Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 28.03.2024, 12:03:53
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 94
Implicit

https://adevarul.ro/economie/ce-se-a...c-2350643.html

"La început, reformele nu au fost ușoare: pe fondul șocului prețurilor și al șomajului, aproape două milioane de oameni au părăsit țara, așa că până astăzi reputația lui Balcerowicz în țară rămâne ambiguă - unii îl laudă pentru o tranziție competentă către piață, în timp ce alții, dimpotrivă, îl critică pentru reformele radicale."

Eu personal nu cred ca reformele au contat cel mai mult, in ultimii ani productia de componente auto a migrat catre Europe de Est si se vede, la fel si la noi, o buna parte din PIB de acolo vine, habar nu aveam.

Last edited by ALARIC; 28.03.2024 at 12:06:54.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 28.03.2024, 12:11:36
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Plecarea romanilor in vest e mai mult legata de lacomia de bani decat de politica.

Eu si multe alte milioane de oameni am ramas in tara si n-am murit de foame.
Ahtiatii după bani s-au repezit în vest. Si acum au gura mare si acuză politicul. E o schemă ridicolă.

În pofida clasei politice de doi bani, in România poti trăi bine si demn. Oriunde te-ai duce în vestul Europei, da, castigi mai multi bani dar esti cetatean de mana a doua, indiferent de lozincile pe care le flutura ei.

Da, pesedeul e un partid de rahat dar lozinca cu plecarea românilor din tara din pricina pesedeului e cusuta cu ata alba.
In Romania sunt doua lumi diferite. total diferite, pe de o parte orasele mari si medii cu suburbiile si o a doua unde saracia e mare. Depinde din ce unghi privesti.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 28.03.2024, 22:34:56
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
In Romania sunt doua lumi diferite. total diferite, pe de o parte orasele mari si medii cu suburbiile si o a doua unde saracia e mare. Depinde din ce unghi privesti.
Nici în orașele mari nu e cine știe ce, o grămadă de parcuri învechite de vreme și cu vegetație uscată sau neîngrijită, școli cu infrastructură veche, lipsă spații de agrement sau unde se poate practica sportul gratuit sau cu sume mici, gunoaie peste tot, garaje ilegale, atmosferă dezolantă în cvartalul din spatele blocului, șobolani, pereți inscripționați cu mesaje sau desene obscene or blasfemiatoare ca într-un spital de nebuni în aer liber.
Multe bodegi, săli de jocuri de noroc, studiouri de videochat, oameni care se prăbușesc pe jos de la etilism sau supradoze, oameni care vomită sau își fac nevoile pe spațiul public, nesimțiți care nu strâng după animalul de companie.

