pentru copilul ei.
Poate ca baiatul nici nu are intentia sa se casatoreasca ,vrea o aventura de moment.
Dar daca se pune problema casatoriei ,mama e datoare sa isi avertizeze copilul in cazul ca persoana nu e tocmai potrivita.
O singura data.
Apoi capul face ,capul trage .
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.07.2011, 12:26:42
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lilisor Vezi mesajul
c Sarut -mana , ce faci?Nu sa vina dupa un sfarsit de saptamana si nici sa nu ma salute.M-ar putea suna macar odata pe zi sa intrebe daca sunt bine.De ce zic de farmece?Pentru ca el nu mai merge la biserica, face lucruri pe care nu le facea, minte foarte mult,nu-mi raspunde cand il sun.Am si acum o camasa de-a lui sub moastele sf.Teodosie, la manastirea Brazi de la Panciu, acolo e si duhovnicul meu.Si intreb si eu ca dv. de ce vine acasa sa se schimbe de ce nu-si ia hainele acolo?Eu sa continui sa-l spal si sa-l calc?Va rog frumos luminati-ma!
Daca nu merge la biserica asta nu inseamna ca are facute farmece.
Traind in pacat constiinta il mustra si nu mai suporta sa intre in biserica.
Chiar daca e ceva in subconstient.
Iar faptul ca isi spala lucrurile acasa arata ca nu e hotarat sa o ia de sotie ,e o relatie fara obligatii.
Incercati sa fiti mai indiferenta si lasati pe Dumnezeu sa hotarasca.
Poate el vrea sa duca o cruce .
Parintele meu duhovnic spunea unui tanar care voia sa ia o persoana nepotrivita :"Ma ,tu ai ales-o ,nu Dumnezeu"
S-a casatorit cu ea si se cearta mai tot timpul.
Dar sta cu ea pentru copii.
Nu va mai framantati ,pana la urma mantuirea e cea mai importanta .
Rugati-va pentru el .
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.07.2011, 12:27:06
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Fiecare mama vrea un partener potrivit pentru copilul ei.
Poate ca baiatul nici nu are intentia sa se casatoreasca ,vrea o aventura de moment.
Dar daca se pune problema casatoriei ,mama e datoare sa isi avertizeze copilul in cazul ca persoana nu e tocmai potrivita.
O singura data.
Apoi capul face ,capul trage .
De unde stie mama ca"nu este persoana potrivita"?Nici macar nu au avut onoarea sa se intalneasca!
Din povestirile fiului deja i s-au pus etichete femeii aceleia si s-a dat verdictul:nu este buna!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.07.2011, 12:31:00
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lilisor Vezi mesajul
ca i-am reprosat de copil i-am zis ca vor fi diferente,faptul ca fetita nu are un tata, ca ea nu are un servici,da i-am reprosat tot.Un baiat indragostit in viziunea mea trebuie sa fie frumos, vesel sa aiba o licarire in ochi, sa intre in casa cu zambetul pe buze sa spuna Sarut -mana , ce faci?Nu sa vina dupa un sfarsit de saptamana si nici sa nu ma salute.M-ar putea suna macar odata pe zi sa intrebe daca sunt bine.De ce zic de farmece?Pentru ca el nu mai merge la biserica, face lucruri pe care nu le facea, minte foarte mult,nu-mi raspunde cand il sun.Am si acum o camasa de-a lui sub moastele sf.Teodosie, la manastirea Brazi de la Panciu, acolo e si duhovnicul meu.Si intreb si eu ca dv. de ce vine acasa sa se schimbe de ce nu-si ia hainele acolo?Eu sa continui sa-l spal si sa-l calc?Va rog frumos luminati-ma!
Daca vine in fiecare dimineata sa se spele acasa, apoi de la serviciu tot acasa si apoi pleaca la femeia pe care o iubeste, de ce v-ar mai suna? (pentru ca oricum va vedeti de doua ori pe zi - cel putin asa reiese din celalalt mesaj al dv. )
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.07.2011, 12:50:47
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
De unde stie mama ca"nu este persoana potrivita"?Nici macar nu au avut onoarea sa se intalneasca!
Din povestirile fiului deja i s-au pus etichete femeii aceleia si s-a dat verdictul:nu este buna!
Am spus:
"Dar daca se pune problema casatoriei ,mama e datoare sa isi avertizeze copilul in cazul ca persoana nu e tocmai potrivita."
Nu am spus ca e nepotrivita.
Fiul e dator sa o prezinte mamei iar mama sa nu se mai opuna voii lui Dumnezeu.
Ea sa il avertizeze iar in caz ca nu are o casnicie fericita sa il lase sa isi duca singur crucea.
Tanarul de care vorbeam nu a vrut sa isi asculte mama si sa se desparta ,ea a ramas insarcinata si a luat-o de nevasta.
Si acum se plange mamei ca nu e fericit.
Pana la urma si nefericirea te poate mantui.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.07.2011, 12:51:34
lilisor lilisor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 8
Implicit Mi=as dori

