Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.07.2010, 15:05:37
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit o noua dilema

Dragi prieteni,

oare chiar exista conflictul intre generatii? pana unde trebuie sa mergi in ascultarea celor mai in varsta?
De unde imi vine asta? Pai, iarasi am primit reclamatii la adresa sotului meu. V-am spus la inceput ca desi suntem vecini cu mama mea, dintr-o data, adica mai precis de cand am inceput sa o ignor eu pe mama lui (cu motiv, zic eu) a inceput si el sa faca la fel cu mama mea (fara motiv, zic eu). Ce inseamna acest ignor? Adica "Buna ziua" si Buna ziua". E urat, stiu, pentru ca ne-a ajutat mult, dar4 daca el atat stie, atat face. Am discutat cu el pe tema asta, dar........"o sa treaca si asta".....
La fel s-a intamplat si azi, cand s-au intalnit , si era de fata si o alta vecina. Aceasta cand a vazut cele mai sus mentionate...s-a scandalizat. Bun, este o doamna, fosta profesoara.....hai sa zicem ca este putin.....sensibila. Si mi-a transmis prin mama, ca ea este suparata pentru felul cum sotul meu se poarta cu soacra lui. OK! Eu acum ce sa fac?? Sunt in mijloc. Daca ii spun lui, ne certam. Daca nu-i spun, se supara mama. Stiu ca normal ar fi noi sa ne intelegem cu totii, nora cu soacra, ginere cu soacra, etc, dar daca nu merge???? Pe cine sa impac?? intr-adevar, el este mai.......din topor, unii zic ca e badaran. Dar sa-i dau eu acum educatia de acasa? Nu prea merge. Mai nou evit si sa ma intalnesc cu mama, inainte ieseam la plimbare mult, numai pentru a nu-mi mai spune una si alta, ca "ai sa vezi unde ai sa ajungi", "o sa ajungi la vorbele mele", "daca nu ma respecta pe mine, nu te respecta nici pe tine", etc. Normal ca in capul meu se formeaza o moara!

Voi, care poate sunteti mai trecuti prin viata ca mine, ce ziceti? Ce atitudine ar trebui sa iau eu?
Reply With Quote