Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 29.07.2009, 19:29:28
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

da, si eu cred.

asa e, nu merita.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 29.07.2009, 20:24:44
MaximumRomania MaximumRomania is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2009
Mesaje: 3
Implicit

Daca te-ai afla intr-un lac de foc... ti-ai dori ca persoana pe care o iubesti sa fie langa tine?

Te iubeste atat de mult incat in mintea lui considera ca ar fi mai bine sa te "elibereze".
Reply With Quote
  #43  
Vechi 29.07.2009, 20:37:14
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

nu stiu ce sa zic....
eu sincer acelasi lucru simt, ca ma iubeste...il vad cum ma strange in brate, cum i se umplu ochii de lacrimi cand plec..imi repeta mereu ca nu poate sa ma vada nefericita langa el...

nu stiu....daca m-ar lasa langa el, sa ii iau suferinta si pe umerii mei, sa pun mana in mana lui si sa mergem inainte, poate si-ar reveni...

nu am ce sa fac, decat sa ma rog pt el..atat...
cineva m-a sfatuit sa merg la Frasinei, am ajuns si acolo, si am simtit pt prima data in viata mea o stare de liniste...cum nu am avut niciodata. Am lasat acatist, si de atunci, din luna martie trimit periodic si pot sa spun ca el a inceput sa se apropie din nou de mine, la 40 de zile exact de la primul acatist citit acolo. Apoi au urmat alte episoade de despartire...si asa o tinem de atunci.

Last edited by onyx235; 29.07.2009 at 20:51:50.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 29.07.2009, 21:07:23
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Il vei intalni in compania altei fete, sau ... a altor fete. Asta vroia sa spuna, cred, colega noastra.

Ai grija de tine, impaca-te cu gandul ca asa este viata. Vezi bine cate povesti asemanatoare s-au spus pe-aici. Ceea ce inseamna ca o trasatura a multora dintre barbati este bine subliniata: nu au curajul, barbatia, de a fi limpezi, directi si clari. Asta e!
Da,asta am vrut sa spun!Cat de repede va fi cu alta!
Ce ai de pierdut?o intalnire la 2-3 luni?Mai bine sa te eliberezi!

Ochii plini de lacrimi sunt de mila!De mila ca nu te mai iubeste desi meriti!Poate e un baiat bun si ii pare rau ca nu te mai iubeste!Nu poate sa-ti spuna in fata,nu intelegi?!Nu te mai amagi!Nu exista:''n-o sa mai pot iubi niciodata!''.....asta-i poezie!

Incearca....nu trebuie sa te mai complaci in situatia asta!Nu e vorba de mandrie sau orgoliu,dar te consuma duhovniceste,iti macina sufletul!

Scuza-ma ca sunt asa directa,dura,dar asa e mai bine,tu acum de vorba buna nu intelegi....adica te agati de orice.....

Last edited by casandrasa; 29.07.2009 at 21:09:50.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 30.07.2009, 20:51:51
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
Buna ziua,

Eu sunt oana, si am 26 ani. zilele acestea am primit o lovitura care poate pt unii pare usoara, desi eu pe pielea mea o simt crancena: omul pe care il iubesc de aproape 7 ani,mi-a zis ca nu mai vrea. Spune ca nu ma mai iubeste, ca nu ma merita si alte si alte motive. Adevarul este undeva incurcat, atat de incurcat incat eu nu gasesc nici o cale de rezolvare. In urma cu aproape un an jumate, el s-a imbolnavit de o boala extrem de grava, cu care va trai toata viata...De atunci nu a mai fost el, ne-am mai despartit de vreo 2 ori in rastimpul asta, motivand mereu ca nu are ce sa imi ofere, ca bolnav fiind, nu mai poate simti nimic pt nimeni, nu mai poate fi cum era. Eu, am incercat sa il inteleg, sa il sprijin, dar el prefera sa ma lasse sa plec din viata lui, ca sa nu ma faca nefericita, zice el...In ciuda acestor intamplari, eu stiu ca ma iubeste...stiu ca poate parea ciudat ce zic, dar iubirea o simti in toate modurile posibile.
Am incercat sa iau calea credintei, m-am spovedit, am citit acatiste ale unor sfinti,merg la maslu, la dezlegari. Ma rog ff mult pt el, pt ca este ratacit, nu stie cum sa ia viata asta in piept, cu greutatile si necazurile ei.
Zilele astea, am avut din nou acelasi raspuns din partea lui: pleaca, du-te, lasa-ma in durerea mea, nu sta dupa mine, eu sunt un ratat. Cuvintele astea ma ucid, ma termina...mi se rupe sufletul cand il aud asa...este departe de Dumnezeu, de tot ce inseamna credinta
Eu una, nu vad acum, nici o rezolvare a acestei situatii...adica, nu ne putem desprinde unul de altul dar nici impreuna nu se poate, pt ca nu vrea el. Eu, banuiesc ca aici ar fi ceva necurat, anume niste farmece facute de o femeie, sau chiar de doua....una dintre ele este amanta tatalui meu....
nu stiu ce sa mai fac, incotro sa o apuc..Duhovnicul meu, mi-a zis sa il las, sa nu ii mai permit sa ma caute de nici un fel, dar nu am reusit, mi se pare crancen...(
Sunteti casatoriti?

