Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 18.03.2009, 13:05:55
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Tocmai am citit intreg psalmul 108 si este in intregime un blestem. E o ruga catre divinitate sa se abata tot ce-i mai rau asupra dusmanului celui ce se roaga. De ce n-ar trebui citit de mireni psalmul 108? Poate n-ar trebui interpretat, ca multe alte texte din scripturi, insa nici sa-l citeasca omul n-are voie?
Tocmai de aceea nu trebuie citit acest psalm, ca este inteles in acest mod, ca "o rugaciune" spre raul dusmanului, pe care Hristos ne spune sa-l iubim. Si cu siguranta citirea acestuia ne ne-ar face sa ne iubim mai mult vecinul sau colega de serviciu, pe care nu o suportam, ci mai mult sa ii uram si sa ne intarim in rautatea inimii noastre.

Matei 5,44-45 - "Ati auzit ca s-a zis: "Sa iubesti pe aproapele tau si sa urasti pe vrajmasul tau". Iar Eu zic voua: Iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvantati pe cei ce va blestema, faceti bine celor ce va urasc si rugati-va pentru cei ce va vatama si va prigonesc, ca sa fiti fiii Tatalui vostru Celui din ceruri, ca El face sa rasara soarele si peste cei rai si peste cei buni si trimite ploaie peste cei drepti si peste cei nedrepti."

Ar trebui sa aflam contextul scrierii acestui psalm si rostul sau. Deci, putem cauta inca despre el, fara a-l folosi insa. Iar daca slujbele Bisericii nu l-au luat in calcul, nu cred ca e o problema de intelegere a lui, ci de pedagogie duhovniceasca, caci nu are cum sa nu-l fi inteles nimeni pana acum.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 18.03.2009, 18:43:35
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Într-o rugăciune care se citește la sfântul Maslu se spune"cine are inimă bună să cânte psalmi".Când am citit prima oară toată Psaltirea având binecuvântarea preotului am rămas uimită de conținutul unor psalmi,nu numai ps.1O8 care fără dor și poate este un blestem.Mai sunt și alții,sunt și Cântările lui Moise care se citesc în postul acesta care sunt destul de "tari".Spunea un sfânt Părinte că atunci, când începem să mergem pe calea credinței să ne așteptăm a întâlni lucruri care nu au nici o logică...!?!?
Am auzit la TV într-o emisiune acum ceva timp pe cineva spunând că, atunci când a fost demolată biserica Sf.Vineri din București creștini (mulți la număr și clerici) au postit și au citit blescteme la adresa celor care au hotărât aceasta.Deci????
Poate ne spune un preot sau un teolog dacă biserica ortodoxă este de acord cu blestemul.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 18.03.2009, 19:24:17
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
E permis ,dar nu tot ce este permis ne este si de folos , spune sfantul Pavel.
Eu stiu ca nu este bine ,dar fiecare sa faca ce vrea.
Psalmii se citesc impreuna, ca un potpuriu de rugaciuni, cu intentia de a te mantui.
Psalmii - anumiti psalmi pot fii cititi separat, adica avem psalmul 50 - pentru iertare, cerem iertare acolo, psalmul 142 nemaipomenit de frumos - unde cerem ceva si sintem disperati.
Citirea psalmilro in mod isolat, trebuie vazuta intentias celui ce citeste asa ceva, cum il citeste acest psalm etc.

In totalitate, psaltirea este scrisa pentru mantuire, si trebuie citita ca atare.

Totul are o logica si un sens.

Daca cineva va citi psalmul 108 - doar pentru blestem, atunci eu cred ca acel cineva nu are intentiile cele mai bune din lume.

Exista impartirea psalmilor pe catisme, la Sf. Scriptura, am pus-o acolo pentru doritori, deci asta este cum Sfintii Parinti au vazut si au spus ca noi trebuie s ane folosim de Psaltire, si nicidecum intr-un alt mod.

