Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.03.2009, 12:54:10
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit Timpul alocat pentru somn

Buna ziua.Deschid acest topic de pura curiozitate si totodata pentru ca vreau sa aflu cate ore dormiti voi dar si cata importanta ii dati somnului.O treime din viata noastra o petrecem dormim,daca ne gandim cat timp pierdem dormind..dar este vital somnul totodata.Cat va trebuie ca sa va odihniti?La ce ore va culcati?Nu este obligatoriu sa raspundeti,aici vreau sa vorbim despre somn ,este o intrebare de curiozitate dar vreau sa aflam cate ore doarme un credincios sau care sunt regulile somnului pentru el.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.03.2009, 14:16:44
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Buna ziua.Deschid acest topic de pura curiozitate si totodata pentru ca vreau sa aflu cate ore dormiti voi dar si cata importanta ii dati somnului.O treime din viata noastra o petrecem dormim,daca ne gandim cat timp pierdem dormind..dar este vital somnul totodata.Cat va trebuie ca sa va odihniti?La ce ore va culcati?Nu este obligatoriu sa raspundeti,aici vreau sa vorbim despre somn ,este o intrebare de curiozitate dar vreau sa aflam cate ore doarme un credincios sau care sunt regulile somnului pentru el.Doamne ajuta!
Eu, in medie 5 ore pe noapte
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.03.2009, 14:58:37
simona76 simona76 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2008
Mesaje: 61
Implicit

In medie,cam 7-8 ore....
__________________
[SIZE=3]Nadejdea mea este Tatal, scaparea mea este Fiul, acoperamantul meu este Duhul Sfant, Treime Sfanta, Slava Tie![/SIZE]
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.03.2009, 15:04:43
simona76 simona76 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2008
Mesaje: 61
Implicit

am omis sa spun ca ma bag pe la 22.00-23.00 h in pat...si ma trezesc la 7.00 h
__________________
[SIZE=3]Nadejdea mea este Tatal, scaparea mea este Fiul, acoperamantul meu este Duhul Sfant, Treime Sfanta, Slava Tie![/SIZE]
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.03.2009, 15:04:58
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Noptii ii dau 8 ore, din care 4-5 somn, si restul rugaciune, gandire si obedienta asupra voii divine.
Ziua fac ce mai pot, o preacucernica roaba a Domnului.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.03.2009, 16:06:57
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Seara, 22-22:30, dimineata 6:30. Asta, ca o medie. De multe ori, ma culc mai tarziu.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.03.2009, 16:56:46
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
Noptii ii dau 8 ore, din care 4-5 somn, si restul rugaciune, gandire si obedienta asupra voii divine.
Ziua fac ce mai pot, o preacucernica roaba a Domnului.
Am citit de mai multe ori postarea ta si nu reusesc sa observ nici un semn de ironie, desi formularea parca ar indica ceva de genul asta. Daca chiar ai vorbit serios, ma faci sa cad in pacatul invidiei. Asta imi mai lipsea.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.03.2009, 17:07:37
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Adrian, daca iti dai seama ca te incearca invidia, asta e semn bun; poti sa alegi, fie sa lupti cu ea, fie sa te lasi in voia pacatului. E si asta o incercare pentru un bun crestin.
Lupta, lupta, si viata te va recompensa inzecit pentru truda ta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.03.2009, 17:17:55
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
Adrian, daca iti dai seama ca te incearca invidia, asta e semn bun; poti sa alegi, fie sa lupti cu ea, fie sa te lasi in voia pacatului. E si asta o incercare pentru un bun crestin.
Lupta, lupta, si viata te va recompensa inzecit pentru truda ta.
Lasa-ma Dumnezeului Alx, ca tot in voia pacatului am fost mereu. Cat despre "bunul crestin", precis te referi la altcineva. Invidia nu m-a chinuit niciodata, de aceea ziceam ca asta cazna imi mai lipsea, dar sa stii ca m-a impresionat postarea ta si m-a facut sa ma simt un prapadit care nu face doi bani. Ma bucur pentru tine.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.03.2009, 20:29:05
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cat trebuie sa dormim pentru a fi sanatosi?

Probabil nu exista om care sa creada ca se odihneste suficient. Insa studiile recente demonstreaza ca, in realitate, dormim mai mult decat avem nevoie.

Majoritatea celor intervievati sunt convinsi ca nu dorm indeajuns si ca acest lucru ii afecteaza in viata de zi cu zi. Realitatea este ca, de fapt, singurul care sufera de pe urma privarii organismului de somn este creierul. Restul organelor nu fac diferenta intre somnul propriu-zis si timpul petrecut in pat, la televizor, spre exemplu, informeaza Daily Mail.