La oraș e prosteală pe bani mulți smulși din taxe și impozite din partea majorității primarilor de tipul Dominic Fritz, Clotilde Armand, Alen Coliban, etc
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 29.03.2024, 18:53:14
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Aici ai susținut erezia ariană, zicând că Fiul are început. Bravo, continuă să susții erezii doar ca să nu-ți admiți incapacitățile personale de a înțelege lucruri bine stabilite de oameni mult mai mari ca tine.
Sunt doar neintelegerile tale, eu ti-am zis de la inceput ca eu am observat ca nu ai destule cunostinte pe tema aceasta, Sfanta Treime. Poate ai cunostinte mai multe pe alte teme. Doar Tatal nu are cauza, Fiul si Duhul Sfant isi au inceputul existentei prin Tatal. Intelegeai mai bine acestea daca discutai cu catolicii despre Filioque, Sfantul Fotie cel Mare scrie detaliat despre contradictiile ereziei Filioque si invatatura adevarata despre Sfanta Treime. Crezul spune in cateva cuvinte invatatura adevarata fara de cea a lui Arie, la pasajul "nascut, nu facut". Fiul se naste din Tatal mai inainte de toti vecii, dar nu a fost un moment in care Tatal a existat fara Fiul si Duhul Sfant. Din acel moment Tatal, Fiul si Duhul Sfant sunt Persoane distincte, desi au aceeasi Fiinta. Si, cel mai important, sunt perfecte, nu pot suferi o schimbare, o adaugire sau o scadere. Din momentul nasterii, Fiul este o Persoana perfecta, nu se poate naste continuu sau sa sufere o lata schimbare. Catehismul spune destul de clar, citand lucrarea Sfantului Ioan Damaschin: "Cu alte cuvinte, niciodata nu s-a produs o schimbare in Dumnezeu. Daca Fiul nu S-ar fi nascut «mai inainte de toti vecii», Tatal n-ar fi fost totdeauna Tata, ci ar fi castigat aceasta insusire mai tarziu. Iar un Dumnezeu Care se schimba asa de tare inlauntrul Sau nu mai e Dumnezeu. Asemenea, Fiul n-ar fi Dumnezeu daca S-ar fi nascut in timp, ci ar fi o faptura. Sau Dumnezeul Cel vesnic S-ar fi despartit dupa o vreme in Tata si Fiu."
Reply With Quote
  #85  
Vechi 29.03.2024, 19:11:26
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.568
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Multe bodegi, săli de jocuri de noroc, studiouri de videochat, oameni care se prăbușesc pe jos de la etilism sau supradoze, oameni care vomită sau își fac nevoile pe spațiul public, nesimțiți care nu strâng după animalul de companie.
Da asa este si depinde si de sector/cartier dar mai sunt si foarte multe avantaje comparativ cu provincia saraca.
In orase poti procura foarte multe materiale de constructii, resturi de metale neferoase de care nu mai are nevoie lumea sau pe santiere. Totul este sa ai o camioneta pentru transport, revinzare cum fac unii, in timp ce in provincia depopulata bate vantul. Singurii tinerei vinjosi care sparg semnite in batatura sunt cei din servicii, armata care se pensioneaza devreme si-si fac relaxati veacul pe acolo.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 29.03.2024, 19:32:32
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sunt doar neintelegerile tale, eu ti-am zis de la inceput ca eu am observat ca nu ai destule cunostinte pe tema aceasta, Sfanta Treime. Poate ai cunostinte mai multe pe alte teme. Doar Tatal nu are cauza, Fiul si Duhul Sfant isi au inceputul existentei prin Tatal. Intelegeai mai bine acestea daca discutai cu catolicii despre Filioque, Sfantul Fotie cel Mare scrie detaliat despre contradictiile ereziei Filioque si invatatura adevarata despre Sfanta Treime. Crezul spune in cateva cuvinte invatatura adevarata fara de cea a lui Arie, la pasajul "nascut, nu facut". Fiul se naste din Tatal mai inainte de toti vecii, dar nu a fost un moment in care Tatal a existat fara Fiul si Duhul Sfant. Din acel moment Tatal, Fiul si Duhul Sfant sunt Persoane distincte, desi au aceeasi Fiinta. Si, cel mai important, sunt perfecte, nu pot suferi o schimbare, o adaugire sau o scadere. Din momentul nasterii, Fiul este o Persoana perfecta, nu se poate naste continuu sau sa sufere o lata schimbare. Catehismul spune destul de clar, citand lucrarea Sfantului Ioan Damaschin: "Cu alte cuvinte, niciodata nu s-a produs o schimbare in Dumnezeu. Daca Fiul nu S-ar fi nascut «mai inainte de toti vecii», Tatal n-ar fi fost totdeauna Tata, ci ar fi castigat aceasta insusire mai tarziu. Iar un Dumnezeu Care se schimba asa de tare inlauntrul Sau nu mai e Dumnezeu. Asemenea, Fiul n-ar fi Dumnezeu daca S-ar fi nascut in timp, ci ar fi o faptura. Sau Dumnezeul Cel vesnic S-ar fi despartit dupa o vreme in Tata si Fiu."
Dragă, e Postul Mare, poate nu ești rău intenționat și poate așa ești tu de fel. Te rog atâta: nu mai susține erezia ariană, poți să faci asta? E cea mai mare erezie din istoria Bisericii.

De exemplu, te rog nu mai spune astfel de lucruri:

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Fiul si Duhul Sfant isi au inceputul existentei prin Tatal.
Uite, îți dau un citat din Sf. Ioan Damaschin dacă-l preferi pe el, îți spune așa, clar și răspicat:

Când spunem că Fiul este mai înainte de toți vecii, arătăm că nașterea Lui este în afară de timp și fără de început.