Daca da, trebuie facut tot posibiulul sa evitati despartirea.

Daca nu, probabil ca stii ca relatiile sexuale intre oameni necasatoriti sunt un pacat foarte grav, care atrag pedeapsa lui Dumnezeu. Dumnezeu nu binecuvanteaza asemena relatii, si de multe ori nu duc la nici un bine.

Nu te lua prea mult dupa pareri de pe un forum de discutii, cel mai bine e sa cauti raspunsuri la Dumnezeu. Roaga-te, cauta un duhovnic sporit, etc... Insa daca va hotarati sa ramaneti impreuna, trebuie sa va casatoriti.

PS: Nu il judeca prea aspru, trece si el prin clipe foarte grele, si probabil are si ispite. Barbatii sunt cam orgoliosi din fire, si el vine greu sa traiasca langa o femeie fara a fi ei "capul familiei", "cocosul" sau "purtatorul de pantaloni". Probabil boala ii afecteaza aceasta capacitate, si il face sa se simta prost. Oricum, are si el mare nevoie de ajutor de la Dumnezeu. Roaga-te pentru el.

Doamne ajuta!

Bogdan.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 30.07.2009, 21:05:35
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Smile

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
nu stiu ce sa zic....
.
Sa stii ca-ti sta foarte bine in mov deschis :))
Reply With Quote
  #47  
Vechi 30.07.2009, 23:47:12
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

Bogdan , e un forum, nu esti tu in masura sa-i zici fetei ce sfaturi sa ia in consideratie si ce nu...atata timp cat ea a cerut un ajutor inseamna ca e gata sa asculte tot, oricum hotararea o va lua singura. eu cred ca e in stare sa-si gaseasca linistea si echilibrul si sa ia cea mai buna hotarare indiferent de ce zice X, Y sau tu sau eu. nu cred ca daca ea a avut ori ba relatii sexuale cu acel om ne priveste pe noi....tot asa nu esti tu in masura sa-i zici cu cine sa se casatoreasca.
onyx, nu uita ca linistea sufleteasca si cea psihica sunt esentiale pt luarea unei decizii corecte. important e sa te linistesti si dupa ai sa vezi ca altfel vei vedea lucrurile.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 30.07.2009, 23:51:35
daniel_009 daniel_009 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2009
Mesaje: 18
Implicit

Am discutat cu un bun prieten de-al meu care e medic neurolog.. problema ta.. se cheama .. "Pierderea subita a iubitului"! ..Fara sa fiu rau! El nu mai vrea! Si a gasit scuza asta penibila.. epilepsie! .. Bai! Poti sa dezvolti o epilepsie.. dupa cum mi-a spus amicul meu dupa o lovitura serioasa la cap, dupa un accident grav, dar si asa.. sansele sunt minime! ..Epilepsia o "faci" la varste fragede! Nu la 20, 25, 30 de ani! Sunt cateva situatii, foarte rare.. e vorba de un om la cateva miliarde care ar fi dezvoltat la varsta adulta epilepsie. Si aste a de la medii externe.

Eu cred altceva.. ca baiatul asta vrea sa-ti faca paucii.. Vrea sa te-nlocuiasca!
O fi gasit alta sau multe altele, mai tinerele.. mai zglobii!

Ma scuzi.. Cred ca nu mai vrea sa fie cu tine!

Ce sa spun si eu! ..Dar daca mai continua cu epilepsia.. eu cred ca ar trebui sa-i faci bagajul!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 30.07.2009, 23:59:02
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Eu cred ca, daca mai continua cu epilepsia, sa-ti pui totusi un semn de intrebare, daca nu cumva chiar are ceva la cap...dar, nicidecum epilepsie.
Cine stie care este adevarul, numai el, sau ei...si Domnul, oricum ar fi, este o vorba ; " Decat o dragsote cersita, mai bine o renuntare demna ! ".
Sayonara ! Este plin pamantul de barbati si femei si, crede-ma, cam toti ( pe categorie de sex) sunt la fel, cu mici retusuri sau lipsuri...
Doamne ajuta !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #50  
Vechi 31.07.2009, 00:06:37
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

fereascaaaaaaaaaaaa......eu acum am procesat ce boala "motiveaza " el!!!!!! motiv mai de bun simt nu putea gasi???
onyx....citeste ce a scris daniel despre aceasta boala, este foarte adevarat...si sorry dar baiatul acesta te minte, ceea ce e ft grav....eu zic sa te rogi mai mult pt tine si pt linistea ta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am nevoie de un sfat, va rog SoareD Generalitati 116 02.09.2012 00:09:11
Relatiile parinti/copii, frati/surori - nevoie de incurajari AGabriela Generalitati 21 31.08.2012 12:01:24
am nevoie! piedonee Generalitati 0 06.06.2012 19:36:14
Am nevoie de un sfat... anyone... Generalitati 25 14.06.2011 16:30:12
Am nevoie Danut7 Generalitati 0 15.09.2010 19:50:36