Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.09.2010, 18:20:09
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Vietuieste la Manastirea Sfanta Maria, in Techirghiol. Anul acesta am fost la Techirghiol, si la manastire. Nu am fost la parintele Arsenie, era acolo lume care astepta sa intre la dansul. Acum doi ani, cand am fost la Techirghiol am avut marea bucurie sa-l vad. Slabit, a iesit in usa casei si a rostit o rugaciune pentru cei adunati acolo. In mintea mea l-am asemanat cu bibelou chinezesc: maruntel, fragil, pretios. Dar privirea dumisale este covarsitoare. Ochi luminosi, patrunzatori, vii. In acest an, m-am gandit ca la varsta dumisale s-au mai adaugat doi ani, si nu am indraznit sa incerc sa-l vad. Are 97 ani! M-am multumit sa trec pe langa casa sa, sa stau acolo o clipa, sa ma gandesc la dumnealui, sa zic o rugaciune mica pentru ca sa-l mai tina Dumnezeu printre noi spre folosul nostru, ca un stalp de ortodoxie in mijlocul lumii dezlantuite (cat suntem de egoisti!) si am pus in cutia usii sale pomelnicele.
Dumnezeu sa ii dea putere si sanatate!
Multumesc, Adriana si Dorina, il stiu pe Parintele, l-am vizitat de cateva ori, dar doream sa stiu daca in ultima vreme a mai primit, pentru ca il stiam suferind. Cu toate aceste, el primeste pe oricine pana pe la ora pranzului. La el pot ajunge cel mai repede. In rest, sunt prinsa de obligatiile profesionale.Mi-as dori si eu sa particip la un pelerinaj si sper sa-mi fac si timp.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.09.2010, 15:27:17
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Acum o luna

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Multumesc, Adriana si Dorina, il stiu pe Parintele, l-am vizitat de cateva ori, dar doream sa stiu daca in ultima vreme a mai primit, pentru ca il stiam suferind. Cu toate aceste, el primeste pe oricine pana pe la ora pranzului. La el pot ajunge cel mai repede. In rest, sunt prinsa de obligatiile profesionale.Mi-as dori si eu sa particip la un pelerinaj si sper sa-mi fac si timp.
Acum o luna de zile, cand eu eram la Techirghiol, primea Parintele, erau oameni care asteptau sa intre la dansul. Nu stiu cum mai este cu sanatatea, dar la varsta dumisale imi inchipui ca nu-i este usor chiar de n-ar fi bolnav. Sora mea a fost la Parintele saptamana trecuta, dar ea il cunoaste pe Parintele de cand acesta a venit la Manastirea din Techirghiol, a locuit langa manastire multi ani. Nu stiu ce sa zisc. Poate ar fi bine sa dai un telefon.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.09.2010, 18:17:05
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Acum o luna de zile, cand eu eram la Techirghiol, primea Parintele, erau oameni care asteptau sa intre la dansul. Nu stiu cum mai este cu sanatatea, dar la varsta dumisale imi inchipui ca nu-i este usor chiar de n-ar fi bolnav. Sora mea a fost la Parintele saptamana trecuta, dar ea il cunoaste pe Parintele de cand acesta a venit la Manastirea din Techirghiol, a locuit langa manastire multi ani. Nu stiu ce sa zisc. Poate ar fi bine sa dai un telefon.
Multumesc, Adriana, imi propun sa ajung- Dumnezeu sa-mi ajute!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.01.2013, 10:27:58
crainou crainou is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

Cunoaste cineva daca pr. Proclu mai traieste ?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.01.2013, 15:46:11
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crainou Vezi mesajul
Cunoaste cineva daca pr. Proclu mai traieste ?
Da, mai traieste, dar sunt slabe sperante sa primeasca pe cineva. Si eu am ajuns acolo anul trecut, dar Dumnezeu nu mi-a ingaduit mai mult. E adevarat, eram mai multi, dar chiar singur fiind, nu cred ca sfintia sa ar fi acceptat sa ma primeasca. Mult il tulbura prezenta lumii si multi vin la el ca la vrajitor... Dorinta lui cea mai mare este sa se roage in liniste pentru toata lumea. Prezenta altora, o considera o mare ispitire si el nu se considera destul de intarit ca sa nu cada. De aceea, sufera foarte mult, dupa o vizita pe care a acceptat-o. Sora sfintiei sale are porunca sa nu primeasca pe nimeni, si din cate am cunoscut-o, nu-i iese din cuvant!
