Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.07.2010, 22:08:41
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerinul Vezi mesajul
Ok, multumesc frumos. Mi-a mai zis cineva de Mitocul Balan, dar am citit si de magazaia Cracaoani, eram confuz
Ca sa ajungi la Mitocul Balan treci prin Cracaoani si Magazia Magazia si Mitocul Balan fac parte din comuna Cracaoani.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.07.2010, 22:10:07
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dana-v Vezi mesajul
Am fost ieri la parintele Proclu si ma rugat sa va anunt pe cei care doriti sa mergeti ca este tot mai bolnav si trebuie sa se duca la tratament,si de astazi 28.07.2010 va pleca si va roaga din tot sufletul sa nu-l mai cautati o perioada de timp ca ne va anunta dansul cand va reveni.doamne ajuta
Imi pare rau sa aud asta nici in iarna nu a prea primit tot din cauza sanatatii...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.07.2010, 08:51:37
v.stefan v.stefan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.07.2010
Mesaje: 1
Implicit Apel catre pelerini

Ieri 30.07.2010 am fost la parintele proclu. Sfintia sa mi-a dat binecuvantarea de a scrie aceste randuri cu rugamintea sa expresa adresata mirenilor dar si preotilor, monahilor si monahiilor interesati de a face pelerinaj la chilia sfintiei sale, ca din motive de sanatate se vede nevoit de a nu mai primi pe nimeni.
Va roaga parintele sa tineti cont si de faptul ca se apropie postul adormirii maicii domnului, acesta fiind un motiv de a-i respecta dreptul la liniste si rugaciune. Dumnezeu sa va ajute si sa fiti incredintati ca parintele se roaga pentru toata lumea! Sa-i respectam dorinta si sa tinem cont de varsta si greutatile prin care a trecut si trece! Asa sa ne ajute dumnezeu!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.08.2010, 17:21:52
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

PE 28 iulie am ajuns si noi la parintele proclu.
asa a randuit Dumnezeu.
asa am cunoscut un sfant din pateric, si nu ma sfiesc sa o zic.
m-a impresionat profund.m-a citit ca pe o carte deschisa.a raspuns tututor framantarilor mele, tutror nelamuririlor mele.
mi-a ramas puternic impregnat in suflet si in minte chipul sau bland si voicea duioasa, dar plina de putere, binecuvantarea sa precum si sfaturile minunate.
uite asa ne mai mangaie Dumnezeu sufletele....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.08.2010, 21:51:42
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pr Arsenie Papacioc

Citat:
În prealabil postat de v.stefan Vezi mesajul
Ieri 30.07.2010 am fost la parintele proclu. Sfintia sa mi-a dat binecuvantarea de a scrie aceste randuri cu rugamintea sa expresa adresata mirenilor dar si preotilor, monahilor si monahiilor interesati de a face pelerinaj la chilia sfintiei sale, ca din motive de sanatate se vede nevoit de a nu mai primi pe nimeni.
Va roaga parintele sa tineti cont si de faptul ca se apropie postul adormirii maicii domnului, acesta fiind un motiv de a-i respecta dreptul la liniste si rugaciune. Dumnezeu sa va ajute si sa fiti incredintati ca parintele se roaga pentru toata lumea! Sa-i respectam dorinta si sa tinem cont de varsta si greutatile prin care a trecut si trece! Asa sa ne ajute dumnezeu!
Intaresc si eu aceasta rugaminte a parintelui Proclu.

Totodata rog si pe cei ce merg la parintele Arsenie Papacioc sa inteleaga ca parintele este batran si f.bolnav.
Daca au/avem credinta vor/vom primi ajutor si binecuvantare chiar daca nu au reusit sa-l vada pe avva.
Doamne ajuta!

Last edited by eduardd; 12.08.2010 at 08:17:25.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.09.2010, 13:51:58
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe data de 13 septembrie,la lasarea serii am ajus la Parintele Proclu.
Am avut senzați ca am cunoscut un parinte din Pateric.
Este batran locuiește acolo,la capatul satului Mitocul Balan din județul Neamț într-o chilie(coliba din scânduri) a carei ușa se închide doar pe dinafara.C
and a vazut mașine,maica Filofteia sora parintelui care are grija da dumnealui a început să strige la noi să plecam caci parintele nu primește pe nimeni.
Nu m-am lasat descurajată și am alergat până în deal unde maica statea cu mâinile in șolduri la ușa parintelui protectoare și auroritara.Am rugat-o ă ma lase sa intru doar pentru o binecuvântare.Din coliba cu vocea domoala parintele i-a spus sa ma lase sa intru.
Nu am vazut nici pat și nici masa ci doar niște banci de lemn și multe, multe icoane,iar pe una din banci cateva medicamente.Era seara și destul de răcoare dar parintele era desculț pe pamantul batatorit din chilia sa.
M-am așezat în ghenunchi și când îmi facea semnul crucii pe cap l-am auzit spunând"ne doare capul de la vorba multa și de la manie..."și iar facea semnul crucii pe capul meu și iar spunea aceleași cuvinte.Când m-am ridicat i-am spus uimita"Parinte dar de unde ai știut ca mă doare capul.? " "Dar te doare capu?""Da mă doare de trei saptamâni duminica rau capul" MI-a răspuns "Ii de la multă vorba multa și de la manie"

