Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.02.2010, 00:09:38
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Postul ar trebui sa schimbe oamenii in bine - voi simtiti asta?

Ma gandeam cat se zbate lumea cu postul asta, cate renuntari, intrebari, eforturi, de trup, de suflet (renunti la placerea sau nevoia trupului si a sufletului (prin alimentele care iti plac sau iti sunt necesare), sa renunti la sot/sotie.
Postul mai inseamna insa si rugaciune, lucru asupra firii proprii.
Postul are un scop. Ar trebui sa schimbe oamenii in bine.
Ar trebui ca cei care postesc asa strict si lung, sa fie si mai uni, mai blanzi, mai linsititi/calmi, cumva mai aproape de Dumnezeu.
Ar trebui ca prin toti cei care postesc, lumea sa devina mai buna. Si totusi...nu vad asta. Lumea devine mai...rea. Omenii sunt aceeasi, desi...postesc (cand vad posturile de aici de forum cat de severi sunteti multi dintre voi...).
Voi simtit un efect al postului asupra voastra? Va schimba cu ceva? Va simtiti mai aproape de Dumnezeu?
Va simtiti fericiti in suflet si calmi? Mai iubitori de oameni?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.02.2010, 00:20:11
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Voi simtit un efect al postului asupra voastra? Va schimba cu ceva? Va simtiti mai aproape de Dumnezeu?
Va simtiti fericiti in suflet si calmi? Mai iubitori de oameni?
Sophia, la cit sunt eu de pragmatic si sceptic, de post m-am convins ca ajuta, iti spun ca se simte o imbunatatire in INTELEGERE, in dorinta de cunoastere, in liniste, in sentimente si emotii pozitive si stari SUBITE de bucurie, care se intimpla pe neasteptat.
Deasemenea simti ca primesti o putere in plus care te ajuta sa te OBSERVI ce faci, daca iubesti aproapele si cu ce te ocupi( daca incepi sa devii constient de prostiile pe care le faci, deseori cu regularitate)! Este greu de crezut dar chiar si pentru auto-observatie iti trebuie o anumita putere care NE LIPSESTE si pe care o primesti din post si din altele.

De ce cred in puterea postului si a rugaciunii?
Pentru ca se poate VERIFICA !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.02.2010, 00:37:29
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu intrebam de ce totusi nu se schimba lumea, in ciuda postului, de ce nu devin oamenii mai buni?
Ar fi trebuit sa fie mult mai buna...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.02.2010, 00:46:56
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu intrebam de ce totusi nu se schimba lumea, in ciuda postului, de ce nu devin oamenii mai buni?
Ar fi trebuit sa fie mult mai buna...
Nu sunt constienti cind il tin....deci vax, il tin degeaba ca vegetarienii, doar isi sleiesc puterile
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.02.2010, 00:48:11
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Pentru ca nu postesc toti si pentru ca o mare parte din aia care postesc o fac aiurea, pentru motivele gresite (doar sanatate si detox, de pilda).

Eu nu astept sa ma faca mai buna postul si nici nu astept sa imi dau seama de "bunatatea mea", daca o fi vreua. Mi-ar ajunge si pocainta daca mi-ar da Dumnezeu. Sa mi le vad pe-ale mele in toata "maretia" si sa ma scarbesc de ele. Poate e si asta un motiv gresit. Nu stiu :)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.02.2010, 01:00:43
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jane says Vezi mesajul
pentru ca nu postesc toti si pentru ca o mare parte din aia care postesc o fac aiurea, pentru motivele gresite (doar sanatate si detox, de pilda).

Eu nu astept sa ma faca mai buna postul si nici nu astept sa imi dau seama de "bunatatea mea", daca o fi vreua. mi-ar ajunge si pocainta daca mi-ar da dumnezeu. Sa mi le vad pe-ale mele in toata "maretia" si sa ma scarbesc de ele. Poate e si asta un motiv gresit. Nu stiu :)
.....

Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.02.2010, 11:07:33
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Postul are un scop. Ar trebui sa schimbe oamenii in bine.
Ar trebui ca prin toti cei care postesc, lumea sa devina mai buna.
Voi simtit un efect al postului asupra voastra? Va schimba cu ceva? Va simtiti mai aproape de Dumnezeu?
Scopul postului este vederea pacatelor proprii si intarirea in dragostea cea catre toti.
Deci nu este un scop in sine, dupa cum bine stim.
Lumea nu este mai buna pentru ca mult prea putini postesc. Aparent sunt multi, dar nu este asa.

Postul imi arata, mai mult decat orice, ca am nevoie de Dumnezeu. Simt cum in vremea postului imi dau seama cat de putina putere am asupra mea insami. Cat de putin ma pot infrana de la vorba, de la manie si de la judecata.

Toata viata o avem la dispozitie spre a pune inceput bun.
Domnul sa aiba rabdare cu noi, ca sa avem toti vreme de a'l pune.