(Cartea 1, Capitolul VIII: Despre Sfânta Treime)

Deci nu mai spune că Fiul are început. Poți să spui că are Cauză cum spune și Sf. Fotie, dar nu spune că existența Sa sau a Duhului au început.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #87  
Vechi 29.03.2024, 19:50:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
I-auzi acuma sunt și ecumenist, nu știam, după eticheta de putinist, legionar, acuma și asta de ecumenist.
Niciodata nu am spus ca esti legionar, era doar o comparatie legata de AUR, ca si legionarii pretindeau ca sunt ortodocsi. Probabil nu esti un fan al lui Putin, dar ai o parere pozitiva despre ceea ce face si ii scuzi greselile. Nu ai cum sa spun ca esti neutru cu privire la Hitler, la fel nu poti spune ca esti neutru cu privire la Putin, asta inseamna ca nu-l condamni, deci e acelasi lucru cu a-l sustine. De asemenea, sustii tot ce spun si prorusii si propaganda rusa. Tu arati care e adevarul, eu nu sustin lucruri neadevarate, cum faci tu, bazate pe ceea ce nu cunosti, asa cum ai afirmat despre mine. Nici acum nu ai recunoscut ca te-ai inselat, desi chiar tu ai aratat care e adevarul.
Legat de ecumenism, am spus ca nu sunt sigur daca imi amintesc bine, avand in vedere si ca nu prea am discutat. Exista doua tipuri de ecumenism,. unul larg, care afirma ca toate cultele sunt la fel si unul care spune ca doar ortodocsii si catolicii sunt asemanatori, fara protestanti. Cred ca nu am avut conflicte cu ortodocsii ce sustineau primul tip de ecumenism, doar cu cei ce erau filocatolici, care si sustineau ca ei nu au conceptii ecumeniste, doar primii. Daca sustii ca doar in ortodoxie exista har si catolicii au pierdut harul dpua Schisma inseamna ca nu ai conceptii ecumeniste nici legate de catolici.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu am o părere neutră despre Putin, constat că omul merge pe doctrina refacerii sferei de influențe a urss și-și consolidează alianța economică BRICS.
Putin e un criminal, caruia nu-i pasa nici de rusi nici de Rusia, doar de ambitiile si interesele lui. Urmeaza acelasi traseu ca si Hitler si spune aceleasi lucruri ca si el. Si Hitler pretexta ca anexeaza teritorii ca sa apere comunitatile germane din acele tari si sa uneacsa germanii. Si el si-a omorat mai intai toti opozantii si apoi a inceput sa cucereasca alte teritorii. Occidentalii au repetat cu Putin aceleasi greseli ca in cazul lui Hitler, incercand ca discute cu Hitler si sa-i accepte cererile numai ca sa fie pace. Hitler nu avea armata cand a ajuns la putere, pentru ca nu aveau voie sa aiba, si-a construit-o abia dupa aceea.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Despre Simion nu au aproape toți o părere negativă, are 25% în sondaje în condițiile în care s-a dat cu căcat în el de la progresiți prin Bot, la băsiști papahagi, bănescu et co, la Șoșoacă și la cine vrei și nu vrei.

I s-a demonizat intenționat imaginea ca să nu amenințe mafiile PSD-PNL-USR și clica lor de interese care fură orașele, vezi cum jefuiește USR Timișoara sau Sectorul 1 sau alte zone unde și-au întins acțiunea parazită, ce cheltuieli deșențate fac pe afișe, corturi și alte materiale promoționale, toate din banii unui buget tot mai mărit.
Cam atat a avut si Hitler la alegeri, asta nu inseamna ca e un lucru pozitiv. Simion si face singur reclama proasta, nu e nevoie sa il sape nimeni sau sa ii faca reclama negativa.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Faptul că a luat anumite substanțe minune nu arată decât disperare de a reveni, de a-și capacita artificial fizicul.
Nici ce a luat Șarapova nu era considerat dopaj în 1995, în 2001, abia după 2010, nu înseamnă că o substanță care azi e la limită, mâine nu va fi dopping.
Tu tot nu stii despre ce e vorba, dar o acuzi degeaba pe Halep. Fizioterapeuta de la academia Muratoglou i-a recomandat sa ia un supliment, pentru ca avea dureri musculare. Stii ce e un supliment? Vitaminele sunt suplimente, de exemplu. E ceva obisnuit, pe care il iau si cei ce nu sunt sportivi. Tot fizioterapeuta i-a cumparat si suplimentul, care s-a dovedit ca e contaminat, firma punand si niste substante din China.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mai degrabă care sunt neadevărurile, nu e adevărat că Donbasul era terorizat de guvernul de la Kiev cu bombardamente de la Avdiivka, că 6 milioane de locuitori erau ținuți în amenințare pt că în virtutea autodeterminării au vrut să se rupă ca și Crimeea ?

