Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.08.2011, 18:08:43
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Pomenirea Sfântului Arhidiacon și Mucenic Laurențiu (Lavrentie)

Doamne ajută!
În data de 10 August, Biserica noastră îl pomenește pe Sfântul Arhidiacon Laurențiu (Lavrentie), un tânăr creștin care s-a sacrificat pentru adevărata credință în perioada domniei împăratului roman Valerian (253-260).
Acest sfânt martir s-a născut în secolul al III-lea, într-o perioadă în care credincioșii lui Hristos erau aprig persecutați de către autoritățile romane. Originar din Spania, tânărul Laurențiu a devenit ucenicul Sfântului Sixt care, devenind episcop al Romei după moartea martirică a predecesorului său Ștefan (257), l-a hirotonit diacon.
Arestat de către autoritățile romane și acuzat de apartenență la religia creștină, episcopul Sixt a fost condamnat la moarte prin decapitare, în data de 6 august 258. În secolul al IV-lea, Sfântul Ambrozie, episcopul Mediolanului, relatând moartea mucenicească a Sfinților Sixt și Laurențiu, scria: "Văzându-l pe episcopul său, Sixt, condus spre martiraj, Sf. Laurențiu plângea și striga: "Unde mergi tată fără fiul tău? Unde pleci sfinte episcop fără diaconul tău? Ce jertfă te pregătești să aduci fără diaconul tău? M-ai găsit cumva nedemn de aceasta? Arată-ne un semn că ai găsit un vrednic slujitor. Nu dorești ca cel pe care l-ai împărtășit cu sângele Domnului să-și verse sângele său alături de tine?... Nu uita că oamenii cei mari sunt mai victorioși prin faptele ucenicilor lor decât prin faptele lor. Părinte, arată-ne nouă puterea ta prin fiii tăi; sacrifică pe cel care l-ai crescut, și vei dobândi răsplată veșnică". Răspunzând, Sixt i-a zis: "Nu te voi lăsa, fiul meu, nu te voi părăsi. Pentru tine sunt gătite chinuri mult mai grele. Pentru noi, cei mai bătrâni, cursa este mai scurtă. Ție, fiind mai tânăr, ți s-a gătit un triumf mai glorios împotriva tiraniei. Vei vedea, curând nu vei mai plânge și după trei zile mă vei urma. De ce vrei să fii parte a martirajului meu? De ce ai nevoie ca eu să fiu prezent? Ucenicul slab merge înaintea maestrului său, ucenicul tare îl urmează și împlinește toate fără ajutorul său. Așa și Ilie l-a lăsat pe Elisei. Îți încredințez succesul puterii mele ție" (De officiis ministrorum).
Din aceeași scriere, se știe faptul că, înainte de a-și da viața pentru Hristos, episcopul Sixt i-a încredințat credinciosului său diacon averea Bisericii, îndemnându-l să o dăruiască în întregime săracilor, potrivit poruncii Mântuitorului de a nu ne aduna comori pe pământ, ci în Împărăția cerurilor - adevărata și veșnica noastră patrie.
Ascultând sfatul părintelui său duhovnicesc, Sfântul Laurențiu a dat celor nevoiași toți banii Bisericii, devenind astfel și un exemplu desăvârșit de milostenie creștină și iubire față de "frații mai mici" ai Domnului Hristos.
Aflând că diaconul Laurențiu deține o oarecare "comoară" a Bisericii din Roma, împăratul Valerian a ordonat ca tânărul creștin să fie prins și constrâns să-i aducă imediat toți banii ce-i fuseseră dați în grijă de către Sixt. Ajuns în fața împăratului prigonitor, eroul lui Hristos, Lavrentie, a făgăduit că, în trei zile, va aduce la palatul imperial acea comoară despre care era întrebat.
După 3 zile, într-adevăr, Laurențiu i-a înfățișat împăratului "comoara Bisericii"... adică pe toți orfanii, bolnavii și săracii cărora le fuseseră dăruiți banii. Considerând această faptă drept o sfidare la adresa autorității sale, împăratul i-a poruncit lui Laurențiu să apostazieze, promițându-i că-l va lăsa în viață, dacă se va închina idolilor și-L va renega în mod public pe Hristos. Contrar așteptărilor prigonitorului, Sfântul Martir, nesocotind promisiunile și sfidând amenințările, și-a mărturisit cu tărie credința, arătând, prin demnitatea și curajul său neclintit, că este pregătit să-și jertfească viața pentru Mântuitorul său, pe Care nu-L va trăda niciodată, în nicio împrejurare și sub niciun pretext. Fiind supus unor torturi cumplite, mucenicul a rămas statornic în fidelitatea și iubirea pentru Domnul nostru Iisus Hristos, unicul Dumnezeu adevărat. Convinși că prin niciun fel de suferință nu-l vor putea clinti din credința sa, persecutorii au hotărât să-l ucidă pe Sfântul Laurențiu, punându-l pe un grătar încins. Suportând cu mult curaj și acest groaznic supliciu, Sfântul Mucenic le-a adresat ucigașilor săi cuvinte ironice și, rostind o rugăciune de mulțumire către Mântuitorul Hristos, și-a dat sufletul.
După trecerea la Domnul a Sfântului, mulți dintre păgânii care asistaseră la uciderea sa, impresionați de curajul și statornicia de care dăduse dovadă până în ultima clipă a vieții, s-au convertit la "religia iubirii", contribuind astfel la răspândirea Evangheliei lui Hristos în Imperiul Roman.
Ulterior, împăratul Constantin cel Mare (306-337), cel care le-a acordat creștinilor libertatea religioasă (prin Edictul de la Mediolanum din anul 313), a înălțat o biserică pe mormântul Sfântului Mucenic Laurențiu.
În timpul vieții sale pământești, Sfântul Martir Lavrentie a săvârșit mai multe minuni, dintre care cea mai cunoscută este tămăduirea unui orb. În urma acestui miracol, pe care l-a săvârșit pe când se afla în temniță pentru credința sa, Sfântul Laurențiu l-a câștigat pentru Hristos pe Ipolit, paznicul închisorii care, mărturisind că este creștin, a fost martirizat pe 13 August 258, la 3 zile după nașterea în ceruri a celui care l-a convertit la credința cea mântuitoare.

