Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 07.12.2011, 18:34:52
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Dar pe cine sa sustin? Pe SUA? Adica jidanii,masonii... ??
Mai bine ascultam de liderii masonici? Iluminati,jidani etc.?
Tu habar n-ai nimic despre Masonerie, dar îți dai cu părerea. Mai bine susțin o societate ai cărei membri s-au luptat până la moarte pentru promovarea și apărarea principiilor democratice în lume, decât niște maimuțe sălbatice.

Citat:
Faza cu "considerentele religioase" e manipulare occidentala.
Câtă conspirație, câtă manipulare!! Vezi că atunci când e prea multă s-ar putea să fim noi doar paranoici și să nu păstrăm în totalitate contactul cu realitatea

Citat:
Toata lumea stie de ce sunt in stare jidanii si cate au facut si fac in lumea asta! Normal ca n-ar merita sa traiasca pe pamantul asta,dar noroc ca e Dumnezeu milostiv.
„Jidanii” nu spânzură și nu decapitează pe nimeni în piața publică pentru că femeile nu au purtat vălul sau au ieșit neînsoțite după 22 sau pentru că doi tineri au avut relații deși nu sunt căsătoriți. Cu tote acestea, ți se pare perfect normal ca cei care încă practică asemenea metode punitive să trăiască și să aibă și arme de distrugere în masă. Ce pot să zic.. Dumnezeu chiar e milostiv. Și nu numai cu evreii sau islamiștii .


Citat:
Daca ceea ce au facut in Vietnam,Africa,Yugoslavia,Afganistan,Irak,Libia etc. etc. e rodul educatiei lor atunci imi dau seama care e nivelul educatiei tale
Mai bine îi lăsau pe Muhammad sau Gaddafi să omoare în continuare oamenii pentru că sufereau ei de grandomanie, nu? Nu mă interesează ce avantaje obțin în urma operațiunilor pe care le întreprind. Atâta timp cât scapă lumea de niște psihopați care sunt la conducerea unei țări și oferă șansa instaurării unui regim democratic, din partea mea să invadeze și China.
Bine că te-ai apucat să comentezi despre educația mea, dar la unele afirmații ai gândit cu pectoralii. Vezi că sassciv și războintrucuvânt nu sunt surse veritabile pentru o cultură creștină adevărată. Nu fac decât să-ți modeleze o perspectivă paranoică asupra realității. Raoul, ai niște dorințe atât de sadice, încât nu ești departe de agresivitatea islamistă. Dacă te-ai fi născut mahomedan cred că ai fi fost un extremist prin excelență.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 07.12.2011, 19:15:24
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kronos Vezi mesajul
Tu habar n-ai nimic despre Masonerie, dar îți dai cu părerea. Mai bine susțin o societate ai cărei membri s-au luptat până la moarte pentru promovarea și apărarea principiilor democratice în lume, decât niște maimuțe sălbatice.


Câtă conspirație, câtă manipulare!! Vezi că atunci când e prea multă s-ar putea să fim noi doar paranoici și să nu păstrăm în totalitate contactul cu realitatea


„Jidanii” nu spânzură și nu decapitează pe nimeni în piața publică pentru că femeile nu au purtat vălul sau au ieșit neînsoțite după 22 sau pentru că doi tineri au avut relații deși nu sunt căsătoriți. Cu tote acestea, ți se pare perfect normal ca cei care încă practică asemenea metode punitive să trăiască și să aibă și arme de distrugere în masă. Ce pot să zic.. Dumnezeu chiar e milostiv. Și nu numai cu evreii sau islamiștii .


