Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 29.12.2014, 09:45:49
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Nici e nu stiu la ce masura a ajuns sora Florentinei, dar stiu ca SF. Ioan Gura de Aur a adresat acest indemn tuturor femeilor crestine: sa fie blande, inteleapte si iubitoare si atunci va schimba si cel mai aprig barbat. Eu chiar nu vad nimic rau in indemnul sfantului.

Sigur ca sunt femei blande si iubitoare care traiesc muceniceste langa barbati necredinciosi si rai , insa acestea cu siguranta nu sunt mincinoase si nici nu ascund nimic de barbatii lor chiar asa rai cum sunt, ca altfel ar mai fi ele mucenice?
D-na Mihaela ,daca ne mai contrazicem mult incepem sa semanam cu fariseii care stiau foarte bine litera legii dar o aplicau fara iubire ,cu fatarnicie.
Acum ne aruncam si in afirmatii gratuite ,jigniri cand stiti foarte bine ca sora Florentinei are duhovnic care i-a dat binecuvantare.
Ele sunt mucenice oricum ,poate si pt simplul fapt de a merge la biserica sunt prigonite nu neaparat pt oarece milostenii.Nu stiti cum lucreaza cel rau ?
Eu sunt de parere ca aveti multe lecturi duhovnicesti ,dar daca v-ati ruga mai mult si ati citi din psaltire ati vedea altfel aceste situatii.
Poate adevarul e pe undeva la mijloc ,dar eu cred , ca odata deschis acest subiect catre sotul ei ,ajutorul dat de sora Florentinei parintilor va fi interzis total.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 29.12.2014, 09:55:16
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Este dramatic cat de mult a scazut puterea de cumparare de la o epoca la alta. Din cate inteleg, inca nu aveti copii. Aveti, in schimb, trei joburi. Adica doi tineri casatoriti, fara copii, au nevoie de 3 joburi!!!

Bunicul patern, cu dreptii sa-l odihneasca Dumnezeu, a fost preot. Cativa ani avea si el doua joburi, in sensul ca era preot si profesor la seminar. Dar avea destul timp si destui bani, in anii 30, ca sa stea in concediu o luna la mare. Bunica mea nu lucra (ca salariata, vreau sa spun). Cam nicio preoteasa nu lucra. Mai facea croitorie, ceea ce am spune azi "creatie vestimentara", fiindca ii placea, pentru ea si pentru prietenele ei. Avea si cateva cliente din protipendada orasului. Au avut trei copii. Cele doua salarii, de preot si profesor, ale bunicului erau suficiente pentru un trai fara griji. Si a mai ramas cat sa-si faca una dintre cele mai frumoase case din oras.

Bunicul matern, Dumnezeu sa-l ierte, a fost tot preot. Dar la tara. Au avut 4 copii si nimic nu le-a lipsit pana la perioada comunista, cand amandoi au gustat din binefacerile puscariei si li s-a confiscat mica lor avere.

Strabunicul patern (pe linie barbateasca) era invatator (institutor). Din salariul sau a crescut, impreuna cu strabunica, 7 copii. Si toti 7 au facut facultati prin anii 20.

Strabunicul patern (pe linie femeiasca) era tot preot intr-un targ din Moldova. A avut trei fete carora nimic nu le-a lipsit.

Strabunicul matern, tatal bunicii, era taran fugit din Ardeal pe cand avea 18 ani. A trecut muntii cu o boccea. La 50 de ani era cel mai bogat taran din sat, administrand 500 de hectare (180 ale lui) si trei stane de oi (una a lui). A avut 8 copii, lucru care nu a impiedicat ca zestrea bunicii sa fie considerabila. Si nici nu il impiedica sa aiba mici placeri ale lui, de exemplu vanatoarea calare.

Strabunicul matern, tatal bunicului era taran din Bucovina. Castiga suficient incat sa-si deschida un magazin satesc, cu doi baieti de pravalie angajati. Dar a fost impuscat in Razboiul de intregire, iar strabunica, ramasa vaduva, a scapatat. Copiii lui au avut burse de orfani de razboi, bunicul meu, facand teologia la Cernauti, nu a platiti niciodata nici taxa scolara, nici internat , nici cantina. Era o vreme cand Regina Maria, Mama Ranitilor, chiar se ocupa de orfanii si vaduvele de razboi.

