Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.06.2010, 11:56:27
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cand mandria surade, diavolul jubileaza!

Am incercat sa urmaresc dialogul detasat de orice subiectivism, desi e greu sa apartii unei tabere si sa nu fii partinitor. Dar avand in vedere ca eu insumi am cochetat cu gandul trecerii la stilul vechi, daca voi afla ca Adevarul de la Dumnezeu este (numai) la ei si avand foarte multi prieteni in anturajul meu apartinand stilului vechi, cred ca pot spune ca ma pot detasa de subiectivism si de tentatia de a cauta argumente numai dintre acelea care ne avantajeaza pe noi, cei de pe nou.
A fost o perioada in care nu aveam nici somn nici liniste. Cautam argumente si contra-argumente... Am abordat frontal subiectul cu preoti de pe stilul vechi, pentru care am o evlavie deosebita, dar raspunsurile erau departe de a ma lamuri in adancul sufletului. Apoi am incercat cu preotii nostri de care sunt legat sufleteste, cu duhovnicul meu la care se aduna multa lume fiind recunoscut pentru harul sau. Iar raspunsurile lor pareau atat de calde si de logige (spre deosebire de cealalta tabara, unde ma loveam de un zid rece si de o smerenie afisata, nu dintr-aceea care degaja dragoste si blandete). Dar am zis ca tot nu e de-ajuns si am cerut ingaduire de la duhovnic sa merg la manastire si sa aflu (dar o sa fiu acuzat ca am mers la una pe nou, nu pe vechi), iar duhovnicul m-a binecuvantat si mi-a recomandat sa deschid bine urechile ca voi afla lucruri care trebuie sa le spun si altora.
Pana la urma concluzia finala a fost ca totul este slabiciune si vanare de vant, iar diavolul face orice sa ne tina ocupati cu ganduri de hula sau mandrie. Sfanta Liturghie se tine in acelasi timp, chiar daca undeva se face la ora "X" in data "Y", iar in alt colt de lume, la ora "H" in ziua "Z". Dumnezeu ingaduie acest lucru, iar harul Duhului Sfant coboara pe Sfanta Masa si la noi, pe stilul nou, iar acest lucru poate fi verificat cu usurinta prin toate metodele avute la indemana. Cine crede cu adevarat, are ochii in lacrimi, simte bucuria apropierii de cele sfinte, traieste miracolul vietii lui in adancul inimii, nu-i mai trebuie nici un argument pentru a-L iubi cu toata fiinta lui pe Hristos si a nadajdui in iertare si mantuire. De ce n-ar fi agheazma noastra la aceeasi putere tamaduitoare? M-am nascut pe stil nou si stiu ca agheazma pastrata (uneori ani intregi) era nealterata. Este rautate si mandrie sa desconsideri aceste lucruri, sau sa raspunzi cu un sarcastic "Eu nu stiu!" atunci cand intrebi de ce , daca biserica noastra este lipsita de Duhul Sfant, nu ni se altereaza agheazma, la fel ca o apa normala, pastrata intr-un recipient...
Dintre raspunsurile Parintelui staret, am retinut faptul ca au fost sfinti parinti care au trait mult mai intens aceasta nesiguranta dintre vechi si nou, si au facut rugaciuni necontenite si au postit zile in sir sa inteleaga daca acest calendar poate fi considerat ca o abatere de la sfanta credinta, iar daca acesti sfinti parinti au ramas in constiinta omenirii ca vrednici de pomenire duhovnici si ostenitori intru Hristos, atunci sa alungam gandurile viclene care gadila amorul propriu si sa nu avem alta grija in afara de aceea a propriilor noastre pacate si jertfa suprema pentru dragostea Lui Hristos.
Greseli se fac, fie la nivel inalt, fie mai jos. Ca este "politically correct", Dumnezeu va judeca. Parintele Arsenie Papacioc spunea intr-un interviu care poate fi gasit si pe forumul nostru, ca nu neaparat patriarhul e cel mai mare inaintea Lui Dumnezeu, ci cel care se smereste mai mult si traieste in Adevarul Lui Hristos. Restul sunt detalii menite doar sa ne tulbure mintea de la buna-indreptare!
  #22  
Vechi 25.06.2010, 12:07:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Cauza tuturor schismelor este mereu aceeași: convingerea insuflată de dușmanul lui Dumnezeu și al oamenilor potrivit căreia "noi suntem adevărata tradiție, căreia voi nu mai sunteți păstrători, modificând ceea ce nu trebuia să modificați".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #23  
Vechi 25.06.2010, 12:37:04
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cauza tuturor schismelor este mereu aceeași: convingerea insuflată de dușmanul lui Dumnezeu și al oamenilor potrivit căreia "noi suntem adevărata tradiție, căreia voi nu mai sunteți păstrători, modificând ceea ce nu trebuia să modificați".
Nici noi nu puteam sa o spunem atat de bine. Felicitari.
  #24  
Vechi 26.06.2010, 03:11:50
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
Sa inteleg ca Sfintul Apostol Pavel nu cunostea psalmii si scripturile cind se adreseaza evreilor...vezi Epistola catre evrei ...sau probabil ca ii considera crestini si nu eretici.

