Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.11.2008, 13:11:43
andmih andmih is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2008
Locație: tulcea
Mesaje: 4
Implicit De la Parintele PROCLU

"In data de 09.11.2008 am fost la Parintele Proclu si m-a rugat sa transmit tuturor celor care vor sa-l viziteza, ca zilele in care-i poate primi sunt :martea , joia si sambata pana la ora 17.00. Parintele este bolnav si are nevoie de multa liniste. Este bine de respectat zilele ( pana la ora 17.00 ) pt. a nu face un drum degeaba"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.11.2008, 14:17:17
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Cat e bolnav este?si-a terminat reparatiile la casa?Nu am avut timo sa-l vad din iulie.Da mai multe amanunte despre starea sa!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.11.2008, 18:27:00
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fratilor,

Legat de boala parintelui Proclu [astm bronsic], am aflat de ea, cand tatal si fratele meu au mers la parintele, cu gandul de a-i cere binecuvantare si povete, fiind intampinati de sora parintelui [care il ingrijeste]. Ea le-a comunicat ca parintele e f. bolnav [am dedus eu din ce mi-au spus la intoarcere tata ca ar avea astm bronsic] si ca nu mai primeste vizite decat in cele mentionate de fratele/sora andmih. Restrictia cu "pana la ora 17.00" reprezinta o noutate si pentru mine . E posibil ca boala Sfintiei sale sa se fi agravat de la sfarsitul verii si pana acum.

Doamne ajuta!
Razvan
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.11.2008, 18:31:39
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Fratilor,

Legat de boala parintelui Proclu [astm bronsic], am aflat de ea, cand tatal si fratele meu au mers la parintele, cu gandul de a-i cere binecuvantare si povete, fiind intampinati de sora parintelui [care il ingrijeste]. Ea le-a comunicat ca parintele e f. bolnav [am dedus eu din ce mi-au spus la intoarcere tata ca ar avea astm bronsic] si ca nu mai primeste vizite decat in cele mentionate de fratele/sora andmih. Restrictia cu "pana la ora 17.00" reprezinta o noutate si pentru mine . E posibil ca boala Sfintiei sale sa se fi agravat de la sfarsitul verii si pana acum.

Doamne ajuta!
Razvan
Reiau mai jos mesajul cu care am deschis topicul "Parintele pustnic Proclu din localitatea Mitocul Balan, jud. Neamt" este grav bolnav, tot de pe acest subforum: "Stiri, actualitati, anunturi".

Marele duhovnic din muntii Neamtului, care traieste la marginea satului Mitocul Balan este foarte bolnav si nu mai poate primi vizitatori oricand.

Ii mai primeste doar in zilele de marti, joi si sambata, nu mai stiu daca si luni.

Sufera de astm bronsic printre alte boli si mai respira doar cu ajutorul unui aparat special.

Va rog din tot sufletul, sa-l ajutam fiecare dupa cum putem, cu rugaciuni, cu bani, cu medicamente, dupa cum putinul fiecaruia. Ar fi pacat sa se piarda inca o comoara de parinte duhovnic, printre atatia cati am pierdut in ultimii 10 ani noi, romanii. Nu cred ca mai este nevoie sa vi-i mai amintesc...

Dumnezeu sa va lumineze si sa-l ajutati fiecare dupa cum puteti.

Doamne ajuta!

Razvan
-------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, ajuta-l pe parintele Proclu sa nu plece inca dintre noi, ca Tu stii cata nevoie avem, noi, robii Tai, de el!
--------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.11.2008, 20:32:16
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Nu este pe aproape un medic care sa-i prescrie Ventolin pt crize si Seretide ca tratament intre crize.Daca nu se gaseste Seretide in jud Nemat sa poate folosi Fixotide.In cateva zile se amelioreaza.sau intre crize orice preparat pe baza de Propionat de Fluticazona!!!!Trebuie consultat urgent de un medic alergolog,sau poate un consult in echipa cu un pneumolog!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.11.2008, 21:04:22
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate Ratacitorule,

Daca am gasi printre noi un medic sau macar student intr-unul din anii terminali la medicina, eh... ce bine ar fi... in primul rand pentru parintele... apoi si pentru noi, credinciosii caci am mai avea in viata un numar de ani [cat Se milostiveste Domnul] un foarte bun parinte povatuitor. Si, aici vorbesc mai serios ca niciodata, pare-se ca fratia ta esti medic pe-adevaratelea sau student in unul din anii terminali. Cred, apoi, ca Sfintiei sale, data si varsta [80 de ani] si boala i-ar trebui pe cineva in mod permanent care sa-i procure medicamentele si sa vegheze la calitatea nutritiei parintelui Proclu, doar asa putandu-i-se ameliora, cred, un procent substantial din boala.

Domnul sa te binecuvinteze!
Razvan
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.11.2008, 21:32:11
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Am avut mai demult functii in sectorul sanitar,dar le-am abandonat pt a ma ocupa de religie practica si de pregatirea unui viitor preot.Nu sunt medic.Totusi daca aveti posibilitatea, l-ati putea duce pe Sfintia sa la un cabinet de alergologie in Iasi !Daca eu as avea bani l-as putea ajuta,dar eu sunt si voi fi sarac si mult- putinii bani pe care ii castig nu-i pot folosi pt mine sau cum vreau eu.
As vrea sa faceti ceva ,ca sa mai apuc pe Sfintia sa in viata.Cand m-am despartit de el ultima oara mi-a reprosat ca nu l-am bincuvantat eu,dar nu am indraznit sa-i fac pe plac considerand ca eu am nevoie de binecuvantarea sa!Acum imi pare rau ,pt ca nu stiu daca il voi mai revedea in viata!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
parintele iustin si parintele proclu cosmin95 Generalitati 48 01.03.2010 17:25:58
Parintele Proclu mai primeste ? dorin75 Generalitati 3 21.08.2009 10:23:16
Parintele Proclu Nicau monica2009 Stiri, actualitati, anunturi 0 12.03.2009 16:32:32
Am fost la Parintele Proclu andmih Stiri, actualitati, anunturi 0 01.12.2008 08:45:31
De la Parintele PROCLU andmih Generalitati 0 12.11.2008 12:58:12