Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.06.2009, 18:22:35
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit Genealogia Domnului nostru Iisus Hristos si vechimea lumii

Unii sustin ca acum ar fi cam anul 7500 de ani de la Facerea Lumii.
Eu stau si ma intreb:
Pai conform cu ce scrie Sfantul Evanghelist Luca sunt cam 76 de stramosi de la Domnul nostru Iisus Hristos pana la Adam.
E cam greu sa inghesui 76 de generatii in cam 5000 de ani avand in vedere ca 10 stramosi sunt cu tot cu Noe care au trait peste 700-800 de ani.
Deci numai stramosi aia dinainte de Noe ar da peste cateva mii de ani.
Apoi se stie ca unul din cele mai vechi orase din lume (si care este se intelege dupa potop) este orasul Ierihon care este cam de 7000 de ani dinainte de Hristos daca nu chiar de mai inainte.(dupa alte date 9000 de ani.)

Se intelege ca teoria cu lumea care e de 7500 de ani e o mare absurditate.
Si o contrazice chiar Sfanta Scriptura, genealogia Domnului nostru Iisus Hristos dupa Sfantul Evanghelist Luca.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.06.2009, 20:22:14
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
E cam greu sa inghesui 76 de generatii in cam 5000 de ani avand in vedere ca 10 stramosi sunt cu tot cu Noe care au trait peste 700-800 de ani.
Deci numai stramosi aia dinainte de Noe ar da peste cateva mii de ani.
Nu gandesti bine. Chiar daca oamenii traiau 900 de ani, distanta dintre generatii nu era de 900 de ani, ca nu nasteau copiii inainte mortii. Si astazi oamenii traiesc vro 70 de ani, si totusi distanta intr egeneratii e doar de vreo 25-27 de ani.

In Biblie scrie la fiecare dintre Patriarhi si ce varsta avea cand i s-au nascut fii.

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Apoi se stie ca unul din cele mai vechi orase din lume (si care este se intelege dupa potop) este orasul Ierihon care este cam de 7000 de ani dinainte de Hristos daca nu chiar de mai inainte.(dupa alte date 9000 de ani.)
Nu te lua dupa estimarile lor, ca bat campii. Nu a scris nimeni data exacta la care a fost construita cetatea Ierihon, nu e consemnata in nici o scriere antica o asemenea data.

Nu te lua nici dupa eventualele datari cu Carbon14, ca si alea o dau in bara foarte des. De la 2-3-4 mii de ani in colo, nu sunt deloc demne de incredere.

Bogdan.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.06.2009, 02:59:41
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Biserica Ortodoxa nu a dat la vreun Sfant Sinod Ecumenic vreo hotarare cu privire la vechimea lumii.
Inainte de poptop oamenii nasteau copii la peste cateva sute de ani.


Dupa calculul care se poate face foarte simplu de la Facere pana la potop ies cam 3564 de ani pana la nasterea Sfantul Iacov (zis Israel.)
De aci raman exact cam 1936 de ani pentru 54 de generatii pana la Domnul nostru Iisus Hristos.De unde s-au calculat 1936 de ani pentru 54 de generatii nu am mai insa idee.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.06.2009, 03:00:49
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Am vrut sa scriu 3564 de ani pana la nasterea Sfantului Iacov (denumit mai apoi Israel.).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.07.2009, 17:54:36
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Nu stiu daca e bine sa luam literalmente aceste expresii de timp din Scriptura.

Citat:
31. Si a privit Dumnezeu toate cate a facut si iata erau bune foarte. Si a fost seara si a fost dimineata: ziua a sasea.
Nu stiu daca o zi la Dumnezeu este egala cu ziua mea. Am dubii...
S-ar putea ca o zi la Dumnezeu sa insemne 1 miliard de ani in masura noastra. Cum Dumnezeu a creat timpul, s-ar putea ca de fapt la El aceasta notiune inseamna cu totul altceva.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.05.2011, 16:37:49
vansam vansam is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2010
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
S-ar putea ca o zi la Dumnezeu sa insemne 1 miliard de ani in masura noastra. Cum Dumnezeu
Nelinistea ta se naste din urmatorul rationament : Lumea este atat de densa si de vasta incat pare imposibil de condensat in 7 zile .

