Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.03.2012, 21:46:56
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs up Grecia nu doarme!

In aceste vremuri grele pentru poporul grec citesc stiri despre reactia oamenilor obisnuiti, oamenii de rand si ii admir pentru ceea ce fac (pe langa faptul ca ei reactioneaza la tot ce li se intampla, nu stau resemnati, desi mare lucru nu au realizat cu protestele...sunt din ce in ce mai rau in criza).
Iata: http://www.razbointrucuvant.ro/recom...-intermediari/
oamenii s-au mobilizat, voluntari, pentru a procura produse la pret de producator si a elimina intermediarii care ridicau preturile produselor.
Iata: un somer a gasit o solutie la indemana pentru ajutoararea celor nevoiasi, a celor mai nevoiasi decat el: http://www.zf.ro/business-internatio...social-9250861

Oare nu asta trebuie sa facem? sa ne pese de cel de langa noi?
Romanii vor invata lectia grecilor? nu de alta, dar vom avea nevoie in curand. Mult nu mai este....

http://www.razbointrucuvant.ro/recom...denta-de-euro/

Dumnezeu sa le ajute!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.03.2012, 22:45:33
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Foarte frumos...uite un exemplu bun și la noi: http://unitate-in-romania.ro/ sau http://apologeticum.wordpress.com/20...-lui-dumnezeu/
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.03.2012, 02:07:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
In aceste vremuri grele pentru poporul grec citesc stiri despre reactia oamenilor obisnuiti, oamenii de rand si ii admir pentru ceea ce fac (pe langa faptul ca ei reactioneaza la tot ce li se intampla, nu stau resemnati, desi mare lucru nu au realizat cu protestele...sunt din ce in ce mai rau in criza).
Iata: http://www.razbointrucuvant.ro/recom...-intermediari/
oamenii s-au mobilizat, voluntari, pentru a procura produse la pret de producator si a elimina intermediarii care ridicau preturile produselor.
Iata: un somer a gasit o solutie la indemana pentru ajutoararea celor nevoiasi, a celor mai nevoiasi decat el: http://www.zf.ro/business-internatio...social-9250861

Oare nu asta trebuie sa facem? sa ne pese de cel de langa noi?
Romanii vor invata lectia grecilor? nu de alta, dar vom avea nevoie in curand. Mult nu mai este....

http://www.razbointrucuvant.ro/recom...denta-de-euro/

Dumnezeu sa le ajute!
Asta nu o sa le rezolve problemele si nici nu o sa-i scape de familentul in care singuri s-au bagat.

Articolul de pe Razboi incepe de-a dreptul ridicol, unul care se plange ca are DOAR 600Euro salariu si bietul de el e in deriva.
Sau profesoara care are DOAR 900 Euro si bietul chirug in chirie si cu sotie si doi copilasti de intretinut cu NUMAI 3300 Euro.

Oare cititorii "Razboiului" si-au pierdut simtul ridicolului complet?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.03.2012, 02:10:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cei de la "Aplogeticum" sunt pierduti in alta lume, viseaza la cai verzi pe pereti cu alte cuvinte, uita care e sistemul politic in Romania, ce zice Constitutia, cum functioneaza politica, etc.

Mai rau e ca nu-si dau seama care e starea morala si duhovniceasca a Romaniei "ortodoxe" si nu reusesc sa faca legatura intre acest aspect si starea politica si economica a tarii.

Hranesc oamenii ca de obicei cu desartaciuni, sperante desarte si surogate duhovnicesti.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.03.2012, 23:47:07
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Miscarea cartofului in Romania/ Grecia

Romania:

http://www.razbointrucuvant.ro/recom...ainile-in-san/

""Cantități mari de cartofi autohtoni din recolta anului trecut încep să se deterioreze în depozite și vor fi aruncate din cauza importurilor masive care continuă să intre pe piața românească, a declarat luni președintele Federației Naționale Cartoful din România (FNCR), Ioan Benea.

“În depozitele din întreaga țară se află în prezent peste un milion de tone de cartofi care treptat încep să se deterioreze pentru că deja suntem în luna martie. Asta din cauza cantităților foarte mari de cartofi care continuă să intre pe piața românească ,iar ai noștri, mai buni din punct de vedere calitativ stau în depozite. Cantitățile pe care mai reușim să le vindem la unele supermarketuri sau angrosiști se dau aproape degeaba, cu 30-40 de bani kg, iar fermierii le-au produs cu 50 de bani“.""

in loc de :
http://www.observatorulbuzoian.ro/?p=2364

“Ce-ai vrea să-ți aducă iepurașul?” “Cartofi…”