Orice bun ortodox crestin - este si trebuie sa asculte inavataturile Sfintilor Parinti. Ele sint exlicatii si sfaturi, pentru noi toti. Nimeni nu ar trebui sa faca lucruri pe cont propriu , inainte de a se sfatui cu perotul duhovnic.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #54  
Vechi 18.03.2009, 20:08:31
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Talcuirea Psalmului 108 a Sf Ioan Gura de Aur:
Care este deci scopul acestui psalm?
Intr-o oarecare masura il priveste pe Iuda, caci Sfantul Duh profetea prin gura lui David, iar in rest psalmul se adreseaza altora. Aceasta este o modalitate de a actiona familiara profetilor.
Ce putem spune despre acest psalm este ca blestemul ascunde o profetie, ca acesta anunta, proclameaza in avans nenorocirile care il vor lovi pe Iuda, dupa care cade din nou asupra altor persoane si se adreseaza catorva oameni care se revoltasera impotriva autoritatii sacerdotale.
Toate astea pentru a ne invata ca nu este bine sa ne opunem preotilor lui Dumnezeu si sa nu folosim impotriva lor viclenia si nedreptatea.
Caci psalmul nu face altceva decat sa ne instruiasca asupra pedepselor destinate celor care isi maltratau aproapele, celor care plini de viclenie si coruptie se ridica impotriva oamenilor care nu le fac nimic rau. Daca el cere ca fiii sa fie pedepsiti, nu va bucurati fratii mei, prin copiii pacatosului el intelege cei care i-au fost complici la crima. Pentru ca Sfanta Scriptura recunoste o filiatie a viciului drept una de sange, si chiar in absenta oricarei legaturi de sange, aceasta foloseste expresia “fii”, ca atunci cand spune: “ Voi sunteti din tatal vostru diavolul.”( Ioan 8,44). Cum ar putea sa fie fiii unei entitati fara trup fiinte din carne? Dar rudenia viciului a inlocuit pentru ei legaturile de sange. Astfel Iisus ii respinge si din sanul lui Avraam.”( Ioan 8,39).
mai mult:
http://www.ioanguradeaur.ro/672/talc...psalmului-108/
Reply With Quote
  #55  
Vechi 23.03.2009, 15:10:08
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

Eu cred in blesteme si mai ales in cele spuse de parinti pt copii lor. M-am convins dintr-o experienta proprie. Copil fiind eram la bunica si intr-o zi bunica m-a trimis sa duc niste carne la cealalta bunica(locuiesc amandoua in acelasi sat). Si eu pe drum, am hranit toti cainii pe care i am gasit cu carnea ce o avem la mine. Din vreo 4 kg de caren cat aveam l amine ma mai ajuns cu o mana. Bunicile s-au intalnit vorbind au descoperit unde disparuse restul. Iubeam si iubesc f mult animalele si faceam tot felul de nazbatii. Intr-o primavara facand ceva asemanator mama imi zice: "de ar da Dumnezeu sa te muste un caine sa nu iti mai placa asa mult". Vocea si cuvintele ei imi suna clar in minte si acu dupa 17 ani. In acelasi an, in Ajunul Anului Nou am fost musca de un caine ciobanesc. Aproape mia smuls pulpa piciorului. Am o cicatrice f urata si o frica sa o mai supar pe mama. E si dansa constienta acuma de puterea unor cuvinte spuse la nervi.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 23.03.2009, 15:20:36
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

nu stiu nici eu si nici macar dansa nu stie. regreta si acuma, dar astea au fost cuvintele ce au fost rostite de dansa la nervi. voia sa fie mai mult o amenintare....si pana la urma s-au implinit.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 01.04.2009, 13:53:14
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Au mare putere Ony ! Mai ales blestemele parintiilor asupra copiilor. In general si cel blestemat si cel care blesteama au de suferit
off Din pacate am auzit la o vecina care si-a blestemat fata chiar in Sf Vineri si eu i-am zis : retrageti-va blestemul ca nu e bine ce faceti suntem in post ,nu e normal ..va spun sincer ca acesta femeie se uita urat la mine acum si se poarta cam ..indiferenta la ce zic eu ..nu are incredere in preoti si eu am incercat sa ii spun ce cred eu dar nu se poate .nu ma aude ..nu vede....exact cum se spune ..vi se va arata si nu veti vedea ...vi se va spune si nu veti auzi...
Imi pare tare ca nu stiu cum sa o ajut ,in trecut aceasta femeie ma ajutat pe mine ..as vrea sa o ajut si eu dar sunt cam incepatoare...nu imi gasesc cuvintele
va doresc numai bine!
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 12.08.2009, 16:09:01
margareta margareta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2005
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cat de puternic este blestemul
Un blestem poate fi atat de puternic cat de 'bine' este facut. La un blestem nu conteaza 'greutatea' lui, cat faptul ca el exista si isi urmeaza cursul dincolo de cel care a fost blestemat, adica merge din urmas in urmas pana cand acel blestem reuseste sa fie indepartat.


Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
si ce efecte poate avea asupra celui care blesteama si asupra celui blestemat.
Cel care blestema va suferi tot felul de nenorociri, iar cel blestemat la fel.


Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cum se poate anihila efectele blestemului. Exista rugaciuni impotriva efectelor ce le provoaca blestemele.
Prin credinta si prin manifestare autentica a credintei zi de zi, ceas de ceas (asta include si toate practicile ortodoxe - cele mai importante sunt dezlegarile si Sfanta Liturghie, sfestania in casa, postul)
Reply With Quote
  #59  
Vechi 03.10.2009, 14:04:43
adimirea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oni91 Vezi mesajul
Puterea poate tine de energia negativa pe care o are parintele atunci cand isi blestema copilul daca acesta sta in preajma lui, stim bine ca gandurile si atitudinea negativa prin energia pe care o degaja au puterea de a afecta pe cei din jurul nostru...exista si un experiment cu cristalizarea ghetii in functie de gandurile pozitive(cristalizeaza in forma de stea sau inima) sau negative(o forma neregulata)...
O sa fiu putin in afara subiectului... Dar ma simt nevoit sa spun ceva si nu mi-o lua in nume de rau... Si eu am vazut emisiunile alea de la Discovery... dar sunt o mare prostie venita de la asa numitii 'radiestezisti'. Niste ciudati pe care Biserica ii considera mai rau ca si sectele, care zic ei ca fac stiinta credintei, si ca masoara ei aura parintilor cu nu stiu ce aparate, si alte prostii de genul asta [ gen cristale 'suparate' si cristale 'pacifiste' :) ] ... am vazut pozele alea cu cristalele dar mi se pare o mare aberatie; si oricum, trebuie sa ne ferim de prostiile astea. De 'new age', de modernism, de radiestezie, chiar si de unele secte [dar toti de fapt trebuie priviti cu atentie]. Sunt convins ca pe Dumnezeu nu il cunosti prin prostii din astea, ci venind la Biserica si prin post si rugaciune, citit de carti sfinte, impartasanie si spovedanie... si prin toata invatatura Dreapta Ortodoxa.

Dar de, sunt la moda acum toate prostiile... Orice, numai ce e bun nu.
O intrebare de fapt mai mult spre meditatie: De cate ori se vorbeste la Discovery sau la alte posturi despre adevarata credinta Ortodoxa, despre Mantuitor, despre sfinti... si de cate ori despre radiestezie, buda, yoga, meditatie.. calugari din aia galbeni care fac demonstratii de cum stiu ei sa dea cu pumnul mai bine la EuroSport... da un calugar de-al nostru de ce nu apare niciodata?

Orice, numai ce e bun nu. Adica se promoveaza numai toate nenorocirile de religii, care te duc in iad. Si vede copilul si zice 'moaaa ce tare e calugaru ala galben budist.. ia uite cum crapa el caramida.. nu fraier ca al nostru.. ce face, sta si posteste si plange'.. 'moaa vreau si eu la karate, la astea, ca e cu filozofie, e cu dastea, cu meditatie si asceza'

E trist ce se intampla, pe de alta parte au fost scrise toate ca se vor intampla.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 03.10.2009, 15:11:18
Bautar's Avatar
Bautar Bautar is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Banat
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bautar
Implicit

Blestemul e o arma cu doua taisuri. Cand emiti un blestem, iar acela isi atinge tinta, cu siguranta platesti cumva si aici nu ma refer la judecata de apoi.
Blestemul, idiferent sub ce forma, il arunci destul de usor, fara sa te gandesti la consecinte. Abia dupa ce se intampla ceva persoanei respective incepi sa constientizezi gravitatea faptelor tale si e foarte greu sa traiesti cu sentimentul de culpabilitate. Chiar dak mergi la preot la spovedanie, nu poti scapa de acest sentiment probabil toata viata.
"Blestemul prinde atunci cand exista la mijloc nedreptatea. Cand nu este nedreptate, atunci se intoarce la cel ce l-a rostit. Cel ce primeste blestemul se chinuieste in viata aceasta. Iar cel ce a blestemat se chinuieste si in viata aceasta si se va chinui si in cealalta, pentru ca va fi pedepsit de Dumnezeu ca un ucigas, daca nu se va pocai si spovedi. Pentru ca, sa zicem, poate cineva sa te necajeasca, insa tu, cu blestemul ce i-l dai, este ca si cum ai lua pistolul si l-ai omori. Cu ce drept faci asta? Orice ti-ar fi facut celalalt, nu ai dreptul sa-l omori. Ca sa ajunga sa blesteme cineva, inseamna ca are rautate - atunci cand o spune cu patima, cu inversunare."
__________________
MAICUTA SFANTA PAZESTE-MA SUB ACOPERAMANTUL TAU.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
blestemul de sine fallen Intrebari utilizatori 17 16.08.2011 12:31:48
Blestemul uciderii de frate ! Radu32 Generalitati 20 21.09.2010 18:15:59
Blestemul liliana1 Intrebari utilizatori 3 23.04.2010 10:12:21