In primul rand la Dumnezeu nu este timp . Timpul este masura mortii si a pacatului, este ceva posterior caderii , sau cum spune Heidegger , timpul este omul - durata intre nastere si moarte ( pentru ca doar omul are constiinta timpului si a mortii ).

De la inceput timpul a fost o conventie creata de Dumnezeu tot pentru om . Dumnezeu este liber de orice convetie . Lumina a impartit ziua in zi si noapte , iar pe urma luminatorii si stelele au impartit timpul in cicluri : ani , luni , anotimpuri etc.

Noi stim ca Dumnezeu este vesnic , prin urmare in vesnicia Lui a contemplat el lumea inaite de a o savarsii . Dumnezeu nu a sovait cand a facut lumea si nici nu a lasat-o sa se dezvolte singura la voia intamplarii . Intamplarea este haos iar haosul este intuneric si indepartare de Dumnezeu . Dumnezeu este prezent in actul creatiei de la inceput pana la sfarsit !

Ce este o zi pentru om este mii de ani la Dumnezeu , adica , eu inteleg de aici ca in 24 de ore Dumnezeu poate cuprinde ce nici in mii de ani un om nu ar poate . De asemenea mii de ani sunt ca ziua de ieri , spune Psalmistul , de unde eu inteleg ca Dumnezeu este in afara timpului asa ca Dumnezeu este Atotcuprinzator si peste notiunile noastre pamantesti despre timp - prezent, trecut si viitor .

Citim in cartea apocalipsei :

"Și am văzut, iar, un tron mare alb și pe Cel ce ședea pe el, iar dinaintea feței Lui pământul și cerul au fugit și loc nu s-a mai găsit pentru ele." Ap 20:11
"Și am văzut cer nou și pământ nou. Căci cerul cel dintâi și pământul cel dintâi au trecut; și marea nu mai este." Ap 21:1

Vedeti ca acest lucru nu se va intampla asa in mii si mii de mii de ani , ci dintr-o data la porunca Lui Dumnezeu !

Fiti critici fata de stiinta ! Macar pentru simplu fapt ca stiinta este critica fata de credinta noastra in Dumnezeu .

Anul 7519 de la facerea lumii si 2011 de la mantuirea intru Hristos !

Last edited by vansam; 22.05.2011 at 16:39:59.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.05.2011, 18:58:03
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Nu stiu daca e bine sa luam literalmente aceste expresii de timp din Scriptura.

Nu stiu daca o zi la Dumnezeu este egala cu ziua mea. Am dubii...
S-ar putea ca o zi la Dumnezeu sa insemne 1 miliard de ani in masura noastra. Cum Dumnezeu a creat timpul, s-ar putea ca de fapt la El aceasta notiune inseamna cu totul altceva.
aceasta teorie contrazice Traditia si multi dintre Sintii Parinti.
Dumnezeu nu a muncit din greu sa faca Lumea. a zis si s-a facut. intr-o clipita.
varianta cu milioanele si miliardele de ani a aparut pentru a impaca Teoria Creatiei cu geologia si varsta stiintifica a Pamantului.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Epistolia Domnului Nostru Iisus Hristos dumitrucelmare2000 Generalitati 3 29.06.2012 22:51:20
Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos Calea, Adevarul si Viata tatolivia Intrebari utilizatori 0 09.10.2011 16:10:56
Pastorale la Nastere Domnului nostru Iisus Hristos cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 22.12.2010 21:26:34
Minune la Castranova: chipul Domnului nostru Iisus Hristos pe un nuc larisa maria Generalitati 1 16.12.2010 18:53:52
Despre fratii Domnului nostru Iisus Hristos mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 12 30.05.2009 15:53:11