Mai bine îi lăsau pe Muhammad sau Gaddafi să omoare în continuare oamenii pentru că sufereau ei de grandomanie, nu? Nu mă interesează ce avantaje obțin în urma operațiunilor pe care le întreprind. Atâta timp cât scapă lumea de niște psihopați care sunt la conducerea unei țări și oferă șansa instaurării unui regim democratic, din partea mea să invadeze și China.
Bine că te-ai apucat să comentezi despre educația mea, dar la unele afirmații ai gândit cu pectoralii. Vezi că sassciv și războintrucuvânt nu sunt surse veritabile pentru o cultură creștină adevărată. Nu fac decât să-ți modeleze o perspectivă paranoică asupra realității. Raoul, ai niște dorințe atât de sadice, încât nu ești departe de agresivitatea islamistă. Dacă te-ai fi născut mahomedan cred că ai fi fost un extremist prin excelență.
prietene NU ai dreptate! Unde ai vazut tu ca SUA a luptat pt democratie in lume? O duc acum irakienii mai bine? A crescut nivelul lor de trai cumva? Sau afganii? Bunastarea americana in Afganistan consta in culturile lor de opiu pe care le pazesc cu trupe NATO. Afganii tot in corturi dorm si acum in "noua oranduire democratica americana". Halal democratie si bunastare...visul american...Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #83  
Vechi 07.12.2011, 20:12:50
WhiteChakra's Avatar
WhiteChakra WhiteChakra is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kronos Vezi mesajul
Tu habar n-ai nimic despre Masonerie, dar îți dai cu părerea. Mai bine susțin o societate ai cărei membri s-au luptat până la moarte pentru promovarea și apărarea principiilor democratice în lume, decât niște maimuțe sălbatice.
"Lumineaza-ne" si pe noi, ce este Masoneria dupa parerea ta ? Cat despre SUA, exista o vorba: SUA este farul democratiei.. care ne orbeste pe toti ! Democratia actuala nu reprezinta nimic altceva decat libertatea de a ne alege propriul dictator. Vizavi de "maimutele salbatice", inteleg ca traditiile lor (fie ele rele sau bune) nu sunt pe placul tau, nici eu nu sunt de acord cu unele (cele barbare, "primitive"), insa musulmanii traiesc in conditiile astea de mult timp si multi dintre ei isi construiesc viata in mod voit pe baza acestor principii, nu crezi ca ar trebui sa-i lasam in pace si sa ne vedem de viata noastra, sa lasam prejudecatile la o parte ? Oricum Judecata de Apoi e aproape.
__________________
Sa nu deznadajduim, prieteni !
Reply With Quote
  #84  
Vechi 07.12.2011, 20:17:37
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Nu am spus că SUA luptă pentru democrație, ci că prin operațiunile militare, indiferent de scopul acestora, oferă șansa creării unui regim democratic, în timp, prin abolirea celui totalitar.

Nu americanii se fac vinovați de faptul că oamenii dorm în corturi și nu văd de ce ar veni cineva să le construiască case și locuri de agrement. De această situație se fac răspunzători tocmai cei care au condus națiunea până atunci. Cu toate că au primit miliarde de dolari pe barilii de petrol vânduți de-a lungul timpului, și-au construit palate în loc să ajute la dezvoltarea infrastructurii și a economiei. Așa că decât să trăiesc sărac și cu frica în sânge că mâine-poimâine mă ridică un militar de pe stradă și mă omoară în bătaie că așa are el chef (invocând, desigur, conspirație împotriva „regimului”), mai bine trăiesc sărac și liber să am propria opinie, fără să mă tem că voi fi pedepsit pentru asta și, în plus, șansa progresului personal dacă sunt deștept.

Tot se plâng unii că mai bine era pe timpul comunismului. Erau toți săraci (deci să moară și capra vecinului), dar măcar nu murea nimeni de foame, în timp ce acum unii au vile când sunt atâția care nu au ce pune pe masa. Dar cine a spus că democrație înseamnă că toți vor fi bogați? Democrația, atunci când principiile ei sunt respectate, doar oferă șansa bogăției materiale, dar nu ți-o și asigură.

Diferența dintre comunism și democrație tocmai aceasta e:
Comunismul, prin nebunia de uniformizare a maselor, pedepsește intelectualul și favorizează mediocritatea (toți sunt răsplătiți la fel, indiferent de calitatea sau cantitatea efortului depus) în timp ce democrația creează mediul propice concurenței, deci progresului. Ca să reușești într-un regim democratic trebuie să te și ducă capul; să citești mult, să gândești mult, să-ți faci relații multe, să ai afaceri.. Nu să aștepți să-ți bată norocul la ușă.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 07.12.2011, 20:32:08
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de WhiteChakra Vezi mesajul
Vizavi de "maimutele salbatice", inteleg ca traditiile lor (fie ele rele sau bune) nu sunt pe placul tau, nici eu nu sunt de acord cu unele (cele barbare, "primitive"), insa musulmanii traiesc in conditiile astea de mult timp si multi dintre ei isi construiesc viata in mod voit pe baza acestor principii, nu crezi ca ar trebui sa-i lasam in pace si sa ne vedem de viata noastra, sa lasam prejudecatile la o parte ?
E problema fiecăruia pe baza căror principii își organizează viața. Dar când îi pedepsești pe alții pentru că aleg alte principii, atunci nu, nu cred că astfel de oameni trebuie lăsați în pace să-și impună în continuare propriile idei în viața altora prin violența și pedeapsă.