In mintea strimba,si lucrul drept ( cuvintele ) se strimba.
Nu stiu la ce te referi, poate reusesti zilele astea, totusi, sa-mi dai o trimitere exacta. Pina atunci iti propun sa reflectezi la urmatoarele:

1. Pentru aceea se cuvine ca noi sa luam aminte cu atat mai mult la cele auzite, ca nu cumva sa ne pierdem. (Evrei 2)

3. Cum vom scapa noi, daca vom fi nepasatori la astfel de mantuire care, luand obarsie din propovaduirea Domnului, ne-a fost adeverita de cei ce au ascultat-o. (Evrei 2)

26. Caci daca pacatuim de voia noastra, dupa ce am luat cunostiinta despre adevar, nu ne mai ramane, pentru pacate, nici o jertfa, 27. Ci o infricosata asteptare a judecatii si iutimea focului care va mistui pe cei potrivnici. (Evrei 10)

28. Calcand cineva Legea lui Moise, e ucis fara de mila, pe cuvantul a doi sau trei martori; 29. Ganditi-va: cu cat mai aspra fi-va pedeapsa cuvenita celui ce a calcat in picioare pe Fiul lui Dumnezeu, si a nesocotit sangele testamentului cu care s-a sfintit, si a batjocorit duhul harului. (Evrei 10)

16. Si sa nu fie vreunul desfranat sau intinat ca Esau, care pentru o mancare si-a vandut dreptul de intai nascut. 17. Stiti ca mai pe urma, cand a dorit sa mosteneasca binecuvantarea, nu a fost luat in seama, caci, desi cu lacrimi a cautat, n-a mai avut cum sa schimbe hotararea. (Evrei 12)