Majoritatea oamenilor au nevoie de mai putin de opt ore de somn pe noapte. De fapt, aceste opt ore pot fi reduse la 5 - 7 ore, rezultatul fiind acelasi.

O singura noapte de nesomn, insa, isi pune amprenta asupra creierului. Cortexul, care controleaza procesul gandirii, al vorbirii, al memoriei si senzatiilor, are nevoie de o pauza, iar aceasta survine, de obicei, noaptea.

Fara aceasta perioada de relaxare, functiile se deterioreaza rapid. Incepem sa uitam, sa ne comportam aidoma robotilor, nu mai suntem in stare sa purtam o conversatie sau sa ne achitam de sarcinile noastre zilnice.

Halucinatii dupa patru zile fara somn

In 1996, Randy Gardner, un adolescent de 17 ani care incerca sa stranga bani in scop caritabil, a stat treaz timp de 11 zile. Recordul n-a fost pana in prezent depasit.

La patru zile de cand incepuse experimentul, liceanul a inceput sa aiba halucinatii. Spre sfarsitul perioadei in care s-a privat cu buna stiinta de odihna, Randy nu mai era capabil sa poarte o discutie cu cineva si nici nu mai percepea ce se intampla in jurul sau.

Interesant e ca in tot acest timp, abilitatea sa de a juca pinball a ramas intacta, ceea ce demonstreaza ca partea din cortex care raspunde de coordonarea dintre ochi si maini nu este afectata in vreun fel de lipsa somnului.

Pregatiri pentru un somn de calitate

Temperatura camerei Temperatura ideala in dormitor este de 18 grade Celsius. Daca in incapere este prea cald, 24 de grade Celsius, spre exemplu, creierul nu va trimite comanda corecta catre corp. In cazul in care este prea frig, 12 grade Celsius, organismul se va lupta sa-si mentina temperatura, fapt ce va tine somnul la distanta.

Ventilatia Intotdeana lasati un geam deschis la camera, chiar si iarna. Temperatura scazuta incurajeaza somnul.

Patul E locul in care iti petreci 25 de ani din viata. O persoana normala isi schimba pozitia de 40 - 60 de ori pe noapte. Alegeti un pat ferm, cu o saltea nu prea moale, pe care sa o schimbati o data la 12 ani.

Miros Studiile au aratat ca o picatura de ulei de levantica turnata pe perna sau un spray de levantica puverizat in incapere mareste calitatea somnului cu 20%.

Tinuta de noapte Aceasta trebuie sa fie lejera si din fibre naturale. A dormi cu sosete nu e deloc o idee rea, circulatia buna facand creierul sa transmita starea de bine in intreg organismul.

Ceasul cu alarma Nu-l puneti in imediata vecinatate. Daca puteti, opriti alarma. Anticiparea sunetului acesteia este un lucru stresant si poate duce la insomnii.

Iluminat Perdelele sau draperiile trebuie sa fie cat se poate de grase si grele. In mod ideal, in dormitor trebuie sa fie perfect intuneric, macar pana la 04.00 dimineata. Acesta stimuleaza producerea hormonului numit melatonina, care induce somnul. Inchide orice sursa de liumina, chiar si pe cea de veghe. Chiar si o dara de luminia venita pe sub usa te poate tine treaz.

Televiziorul Ar fi bine nici sa nu se afle in dormitor. Cand intri in dormitor ar trebuie sa-ti spui ca aceasta este o camera de odihna, si nu amuzament.

Partenerul Daca acesta are tendinta sa sforaie, poate ar trebui sa iei in considerare paturile separate. Contrar a ceea ce s-ar putea crede, acestea nu ruineaza viata sexuala si, implicit, mariajul, ci il salveaza.

Baie calduta Iti va relaxa muschii si te va trimite la culcare. Evita dusul deoarece acesta are tendinta de a te trezi.

Evita alcoolul Cateva ore petrecute cu paharul in mana te pot tine, apoi, treaz cu orele. In plus, s-ar putea sa te trezesti mai devreme decat de obicei. Ca sa nu mai vorbim de calitatea somnului.



Sursa: Ziare.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scurgerile in somn va rog intrati si ma lamuritii! Ajutor! ghost7 Pocainta 16 14.07.2014 01:31:55
Timpul sacru georgeval Sfanta Liturghie 17 17.02.2014 23:59:21
Paralizia in somn Marcel_Ionut Generalitati 4 02.01.2013 02:26:33
Cum ne furam timpul? Marius22 Generalitati 22 22.02.2009 00:12:10
TIMPUL ? allen_sky Generalitati 45 13.09.2007 20:51:02