Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.11.2010, 05:05:00
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Despre desfranarea intre sot si sotie

Doamne ajuta

,multe realtii intre sot si sotie se bazeaza mai mult pe sex mai ales in ziua de
de azi
de copii se tem s afaca cica nau cu cei creste
dar la prostii yoy inainte
si scuzatima dar se mai face si oral intre ei
ma sperie de fapt orice relatie intre fata si baiat
ca cam tot asa traiesc numai ca nu sunt casatoriti
pacat ca familiile moderne nu mai au model un sfant sau sfanta
ce e urat ca sunt mai putine icoane in casele oamenilor
altii nu au deloc
idolii sunt in casele oamenilor
acestia sunt din muzica sport filme si multe altele
daca intrebi majoritaea copii;or tatal nostru sau alta rugaciune nus tiu
de parinti nici nu mai zic
si cum umbla pe strada sotia mai ales cea tanata si boita
am vazut cu ochii mei cum se holbau altii la ea
pacat ca in majoritate afamliilor nu mai este maica domnului sau iisus hristos
acum imi dau sema ca daca nu stiam de biserica si rugacuni si despre sfinti vai de mine era
multumesc lui dumnezeu ca stiu ce am de facut
macar eu s ama corectez
nasul meu imi spunea asa: Bine ca stii de dumnezeu si ca esti crestin ortodox
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.11.2010, 10:26:47
Eliana Eliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Nu ajuta cu nimic la mantuire sa ne facem judecatori sau acuzatori ai aproapelui nostru.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.11.2010, 11:49:06
anika12 anika12 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.01.2010
Mesaje: 36
Implicit

Nu spun ca nu ai dreptate dar postarea ta seamana cu pilda "vamesul si fariseul". Iarta-ma daca gresesc.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.11.2010, 12:26:53
raisa2006 raisa2006 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

ionut ,nu-mi lua in nume de rau dar ar fi mai bine daca ai studia mai bine Limba Romana (asa cum ti s-a mai spus ). Cu siguranta iti este mai de folos !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.11.2010, 12:36:01
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Din punctul meu de vedere,desfranarea in cadrul casatoriei este atunci cand intre cei doi exista doar unirea fizica,nu si o traire autentica,spirituala in acele momente.
Oare cati aleg sa se impreuneze cu sotul/sotia,fara a simti nimic mai mult decat o dorinta fizica si o eliberare de tensiune,chiar si dintre crestini...?
Oare cati mai sunt atenti dupa ani de relatie sa mai simta aceste lucruri?Cred ca mult prea putini,din pacate,iar unii poate nu au cunoscut aceste lucruri niciodata.
Nu este suficient sa fi primit taina cununiei pentru a fi pe placul Lui Dumnezeu,caci iubirea intr-o relatie este precum o floare pe care daca nu o ingrijesti in fiecare zi se usuca si moare...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 14.11.2010 at 12:43:30.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.11.2010, 13:26:24
costis costis is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.11.2006
Mesaje: 29
Implicit

Daca ar trai azi unul din marii ierarhi Ioan Gura de Aur sau Nectarie cred ca s-ar preocupa mult si de doua din problemele pe care le-ai ridicat tu: desfranarea in familie si idolii din casele oamenilor. Insa nu prea cred ca i-ar asculta cineva. Poate un Ilie sau Ioan Botezatorul ne-ar trezi un pic.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.11.2010, 13:45:17
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eliana Vezi mesajul
Nu ajuta cu nimic la mantuire sa ne facem judecatori sau acuzatori ai aproapelui nostru.
Daca nu ajuta cu nimic la mintuire judecarea aproapelui pt. ticalosiile care le face atunci ca probabil ar ajuta la mintuirea noastra sa facem si noi ca ei ! deoarece daca nu judecam si nu comparam faptele lor cu scrierile canoanelor , cale prin care ne dam seama daca o fapta este buna sau contra mintuirii, inseamna ca putem garantat sa luam de buna orice fapta si a oricui !

Vorba aceea : noi nu judecam ci facem intocmai ! Ne ferim de pacatul judecarii ca sa cadem in altele mai grele !

Va recomand (doar daca voiti , nu este nimic obligatoriu !) sa cititi si sa va insusiti ,,poruncile bisericesti" pe care le gasiti in orice indreptar de spovedanie , si acolo o sa va lamuriti ce se face cu aproapele care face pacate.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.11.2010, 14:42:23
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit ???

Desfrâul în căsnicie înseamnă concret împreunarea în zilele de post, de sărbătoare sau în timpul sarcinii, în rest nu le este interzis.

Dacă ești așa un bun creștin de ce scrii numele lui Dumnezeu și al sfinților cu litere mici???

Last edited by camy_d; 14.11.2010 at 14:44:52.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.11.2010, 16:13:12
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Desfrâul în căsnicie înseamnă concret împreunarea în zilele de post, de sărbătoare sau în timpul sarcinii, în rest nu le este interzis.

Dacă ești așa un bun creștin de ce scrii numele lui Dumnezeu și al sfinților cu litere mici???
Sa spunem ca asta ar fi o chestiune de ortografie,insa eu l-as intreba cum de se considera un bun crestin,in schimb isi judeca aproapele in acest mod?Oare asta nu este falsa smerenie,de genul "uite cine mi's eu crestinul comparativ cu pacatosii din jur"?
Una este sa dezaprobi fapta si alta sa judeci omul...
Iar pacat in casnicie,ca si in viata nu cred ca poate fi mai mare decat lipsa iubirii.La ce iti ajuta ca respecti canoane, tii posturi,bati matanii si dai cu capul de icoane,daca in inima esti sterp si gol?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.11.2010, 16:30:49
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Sa spunem ca asta ar fi o chestiune de ortografie,insa eu l-as intreba cum de se considera un bun crestin,in schimb isi judeca aproapele in acest mod?Oare asta nu este falsa smerenie,de genul "uite cine mi's eu crestinul comparativ cu pacatosii din jur"?
Una este sa dezaprobi fapta si alta sa judeci omul...
Iar pacat in casnicie,ca si in viata nu cred ca poate fi mai mare decat lipsa iubirii.La ce iti ajuta ca respecti canoane, tii posturi,bati matanii si dai cu capul de icoane,daca in inima esti sterp si gol?
Heaven, excelenta postare. ai dreptate. toti judecam, toti ne credem buni, dar nu e asa. exista atatia sfinti care au pacatuit, numai Iisus e pur. sa ne rugam sa ne miluiasca si pe noi si semenii nostrii. eu personal sunt in fruntea pacatosilor, ma astept la orice de la mine, mai ales in momente de deznadejde, incurajate si de diavol. Doamne ajuta.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Grija sotului fata de sotie ! windorin Nunta 48 08.12.2012 02:38:38
Despre casatoria intre rude de familie. radugherasim Nunta 6 10.03.2011 19:40:07
Femeia:sotie,mama,profesionista caty_deea Nunta 52 06.01.2011 11:54:57
Desfranarea intre sot si sotie part 2 ionut12 Generalitati 20 16.11.2010 09:06:45
Postul si relatiile dintre sot si sotie cmihai Pocainta 30 10.02.2009 15:23:52