Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.03.2007, 22:22:43
rld_mario rld_mario is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2007
Mesaje: 23
Implicit

Iubitilor cu toti stim de MARELE si cand zic marele scriu doar cu litere mari desi ar trebui sa scriu si cu bold si underline si italic si cu dimensiunea 72.Intrebarea<subiectul propus de mine> este 'Dosarul de canonizare al Arhimandritului Cleopa Ilie' caci cu siguranta a fost un sfant si stiu de existenta unui asemenea dosar dar nu stiu amanunte.





Pentru rugaciunile tuturor sfintilor Tai Doamne Iisuse Hristoase,mantuieste-ne!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.03.2007, 09:33:30
umilinta umilinta is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rld_mario
Iubitilor cu toti stim de MARELE si cand zic marele scriu doar cu litere mari desi ar trebui sa scriu si cu bold si underline si italic si cu dimensiunea 72.Intrebarea<subiectul propus de mine> este 'Dosarul de canonizare al Arhimandritului Cleopa Ilie' caci cu siguranta a fost un sfant si stiu de existenta unui asemenea dosar dar nu stiu amanunte.





Pentru rugaciunile tuturor sfintilor Tai Doamne Iisuse Hristoase,mantuieste-ne!
In scrierile Parintelui Cleopa se pot gasi 2 greseli: sfintii n-au stiut ca sunt sfinti si
mantuirea fortata a unui drac de catre o calugarita care l-a prins tragand clopotele.
Chiar daca are gresalele acestea poate sa fie sfant.Am fost foarte interesat sa vad
daca se gaseste moaste la dezgroparea parintelui,sa am dovada ca este sfant caci pentru mine
daca n-are capul sau mana care sa miroasa frumos are mari sanse sa fie in iad. Sfantul Paisie cel
Mare a vazut ca orice calugar care ajunge in rai este mai mare ca Sfantul Constantin cel Mare.
Ca sa fie mai mare trebuie sa aibe har mai mult, sa ajunga moaste mai luminoase ca ale imparatului
( vezi mai multe detalii pe Myblog.ro scriind apoi dreapta sus tainele bisericii).
Cei de la Sihastria au zis ca nu i-a lasat Mitropolitul Daniel sa-l dezgroape.Parca ei ar
face ascultare desavarsita de Mitropolit( Parintele Cleopa i-a fost nas de calugarie lui Daniel).
Cand a venit la Sihastria sa se roage impreuna cu apusenii au inchis biserica (bravo lor) si
au plecat prin munti lasandu-l cu gura deschisa pe Mitropolit.
Cei de la Sihastria ar trebui sa-si dea interesul pentru canonizare spunandu-le ca oamenii
incearca sa respecte cuvantul Sfantului Ignatie Briancianinov: sa nu citim decat carti scrise de
sfinti canonizati ai Bisericii Ortodoxe.Arsenie Boca a scris degeaba atatea carti daca i se
respecta cuvantul de a nu fi dezgropat pana la sfarsitul lumii.
Daca le citim inseamna ca I-am canonizat personal sau incercam sa vedem daca sunt sfinti sau nu.

Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.03.2007, 18:19:40
alexandra alexandra is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.10.2005
Locație: Cluj, Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

SFINTII NU AU STIUT CA SUNT SFINTI PT. CA SUNT SMERITI. DACA NU AI CREDINTA DEGEABA CITESTI TOATE CARTILE DIN LUME.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.03.2007, 18:21:09
alexandra alexandra is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.10.2005
Locație: Cluj, Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

SI INCA CEVA MULTE MINUNI SE SAVARSESC LA MORMANTUL PR. CLEOPA, TREBUIE SA AI CREDINTA
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.03.2007, 18:35:23
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de umilinta
In scrierile Parintelui Cleopa se pot gasi 2 greseli: sfintii n-au stiut ca sunt sfinti si mantuirea fortata a unui drac de catre o calugarita care l-a prins tragand clopotele.
Dar zice cineva ca sfintii nu au facut greseli?

