Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 06.06.2010, 10:19:25
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamara Vezi mesajul
M a invat o doamna sa merg la biserica Sf Anton si sa fac cate un acatist in fiecare marti(9 marti)Am fost de 4 ori la aceeasi biserica ,la acelasi preot.Acum m a transferat de la servici in alta localitate ,in constanta.Acolo exista biserica Sf Anton dar e catolica.Acum nu stiu ce sa fac ....pot continua la biserica catolica daca am inceput la cea ortodoxa,sau sa las unei prietene acatistele sa mi le duca ea la aceeasi biserica la care am fost pana acum.?e foarte important pt mine,pt sufletul meu...
De ce se creeaza mereu confuzia intre Sfantul Antonie ce Mare si Sfantul Anton de Padova?! Mi se pare firesc sa continuati cu acatistele in cadrul Bisericii Ortodoxe daca de aceasta Biserica apartineti... Ajutorul Sfintilor il primim dupa masura credintei noastre si nu trebuie sa ne purtam ca si cum am semna un contract la care unii Sfinti sunt datori sa raspunda
Reply With Quote
  #42  
Vechi 05.10.2015, 11:05:53
clopotzica clopotzica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2015
Mesaje: 1
Implicit acatist 9 marti sf antonie cel mare bucuresti

Buna. Eu am ajuns la al 3-lea acatist. Numai ca sunt plecata din localitate si nu ma pot duce marti. Ce e de facut in cazul acesta? Ma poate ajuta cineva?
Reply With Quote
  #43  
Vechi 05.10.2015, 11:06:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sa mearga in locul tau, sau cum?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 05.10.2015, 12:13:23
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clopotzica Vezi mesajul
Buna. Eu am ajuns la al 3-lea acatist. Numai ca sunt plecata din localitate si nu ma pot duce marti. Ce e de facut in cazul acesta? Ma poate ajuta cineva?
ajutor in ce fel?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #45  
Vechi 05.10.2015, 20:07:47
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clopotzica Vezi mesajul
Buna. Eu am ajuns la al 3-lea acatist. Numai ca sunt plecata din localitate si nu ma pot duce marti. Ce e de facut in cazul acesta? Ma poate ajuta cineva?
Te duci martia urmatoare si o iei de la inceput cu cele 9 acatiste.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 06.10.2015, 12:28:05
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Te duci martia urmatoare si o iei de la inceput cu cele 9 acatiste.
sau poate intreba din nou preotul
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #47  
Vechi 10.03.2016, 21:21:59
NARBONSIS NARBONSIS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2015
Mesaje: 5
Implicit sfantul ANTON DE PADOVA

Postul de marti exista....in lumea catolica; se tine in cinstea si amintirea unui mare si arhicunoscut sfant....,de care nu pot sa cred ca n-au auzit fratii ortodocsi,atata timp cat acest sfant este cunoscut pana si de musulmani :sf. Anton de Padova(sf.sec. 12-incep.sec 13).
Daca un ORTODOX poate tine un post CATOLIC,asta este o chestiune de spirit.....depinde de ceea ce simte fiecare in adancul sufletului.Sa nu uitam ca acesti catolici.....pe care noi adesea ii jignim cu tot felul de acuzatii,sunt si au fost intotdeauna, fratii nostrii intru Domnul,de la care avem si foarte multe lucruri bune de invatat.
Ceea ce stiu,din experienta unor foarte bune prietene....este faptul ca ,acest post este unul dintre cele mai puternice din cate am auzit.Se manca doar paine si apa,in fiecare zi de marti,timp de 9 sau 13 marti.De ce MARTI si nu in alta zi?Pentru ca aceast post se tine in cinstea Sf. Anton(ca mijlocitor intre om si Dumnezeu),si ziua de MARTI are o insemnatate deosebita in viata acestui sfant:este nascut intr-o zi de marti,si a murit tot intr-o zi de marti.
Deci in cinstea sa se tine martea,pentru a fii cat mai aproape de spiritul sau ,si nu pentru ca ar fii vorba de o asa -zisa ,,magie"!Am inteles ca postul nu e simplu de tinut,dar rezultatele sunt pe masura,adica efectele sunt imediate!Dar pentru a tine un post in cinstea unui sfant,pe care il invoci ca sprijin al tau inaintea Domnului,TREBUIE NEAPARAT SA INTELEGI SPIRITUL SAU SI SA TE SIMTI APROPE DE EL.Iar pentru asta este nevoie sa cunosti cel putin cateva detalii relevante din viata sa!Asta este o lege fundamentala ,indiferent daca vrei sa venerezi un sfant catolic sau unul ortodox(sau orice altceva).
Reply With Quote
  #48  
Vechi 11.03.2016, 08:46:19
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NARBONSIS Vezi mesajul
Postul de marti exista....in lumea catolica; se tine in cinstea si amintirea unui mare si arhicunoscut sfant....,de care nu pot sa cred ca n-au auzit fratii ortodocsi,atata timp cat acest sfant este cunoscut pana si de musulmani :sf. Anton de Padova(sf.sec. 12-incep.sec 13).
Daca un ORTODOX poate tine un post CATOLIC,asta este o chestiune de spirit.....depinde de ceea ce simte fiecare in adancul sufletului.Sa nu uitam ca acesti catolici.....pe care noi adesea ii jignim cu tot felul de acuzatii,sunt si au fost intotdeauna, fratii nostrii intru Domnul,de la care avem si foarte multe lucruri bune de invatat.
Ceea ce stiu,din experienta unor foarte bune prietene....este faptul ca ,acest post este unul dintre cele mai puternice din cate am auzit.Se manca doar paine si apa,in fiecare zi de marti,timp de 9 sau 13 marti.De ce MARTI si nu in alta zi?Pentru ca aceast post se tine in cinstea Sf. Anton(ca mijlocitor intre om si Dumnezeu),si ziua de MARTI are o insemnatate deosebita in viata acestui sfant:este nascut intr-o zi de marti,si a murit tot intr-o zi de marti.
Deci in cinstea sa se tine martea,pentru a fii cat mai aproape de spiritul sau ,si nu pentru ca ar fii vorba de o asa -zisa ,,magie"!Am inteles ca postul nu e simplu de tinut,dar rezultatele sunt pe masura,adica efectele sunt imediate!Dar pentru a tine un post in cinstea unui sfant,pe care il invoci ca sprijin al tau inaintea Domnului,TREBUIE NEAPARAT SA INTELEGI SPIRITUL SAU SI SA TE SIMTI APROPE DE EL.Iar pentru asta este nevoie sa cunosti cel putin cateva detalii relevante din viata sa!Asta este o lege fundamentala ,indiferent daca vrei sa venerezi un sfant catolic sau unul ortodox(sau orice altceva).
un crestin ortodox trebuie sa tina posturile care sunt trecute in calendarul crestin ortodox
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #49  
Vechi 30.03.2016, 15:19:51
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Elena F., și toți ceilalți,