Am vazut insa ca doresti un duhovnic la Sihastria, dar din cate am inteles, nu ai citit nimic din ce s-a scris pe acel topic. La Sihastria vine regulat Parintele Ciprian (in ultimii ani se imparte intre Bucuresti si Sihastria) un duhovnic cu totul deosebit, la care multa lume alearga. Acum depinde ce anume cauti, ca sa-ti oranduiasca Dumnezeu ceea ce doresti...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.01.2013, 14:53:26
crainou crainou is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Da, mai traieste, dar sunt slabe sperante sa primeasca pe cineva. Si eu am ajuns acolo anul trecut, dar Dumnezeu nu mi-a ingaduit mai mult. E adevarat, eram mai multi, dar chiar singur fiind, nu cred ca sfintia sa ar fi acceptat sa ma primeasca. Mult il tulbura prezenta lumii si multi vin la el ca la vrajitor... Dorinta lui cea mai mare este sa se roage in liniste pentru toata lumea. Prezenta altora, o considera o mare ispitire si el nu se considera destul de intarit ca sa nu cada. De aceea, sufera foarte mult, dupa o vizita pe care a acceptat-o. Sora sfintiei sale are porunca sa nu primeasca pe nimeni, si din cate am cunoscut-o, nu-i iese din cuvant!
Am vazut insa ca doresti un duhovnic la Sihastria, dar din cate am inteles, nu ai citit nimic din ce s-a scris pe acel topic. La Sihastria vine regulat Parintele Ciprian (in ultimii ani se imparte intre Bucuresti si Sihastria) un duhovnic cu totul deosebit, la care multa lume alearga. Acum depinde ce anume cauti, ca sa-ti oranduiasca Dumnezeu ceea ce doresti...
Multumesc, dar multa lume sta in incurcatura, pentru ca nu stie nimeni cand vine la Sihastria si nici nu raspunde la telefon. In sfarsit ai spus ceea ce spun toti pe acel topic, adica toti stiti cand si cum dar nu se poate afla nici un raspuns clar.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.01.2013, 00:59:59
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crainou Vezi mesajul
Multumesc, dar multa lume sta in incurcatura, pentru ca nu stie nimeni cand vine la Sihastria si nici nu raspunde la telefon. In sfarsit ai spus ceea ce spun toti pe acel topic, adica toti stiti cand si cum dar nu se poate afla nici un raspuns clar.
Am intrebat la Sihastria si mi s-a spus ca mai exista si alt Parinte duhovnic, in afara de pr. Ciprian.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.01.2013, 09:20:40
crainou crainou is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Am intrebat la Sihastria si mi s-a spus ca mai exista si alt Parinte duhovnic, in afara de pr. Ciprian.
Cine este, daca poti sa-mi spui?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.01.2013, 15:38:14
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crainou Vezi mesajul
Cine este, daca poti sa-mi spui?
Imi pare rau, dar nu i-am retinut numele. Poti suna la Sihastria sa intrebi: 0233251485. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.01.2013, 18:31:34
crainou crainou is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Imi pare rau, dar nu i-am retinut numele. Poti suna la Sihastria sa intrebi: 0233251485. Doamne ajuta!
Dumnezeu si Maica Domnului sa-ti binecuvanteze casa si familia. Doamne ajuta .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
parintele iustin si parintele proclu cosmin95 Generalitati 48 01.03.2010 17:25:58
Parintele Proclu mai primeste ? dorin75 Generalitati 3 21.08.2009 10:23:16
Am fost la Parintele Proclu andmih Stiri, actualitati, anunturi 0 01.12.2008 08:45:31
De la Parintele PROCLU andmih Stiri, actualitati, anunturi 6 12.11.2008 21:32:11
De la Parintele PROCLU andmih Generalitati 0 12.11.2008 12:58:12