Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.01.2011, 19:40:35
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
eeeee, esti un norocos. :)
eu, ca desert, am baut ceai facut din cetina de brad amestecat cu tot felul de ierburi. la alta manastire.
trebuie să fi fost o delicatesă ceaiul acela, după cum spui, pare aromat.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.01.2011, 19:41:58
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Am înțeles cum stau lucrurile.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.01.2011, 19:44:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Mineiul este un set de 12 carti, pentru fiecare luna, din care se citeste/canta la strana.
acolo sunt canoanele sfintilor din fiecare zi si vietile lor.
nu te-ai intrebat niciodata, de ce in biserica atunci cand se pomenesc sfintii zilei, in biserica, sunt mai multi decat cei trecuti in calendar?
sunt si pomeniri ca "intru pomenirea marelui cutremur din 18xx".
cunosc crestini care tin insemnarile din minei. cele din calendar, ca sa zic asa, sunt mai "dezlegate".
La cati mai multi "atei " ca tine ! Domnul sa te aiba in paza Sa !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.01.2011, 19:48:59
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Mi-ar plăcea tare mult să țin un post mai aspru (dar nu negru), dar sunt subponderală și sunt dezlegată și de la a ține prea multe zile de post normal
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.01.2011, 20:24:21
Dasy de Mara Dasy de Mara is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.12.2010
Locație: Nürnberg
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Send a message via Skype™ to Dasy de Mara
Smile Postul

Citat:
În prealabil postat de cornel cornel Vezi mesajul
Avand in vedere ca inainte de Hristos si dupa se manca majoritatea timpului peste?
Nu mancam carne, peste, oua, lapte si derivate din acestea ptr ca:
1. una din porunci zice: sa nu ucizi; daca omori un animal ptr a-l manca ai ucis; in ou este viata.
2. laptele provine de la animale, carora noi nu le putem da nimic in schimb, dar mai mult si mai mult este faptul ca Domnul nostru Iisus Hristos, dupa ce afost botezat Duhul L-a dus in PUSTIE. Acolo EL nu a avut nimic, a rabdat foame sete, arsita, ispita ......,samd.
Noi postim, fiindca suntem crestini (numele de crestin vine de la CHristos)si, si EL apostit, post negru 40 de zile.
Noi postim pentu a-L gasi, ptr a-I fi partas patimilor ce Le-a suferit ptr mantuirea noastra. Aceasta o facem in semn de recunostinta, dar nu numai. Ptr ca a zis cand a fost Intrebat de farizei :Dar ucenicii Tai de ce nu postesc?" El a zis ca atunci cand se va duce Mirele de la ei atunci o sa posteasca.
Uleiul se foloseste numai cand este dezlegare, ptr ca la inceput era folosit in scopuri divine: ungere ca rege, mirungere, tundere in monahism, samd pana la cea mai inalta treapta monahiceasca.
Apoi sa nu UITA CA SI REGELE DAVID A POSTIT: daca cititi cu atentie psalmi veti gasi un psalm (nu va spun care ptr ca o sa va intelepteasca, daca ii veti citi pe toti cu atentie si o sa va fie de mare folos) in care regele se plange de slabiciunea sa in urma postului, cand am citit, eu personal am crezut si cred ca in vremea de dinaintea Domnului nostru Iisus Hristos nu au mancat deloc ulei in timpul postului.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.01.2011, 20:33:54
Dasy de Mara Dasy de Mara is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.12.2010
Locație: Nürnberg
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Send a message via Skype™ to Dasy de Mara
Smile pestele in post

Citat:
În prealabil postat de cornel cornel Vezi mesajul
Avand in vedere ca inainte de Hristos si dupa se manca majoritatea timpului peste?
Pestele este ingaduit in post numai cand este o sarbatoare imparateasca, sau umn sfant cu doxologie mare (cruce neagra si paranteza si in timpul vecerniei se si citeste din mineu slujba sfantului respectiv), fiind considerata zi de sarbatoare in care nu e bine sa se lucreze anumite lucruri. Numai atunci se dezleaga la peste, altfel nu.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.01.2011, 20:47:50
Dasy de Mara Dasy de Mara is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.12.2010
Locație: Nürnberg
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Send a message via Skype™ to Dasy de Mara
Smile postul aspru

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Mi-ar plăcea tare mult să țin un post mai aspru (dar nu negru), dar sunt subponderală și sunt dezlegată și de la a ține prea multe zile de post normal
Am auzit ca si calugarii bolnavi sunt dezlegati de postul aspru pe care il au calugarii sanatosi dupa obisnuinta.
DV daca vreti sa postiti aspru smeriti-va ptr neputinta pe care o aveti si nu incalcati canonul ce vi l-a dat duhovnicul, [ca a pazi porunca duhovnicului este mai mult decat a-ti smeri corpul prin post si apoi te duci faci rele si injuri, sau a gandi rau de cineva] adica de a nu posti aspru, ci respectati-l dupa cum v-a spus, caci Domnul nu vrea jertfa nici suferinta peste masura ingaduintei trupului si a sufletului. Deasemeni faceti bine, ajutai si rugati-va mai mult. Sunt sigura ca daca va veti ruga neancetat Domnul va va implini dorinta dv nestramutata.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.01.2011, 21:04:22
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dasy de Mara Vezi mesajul
Am auzit ca si calugarii bolnavi sunt dezlegati de postul aspru pe care il au calugarii sanatosi dupa obisnuinta.
DV daca vreti sa postiti aspru smeriti-va ptr neputinta pe care o aveti si nu incalcati canonul ce vi l-a dat duhovnicul, [ca a pazi porunca duhovnicului este mai mult decat a-ti smeri corpul prin post si apoi te duci faci rele si injuri, sau a gandi rau de cineva] adica de a nu posti aspru, ci respectati-l dupa cum v-a spus, caci Domnul nu vrea jertfa nici suferinta peste masura ingaduintei trupului si a sufletului. Deasemeni faceti bine, ajutai si rugati-va mai mult. Sunt sigura ca daca va veti ruga neancetat Domnul va va implini dorinta dv nestramutata.
De fapt mama e piedica mea cea mare, nu mă lasă să țin posturi prea lungi, îmi spune că sunt dezlegată. Când i-am spus duhovnicului, n-a spus nici da, nici nu, a răspuns destul de relativ. N-am pus problema postului aspru, dar dacă așa e la postul normal, vă dați seama că nu mai pot zice nimic de el.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.01.2011, 21:59:57
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Am întâlnit persoane care nu postesc, dar în zilele de dezlegare gătesc pește spunând că așa scrie în calendar

Last edited by Carmen FUNIERU; 21.01.2011 at 22:02:53.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.01.2011, 22:19:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Am întâlnit persoane care nu postesc, dar în zilele de dezlegare gătesc pește spunând că așa scrie în calendar
" La placinte inainte , la razboi inapoi " !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 14:34:53
Dezlegari ,,speciale" in posturi Hector Postul 17 30.07.2012 12:32:32
Post Bogdan N Generalitati 5 18.06.2011 23:06:08
post dorinel78 Generalitati 16 25.03.2009 09:44:57
dezlegari blesteme in post evutza Generalitati 0 06.12.2007 22:55:08