Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.04.2009, 22:24:49
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit Cristian Pomohaci si Vasile Marcus ,ce parere aveti despre muzica lor?

HRISTOS A INVIAT!Ambii sunt preoti ortodocsi.Cristian Pomohaci este preot ardelean din Bistrita ,a aparut des in ultima vreme la tv cantand muzica populara.Pe Vasile Marcus l-am descoperit pe internet.Au melodii frumoase despre Dumnezeu.

Iata cateva melodii ale lor:



http://www.trilulilu.ro/Cristi16/1797ae434e7918

http://www.trilulilu.ro/rely56/438c18013f163f

http://www.trilulilu.ro/liviutarau/1ebfac4d9ca879


Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.04.2009, 16:39:14
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Adevarat a inviat !
Am ascultat melodiile ieri seara si iar astazi , sa pot sa-ti scriu cat mai la obiect ,fara sa ma insel in ceea ce am simtit cand le-am ascultat
Observ ca n-ai primit nici un raspuns ...asta ar spune multe ..ori nu este nimeni interesat de subiect ,ori nimanui nu-i place muzica aceasta ..ori celor ce nu le place n-au chef de scris... stii ca-i mai deschis subiecte pe tema asemanatoare ,ex. Nicu Wagner, asa ca , am sa-ti raspund eu ,desi nu stiu, daca de la mine asteptai raspuns.
Primele doua pricesne (sper ca-am scris corect !) le-am ascultat pana la capat -cele ale lui [COLOR=black]Cristian [/COLOR]Pomohaci si mi-au placut ,foarte frumoase ..Are o voce deosebita.Timbru vocii cu accent din Ardeal este foarte placut,transmite emotie ..Versuri scrise cu credinta si sensibilitate.
Despre celelalte , pe nici una n-am ascultat-o pana la capat .Ceva n-a mers ..Toate bune iti doresc Aline.
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.04.2009, 16:54:00
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Eu fiind din Ardeal, zona in care se canta fregvent pricesne in biserici, le apreciez, probabil fratii de pe forum din Moldova si Muntenia nu vor fi atat de receptivi, oricum intre cantarile parintilor si cele neo-protestante saltarete, stilizate, exista o diferenta, in rest, daca-ti linistesc sufletul, asculta-le, si eu ascult pricesne si deasemenea le recomand prietenilor, mai ales pt linistea si sufletului
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.04.2009, 17:43:51
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Eu sunt din Moldova si imi plac foarte mult. Din cand in cand il ascult cu placere pe Cristian Pomohaci.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.08.2009, 02:19:00
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=TiI_bV-Ij4s


http://www.youtube.com/watch?v=dLrgk...eature=related

2 melodii ale binecuvantatului parinte Cristian Pomohaci.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.08.2009, 03:07:39
Bautar's Avatar
Bautar Bautar is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Banat
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bautar
Implicit Doamne ajuta!

Toate videoclipurile sunt filmate la manastirile de linga Caransebes ,orasul meu natal ,si pe care le-am si vizitat.In legatura cu muzica ,adica pricesnele,vreau sa iti spun ca am plans si ca nu au termen de comparatie.Amandoi au acest har de la Dumnezeu si stiu sa il transmita cu atata evlavie si smerenie.Asa frumoase priscene a cantat si regretata Valeria Peter Predescu.

Doamne Isuse Hristoase miluiestene pe noi pentru rugaciunile Maicutei Tale.Amin.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.08.2009, 17:35:59
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

unele mi se par frumoase, altele cam lacrimogene.dar cata vreme misca ceva in suflet si nu sunt saltarete ca cele de la protestanti, sunt bune.

p.s. cunosc multe melodii cantate de cei doi preoti, majoritatea apartinand Oastei Domnului.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.11.2009, 17:54:06
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bautar Vezi mesajul
Toate videoclipurile sunt filmate la manastirile de linga Caransebes ,orasul meu natal ,si pe care le-am si vizitat.In legatura cu muzica ,adica pricesnele,vreau sa iti spun ca am plans si ca nu au termen de comparatie.Amandoi au acest har de la Dumnezeu si stiu sa il transmita cu atata evlavie si smerenie.Asa frumoase priscene a cantat si regretata Valeria Peter Predescu.

Doamne Isuse Hristoase miluiestene pe noi pentru rugaciunile Maicutei Tale.Amin.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++++++++++++++++++++
Bine cuvintat sa fii ca buna apreciere ai facut referitor la cei ce au fost binecuvIntati cu acest frumos Dar de la Dumnezeu . as spune ca pe parintele Il cheama Marian Marcus Frate ostas Intru Domnul Isus Hristos
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.11.2009, 09:38:38
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Acest gen de muzica nu este de factura ortodoxa.

Este un duh protestant ce nu aduce pocainta inimii, spre a lacrima, ci o atingere mintii.
Lacrimile izvorate de aceste melodii se transforma in ura la cea mai mica lovire sau ispita.
Am vazut de multe ori aceasta transformare, si mult m'am intristat.
Lacrimile de pocainta nu ies din inima cu trei acorduri alese cu grija, ci dintr'o adanca vedere a pacatului.

Parerea mea si a celor apropiati, cu care am vorbit despre aceste pricesne.
Fiecare sa'si intrebe duhovnicul sau. Ma bucur ca al meu simte ca si mine.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.11.2009, 11:08:10
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

M-a durut sufletul cand am ascultat Hristos a inviat cantat de Parintele Marcus. Subscriu la tot ce a zis Windorin, asta numai ortodoxie nu e.http://www.youtube.com/watch?v=v9fsBLjEKMM
Nu se vede nicaieri bucuria invierii ci mai degraba o vaicareala ca a inviat.
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Cristian Pomohaci nutzy Mari Duhovnici si predicile lor 332 26.05.2013 16:37:11
Despre parintele Cristian Pomohaci mela me Generalitati 85 30.04.2013 19:51:43
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 16:27:53
Cristian Pomohaci maxx2000ro Generalitati 14 05.05.2010 14:54:24
Cristian pomohaci catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 2 20.07.2009 20:32:37