Si azi s-a ajuns ca taranii sa nu mai poata trai din rodul muncii lor si sa-si caute tot felul de alte indeletniciri, care de sofer, care de pompier ori de postas. Singurii dedicati exclusiv muncii campului sunt pensionarii, iar acestia au noroc cu pensia. Iar tinerii oraseni, precum vad, au nevoie de trei joburi la doua persoane.
Nu va suparatai ,bunicii d-voastra au fost preoti ortodocsi?
Reply With Quote
  #123  
Vechi 29.12.2014, 10:07:36
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Sotul meu a fost astfel, cand m-am casatorit, soacra mea si fratii lui mi-au spus: vezi ca e rau, totul pana la bani. Apoi am trecut si prin faza ascunsului de bani (adevarat asta inainte de Grecia si de a ma apropia de Dumnezeu) ca sa ajut pe ai mei mai saraci, dar nu l-am facut mai bun ci din contra.
De abia dupa ce Dumnezeu mi-a deschis inima si mintea sa inteleg ca raul nu il vindeci cu rau, ci cu binele, abia dupa ce Dumnezeu m-a invatat sa fiu ascultatoare, blanda, de incredere pentru sotul meu, abia atunci am inceput sa vad roadele. Astazi sotul meu este mai bun ca mine de o mie de ori, si astazi pot spune ca nu mai apucam sa avem bani de prisos pentru ca avem rude sarace pe care le sustinem, in Romania, frati, surori, dar o facem, impreuna, cu intelegere, si atat de bine este si atata pace avem in casa. Insa ca sa pot face aceasta , cu ajutorul lui Dumnezeu a trebuit sa vad cauza pentru care el a devenit asa. Si astfel am descoperit o copilarie urata, in saracie, un copil devenit acum adult, care a suferit mult fiind lipsit de multe lucruri.
Pe unii oameni suferinta ii schimba, si nu pot ierta pe cei care le-au provocat-o. Asta pentru ca nu l-au cunoscut pe Dumnezeu cu adevarat.
Da, acolo unde se minte, mint toti cei din jur pentru a acoperi minciuna fata de cel care nu trebuie sa stie. Este ingrozitor acest lucru, iar in familie nu are ce cauta minciuna. Daca un membru al familiei sufera de un pacat el trebuie vindecat insa vindecarea vine prin virtute nu printr-un alt pacat.
Astazi pot spune ca sotul meu este un om minunat, iubitor, intelegator si bland. Sufar de o boala ce ne afecteaza intreaga viata insa el este alaturi de mine si ne sprijinim reciproc. Dumnezeu l-a schimbat cu Harul Sau.
Va spun , femeia are un rol extraordinar in familie, ea trebuie sa treaca prin prefacerea sufletului, schimbarea mintii, sa inteleaga ca daca are un sot rau , sau necredincios spre exemplu, numai cu blandetea si iubirea lui Hristos va reusi sa aduca schimbarea in familia ei.

Primul lucru pe care l-am invatat cand am inceput sa caut pe Dumnezeu a fost sa caut sa vad ce este in mine, si sa invat sa stapanesc firea. Am inceput intai cu mine, ca sa vada sotul meu schimbarea. Caci de ii arati din carti citate, nu intelege, si nu aude si nu vede, dar de arati in tine, si din tine binele, atunci il simte si il vede.

Da ,e adevarat ,chiar daca nu spui nimic nou.Dar Dumnezeu ii aduce in fel si chip pe oameni la credinta si un mare rol il are si exemplul personal al celuilalt partener.
Dar mai e ceva care il misca si asta vine din neam.Nu stim noi cum lucreaza harul .Daca cumnatul Florentinei nu are in neam un rugator ,un milostiv foarte greu se va urni.Dar sa nadajduim la mila Domnului.
Reply With Quote
Răspunde