Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.09.2006, 11:19:14
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

In Cartea Sfanta scrie, la un moment dat: sa nu stie stanga ce face dreapta. Oare ce vrea sa insemne asta?

(Regret ca nu am mai multe cunostinte de religie ca sa reproduc cuvintele exact cat si numele Celui care le-a spus. Poate cineva ma va ajuta.)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.09.2006, 16:35:24
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
In Cartea Sfanta scrie, la un moment dat: sa nu stie stanga ce face dreapta. Oare ce vrea sa insemne asta?

(Regret ca nu am mai multe cunostinte de religie ca sa reproduc cuvintele exact cat si numele Celui care le-a spus. Poate cineva ma va ajuta.)
buna sa-ti fie inima.Eu pot sa-ti spun in cateva cuvinte simple ceea ce am invatat de la parintii mei [cand nu se studia religia in scoli].Cand faci milostenie,fie de natura materiala sau spirituala,nu trebuie sa te lauzi printre oameni,cand mergi la biserica ,cand tii post,cand vizitezi un bolnav, cand te rogi ,in concluzie ,o pacatoasa ca mine a inteles din cuvintele acestea,ca numai Domnul trebuie sa stie ceea ce ai facut.Te rog sa nu ma judeci daca nu stiu sa ma exprim suficient,de aceea te rog sa citesti SFANTA EVANGHELIE DUPA MATEI-CAPITOLUL 6.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.09.2006, 20:06:56
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Ii multumesc Bunului Dumnezeu si Sfintei zile de astazi ca mi-a fost dat ca aici, pe acest forum, sa intalnesc un OM, un adevarat credincios, de un bun simt rar intalnit care stie cum se face un bine. Cu multa discretie, nu cu fala, nu cu lauda, nu cu surle si trambite.
Nici eu nu fac parte din generatia care sa fi studiat religia la scoala, de aceea din mers, incerc sa invat multe lucruri pe care nu le stiu. Ca sa fii un bun crestin, ca sa fii un Om respectat, iubit si admirat, nu-ti trebuie, neaparat, multa stiinta de carte. Din cuvinte putine, dar spuse cu mult bun simt si din inima, intelegi care e caracterul omului. Imi permit sa va numar printre prietenii mei de suflet si, ori de cate ori aveti ceva de spus, va voi asculta cu placere si multa atentie. Sunteti persoana de la care voi avea, la nevoie, ce sa invat.

Vreau oriunde ma voi duce sa-mi ajute Sfanta Cruce.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.09.2006, 13:14:32
Nicola3 Nicola3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2006
Mesaje: 21
Implicit

Najhat a raspuns bine.Cand un sfant(nu mai stiu exact care)a fost intrebat "Parinte care este cea mai placuta fapta in fata lui Dumnezeu?"acesta a raspuns ca aceea pe care o faci si doar Dumnezeu o cunoaste(bineinteles ca era vorba de fapte bune).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.09.2006, 17:46:25
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Tot binele pe care-l faci trebuie sa ramana intre tine si Dumnezeu. Restul este fala, ingamfare, laudarosenie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.12.2011, 00:12:52
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
In Cartea Sfanta scrie, la un moment dat: sa nu stie stanga ce face dreapta. Oare ce vrea sa insemne asta?

(Regret ca nu am mai multe cunostinte de religie ca sa reproduc cuvintele exact cat si numele Celui care le-a spus. Poate cineva ma va ajuta.)
Sa fii golit de tine insuti in tot ceea ce faci.

Sinele crede tot timpul ca 'stie', ca 'realizeaza' ceva, indiferent de felul actiunii: mentala, verbala sau fizica.

Aceasta este inselarea care trage dupa ea toate pacatele.

Fiind 'golit de sine' nu mai suntem 'stiutori' si zgomotosi.

Cine isi iubeste sinele (sufletul) il va pierde.

Golirea aceasta este intelepciunea ultima, este ochiul adevarului.

Este singura cale care duce la neprihanire.

