Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 26.01.2011, 20:41:31
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
Tu si credinta ortodoxa sunteti doua linii paralele.
no api multam frumos iasta ni-ai ma zis,da io nu te-am crezut, no binei
mai pippo iara mo' apucat mila de tine si de sufletul tau Domnul si Maica Domnului sa aiba mila de tine.Amin.

mai cind credeam si eu ca te-ai mai indreptat iara calci in strachini,da nu-i bai poate iti trce pina la urma si asta-i important. no sara buna.

Last edited by mihaila_alin; 26.01.2011 at 20:47:34.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 26.01.2011, 20:45:23
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
Multumesc, dar nu-mi arata nimic nou povestea asta. Evident inteleg mai bine decat tine de unde pana unde si cum sta treaba. Dar ma indoiesc ca ai vrea si tu sa intelegi. Ai de ales: ori alegi Superstitia, ori Adevarul.
De aceea te-am si numit atotstiutor, am observat de la inceput. Atotstiutor, adica le stii pe ale tale care sunt numai ale tale, diferite de ceea ce stim noi.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 26.01.2011, 20:50:42
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De aceea te-am si numit atotstiutor, am observat de la inceput. Atotstiutor, adica le stii pe ale tale care sunt numai ale tale, diferite de ceea ce stim noi.
no acilea subscriu si io ca dor nu-i bai.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 26.01.2011, 21:01:34
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
aceste tehnici cum le numesti, nu prea au nimic cu bietul crestin temator de Dumnezeu.prin reikhi poti face si rau si bine oare poate isvorul de apa dulce sa dea si apa amara?
Eu nu am spus ca au ceva in comun.Nici nu am spus ca Reiki e bun sau nu.Citeste cu atentie ce spun.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 26.01.2011, 21:02:58
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
nu am stiut acest lucru dar pe ce te bazezi spunind acest lucru caci eu intr-o icoana rugindu-ma sa aflu chipul cel adevarat al Maicii Domnului la un moment dat mi-a aparut cu totul alta imagine dind la rindul meu vina pe diavol care ne amareste cu vicleniile lui.
Daca citesti tot topicul ai sa vezi pe ce ma bazez cand spun asta.Am mai scris,n-am timp sa repet.Scuze.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 26.01.2011, 21:06:45
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
Nu te pune nimeni sa faci lucruri gresite. Macar cineva poate citi lucrurile astea pentru a nu ramane prost. Dealtfel lecturile astea ofera diferite perspective. Daca cineva nu le judeca cu ochi critic ele nu fac doi bani. Daca cineva si le insuseste ca dogma fara sa le inteleaga (precum majoritatea crestinilor isi insusesc Biblia si dogmele bisericii, fara sa incerece sa le inteleaga), iarasi nu fac prea multi bani, ba chiar in felul asta dogmele insusite orbeste devin periculoase pentru individ si pentru lume, aducand haos si durere.
Multumesc Pippo!
Reply With Quote
  #127  
Vechi 26.01.2011, 21:15:42
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De aceea te-am si numit atotstiutor, am observat de la inceput. Atotstiutor, adica le stii pe ale tale care sunt numai ale tale, diferite de ceea ce stim noi.
Daca ce stiti voi este irational sau incomplet, eu ce sa va fac? Nu eu am inventat ratiunea, ci Dumnezeu! Crezi ca-mi face placere sa te chinui pe tine si pe mine cu despicarea firului in 4 ? Nu. O fac doar deoarece asta ne-a cerut Dumnezeu in Biblie, si ca sa nu mor prost, sa inteleg si eu de ce am trait viata asta...
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #128  
Vechi 26.01.2011, 21:22:35
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu am scris despre samanism, n-am stiut ca pe un forum ortodox sunt si persoane care apreciaza samanismul.
Eu nu am citit nimic scris de tine.De unde ai dedus tu ca apreciez samanismul?Daca citesc despre cancerul de col uterin, ce inseamna, ca am? Ca il apreciez?Nu, citesc ca sa fiu informata!Gresit?
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Despre "marele antropolog" Carlos Castenada scrie pe pagina sa de wikipedia ca s-a descoperit dupa un timp ca a mintit, iar experientele respective sunt fictive. Dar asta nici nu are importanta, se pare ca nu ai inteles ce este samanismul, dincolo de filozofia pe care o are fiecare religie.
Cum s-a descoperit ca experientele sale erau fictive, cand el insusi era saman? Tu te iei dupa ce scrie pe Wikipedia?In fine,ideea e alta: de unde ai dedus tu ca nu am inteles ce este samanismul? Te-ai gandit ca poate imi jignesti inteligenta?
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Despre Reiki, valabil si pentru ceilalti care il apreciaza.
Faci distinctia intre a discuta si a acuza pe cineva?
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sa citez de pe pagina wikipedia depre Usui: "Mikao Usui a fost cel care a căutat originile metodelor de vindecare pe care le aplicau Iisus și Buddha, regăsindu-le în rămășițele cultului antic a lui Shiva, în învățăturile esoterice din India." Nu exista bioenergie, e ceva ce iti este dat de un inger cazut, o energie. Si zici ca o ai tu.
Cauta alte surse, nu Wikipedia...In fine, nu intru in amanunte despre japonez, ca n-are rost...Asta presupun si eu, dar nu stie nimeni sigur care este sursa Reiki.Ca si multe alte chestii, nu se poate verifica.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 26.01.2011, 21:27:46
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul

PS E prima data cand sunt acuzat de new-age :))
Vorba lui Yasmina : daca pomenesti de dimensiuni,vibratii,energii,etc..te face forumul new-age..
Reply With Quote
  #130  
Vechi 27.01.2011, 08:55:25
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
Tu si credinta ortodoxa sunteti doua linii paralele.
Tu dragul meu...n-ai auzit ca conf. noilor teorii pana si paralele se intalnesc undeva in infinit?
ps. te tachinez doar !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
copilul minune care vorbeste ca un om mare alexandra28again Generalitati 26 01.01.2013 20:19:13
cine vorbeste romaneste The_Fallen Generalitati 13 06.06.2012 22:22:13
Va rog frumos o rugaciune pt tatal meu care se stinge! Patrice Generalitati 41 21.04.2011 20:03:46
Un zambet de dincolo de moarte!/ In bratele Tatalui Ceresc Annijo Mari Duhovnici si predicile lor 2 20.11.2010 19:04:10
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 09:41:15