Nu e adevărat că Ucraina a fost favorizată de toți dictatorii în afară de Stalin ?

Nu e adevărat că niciodată în istorie n-a fost atât de mare ca în perioada 1990-2014 ?

Ce e propagandă aici, tu repeți propaganda care vrea să ne arunce carne de tun la ruși, cum au pățit-o cei de la Getica, se lăudau pe facebook că sunt haiduci în pădurile Bolgorodului și o parte au sfârșit urât, nici nu li s-au strâns cadavrele.

Nu vezi că suntem aproape să fim aruncați într-un război pt a apăra o sferă de influență care distruge familia, promovează homosexualitatea, desfrâul, adulterul, divorțul, swingingul, taxele aberante pe gaz și energie, distrugerea autonomiei personale prin interzicerea mașinilor cu motor diesel, astea sunt valorile establishmentului vestic.
Tot ce ai scris aici e ce spun si propaganda rusa si prorusii. Ti-am explicat ca rusii sunt minoritari in Donbas, majoritatea ecraineana de acolo nu voia sa fie cu rusii. Propaganda rusa minte ca rusii sunt majoritati, bazandu-se pe faptul ca si multi ucraineni vorbesc limba rusa. Iar rusii ii omoara exact pe rusii pe care prrtind ca vor sa-i apare, ca localitatile pe care le distrug au un procent mai mare de rusi. Tot propaganda rusa e si asta cu razboiul mondial. Doar SUA daca ataca Rusia o cucereste in cateva saptamani. Prigojin ajunsese intr-o zi aproape de Moscova, toata armata rusa e in Ucraina.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 29.03.2024, 20:33:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Dragă, e Postul Mare, poate nu ești rău intenționat și poate așa ești tu de fel. Te rog atâta: nu mai susține erezia ariană, poți să faci asta? E cea mai mare erezie din istoria Bisericii.
De exemplu, te rog nu mai spune astfel de lucruri:
Uite, îți dau un citat din Sf. Ioan Damaschin dacă-l preferi pe el, îți spune așa, clar și răspicat:
Când spunem că Fiul este mai înainte de toți vecii, arătăm că nașterea Lui este în afară de timp și fără de început.

(Cartea 1, Capitolul VIII: Despre Sfânta Treime)