Copiii sărmani vă cer ajutorul


În "lagărul sărăciei" din Bărăgan, Cristina își împarte copilăria între școală și biserică. De undeva, un viitor va veni și pentru ea
În curtea familiei Toma, din Cârligu Mare, o movilă de gunoi și, în vârful ei, doi copii. Unul de cinci și celălalt de șase ani. Privesc pierduți în țărână. Când părintele Tudor, care ne însoțește prin labirintul sărăciei din sat, îi întreabă de bine, pleacă în iarba din grădină. Mama acestora, Rodica Toma (32 ani), ia o mătură de pe jos și își face de lucru. Probabil că movila aceea de țărână a crescut acolo tot măturând curtea. Nu răspunde la salut. „Ești supărată pe noi, că nu ne vorbești?”, îi spune părintele. Femeia mătură. Copiii aleargă în cerc, prin iarba din grădină, cu capetele aplecate. Mișcările lor sunt oarecum fără noimă. Cel mic are pantalonașii uzi între picioare, cel puțin mai măricel se uită din când în când la părinte, care abia reușește să îi smulgă două vorbe femeii. Lângă movilă, două rotițe stricate ale unei triciclete – singurele jucării ale copiilor. „Unde e soțul? Uite, oamenii ăștia au venit să arate lumii cât de greu o duceți. Cu ce ai vrea tu să te ajute lumea?” Femeia râde și spune ceva de neînțeles. Încercăm și noi, și, din bolboroseli, câteva cuvinte articulează lipsurile deja vizibile. „Ai ce să le dai azi de mâncare?” Face din cap că are. „Ce?” „Cartofi…”, răspunde mama celor doi și „cartofi” e singurul cuvânt care se aude clar și umple curtea.
Care e jucăria ta?

„Ți se rupea inima văzându-i…”

Casă, dulce casă
În urmă cu un an, când autoritățile de la județ s-au interesat de soarta celor doi băieței, au decis să îi ia în plasament. Atunci, femeia aceasta aproape mută și indiferentă, a izbucnit în urlete de disperare și, spune părintele Tudor, i-a smuls din brațele asistenților sociali. „Îi strângeau în brațe, și ea, și soțul, urlând că sunt copiii lor și nu-i dau nimănui. Ți se rupea inima văzându-i.” Cum altfel? Și totuși, copiii nu merg la grădiniță, nu sunt hrăniți sănătos. Hainele, jucăriile, mâncarea ar fi un ajutor considerabil. Celor două ființe mici le lipsește fundamental altceva. În urma noastră, ca și cum nici n-am fi fost acolo, cel mic continua să alerge împiedicat, în cerc, în urma frățiorului său. Soarele pare să fie singura lor lumină.
„Da, fooaaarteee bun!”

"Ne-au dat și un pachețel cu brânzică..."
Foamea e la ordinea zilei, face și desface, întărește sau dezbină familiile nevoiașe. Într-o altă curte, în care stă și Mariana Oprea (27 ani) cu cei patru copii, bunica ne spune că, atunci când se strâng toți, numără 15 nepoți. Au două pogoane de pământ, un porc și câteva păsări. Spune că au și un cal, dar cu jumătate de gură, cu teama că, la o adică, ar trebui să-și declare averea și nu s-ar mai încadra la vreun ajutor social. Una dintre nepoțele s-a întors de la școală și mănâncă cu poftă dintr-un corn. Ne spune, cu o voce de parcă l-ar fi văzut pe Moș Crăciun, că le-au dat, la școală, și un pachețel cu brânză. A fost bun? „Da, fooaaarteee bun!” Frații și verișorii ei confirmă. Părintele Tudor ne asigură că e vorba de o casă mai unită, cu grijă față de copii.
Dumnezeu i-a dat mai multe zile decât doctorii
La fel este și casa Steluței Neculae, mama Claudiei Marinela, imobilizată total la pat, căreia părintele Tudor, cu ajutor bisericesc, a reușit să-i ofere un scaun cu rotile, în care fata poate ieși în curte. Mama ei ne povestește: „Când era mică, a avut odată o criză de plâns. Am spus că își cere botezul și am botezat-o. Apoi, pe la doi ani și jumătate, tot plimbându-mă cu ea prin doctori și neștiind ce-i cu ea, am cerut mai răstit unuia să-mi spună ce are. Nu vroia și am urlat să-mi spună, că nu mai puteam să tot alerg de colo, colo și niciun semn că fetița mea e mai bine. Atunci, doctorul acela mi-a spus: uite, doamna Neculae, eu n-am vrut să-ți spun ca să nu te supăr, dar fetița voastră este handicapată și nu se va face bine niciodată. Dacă o să trăiască unșpe ani… Când am auzit, n-am mai știut de mine. Mă uitam la doctorul ăla și vedeam doar cum dă din buze, nu mai știam de mine. Zile în șir am umblat ca turbată…”

"Când mi-au spus ce are, n-am mai știut de nimic în jurul meu..."
Într-adevăr, speranța este o dezamăgire amânată
Marinela are 17 ani și îi place să se joace cu copiii. Nimeni nu-i dă o șansă de recuperare, dar părinții cred că ar mai fi una. Mama lua trei milioane și ceva de lei, ca însoțitor. Acum, au fost anunțați că va intra în șomaj. Primăria nu mai are bani să plătească. „Oricum, ne-au dat banii în decembrie, după ce nu mai primisem din iunie. O vedeți cum e” (fata nu poate mișca decât din cap – în rest, ființa ei mai reușește să râdă și să gângurească ceva ca niște vorbe), „și, așa, a trebuit să mă duc an de an, să cheltui ca să-i reînnoiască certificatul de handicap, că, spun ei, nu cumva să se fi ameliorat între timp… De-ar da Domnul!” Marinela are nevoie de pempărși, de dresuri și de un program special de recuperare. Dacă tot i-a dat Dumnezeu zile mai multe decât doctorii, părinții speră.
La doar 29 de ani, cu trei copii, interzisă la muncă

