Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.07.2008, 13:54:24
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Dragi prieteni vog sa spuneti cei care stiti cand nu se ia anufura? Ma gandesc ca e un lucru pe care trebuie sa-l stim ca sa nu o luam cu nevrednicie(eu oricum o iau cu nevrednicie pentru ca sunt pacatoasa)...stiu cateva cazuri in care nu ai voie sa iei...insa as prefera sa le enumerati voi care stiti mai bine...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.07.2008, 14:12:49
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

1 Corinteni 11
23. Caci eu de la Domnul am primit ceea ce v-am dat si voua: Ca Domnul Iisus, in noaptea in care a fost vandut, a luat paine,
24. si, multumind, a frant si a zis: Luati, mancati; acesta este trupul Meu care se frange pentru voi. Aceasta sa faceti spre pomenirea Mea.
25. Asemenea si paharul dupa Cina, zicand: Acest pahar este Legea cea noua intru sangele Meu. Aceasta sa faceti ori de cate ori veti bea, spre pomenirea Mea.
26. Caci de cate ori veti manca aceasta paine si veti bea acest pahar, moartea Domnului vestiti pana cand va veni.
27. Astfel, oricine va manca painea aceasta sau va bea paharul Domnului cu nevrednicie, va fi vinovat fata de trupul si sangele Domnului.
28. Sa se cerceteze insa omul pe sine si asa sa manance din paine si sa bea din pahar.
29. Caci cel ce mananca si bea cu nevrednicie, osanda isi mananca si bea, nesocotind trupul Domnului.


Stiu ca exista pacate pentru care este oprita un timp impartasania. De exemplu daca te spovedesti preotul iti va spune daca pentru pacatele care le-ai marturisit este oprita impartasirea.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.07.2008, 14:18:14
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Potrivit Pravilei bisericesti, anafura este painea ramasa de la prescurile din care s-a scos Sf. Agnet. Dupa ce preotul o binecuvanteaza la Axion, se da spre sfintire- celor ce nu s-au impartasit, de acelasi preot care a slujit. Nu pot lua anafura: cei ce au mancat; cei ce au avut scurgere (Lev. 22, 4); cei ce nu sunt vrednici sa li se primeasca darurile la biserica din pricina pacatelor publice etc, (Lev. 7,19-21); cei rataciti de la credinta (Mat. 7,6; Const. Ap.VIII, 31).
Iata un articol care m-a lamurit cu privire la multe aspecte legate de acest subiect: http://www.crestinortodox.ro/Alte-articole---/Anafura_in_raport_cu_Sfanta_Euharistie-237-19278.html

Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.07.2008, 14:40:22
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Eu stiu ca anafora = "in loc de dar", adica li se da in locul impartasaniei celor care nu merita sa se impartaseasca.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.07.2008, 05:08:27
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

o doamna m-a intrebat daca poate sa aprinda candela si sa ia anafura daca in noaptea precedenta a facut dragoste cu sotul. eu i-am spus ca da, voi ce ziceti?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.07.2008, 06:46:14
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
o doamna m-a intrebat daca poate sa aprinda candela si sa ia anafura daca in noaptea precedenta a facut dragoste cu sotul. eu i-am spus ca da, voi ce ziceti?
Pai de ce nu!Doar a facut dragoste,nu a facut ura!:D
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.07.2008, 10:17:28
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
o doamna m-a intrebat daca poate sa aprinda candela si sa ia anafura daca in noaptea precedenta a facut dragoste cu sotul. eu i-am spus ca da, voi ce ziceti?
Mirela ,citeste ce a spus par.Arsenie Boca unei femei pe care a refuzat sa o miruiasca pentru ca avusese relatii intime cu barbatul seara precedenta.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.07.2008, 11:08:06
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
o doamna m-a intrebat daca poate sa aprinda candela si sa ia anafura daca in noaptea precedenta a facut dragoste cu sotul. eu i-am spus ca da, voi ce ziceti?
Daca avem in vedere ca anafora se ofera ca antidoron, adica in loc de dar (Sfanta Impartasanie), persoanelor care nu s-au invrednicit de unirea cu Hristos prin Sfanta Impartasanie, prin analogie, credem ca si aceasta presupune o pregatire morala (atat trupeasca cat si sufleteasca). Nu trebuie sa confundam Sfanta Impartasania cu Anafura. Anafura nu inlocuieste deci Sfanta Euharistie. Primirea anafurei este menita numai sa intretina viu in suflete simtul lipsei Sfintei Euharistii si deci aspiratia neincetata de a ne invrednici de ea printr-o viata imbunatatita.
Deci si primirea anafurei presupune o pregatire.
Cat despre candela acesta poate fi aprinsa.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.07.2008, 11:10:36
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
o doamna m-a intrebat daca poate sa aprinda candela si sa ia anafura daca in noaptea precedenta a facut dragoste cu sotul. eu i-am spus ca da, voi ce ziceti?
Eu stiu ca se ia anafura neaparat pe nemancate, dimineata sau dupa slujba de duminica.
Daca nu avem voie sa intram in biserica, in asemenea cazuri, nu inteleg cum am avea voie sa luam anafura.
Mie mi s-a intamplat sa fi mancat sau baut ceva dimineata, duminica si n-am mai putut sa iau anafura chiar in ziua aceea, dupa slujba. Am pus-o in servetel si am luat in dimineata urmatoare.
Dar de aprins candela si rugaciune, nu cred ca e oprire!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.07.2008, 11:23:00
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Din cate stiu eu, la inceputul crestinismului se obisnuia ca dupa Sfanta Liturghie toti participantii sa participe si la o agapa, insa cu timpul marindu-se numarul crestinilor in locul agapei s-a recurs la impartirea anaforei ca inlocuitor pt agapa
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se mai ia anafura dimineata dak am mancat noaptea? tinutza Generalitati 22 16.04.2007 12:06:07