sa ma sune ca sa vorbim, nu dialogam, nu ne vede, daca are ceva de reclamat o spune,nu mananca nimic de acasa, nu bea o cafea macar.Ea a venit odata la noi, eu nu stiam ca are copil, nu mi-a placut nu imi raspundea ferm la ce o intrebam, el era o carpa in prezenta ei, fara nici un fel de exagerare.Va dau un exemplu:dorinta mea arzatoare e sa ajung la mormantul parintelui Arsenie Boca, in prezenta ei a promis ca ma va duce, apoi a cautat tot felul de tertipuri pentru a nu mai fi posibila plecarea.Dimineata cand vine acasa nu scoate un sunet, ca si cum as fi o mobila, sunt inexistenta.Dupa amiaza mai zice cate ceva, dar ce zice ma lasa iar cu plans si stare de rau.Poate ca gresesc eu,e posibil de asta va solicit ajutorul.Va multumesc
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.07.2011, 12:59:22
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

A vorbit de casatorie?
Ea nu va raspundea ferm pentru ca avea lucruri de ascuns.
Nu ii mai reprosati nimic .Se vede ca il iubiti si vreti sa il aveti pe langa d-voastra.
Daca se casatoreste lasati-l sa plece la ea.
Poate sa fie legat de ea d.p.de vedere sexual ,nu neaparat iubire.
Dar nu aveti ce face.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.07.2011, 13:03:53
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lilisor Vezi mesajul
.Poate ca gresesc eu,e posibil de asta va solicit ajutorul.Va multumesc
Dumneavoastra vreti sa culegeti roadele imediat ,sa se schimbe ceva.
Intre semanat si seceris e un timp mai lung.
Roadele rugaciunii nu se vad acum.
Cea mai buna e indiferenta fata de aceasta situatie.
Sa il lasati sa isi aleaga singur calea si sa ii spuneti asta.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.07.2011, 13:45:28
paprika
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Doamna draga

lasati-l putintel sa respire. nu-l mai sunati peste zi, nu mai aduceti vorba despre iubita lui, n-o mai criticati in fata lui.
insa puneti si piciorul in prag fata de impolitetea sa. are dreptul sa fie suparat pe dvs daca v-ati aratat neprietenoasa fata de femeie, insa nu are dreptul sa fie rautacios si insolent. daca vine acasa atunci trebuie sa salute si sa fie politicos cu sora lui . dvs nu sunteti doar o spalatoreasa si o calcatoreasa. spuneti-i toate astea. un buchet de flori din cand in cand ar fi binevenit, dupa toate sacrificiile pe care a trebuit in mod sigur sa le faceti pt el pt ca l-ati crescut singura.
nu mai plangeti pt el, va faceti rau, va doare capul si oricum nu rezolvati nimic. spuneti-i cat de mult va face sa suferiti si faceti un efort pt a relua relatia mama-fiu ca inainte. de ce nu o mai invitati o data pe fata la dvs sau incercati sa organizati cu fiul dvs si cu iubita lui acel drum la mormantul parintelui Boca. poate ca veti descoperi in ea calitati frumoase...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.07.2011, 13:55:59
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
nu ca as fi eu expert, dar chiar pare ca ar putea avea ceva facut(farmece)...
Indubitabil!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
mame denaturate Ioana-Andreea Generalitati 97 27.01.2012 20:32:57
Durerea ignorantei . bogman margareta Nunta 3 17.11.2011 23:35:05
Durerea fizica Florin-Ionut Generalitati 16 28.10.2011 15:47:19
rugaciuni pentru viitoare mame Mirela0110 Generalitati 0 03.03.2011 14:12:16
Jurnalul unei mame invingatoare Nicoleta IGNAT Stiri, actualitati, anunturi 2 25.07.2010 20:54:54