Deci nu mai spune că Fiul are început. Poți să spui că are Cauză cum spune și Sf. Fotie, dar nu spune că existența Sa sau a Duhului au început.
Eu nu spun nimic gresit, cred ca e tot neintelegerea ta si nu ai clar ce inseamna cauza, nastere, mai inainte de toti vecii. Am scris destul de clar ca nu a existat un moment in care Tatal a fost fara Fiul si Duhul Sfant, nu stii ce inseamna asta? Stii ce spune erezia ariana? Ca Fiul e creat, nu nascut, ca a existat un timp cand Fiul nu a existat. Fiul este vesnic, la fel ca Tatal, dar isi primeste existenta de la Tatal, asta inseamna cauza. La fel si Duhul Sfant. Daca ar exista nastere continua asta ar insemna arianism, pentru ca Fiul s-ar naste in timp.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 29.03.2024, 21:52:51
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
(...)
Bine dragă, cât timp nu mai repeți că existența Fiului are început tot e ceva și mă bucur pentru tine.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #90  
Vechi 29.03.2024, 22:16:07
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Niciodata nu am spus ca esti legionar, era doar o comparatie legata de AUR, ca si legionarii pretindeau ca sunt ortodocsi.
Nu mă refeream neapărat la frăția ta ci la alte etichete cu care m-am ales de pe forum pe diferite fire de discuție.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Probabil nu esti un fan al lui Putin, dar ai o parere pozitiva despre ceea ce face si ii scuzi greselile. Nu ai cum sa spun ca esti neutru cu privire la Hitler, la fel nu poti spune ca esti neutru cu privire la Putin, asta inseamna ca nu-l condamni, deci e acelasi lucru cu a-l sustine.
Sincer nu-mi prea pasă ce face Putin, nu mi-e frică de ruși, nu sunt rusofob, mai degrabă cred că ne vom pierde sufletele dacă vom adopta modul de viață occidental pro păcat, fără familie, doar muncind sau huzurind.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De asemenea, sustii tot ce spun si prorusii si propaganda rusa. Tu arati care e adevarul, eu nu sustin lucruri neadevarate, cum faci tu, bazate pe ceea ce nu cunosti, asa cum ai afirmat despre mine. Nici acum nu ai recunoscut ca te-ai inselat, desi chiar tu ai aratat care e adevarul.
Eu nu cred că m-am înșelat fiindcă am constatat că dacă uitai sau iertai sau nu te supărai pe anumite chestiuni din trecut nici nu le mai aduceai ca exemplu, că le uitati. Tu inca mai știi ce s-a întâmplat prin 2009.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Legat de ecumenism, am spus ca nu sunt sigur daca imi amintesc bine, avand in vedere si ca nu prea am discutat. Exista doua tipuri de ecumenism,. unul larg, care afirma ca toate cultele sunt la fel si unul care spune ca doar ortodocsii si catolicii sunt asemanatori, fara protestanti. Cred ca nu am avut conflicte cu ortodocsii ce sustineau primul tip de ecumenism, doar cu cei ce erau filocatolici, care si sustineau ca ei nu au conceptii ecumeniste, doar primii. Daca sustii ca doar in ortodoxie exista har si catolicii au pierdut harul dpua Schisma inseamna ca nu ai conceptii ecumeniste nici legate de catolici.
A existat o acțiune comună de lucru cu romano-catolicii și cu greco-catolicii în interbelic Ion Gavrilă Ogoranu era greco-catolic și a construit rezistența din munți partea cea mai viabilă ai ei, Nechifor Crainic dădea exemple din sfera romano-catolică.

Deja dacă citești Fabiola te pot acuza unii că ești filo catolic.

Văd că George Simion a avut contacte diplomatice cu Papa Francesco, că Antonio Andrușceac (prenume după Anton de Padova) e romano-catolic din Bacău și că George al nostru a intrat la un eveniment privat cu oameni din sfera conservatoare catolică.

Ar putea exista o acțiune comună de rezistență la Partidul Comasat Român care ne amenință cu o hegemonie de 10 ani de furt.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Putin e un criminal, caruia nu-i pasa nici de rusi nici de Rusia, doar de ambitiile si interesele lui. Urmeaza acelasi traseu ca si Hitler si spune aceleasi lucruri ca si el. Si Hitler pretexta ca anexeaza teritorii ca sa apere comunitatile germane din acele tari si sa uneacsa germanii.
Boss Gorbaciov l-a mazilit pe Ceaușescu, ceilalți lideri precum Elțîn au ras și ei câțiva opozanți, așa e în Rusia, la Putin se vede mai mult că a stat mai mult la guvernare, dar toți au fost duri cu adversarii politici.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Occidentalii au repetat cu Putin aceleasi greseli ca in cazul lui Hitler, incercand ca discute cu Hitler si sa-i accepte cererile numai ca sa fie pace. Hitler nu avea armata cand a ajuns la putere, pentru ca nu aveau voie sa aiba, si-a construit-o abia dupa aceea.
Ce treabă are una cu alta, Putin a consolidat și modernizat armata, dar și acolo s-a furat enorm de aceea au avut rezultate nesatisfăcătoare când au atacat alte orașe în afară de Kherson, Mariupol.

În mod normal trebuia să cadă și orașul de la graniță Harkov care trebuia să pice repede, acum sunt semne de progrese, s-ar putea să ia și Harkovul pt a proteja Bolgorodul de atacuri în teritoriu.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cam atat a avut si Hitler la alegeri, asta nu inseamna ca e un lucru pozitiv. Simion si face singur reclama proasta, nu e nevoie sa il sape nimeni sau sa ii faca reclama negativa.
Simion nu e hitler, nu a dezvoltat teorii rasiale ca Hitler în mein kampf, ce e prosteala asta, Simion e un atlet de cursă lungă, care din liceu aleargă pe culoarul naționalist și acum Dumnezeu a plinit măsurile și îl răsplătește.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 29.03.2024 at 22:18:49.
Reply With Quote
Răspunde