Așadar, prin viața și moartea sa martirică, Sfântul Arhidiacon și Mucenic Laurențiu (Lavrentie) rămâne pentru noi o pildă de viață creștină autentică și de curaj duhovnicesc, un exemplu de total devotament față de Hristos Dumnezeu și, nu în ultimul rând, un model de dragoste sinceră față de aproapele, manifestată prin fapte concrete de milostenie. Dragostea și fidelitatea desăvârșită pentru părintele duhovnicesc, manifestată prin dorința sinceră și înflăcărată de a-și da viața împreună cu el, curajul de a-și ironiza ucigașii, capacitatea de a-i aduce la credință pe păgâni sunt doar câteva dintre trăsăturile de caracter ale acestui mucenic care a reușit să împlinească în viața sa îndemnul Mântuitorului Hristos: "Fiți, dar, voi desăvârșiți, precum Tatăl vostru Cel ceresc desăvârșit este" (Matei 5, 48). Dedicându-se întru totul lui Dumnezeu, Sfântul Laurențiu și-a transformat întreaga viață într-o neîncetată doxologie închinată Domnului Iisus Hristos, pe Care L-a iubit din întreaga sa ființă, considerându-L și mărturisindu-L a fi unicul Adevăr absolut și sensul existenței oricărui credincios.

Pentru rugăciunile martirului Tău, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, umple inimile noastre de bucuria prezenței Tale și, după iubirea Ta cea fără de margini, mântuiește-ne pe noi!

Laura Stifter
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.08.2011, 19:06:17
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Articol din ziarul Lumina despre viața Sfântului Laurențiu

http://www.ziarullumina.ro/articole;...pe-pamant.html
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.08.2011, 01:37:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Este interesant că diaconii care, în timpul împăratului Valerian, au luat cununa muceniciei împreună cu "episcopul Sixt" au fost în număr de.....7.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Ierarh Calinic de la Cernica, Sfantul Mucenic Antipa; Sfantului Farmutie Daniela Nicoleta Intrebari utilizatori 0 11.04.2011 13:04:37
Caut icoana Sfantului Mucenic Panaghiotis stefanprepelita Stiri, actualitati, anunturi 1 06.08.2010 10:23:01
Parintele Lavrentie Cepuc Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 28.09.2008 03:11:51
Parintele Lavrentie de la Frasinei Laurentiu Generalitati 8 16.03.2007 09:18:13
Rugaciune( Arhidiacon Stefan) cristiboss56 Rugaciuni 0 20.12.2006 22:35:50