Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.12.2011, 16:55:38
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Cu toate calculele logice care sa minniie orgoliile despre adevarurile depoine care nu sint decit o umbra tot nimic nu stim.
credem ca stim dar cei care stiu cu adevarat sint proorocii si traitorii intro adinca sfintenie .
de aceea se spune ca cine crede ca stie nu a cunoscut cum trebuie fratilor , cind vom cunoste cu ochii nostrii Imparatia si o vom trai in viata noatra in mod deplin abia atunci vom cunoaste cu adevarat.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.12.2011, 17:34:35
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Cu toate calculele logice care sa minniie orgoliile despre adevarurile depoine care nu sint decit o umbra tot nimic nu stim.
credem ca stim dar cei care stiu cu adevarat sint proorocii si traitorii intro adinca sfintenie .
de aceea se spune ca cine crede ca stie nu a cunoscut cum trebuie fratilor , cind vom cunoste cu ochii nostrii Imparatia si o vom trai in viata noatra in mod deplin abia atunci vom cunoaste cu adevarat.
Cu vreo saptamana in urma, a batut la usa mea, "cineva". Cand am deschis, am vazut doua persoane hotarate sa-mi vorbeasca despre dragoste si credinta in Mantuitorul Hristos. Cred ca am stat vreo 45 de minute de vorba, iar la plecare, unul dintre ei parea foarte incurcat de ceea ce credea ca stie pana in acel moment si n-ar fi exclus sa-l vad intorcandu-se la acea biserica ortodoxa pe care n-a cunoscut-o indeajuns inainte de a o abandona. Cu siguranta nu erau dintre cei mai iscusiti propavaduitori ai "cuvantului Evangheliei", daca am reusit sa fac fata tirului de citate din Biblie, (desi nu stiam pe cine voi gasi in fata usii, ca sa am raspunsurile gata pregatite), dar la un moment dat stiu ca Dumnezeu m-a invrednicit sa le spun: "Trebuie sa veghem a cui invatatura o propavaduim ca sa nu ajungem sa fim crunt dezamagiti. Imaginati-va ca trebuie sa dati examen la scoala de soferi, iar pentru asta sa luati in calcul un manual "neomologat", pe care sa-l invatati cu toata responsabilitatea. Iar cand se vor da rezultatele, sa fiti bulversati si dezamagiti ca nu va auziti numele printre cei trecuti, desi ati raspuns exact asa cum ati invatat. Dreptul la "omologare", Mantuitorul l-a lasat sfintilor apostoli si discipolilor lor, pe care voi ii ignorati din proprie vointa!"
Eu nu zic sa raspundem corect la 26 din 26, dar macar sa dispunem de acelasi "Cod rutier"...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.12.2011, 17:40:59
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Si daca nu ati fi facut prost corecturile tot as fi crezut mai mult Scripturile.
Daca tot vorbim despre Scripturi imi permit sa va aduc la cunostiinta stimate domn :) ca am ramas profund impresionat de o lucrare avand la baza Scriptura,lucrare scrisa de un domn penticostal.Probabil il cunoasteti,este lector universitar doctor la Institutul Teologic Penticostal din Bucuresti.La domnul Ciprian Flavius Terinte ma refer.Lucrarea dansului,in fapt teza sa de doctorat,avand drept subiect viata Bisericii conform metaforelor pauline mi s-a parut remarcabila,mai ales ca a introdus in ea opinii patristice,alaturi de cele exegetice.Recunosc,abia am terminat-o de citit,ca am ramas impresionat atat de modul cum a incercat sa abordeze un subiect atat de vast si de complex cat si de bibliografia folosita.Vroiam doar sa va semnalez un titlu care merita citit,in timp ce tot derapez pe scara lui Iacob :)

Last edited by Scotland The Brave; 28.12.2011 at 17:54:48.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.12.2011, 20:22:14
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Destinatia posibila a celor ce parasesc ortodoxia e iadul
Care este insa destinatia celor care raman ortodocsi? Desigur, raiul,nu?
Care este destinatia dvs?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.12.2011, 21:36:10
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Care este insa destinatia celor care raman ortodocsi? Desigur, raiul,nu?
Care este destinatia dvs?
Nimeni nu stie sigur, dintre cei aflati in dreapta credinta unde ajunge, dar se stie sigur unde ajung cei care de leapada de dreapta credinta, adica de ortodoxie.
Si ca sa intelegem dimensiunea mantuitilor Sf Ioan Gura de Aur spune ca unul dintr-o mie de preoti se vor mantui. Sa ne mai intrebam cati mireni?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.12.2011, 22:39:13
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Eu sint din Constanta si de-a lungul vietii pina acum la aproaape 40 de ani am avut tangenta cu multa lume de diferite nationalitati , religii si denominatiuni , ceea ce pot sa confrm din experienta mae de viata este ca Dumnezeu pogoara binecuvintari in orice religie morala chiar si necredinciosilor insa referitor la situatia denominatiunilor crestine chiar daca exista aceste binecuvintari , lucrari de inreptare insa li se da pe masura puterii lor de a purta ,
Desigur ca ne-am dori ca sefii lor sa isi dea seama ca in istoria crestinatatii de pina la formarea ramurilor lor nu a fost doar negura si fum asa cum a fost pe vremea despartirii lor de incruntata si rigida biserica catolica ca pe alte meleaguri au crescut sfinti si s-au primit revelatii in ciuda faptului ca mai mult ca sigur ca nici dogma ortodoxa oficiala nu se ridica mai sus de limita de a purta a norodului crestin si ca marile si mai grelele adevaruri vor fi revelate individual pe masura ce fiecare este sfintit si vasul sau inaltat.