Dupa ce au venit și ceilalți cu care am fost la parintele ne-a vorbit preț de o ora dandu-mi voie sa-i fac o poza și sa înregistrez ccuvintele duhovnicești pe care le-a rostit.
Se vedea ce efort face când vorbea caci ochii îi lacrimau și erau roșii iar uneori vocea ii se pierdea.
Deși respingatoare la început maica Filofteia,foarte înțeleapta în cuvinte ne-a îndragit și la plecare ne-a însoțit pana la mașina spunandu-ne ca parintele este bolnav și face nevoința în chilia lui unde îl încuie caci așa dorește dumnealui pentru a se ruga pentru toți oamneii și ca ne-a primit din dragoste multa ce are pentru toți oamenii.
Am plecat bucuroși și plini de cuvintele domoale ,smerite și duhovnicești rostite intr-o limba moldoveneasca autentica,ale parintelui,mulțumind lui Dumnezeu ca înca mai sunt rugatori pe aceste meleaguri moldave .

Poate exagerez dar,am senzația ca Neamțul și Suceava sunt Athosul românilor.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.09.2010, 12:14:18
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Ferice de cei care l-au cunoscut pe acest parinte....cu regret pot spune ca nu am auzit de el pina acum...cu toate ca locuiesc in judetul Neamt,insa acum chiar voi incerca sa aflu cit mai multe despre el si poate voi reusi cu ajutorul lui Dumnezeu sa merg pina acolo.Doamne Ajuta-ma pe mine pacatoasa.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.09.2010, 12:43:18
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Intaresc si eu aceasta rugaminte a parintelui Proclu.

Totodata rog si pe cei ce merg la parintele Arsenie Papacioc sa inteleaga ca parintele este batran si f.bolnav.
Daca au/avem credinta vor/vom primi ajutor si binecuvantare chiar daca nu au reusit sa-l vada pe avva.
Doamne ajuta!
Jenica, da-ne amanunte despre Parintele Arsenie! Intentionez macar sa-l vizitez, fara sa-l obosesc cu alte probleme.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.09.2010, 12:55:31
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Jenica, da-ne amanunte despre Parintele Arsenie! Intentionez macar sa-l vizitez, fara sa-l obosesc cu alte probleme.
Prietenele mele(de pe forum împreună cu care am fost în pelerinaj prin nordul Moldovei) aprox pe 17 sep,au mers la părintele Arsenie Papacioc de la Thechirghiol.Mi-au spus că este foarte bătrân și obosit dar totuși au primit o binecuvântare de la dumnealui.
Poți merge la Părintele Iustin Pârvu care acum este la schitul Petru Vodă la maici,este la et 2 în clădirea spitalului ,este bine în pofida vârstei înaintate 91 ani și primește pe toți pelerinii care vin.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.09.2010, 15:09:50
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit parintele Arsenie Papacioc

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Jenica, da-ne amanunte despre Parintele Arsenie! Intentionez macar sa-l vizitez, fara sa-l obosesc cu alte probleme.
Vietuieste la Manastirea Sfanta Maria, in Techirghiol. Anul acesta am fost la Techirghiol, si la manastire. Nu am fost la parintele Arsenie, era acolo lume care astepta sa intre la dansul. Acum doi ani, cand am fost la Techirghiol am avut marea bucurie sa-l vad. Slabit, a iesit in usa casei si a rostit o rugaciune pentru cei adunati acolo. In mintea mea l-am asemanat cu bibelou chinezesc: maruntel, fragil, pretios. Dar privirea dumisale este covarsitoare. Ochi luminosi, patrunzatori, vii. In acest an, m-am gandit ca la varsta dumisale s-au mai adaugat doi ani, si nu am indraznit sa incerc sa-l vad. Are 97 ani! M-am multumit sa trec pe langa casa sa, sa stau acolo o clipa, sa ma gandesc la dumnealui, sa zic o rugaciune mica pentru ca sa-l mai tina Dumnezeu printre noi spre folosul nostru, ca un stalp de ortodoxie in mijlocul lumii dezlantuite (cat suntem de egoisti!) si am pus in cutia usii sale pomelnicele.
Dumnezeu sa ii dea putere si sanatate!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
parintele iustin si parintele proclu cosmin95 Generalitati 48 01.03.2010 17:25:58
Parintele Proclu mai primeste ? dorin75 Generalitati 3 21.08.2009 10:23:16
Am fost la Parintele Proclu andmih Stiri, actualitati, anunturi 0 01.12.2008 08:45:31
De la Parintele PROCLU andmih Stiri, actualitati, anunturi 6 12.11.2008 21:32:11
De la Parintele PROCLU andmih Generalitati 0 12.11.2008 12:58:12