Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.03.2009, 13:40:23
elenaf elenaf is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: cluj-napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit Este postu SF.Anton?

Buna, am avut un accident de masina( am fost in coma dupa accident), si foarte multe necazuri in continuare care nu se mai termina. A zis o cunostinta sa tin postul Sf. Anton, a zis ca se tine martea. Va rog daca stie cineva cum se tine, as vrea mai multe detalii, pe internet nu am gasit nimic care sa ma ajute. Nu stiu daca o sa ma ajute, dar vreau sa fac tot posibilul sa ne revenim, am un baitel de 1 an. Va multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.03.2009, 13:50:37
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]Nu știu ce să-ți spun, dar intră aici [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]http://www.forum-catolic.cnet.ro/index.php?sid=a734589e5c3d61961b85d679735d9c94[/COLOR][COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]sau mergi la o biserică catolică unde vei primi toate informațiile.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.03.2009, 13:53:37
janina janina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Locație: bucurești
Mesaje: 92
Implicit

Doamne ajută din cîte știu Sf Antonie cel mare , se face acatistul Sfîntului 9 marți ca la maslu -și este indicat să ții post ,dar canoanele bisericești nu dă dezlegare marți -depinde de duhovnic.Eu personal am făcut 9 marți și mi-a ajutat.Mai este și un alt Sfînt Anton dar este catolic și de aici se face confuzia acum depinde și de credință în mare parte.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.03.2009, 14:08:09
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Sf.Anton e Sfant la catolici.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.03.2009, 14:59:42
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Sfantul Anton de padova e unu Sf Antonie cel Mare e altul, primul e Sfant catolic, nush ce sa zic, tre sa te rogi, nu sa faci anumite practici cu tenta magica cum ar fi 9 marti, de ce neaparat marti?
Eu cred ca Biserica ortodoxa are destule rugaciuni si randuiei, multa lumea foloseste superstitios postul si cultul Sf Anton
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.03.2009, 15:00:10
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Cred ca pe tine te intereseaza postul Sf. Anton de Padova, un Sf. catolic. Crestin-ortodocsii il au pe Sf. Antonie cel Mare. Mergi mai bine la un preot, incearca sa te spovedesti, vezi ce te indruma dansul, participa la mai multe Sf. Masluri, iar postul....tine-l atunci cand se tine. In marea Lui iubire pt. oameni, Dumnezeu ne da incercari tocmai pt. a ne apropia de El.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.03.2009, 15:16:28
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Elenaf
In Bucuresti exista o icoana facatoare de minuni a Sfantului Antonie cel Mare, intemeietorul monahismului, acela pe care-l cinstesc ortodocsii. Biserica la care se afla aceasta icoana este: Biserica Sfantul Anton - Curtea Veche (Piata Unirii).

Stiu ca se fac slujbe speciale si Sfinte Masluri martea si vinerea.

Necazurile acestea reprezinta o chemare la o viata mai aproape de Dumnezeu. De aceea, sunt necesare rugaciuni catre Preasfanta Treime, catre Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, catre Sfintii Arhangheli si catre toti sfintii la care ai evlavie. In cartile de rugaciuni exista rugaciunile diminetii si ale serii care sunt adresate tuturor acestora.

Daca ai evlavie la Sfantul Antonie cel Mare, e foarte bine, citeste si acatistul lui. Dar sa nu uiti acatistul Sfintei Elena, al carei nume il porti. Exista apoi Acatistul Maicii Domnului - Bucuria celor necajiti. Daca munca pe care o desfasori iti permite, spune in gand Tatal nostru si Cuvine-se cu adevarat de cate ori poti. Daca nu, macar ,,Doamne, miluieste-ma!'' Iarta-i pe toti cei care te-au suparat, spovedeste-te si Dumnezeu te va milui. Doamne ajuta!

Du-te la orice bisrica in care exista moaste, si, daca sfantul respectiv are acatist citeste-l. Daca nu, roaga-te cu cuvintele tale. In legatura cu postul, acum fiind Postul Mare, ai voie sa postesti in fiecare zi si chiar se recomanda.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.03.2009, 15:25:15
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Gata,s-a inteles,este vorba despre Sf.Anton,catolicul.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.03.2009, 16:58:15
Cristina_Cristea Cristina_Cristea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit Doamne ajuta!

sfaturile antoniap sunt potrivite. Cand avem probleme trebuie sa mergem sa ne spovedim si sa ascultam (sa facem) ce spune duhovnicul. Dumnezeu sa te ajute sa ajungi sa te spovedesti si cu rugaciunile lui, cu rugaciunile tale, Dumnezeu te va ajuta.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.03.2009, 17:59:26
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Gata,s-a inteles,este vorba despre Sf.Anton,catolicul.
da, dar culmea este ca ai nostri credinciosi, ortodocsi, fac practici catolice (acele 9 marti etc.) si se roaga la Sf. Antonie cel Mare! Ma intreb si eu de ce preotii de la Curtea Veche - unde este biserica cu hramul Sf. Antonie si vine enorm de multa lume in acele zile - incurajeaza aceste practici?!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 18:23:24
Biserica Ortodoxa si Sf Anton de Padova Victoria2005 Despre Biserica Ortodoxa in general 185 23.01.2012 15:07:23
Compozitorul Anton Șuteu a plecat la Domnul cristiboss56 Generalitati 8 19.09.2010 17:23:30
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 22:35:11
Postul Sfântului Anton mycateo Generalitati 2 06.06.2008 01:51:40