Cu toate astea exista un anume complex sa i zicem in fata ortodoxiei cel putin la o parte dintre credinciosi si lideri -complex mai ascuns in adincul constiintei si negat sau mai la suprafata insa acest lucru este benefic as zice chiar de preefrat, fiindca si ei se intreaba oare cum credem noi este bine intrutotul? si resimt o anume lipsa un anume gol, lucru care ii face sa caute -chiar daca nu in toate directiile posibile -insa se roaga lui Dumnezeu si asta este ceea ce trebuie sa faca mai intii dar si in propria constiinta , si studiu .
Deci nu este o plafonare bazata pe autolauda si automultumire asa cum este in mare parte la religiile oficiale atotcunoscatoare .

Noi am avea tendinta sa credem ca ei snt iremediabul pierduti insa unii chiar au nevoie sa se afle acolo din punct de vedere al necesitatilor si lectiilor in reptul carora se afla in parcursul vietii .

In final trebuie sa recunoastem ca rugaciunea lor sincera nu ramine fara raspuns mai devreme sau mai tirziu ,atunci cind va fi momentul li se vor deschide noi oportunitati si se vor face pasi inainte .Insa in directia pe care o vrea Dumnezeu si nu cum am vrea noi.

Insa deocamdata Dumnezeu ii ajuta asa cum stie El, cum i-a ajutat si pe sfintii din vechime care nu aveau atita arsenal de taine la indemina si nici atita teologie.
Cuvintul lui Iisus referitor la respingerea apostolilor judecat intelepteste ne dam sema ca respingerea este posibila doar in cazul unei rele vointe religioase a lipsei sinceritatii lucru care te indeparteaza de Dumnezeu insa in cazul de fata nu este vb de asa ceva .

Probabil ca Dumnezeu din anumite motive de El stiute azi nu considera apostolii actiali egali cu cei din vechime din diferite motive , fie din lipsa darului profetic fie din unele lipsuri dogmatice, cauze pot fi multe -fie ca sa fim pusi astfel ca incercare sa ne vedem reactiile pasionale si sa ne indreptam.

Insa va spun ca ei nu pot fi convertiti atit de usior fara lucrarea lui Dumnezeu mai cu seama ca in viata lor spirituala au primit unele ceritudiri religioase la fel ca si noi ceillati care ne inlantuie si ne impiedica catre o eventuala convertire chiar si daca ar veni Dumnezeu in persoana noi tot am avea tendinta sa nu credem , Cum sa fie Dumnezeu in afara religiei noastre ? Nu are voie. Sa fie anatema !

IIsus spunea ca ii arunca doar pe cei caldicei si ii pastreaza pe cei reci si pe cei calzi , Reci insemna disciplinati si rigurosi , iar calzi inseamana plini de iubire si devotiune, generozitate si spirit de sacrifuciu .

Mintuirea despre care vorbea Sf Ioan Gura de Aur se refera strict la cei care vor atinge desavirsirea deplina, arhantii . restul celor salvati de iad vom participa la viata de pe pamint mostenid pamintul , binecuvintarile si calauzurea in conditiile in care toti ne vom converti ca o singura religie asa incit "va fi un singur Domn si un singur Nume": In conditiile in care popoarele care nu se vor sui sa se inchine Imparatului , Domnului nu vor mai primi de la Dumnezeu ploaie , etc (Zaharia 14) deci va fi obligatorie o singura inchinare pentru tot pamintul in fata aceluiasi Imparat ceresc care vine cu toti sfintii Sai.

In aceste conditii avind in fata nu doar posibilitatea ci siguranta unei inchinari unice in care vom fi cu totii atunci oare ce rost au supararile ca acum nu sintem inca stringindu-ne degeaba de git unii pe altii ca apoi sa ne ceren scuze ci intelept este sa ne purtam ca si cum am fi ajuns deja acolo preintimpinind si pregatind armosfera frateasca de atunci .
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.12.2011, 22:46:59
morroshan morroshan is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.08.2011
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nimeni nu stie sigur, dintre cei aflati in dreapta credinta unde ajunge, dar se stie sigur unde ajung cei care de leapada de dreapta credinta, adica de ortodoxie.
Si ca sa intelegem dimensiunea mantuitilor Sf Ioan Gura de Aur spune ca unul dintr-o mie de preoti se vor mantui. Sa ne mai intrebam cati mireni?
Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel

9. Că de vei mărturisi cu gura ta că Iisus este Domnul și vei crede în inima ta că Dumnezeu L-a înviat pe El din morți, te vei mântui.
10. Căci cu inima se crede spre dreptate, iar cu gura se mărturisește spre mântuire.
11. Căci zice Scriptura: "Tot cel ce crede în El nu se va rușina".
12. Căci nu este deosebire între iudeu și elin, pentru că Același este Domnul tuturor, Care îmbogățește pe toți cei ce-L cheamă pe El.
13. Căci: "Oricine va chema numele Domnului se va mântui".