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Pentru ca nu postesc toti si pentru ca o mare parte din aia care postesc o fac aiurea, pentru motivele gresite (doar sanatate si detox, de pilda).
Eu nu astept sa ma faca mai buna postul si nici nu astept sa imi dau seama de "bunatatea mea", daca o fi vreua. Mi-ar ajunge si pocainta daca mi-ar da Dumnezeu. Sa mi le vad pe-ale mele in toata "maretia" si sa ma scarbesc de ele. Poate e si asta un motiv gresit. Nu stiu :)
Pentru faptul ca nici putinii crestini care postesc nu o fac asa cum trebuie, roadele postului nu se vad, nu se simt in lume.
Postim din mandrie, postim din rusine, postim din obisnuinta, postim din ambitie, postim pentru sanatatea trupului, uitand de suflet, si tot asa. Cum sa aiba postul roade in noi si in lume, atata timp cat nu stim pentru ce postim ?!

Postim pentru a ne vedea pacatele, pentru a nu ne mai uita la altii, ci la noi, si pentru a vedea cat de grea este lupta cu patimile proprii. Vazand cat de greu ne este a ne duce propriile patimi si neputinte, atunci incepem sa avem dragoste si mila fata de cei de langa noi, tinuti de alte patimi si neputinte, la fel de greu de scapat de ele ca si noi.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.02.2010, 12:19:30
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iarta-ma !!

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ma gandeam cat se zbate lumea cu postul asta, cate renuntari, intrebari, eforturi, de trup, de suflet (renunti la placerea sau nevoia trupului si a sufletului (prin alimentele care iti plac sau iti sunt necesare), sa renunti la sot/sotie.
Postul mai inseamna insa si rugaciune, lucru asupra firii proprii.
Postul are un scop. Ar trebui sa schimbe oamenii in bine.
Ar trebui ca cei care postesc asa strict si lung, sa fie si mai uni, mai blanzi, mai linsititi/calmi, cumva mai aproape de Dumnezeu.
Ar trebui ca prin toti cei care postesc, lumea sa devina mai buna. Si totusi...nu vad asta. Lumea devine mai...rea. Omenii sunt aceeasi, desi...postesc (cand vad posturile de aici de forum cat de severi sunteti multi dintre voi...).
Voi simtit un efect al postului asupra voastra? Va schimba cu ceva? Va simtiti mai aproape de Dumnezeu?
Va simtiti fericiti in suflet si calmi? Mai iubitori de oameni?
Postul e perioada care intradevar ne arata limitele noastre lumesti, atunci este momentul in care simtim ca Domnul lucreaza in noi si prin noi, doar prin post si prin rugaciuni, ne putem imbogatii spiritual. Dar tot atunci, ispitele sunt mai mari, pentru ca cel care nu vrea sa ne mantuim isi baga coada si ii indeamna pe oameni subit la cele lumesti. Cel care se lupta si castiga aceasta lupta cu patimile, acela intradevar devine mai bun si mai apropiat de Dumnezeu. Ma rog ca Domnul sa ne ajute pe toti, sa trecem cu bine acest post si sa castigam lupta cu patimile, sa devenim mai buni, mai calmi si mai iertatori cu cei care ne gresesc. Inchei prin vorbele simple dar atat de adevarate ale Sfantului Isaac Sirul : "Postul ocroteste orice virtute. Postul te invata linistea si el precede celelalte fapte bune." Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.02.2010, 12:41:05
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Si mai e un aspect.
Am avut tendinta (de mine vorbesc), in urma cu o vreme, sa astept o pace lina si o bucurie atunci si acolo de fiecare data cand aveam impresia ca indeplineam o porunca. Nu mi se intampla lucrul asta iar din ce am mai citit, astea sunt daruri care se dau dupa multi ani de "practica" si care nu cred ca mi se cuvin la varsta asta (si biologica, si duhovniceasca, adica pana si a folosi cuvantul duhovnicesc in ceea ce ma priveste mi se pare o indrazneala vecina cu blasfemia).

Mai cred si ca atunci cand incercam sa punem un inceput bun, nu sta nici michiduta degeaba. Daca atunci cand traiesc dupa cum am eu chef sunt mai "vesela", atunci cand incerc sa-mi ordonez viata ma lovesc de niste neputinte imense, ca niste ziduri interioare, de pana si un lucru simplu mi se pare greu. Daca nu fac vreo tampenie ziua si ma gandesc ca fariseul "merci Doamne ca am trecut si ziua asta", le comit in somn si inca urat de tot, si cu furia, si cu cearta, si cu desfranarea, dandu-mi astfel seama ca nici vorba sa ma fi curatit, ci poate doar le-am bagat sub pres.