Oamenilor ! Nu vă mai înșelați în întunericul altor credințe.

Anton de Padova, Maria Tereza, Francisc de Assissi, sunt oameni înșelați. Nu le-a păsat de dogmele stricate ale apusului, și au făcut nevoință trupească. Și pentru asta, apusul franco-latin ("romano-catolicii"), i-a canonizat sfinți.

După criteriile apusului, ar trebui să fie sfinți și mulți hinduși, sau budiști. Numai să mărturisească "infailibilitatea" adică să creadă că un om, orice spune, nu poate greși. Acel om, ereticul cel mare al lumii, cel mai în mândrie om de pe pământ: arhiepiscopul Romei.

Da, aceia, hindușii, mulți din budiști și din musulmani, au o viață morală impecabilă și fac multă nevoință trupească.
Și ateii sunt oameni morali. Și minunați în purtarea lor.
Asta îi face sfinți? Nu.
Se vor mântui, vreo-unul? Nu. Sau cel puțin cât timp nu cercetează să înțeleagă și să trăiască creștinismul, în Hristos, în Biserica Sa, nu, nu se vor mântui. Dacă nu cred în existența lui Dumnezeu, cum să petreacă veșnicia lângă El și Sfinții Lui ?
Mă doare sufletul să scriu acestea, dar spun ce am citit la Sfinții Părinți.

Deci acei Anton de Padova, Maria Tereza, Francisc de Assissi, sunt înșelați, sunt propagandă a ideologiilor eretice, stricătoare și ucigașe de suflete, a francilor din Apus.

Vă rog, ca pe familia mea, țineți Sfintele Posturi ale Bisericii, nu ale ereziilor.

Ereticii, sărăcuții, în mândria lor, mânâncă lapte, brânză și ouă în acele posturi. Apoi ascultă pe capul lor, episcopul Romei, ereticul care așa îi învață că e bine să postească.
Și multe alte erezii fac și cred, mărturisind nebunia.
Nu fi-ți ca ei !
Țineți postul creștinesc, fără carne, și fără lapte, brânză, ouă. Țineți post aspru, dacă puteți: pâine și apă.
Țineți post negru, fără să mâncați și fără să beți nimic. Acest post aduce cel mai mult folos și belșug duhovnicesc.

Suntem în Sfântul și Marele Post.
Din momentul când scriu, mai avem o lună și o zi de post. Deci țineți și marțea, și miercurea, și vinerea, și joi, luni, sâmbătă și duminică, post.
Cu discernământ, cum puteți, cu cât mai aspru, cu atât mai bine pentru sufletele și vindecarea voastră.

Dar, pentru Dumnezeu, vă rog, nu vă lăsați ispitiți de întunericul "romano-catolicilor" cu "sfinții" lor, căci nu moralitatea și nevoința ne mântuiesc, dacă nu avem dreapta credință, dreapta mărturisire, numită azi, politic, ortodoxă. Adică să fim în Biserică, nu în ereziile apusului, sau păgânismul hindus, sau budist, sau musulman.

Veniți la viață, fraților și surorilor.
Să vă feriți de prăjiturile și torturile demonilor, cu care vă îmbie să gustați. Și veți fi vii.

Hristos în mijlocul nostru.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 30.03.2016 at 15:28:43.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 30.03.2016, 18:43:54
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
un crestin ortodox trebuie sa tina posturile care sunt trecute in calendarul crestin ortodox
Fiecare creștin se cuvine să țină practicile statornicite și rânduite de Biserica din care face parte.

Dacă are evlavie și la sfinți din alte Biserici, acest lucru nu trebuie niciodată să se întâmple în detrimentul practicilor rânduite în Biserica sa.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Biserica Ortodoxa si Sf Anton de Padova Victoria2005 Despre Biserica Ortodoxa in general 185 23.01.2012 14:07:23
Compozitorul Anton Șuteu a plecat la Domnul cristiboss56 Generalitati 8 19.09.2010 16:23:30
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11
Postul Sfântului Anton mycateo Generalitati 2 06.06.2008 00:51:40