In "Dogmatica" Sf. Ioan Damaschin scrie ca Soarele si Luna sunt planete.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.03.2007, 21:57:14
rld_mario rld_mario is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2007
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de umilinta
In scrierile Parintelui Cleopa se pot gasi 2 greseli: sfintii n-au stiut ca sunt sfinti si
mantuirea fortata a unui drac de catre o calugarita care l-a prins tragand clopotele.
Chiar daca are gresalele acestea poate sa fie sfant.Am fost foarte interesat sa vad
daca se gaseste moaste la dezgroparea parintelui,sa am dovada ca este sfant caci pentru mine
daca n-are capul sau mana care sa miroasa frumos are mari sanse sa fie in iad. Sfantul Paisie cel
Mare a vazut ca orice calugar care ajunge in rai este mai mare ca Sfantul Constantin cel Mare.
Ca sa fie mai mare trebuie sa aibe har mai mult, sa ajunga moaste mai luminoase ca ale imparatului
( vezi mai multe detalii pe Myblog.ro scriind apoi dreapta sus tainele bisericii).
Cei de la Sihastria au zis ca nu i-a lasat Mitropolitul Daniel sa-l dezgroape.Parca ei ar
face ascultare desavarsita de Mitropolit( Parintele Cleopa i-a fost nas de calugarie lui Daniel).
Cand a venit la Sihastria sa se roage impreuna cu apusenii au inchis biserica (bravo lor) si
au plecat prin munti lasandu-l cu gura deschisa pe Mitropolit.
Cei de la Sihastria ar trebui sa-si dea interesul pentru canonizare spunandu-le ca oamenii
incearca sa respecte cuvantul Sfantului Ignatie Briancianinov: sa nu citim decat carti scrise de
sfinti canonizati ai Bisericii Ortodoxe.Arsenie Boca a scris degeaba atatea carti daca i se
respecta cuvantul de a nu fi dezgropat pana la sfarsitul lumii.
Daca le citim inseamna ca I-am canonizat personal sau incercam sa vedem daca sunt sfinti sau nu.
Deci... copile... in primul rand e normal ca sfinti care au trait pe pamant sa nu stie ca sunt sfinti...S-au smerit atat de mult incat se cred cei mai pacatosi din lume...aduti aminte ce zicea cel mai mare dintre apostoli Petru se numea pe el 'cel mai mic dintre apostoli' iar imparatul David considera ca e 'vierme nu om'.Iar in legatura cu minunea transformarii diavolului in inger <minune care se afla 'povestita'in Ne vorbeste parintele cleopa 10 > parintele specifica originea acelei istorioare...cartea Everghetinos.Eu nu ma indoiesc de veridicitatea acestei minuni deci u daca vrei sa cercetezi cartea Everghetinos...Iar in legatura cu faptul ca daca esti calugar si nu ai moaste esti in iad pe Myblog.ro...in articolul pus de u nu scrie asa ceva.:(
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.03.2007, 17:16:52
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra
SI INCA CEVA MULTE MINUNI SE SAVARSESC LA MORMANTUL PR. CLEOPA, TREBUIE SA AI CREDINTA
Aberatii,aberatii si iar aberatii!!!
Incep sa ma satur...numai povestioare si prevestiri infantile...nimic concret si de luat in seama.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.03.2007, 21:03:41
rld_mario rld_mario is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2007
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
Aberatii,aberatii si iar aberatii!!!
Incep sa ma satur...numai povestioare si prevestiri infantile...nimic concret si de luat in seama.
MMMHhhh.aberatii da...asa zici tu....?Manca-te-ar raiul..!!!......Vrei minuni sa le vezi u sa le crezi...Iti mai spun si eu o 'povestioara' de data acesta din Biblie :"Fericiți cei ce n-au văzut și au crezut!" (Ioan 20, 29)


PS:Sus unde scrie address scrie:www.crestinortodox.ro/forumactive........
DAca te indoiesti ce cauti totusi pe acest forum?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.03.2007, 11:53:41
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rld_mario
Citat:
În prealabil postat de Clausemi
Aberatii,aberatii si iar aberatii!!!
Incep sa ma satur...numai povestioare si prevestiri infantile...nimic concret si de luat in seama.
MMMHhhh.aberatii da...asa zici tu....?Manca-te-ar raiul..!!!......Vrei minuni sa le vezi u sa le crezi...Iti mai spun si eu o 'povestioara' de data acesta din Biblie :"Fericiți cei ce n-au văzut și au crezut!" (Ioan 20, 29)


PS:Sus unde scrie address scrie:www.crestinortodox.ro/forumactive........
DAca te indoiesti ce cauti totusi pe acest forum?
Scuza-ma dar nu mi-ai spus nimic...desi ai incercat dupa cum se vede.
Ce am spus eu cu ce a spus Mantuitorul chiar nu are legatura.

Si ca sa fiu mai pe inteles eu faceam referire la habotnicia si exagerarile de care dau dovada cate unii "mergatori" la biserica...care n-au altceva de facut decat sa povesteasca sau sa interpreteze subiectiv o intamplare destul de fireasca la un moment dat sau care nu are nimci iesit din comun...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.03.2007, 12:48:29
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Toti sfintii sint oameni. Toti oamenii gresesc. Ca atare toti sfintii gresesc. Numai Dumnezeu nu greseste.
Cine nu-i de acord cu lucru acesta se poate indrepta linistit spre catolicism:rolleyes:
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Cleopa Daniel777 Biserica Ortodoxa Romana 26 21.02.2011 20:47:33
Parintele Cleopa ionut Mari Duhovnici si predicile lor 35 06.12.2010 12:58:54
Parintele Cleopa PaZyAmoR Moaste 8 26.10.2009 01:06:22
Parintele Cleopa Colors Stiri, actualitati, anunturi 0 21.05.2007 19:18:56
Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 04.02.2007 16:57:47