Ca sa nu mai zic de ghesurile de la aghiuta: mananc de post, dar parca mai cu pofta; incerc sa mananc fara ulei, dar ma enervez in sinea mea ca sotul n-are chef de asa ceva; citesc mai mult (mi-am propus sa citesc primele trei volume din Spre Tabor in acest post, sa vedem ce iese) dar lingoresc in ceea ce priveste chestiunile concrete din casa; ar trebui sa ma port frumos si cu blandete cu aproapele, dar ma trezesc ca nu am chef de fata lui si in loc sa vad asta ca pe o lipsa de dragoste din partea mea, ma gandesc ca am chemari "mai inalte" si ca de-asta nu ma atrage tovarasia lui; am asteptat cu bucurie postul, dar mi se spune ca nu par tocmai fericita ci mai degraba trista; imi faceam planuri ca o sa ma rog mai mult dar nu ma intrebati cand am facut ultima data canonul dat de parintele asa cum mi l-a dat el si nu cu inovatiile mele.

Deci e clar ca o dau in bara dar incerc sa nu ma mai amarasc pe seama tuturor scaderilor astora. Ca sunt lucru slab stiam de mult, dar isi mai baga si agiuta coada si-mi tulbura apele. Daca sunt oameni care sa spuna ca postul ii face sa fie mai buni, sa se simta mai impacati, mai fericiti si mai subtiri cu duhul, ferice de ei :) Dar eu nu-s inca acolo, deocamdata ma gasesc intr-o balta de noroi care sper sa se limpezeasca totusi. Candva.

Si cred ca nu sunt singura care trece prin asa ceva. Sunt convinsa ca atunci cand incercam sa facem un lucru bun, vin si o mie de impunsaturi care incearca sa vlaguiasca, sa manjeasca etc lucrarea. Mai curand ma pun pe ganduri oamenii care sunt prea calmi si senini "prea devreme", ca parca totusi era vorba ca razboiul tine pana la sfarsitul vietii, nu pana in floarea varstei :) Si daca e ceva ce ma sperie mai mult decat uraciunea, dezgustul si sila care ma cuprind uneori, aia e pacea aceea satisfacuta de sine, "constiinta datoriei implinite" cu surasul pe buze, gandul ca "sunt cu acte in regula" in fata lui Dumnezeu si a semenilor.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.02.2010, 12:55:39
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ma gandeam cat se zbate lumea cu postul asta, cate renuntari, intrebari, eforturi, de trup, de suflet (renunti la placerea sau nevoia trupului si a sufletului (prin alimentele care iti plac sau iti sunt necesare), sa renunti la sot/sotie.
Postul mai inseamna insa si rugaciune, lucru asupra firii proprii.
Postul are un scop. Ar trebui sa schimbe oamenii in bine.
Ar trebui ca cei care postesc asa strict si lung, sa fie si mai uni, mai blanzi, mai linsititi/calmi, cumva mai aproape de Dumnezeu.
Ar trebui ca prin toti cei care postesc, lumea sa devina mai buna. Si totusi...nu vad asta. Lumea devine mai...rea. Omenii sunt aceeasi, desi...postesc (cand vad posturile de aici de forum cat de severi sunteti multi dintre voi...).
Voi simtit un efect al postului asupra voastra? Va schimba cu ceva? Va simtiti mai aproape de Dumnezeu?
Va simtiti fericiti in suflet si calmi? Mai iubitori de oameni?
Sophia, postul este o "venire in fire", o intoarcere la starea cea dintai. Este adevarat ca daca fiecare dintre noi (dintre cei declarati ortodocsi) am posti dupa ranuiala, cu siguranta am putea observa folosul postului nu doar la nivel individual, ci in sanul familiei noastre, la locul de munca, pe strada etc. Efectele postului ar trebui sa se simta ca progres, la nivelul intregii societati, deoarece vremea postului pune buna randuiala in relatiile dintre noi.

Din pacate, realitatea este alta, fie din cauza faptului ca multi nu mai intelegem sensul si necesitatea postului, fie ca vrasmasul ne pune numeroase piedici, peste care nu putem trece.

Oricum, nu se cade a cere de ceilalti, ceea ce noi insine inca nu facem sau nu putem face. Sa ne vedem deci fiecare neputintele, in aceasta vreme a postului, si sa ne rugam, ca la vremea sfarsitului, sa ne invrednicim toti a auzi din partea Mantuitorului: "Iertate iti sunt pacatele, credinta ta te-a mantuit!"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat ajung sa iubesc mai mult animalele ladyanda Generalitati 65 07.10.2012 14:46:01
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 29.02.2012 00:29:05
De asta ce ziceti? Vor sa schimbe si data Pastelui :( BogdanF2 Generalitati 41 10.10.2010 23:43:21
Cum va simtiti dupa Sfanta Liturghie? Daniel777 Biserica Ortodoxa Romana 35 05.10.2010 14:44:26
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 11:24:12