Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.01.2011, 15:21:52
ioana_b ioana_b is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2011
Mesaje: 1
Implicit rugaciunea catre est?

am si eu o intrebare, cam puerila probabil, dar n-am indraznit pana acum sa intreb exact. cand ne rugam trebuie sa stam neaparat cu fata spre est, e pacat daca stam cu fata spre nord? si trebuie sa stam in genunchi sau in picioare neaparat? adica daca sunt mai obosita si stau in pat intinsa si citesc rugaciuni e pacat?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.01.2011, 15:25:19
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Indicat ar fi sa sezi pe genunchi , cu o candela ori lumanare aprinsa, nu musai cu fata la est...Apoi rugaciunea este primita si daca o faci in picioare si intinsa in pat ! Rugaciunea inimii o poti face si pe drum , mergand sau lucrand...Importanta este profunzimea cu care te rogi , cum te rogi si pentru ce te rogi...Dumnezeu te asculta mereu !
Dumnezeu sa te calauzeasca !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.01.2011, 15:54:01
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Dumnezeu te ascultă oricum stai. Însă dacă stai tot timpul de ex. întins în pat când te rogi, atunci arăți mai puțin respect, să te rogi cum poți, dar numai să nu exagerezi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.01.2011, 16:31:04
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citește îndreptarul de spovedanie a lui Visarion Iugulescu și ai să vezi că este păcat să nu te rogi spre est (răsărit).

Citez:
„- Nu cumva te-ai rugat vreodată cu fața spre apus, spre miazăzi și miazănoapte ca unii păgâni?”
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.01.2011, 16:36:42
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Citește îndreptarul de spovedanie a lui Visarion Iugulescu și ai să vezi că este păcat să nu te rogi spre est (răsărit).

Citez:
�- Nu cumva te-ai rugat vreodată cu fața spre apus, spre miazăzi și miazănoapte ca unii păgâni?�
nu mai speria fata.
sunt si biserici care nu au altarul spre este, pentru ca asa s-a putut construi pe locul ala.
ce? Dumnezeu e numai intr-o parte?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.01.2011, 17:05:03
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Citește îndreptarul de spovedanie a lui Visarion Iugulescu și ai să vezi că este păcat să nu te rogi spre est (răsărit).

Citez:
„- Nu cumva te-ai rugat vreodată cu fața spre apus, spre miazăzi și miazănoapte ca unii păgâni?”
parintele Teofil Paraianu spunea ca mai sunt si exagerari in indreptarul ala.

@ Ioana
Nu e pacat daca nu te rogi cu fata catre est....dar sfatul meu e sa nu te rogi intinsa ci chiar daca te rogi mai putin sa stai in picioare sau in genunchi :) ...Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.01.2011, 17:13:04
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana_b Vezi mesajul
am si eu o intrebare, cam puerila probabil, dar n-am indraznit pana acum sa intreb exact. cand ne rugam trebuie sa stam neaparat cu fata spre est, e pacat daca stam cu fata spre nord? si trebuie sa stam in genunchi sau in picioare neaparat? adica daca sunt mai obosita si stau in pat intinsa si citesc rugaciuni e pacat?
In zadar vom sta unde trebuie, daca nu stam cum trebuie - cu intreaga fiinta spre Dumnezeu. Ce-mi foloseste daca stau cu fata la rasarit si cu mintea in alta parte? Nu am niciun castig de aici.

Daca esti obosita, e bine sa te rogi putin, dar sa ai gandul la Dumnezeu. Sa fii constienta ca stai de vorba cu Dumnezeu. Am convingerea ca un cuvant spus din inima catre Dumnezeu, valoreaza mai mult decat toate rugaciunile de seara rostite mecanic. Daca te rezumi la putin, atunci daruieste-I lui Dumnezeu putinul in chip minunat - nu stand in pat, ci in fata unei icoane. Iar daca poti sa faci mai mult, fa precum ai facut cu putinul, din inima si in fata unei icoane.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.01.2011, 17:20:24
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Citește îndreptarul de spovedanie a lui Visarion Iugulescu și ai să vezi că este păcat să nu te rogi spre est (răsărit).

Citez:
�- Nu cumva te-ai rugat vreodată cu fața spre apus, spre miazăzi și miazănoapte ca unii păgâni?�
Acest Indreptar nu reprezinta o autoritate. Cele mai potrivite intrebari le intalnim in Molitfelnic- si acelea au un continut general.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.01.2011, 17:23:26
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Citește îndreptarul de spovedanie a lui Visarion Iugulescu și ai să vezi că este păcat să nu te rogi spre est (răsărit).

Citez:
„- Nu cumva te-ai rugat vreodată cu fața spre apus, spre miazăzi și miazănoapte ca unii păgâni?”
Dar crezi despre mine, că eram într-o țară străină și credeam că mă rog spre est și m-am rugat de fapt spre vest?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.01.2011, 17:32:47
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit Lumina dimineții vine dinspre răsăritul soarelui

Lumina dimineții vine dinspre răsăritul soarelui.
Și cei care se roagă de dimineață și pe tot parcursul zilei, vor ști de ce trebuie să se închine Celui care a zis „să fie lumină” „și a fost lumină”. Și nu vor pune întrebări!

Dar dacă vor pune întrebări, obligația de-a te închina într-un anumit sens dispare!
Este bine cum vrei ... chiar și pe spate dacă ești paralizat!

Ești sănătos? Treci la judecată (adică, gândește înainte de-a fi gâză și gândac)! Și mulțămește că te poți mișca. Și fă-o! Sau oboseala ne mai obosește mințile?

Doamne ajută!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea de acasa si rugaciunea din Biserica georgeval Rugaciuni 3 30.07.2012 23:01:10
Rugaciunea catre Duhul Sfant Profetul de carton Dogmatica 16 11.06.2012 14:02:47
Carti recomandate de catre voi tigerAvalo9 Generalitati 84 02.04.2012 01:27:20
Acatiste catre Mantuitorul patinina34 Rugaciuni 22 14.04.2009 05:39:11
ANUNT CATRE BRASOVENI laurabv_21 Stiri, actualitati, anunturi 1 01.03.2007 21:43:49