Citat:
Oricum Judecata de Apoi e aproape.
Consolați-vă cu gândul Sfârșitului, în timp ce viața va trece în continuare pe lângă dvs.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 07.12.2011, 21:54:33
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kronos Vezi mesajul
E problema fiecăruia pe baza căror principii își organizează viața. Dar când îi pedepsești pe alții pentru că aleg alte principii, atunci nu, nu cred că astfel de oameni trebuie lăsați în pace să-și impună în continuare propriile idei în viața altora prin violența și pedeapsă.


Consolați-vă cu gândul Sfârșitului, în timp ce viața va trece în continuare pe lângă dvs.
prietene, tarile musulmane vor sa fie lasate in pace, sa traiasca cum vor, nu sa fie "luminate" de acest "far al democratiei" care este (ce gluma buna) SUA. Ce au cautat in fosta Iugoslavie americanii? Au bombardat-o si au plecat. Era Iugoslavia o amenintare la adresa securitatii SUA si a tarilor membre NATO? Nu, dar trebuiau americanii sa-si testeze noile arme. Acum o duc mai bine? Si spui ca e vina lor ca o duc asa, ca nu vor sa munceasca. OK , dar unde? In ruinele fabricilor bombardate de americani?Fratele meu mai mare a lucrat in Iugoslavia intre anii 1994-1997 si chiar erau foarte civilizati si instariti marea majoritate a iugoslavilor, pana sa vina "civilizatorii" cu pax americana de a dezmembrat tara asta si au dus-o cu 60-70 ani inapoi. Si iugoslavii erau mainute? Si astia aveau bombe atomice sau arme de distrugete in masa? Nu cred! Asta fac americanii, iar noi europenii ca fraierii, ii pupam in...dos.Nu degeaba Jean Monnet a zis ca adevarata amenintare a Europei este America si de aceea de a contracara expansiunea americana este de a lua fiinta Statele Unite ale Europei. Din pacate pt noi, nu s-a intamplat asta. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #87  
Vechi 07.12.2011, 22:20:26
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Aveti report post pentru aceasta instigare la ura si, in general, pentru antisemitismul de care dati dovada.
Hei,ce e asa revoltator termenul de "jidan"? E un cuvant ca oricare altu! Doar nu vreti sa insinuati ca e sinonim cu "evreu"? Evreii sunt evrei,si jidanii sunt jidani!!!

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
De altfel, va asigur ca Israelul va șterge pe jos cu orice stat pe care îl percepe ca fiind o amenințare directă și serioasă la adresa existenței sale; în speță, nu va permite existența unui Iran înarmat nuclear.
Din pacate asa este...
Reply With Quote
  #88  
Vechi 07.12.2011, 22:22:37
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Din fericire, nu din păcate.

Chestiunea e simplă. Unui stat care a declarat că intenționează distrugerea altui stat nu îi poate fi permis să posede arma nucleară.

Un stat a cărui existență este pusă în pericol de alt stat are dreptul să se apere prin orice mijloace. Punct.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 07.12.2011, 22:23:29
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
prietene, tarile musulmane vor sa fie lasate in pace, sa traiasca cum vor,
și să-i arunce pe evrei în mare.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 07.12.2011, 22:25:35
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
și să-i arunce pe evrei în mare.

e valabil si viceversa prietene! Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
este Romania in razboi? iulyaan Generalitati 27 01.03.2011 11:39:09
nu stiu cui sa ma adresez -tatal meu este vetran de razboi mariazet45 Generalitati 2 26.05.2009 16:56:01
Ultima oră : Pentagonul a intrat în alertă ! cristiboss56 Generalitati 5 27.04.2009 09:20:23
Razboi in Georgia Gabri Generalitati 25 18.08.2008 15:50:34