Dupa cum se vede nu zice Că de vei mărturisi cu gura ta că Iisus este Domnul și vei crede în inima ta că Dumnezeu L-a înviat pe El din morți si (ai dreapta credinta, esti doar in biserica ortodoxa, esti doar in biserica catolica, esti doar protestant, ai destule fapte, etc) atunci te vei mantui.
Adevarul este simplu, diavolul intotdeauna incearca sa il complice.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.12.2011, 22:52:59
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Vroiam doar sa va semnalez un titlu care merita citit,in timp ce tot derapez pe scara lui Iacob :)
Daca derapezi pe scara, prietene drag, inca nu-i rau, eu mai alerg pe coclauri uneori, dupa cai verzi, si incerc sa scot apa vie din fantani straine, da' e seceta mare ... mare de tot. In primul rand in mine. De aia n-o sa ma mire daca destinatia mea finala va fi cea ... "posibila" ... spre_rasarit. Binecuvantari, prietene bun.
Cand vei ajunge la destinatia buna sa te gandesti si la ratacitorul de mine. Un An Nou cu binecuvantari!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.12.2011, 23:06:08
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un An Nou cu binecuvantari si tie prieten bun si ,,batrin"drag mie.Multumiri pentru toate sfaturile tale bune date de-a lungul timpului. Acestea iti incalzesc inima,nu simti fiori de gheata,morti si uscati.Fie ca Tatal nostru Ceresc sa te rasplateasca pe masura la ceea ce dai altora din preaplinul inimii tale.Spre destinatia aceea vom merge cumva amandoi prietene,si daca Cel de Sus vrea vom spune si noi ca suntem ,,straini si calatori pe pamant" dorind ,,o patrie mai buna, adica o patrie cereasca".

Dumnezeu cu tine acum si mereu batrine MariS.

Last edited by Scotland The Brave; 28.12.2011 at 23:24:30.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.12.2011, 23:12:24
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de morroshan Vezi mesajul
Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel

9. Că de vei mărturisi cu gura ta că Iisus este Domnul și vei crede în inima ta că Dumnezeu L-a înviat pe El din morți, te vei mântui.
10. Căci cu inima se crede spre dreptate, iar cu gura se mărturisește spre mântuire.
11. Căci zice Scriptura: "Tot cel ce crede în El nu se va rușina".
12. Căci nu este deosebire între iudeu și elin, pentru că Același este Domnul tuturor, Care îmbogățește pe toți cei ce-L cheamă pe El.
13. Căci: "Oricine va chema numele Domnului se va mântui".

Dupa cum se vede nu zice Că de vei mărturisi cu gura ta că Iisus este Domnul și vei crede în inima ta că Dumnezeu L-a înviat pe El din morți si (ai dreapta credinta, esti doar in biserica ortodoxa, esti doar in biserica catolica, esti doar protestant, ai destule fapte, etc) atunci te vei mantui.
Adevarul este simplu, diavolul intotdeauna incearca sa il complice.
Atunci am si eu cateva intrebari:
1. Daca eu cred ca Hristos e Dumnezeu Cel inviat si scriu cateva mesaje prin autobuz cu markerul si mai tip in gura mare pe strada asta, am rezolvat-o cu mantuirea? De asta nu e bine ca fiecare sa interpreteze Sf Scriptura dupa capul lui. De asta BO este adevarata Biserica a Lui Hristos.
2. Daca mantuirea e la toti, de ce nu treceti la ortodoxism?
3. Daca Hristos spune ca pacatul impotiva Duhului Sfant nu se iarta, iar hula este pacat impotiva Duhului Sfant, iar invataturile de credinta gresite sunt hula cam cum se mantuiesc cei care au invatatura gresita? Simplu: nu se mantuiesc. Deci o singura Biserica poate avea invatatura corecta. Acum pot sa incep iar insiruirea pentru care BO este acesta dar cand cineva nu vrea sa accepte adevarul, a spus-o si Mantuitorul, chiar de ar invia cineva din morti tot nu ar crede.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O posibila contradictie intre notiunile de Rai si Iad MihaiG Morala Crestina 217 09.04.2013 17:33:55
Ce se-ntampla cu cei care parasesc manastirea? ory Calugarul 492 02.02.2013 16:36:10
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 13:02:02
Libertatea fata de patimi e posibila in aceasta viata ioan-eugen Intrebari utilizatori 4 16.03.2010 12:14:19