Este foarte, foarte ingusta...dar trebuie invatata si urmata de cei ce vor sa se mantuiasca.
__________________

Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.01.2012, 16:49:08
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
In Cartea Sfanta scrie, la un moment dat: sa nu stie stanga ce face dreapta. Oare ce vrea sa insemne asta?
Un rauvoitor poate fi tentat sa inteleaga ca acest citat biblic ii indeamna pe crestini sa devina secretosi, ascunsi, duplicitari. Mai mult, un altul, pe un ton mai ironic, ar putea spune ca acesta trimite la inconsecventa sau chiar la efectul tulburarilor de memorie.

Crestinul nu are secrete. Prin acest verset suntem chemati sa pastram duhul de taina atunci cand savarsim binele. Cat bine face Domnul in lume si, cu toate acestea, nu "trage pe nimeni de maneca" sa-l observe. Patreaza taina, duhul smerit. Iar daca Domnul in acest chip lucraza binele, oare nu cu atat mai mult noi, trebuie sa-l lucram astfel, care nu putem savarsi fapte bune de la noi insine, fara de Domnul?

De inconsecventa nu poate fi vorba. Tocmai ce vorbeam de modul in care Dumnezeu ne face partasi binelui. Noi decat ne straduim sa fim consecventi lucrarii Lui dumnezeiesti.

Iar despre tulburarile de memorie, ce sa mai spunem? Noi nadajduim ca avand gandul pururea la Domnul, sa dobandim mintea lui Hristos. Ori unde este mintea lui Hristos, "dreapta nu uita sa-i spuna mainii stangi" cele ce lucreaza. Dreapta lucreaza binele in taina, iar de Domnul tine sa-l descopere "mainii stangi" potrivit cuvintelor: "Cine are ochi de vazut sa vada! Cine are urechi de auzit, sa auda!"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.01.2012, 21:47:37
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Crestinul, in mod firesc, ascunde faptele sale bune, nu le descopera celorlalti. Pentru ca nu urmareste sa obtina slava omeneasca, ci vrea sa fie slavit de Dumnezeu. El cauta sa devina plin de har si de putere dumnezeiasca, iar nu incununat de bietele laude omenesti.

Dar nici in fata lui Dumnezeu nu se lauda cu faptele sale, precum se marea fariseul din Evanghelie. Ci asemenea vamesului, Il implora pe Cel de Sus sa-i fie milostiv. Prin savarsirea celor bune, crestinul se apropie de Dumnezeu, inaintand in smerenie, nu cazand semetie.

Iar faptele bune ale celui smerit vor fi facute cunoscute prin lucrarea divina, la vremea potrivita. Are Dumnezeu grija ca "lumina" sa nu fie ascunsa sub obroc.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.01.2012, 22:18:48
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Poate fi facuta si o referire la "secretul lucrarii duhovnicesti".

Anumite lucrari duhovnicesti este recomandat sa ramana secrete.

Doar duhovnicul personal poate sti de ele.

Daca sunt expuse altora, isi pierd din forta lucratoare...ca si cand se ia capacul de pe o oala pusa la fiert.

Sau ca si cand ai iesi cu o bogatie in strada si ai fi praduit de hoti.

Astfel, puterea acestora slabeste, iar inima se raceste ca si cand ar fi batuta de vifor.
__________________

Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.01.2012, 19:31:21
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

In sensul cel mai profund, inseamna "saracia duhului".

Cel ce are "saracia duhului",
aduna natural toata creatia inlauntrul sau,
intr-o lina si netulburata liniste,
pentru ca mintea lui se odihneste in adevar.

"Saracia duhului" este bunul cel mai de pret,
Este comoara ascunsa adanc in tarina,
Pentru ca doar aceasta poate sa curete dragostea de tot interesul si felurite patimi,
Si sa o faca dumnezeiasca.

"Saracia duhului" este ultima treapta a celor desavarsiti.
__________________

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credinta ioana_ema Generalitati 32 27.06.2013 16:14:27
Credinta Guru inc. Generalitati 32 30.06.2011 02:13:22
credinta daniel7 Resurse ortodoxe on-line 6 27.06.2008 00:52:09
credinta erzbet Generalitati 35 13.03.2007 19:33:23