În clasa a VI-a, Ioana nu îndrăznește să viseze la un viitor. Prezentul pare un vis urât care nu se mai termină
Soția lui Marian Bunea, Monica, are 29 de ani și un accident a condamnat-o pe viață la imposibilitatea de a mai munci pentru a-și întreține cei trei copii. Plecase cu o mașină de ocazie la oraș, cu treburi, când o altă mașină i-a lovit, din cauza poleiului. Și-a revenit cu greu din comă, dar a rămas cu dureri și pierderi de memorie. Fiica mai mare, Ioana Florentina, este în clasa a VI-a și are numai note bune. Îi place să citească. În cămăruța pe care o împart șapte persoane, abia de încap două paturi, o măsuță și o sobă. Nici un raft pe care să stea vreo carte. Fata le împrumută de la bibliotecă. La plecare, soțul ne roagă să-i ajutăm cu o pensie pe caz de boală pentru soție: „Nu mai poate munci toată viața. Avem datorii peste tot, eu trebuie să plec din țară, să muncesc pe undeva. Am mai fost, dar i-am lăsat singuri și vai de ei…”
Urmăriți, în ediția de mâine, planurile pe care părintele Tudor și le face pentru a înființa o cantină socială în Cârligu Mare.

Ajutați-i cu ce puteți pe copiii de acolo, contactându-l pe preotul Marian Tudor la numărul de telefon 0720.281.634 sau pe adresa de e-mail parohiacarligumare@yahoo.com. Vizitați, pe Facebook, pagina Copiii din Glodeanu, Buzău. Contactați-ne la redacție, pe e-mail: redactie@observatorulbuzoian.ro sau fax: 0338-814381.""

Last edited by Adriana Cluj; 07.03.2012 at 23:50:15.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.03.2012, 21:34:45
mihaiB mihaiB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2011
Mesaje: 165
Implicit

Grecii se vor reface, in nordul Greciei s-a descoperit de curand foarte mult petrol, Grecia poate fi comparata cu tarile din Golf.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.03.2012, 23:28:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaiB Vezi mesajul
Grecii se vor reface, in nordul Greciei s-a descoperit de curand foarte mult petrol, Grecia poate fi comparata cu tarile din Golf.
Vise.......
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.03.2012, 11:02:48
claudiags claudiags is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.05.2011
Mesaje: 14
Implicit Pelerinaj Grecia de ziua Sf Efrem cel Nou Mai 2012

Buna,

Daca va intereseaza sau daca stiti pe cineva interesat: se organizeaza o excursie in Grecia, in perioada 01.05.2012 - 07.05.2012, la manastiri.Programul este foarte bine stabilit (in comparatie cu alte oferte pe care le-am studiat eu pana acum), iar pretul este foarte bun (detalii gasiti la link-ul de mai jos, precum si persoana de contact pentru cine vrea sa se inscrie).Printre obiective, sunt si manastirile Sf Nectarie din Eghina si Efrem cel Nou, in Nea Makri, sfinti grabnic ajutatori si mari facatori de minuni.

http://www.pelerinaje-ortodoxe.ro/pe...m-cel-nou.html

CONTACT:
Dinca Constantin
Mobil:+40.728.929.566
+40.766.747.121
Fax: +40.213200184

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.05.2012, 18:26:52
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Grecia ingenunchiata

Grecia ingenunchiata:

http://www.razbointrucuvant.ro/recom...ritate-someri/
CNN publică un material despre realitatea cruntă din Atena, unde 250.000 de greci mănâncă în fiecare zi la cantinele săracilor, redeschise după zeci de ani în capitala elenă.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.05.2012, 19:26:41
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.001
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Grecia ingenunchiata:
CNN publică un material despre realitatea cruntă din Atena, unde 250.000 de greci mănâncă în fiecare zi la cantinele săracilor, redeschise după zeci de ani în capitala elenă.
Oare asta e crunt că grecii mănâncă la cantina săracilor?
Nu, nu asta e crunt, ci că CNN manipulează pe cei care se uită la CNN și-i face să se simtă fericiți că ei mănâncă la McDonalds sau la KFC(dacă plătesc).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pelerinaj in Grecia sunriseturism_pelerinaje Stiri, actualitati, anunturi 0 10.02.2012 17:37:11
Grecia ia atitudine! clujeanul33 Stiri, actualitati, anunturi 105 01.07.2011 13:04:59
In Constantinopol ,Ultimul Imparat Bizantin doarme ca cei 7 tineri din trecut spre_rasarit Generalitati 52 18.01.2011 10:25:09
Sufletul doarme? luceafaruldincer Din Noul Testament 16 10.07.2010 19:15:37
Pelerinaj in Grecia cristiboss56 Pelerinaje la locuri Sfinte 7 20.04.2008 13:18:08