7. Aduceti-va aminte de mai-marii vostri, care v-au grait voua cuvantul lui Dumnezeu; priviti cu luare aminte cum si-au incheiat viata si urmati-le credinta. 8. Iisus Hristos, ieri si azi si in veci, este acelasi. 9. Nu va lasati furati de invataturile straine cele de multe feluri; (Evrei 13)
  #25  
Vechi 26.06.2010, 03:15:11
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
Intre anii 1924 si 1935,voi ziceti ca am schimbat traditia prin modificarea cu 13 zile a calendarului ( desi marea majoritate a ortodocsilor nu a facut-o,si nu i-ati urmat )...in schimb voi,care nu ati avut ierarhie,nu ati schimbat traditia...ba v-ati mai si numit biserica...curat protestant( si aceia zic ca il au pe Iisus Hristos drept Arhiereu )
Nu zicem noi, ci chiar decizia Sfintului Sinod BOR de la 1903 luata in acord deplin cu Ortodoxia Sfintilor Parinti:
”Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Autocefale a României este de părere și propune că trebuie să rămânem unde ne găsim astăzi, pentru că este imposibil să nu încălcăm rânduielile canoanelor dacă am dori să schimbăm sau să reformăm calendarul iulian, pe care Biserica Ortodoxă îl folosește de atât de mult timp. Pe lângă aceasta, nu ne este permis să atingem nici chiar cu un deget hotărârile străvechi care însemnează slava Bisericii noastre.”
Dar noi nu am infiintat o alta biserica, ci am ramas in Biserica despartindu-ne de ierarhii cazuti in erezie, asa cum cere invatatura ortodoxa si exact asa cum au procedat si Sfintii Maxim Marturisitorul si Marcu al Efesului la vremea lor. Hristos Arhiereul Nevazut a fost intotdeauna invatatura ortodoxa si cred ca ti-am si demonstrat.

Te mai astept inca sa argumentezi din invatatura ortodoxa ereziile Stilului Nou (vezi aici).
  #26  
Vechi 26.06.2010, 03:40:35
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Am incercat sa urmaresc dialogul detasat de orice subiectivism, desi e greu sa apartii unei tabere si sa nu fii partinitor. Dar avand in vedere ca eu insumi am cochetat cu gandul trecerii la stilul vechi, daca voi afla ca Adevarul de la Dumnezeu este (numai) la ei si avand foarte multi prieteni in anturajul meu apartinand stilului vechi, cred ca pot spune ca ma pot detasa de subiectivism si de tentatia de a cauta argumente numai dintre acelea care ne avantajeaza pe noi, cei de pe nou.
A fost o perioada in care nu aveam nici somn nici liniste. Cautam argumente si contra-argumente... Am abordat frontal subiectul cu preoti de pe stilul vechi, pentru care am o evlavie deosebita, dar raspunsurile erau departe de a ma lamuri in adancul sufletului. Apoi am incercat cu preotii nostri de care sunt legat sufleteste, cu duhovnicul meu la care se aduna multa lume fiind recunoscut pentru harul sau. Iar raspunsurile lor pareau atat de calde si de logige (spre deosebire de cealalta tabara, unde ma loveam de un zid rece si de o smerenie afisata, nu dintr-aceea care degaja dragoste si blandete). Dar am zis ca tot nu e de-ajuns si am cerut ingaduire de la duhovnic sa merg la manastire si sa aflu (dar o sa fiu acuzat ca am mers la una pe nou, nu pe vechi), iar duhovnicul m-a binecuvantat si mi-a recomandat sa deschid bine urechile ca voi afla lucruri care trebuie sa le spun si altora.
Pana la urma concluzia finala a fost ca totul este slabiciune si vanare de vant, iar diavolul face orice sa ne tina ocupati cu ganduri de hula sau mandrie. Sfanta Liturghie se tine in acelasi timp, chiar daca undeva se face la ora "X" in data "Y", iar in alt colt de lume, la ora "H" in ziua "Z". Dumnezeu ingaduie acest lucru, iar harul Duhului Sfant coboara pe Sfanta Masa si la noi, pe stilul nou, iar acest lucru poate fi verificat cu usurinta prin toate metodele avute la indemana. Cine crede cu adevarat, are ochii in lacrimi, simte bucuria apropierii de cele sfinte, traieste miracolul vietii lui in adancul inimii, nu-i mai trebuie nici un argument pentru a-L iubi cu toata fiinta lui pe Hristos si a nadajdui in iertare si mantuire. De ce n-ar fi agheazma noastra la aceeasi putere tamaduitoare? M-am nascut pe stil nou si stiu ca agheazma pastrata (uneori ani intregi) era nealterata. Este rautate si mandrie sa desconsideri aceste lucruri, sau sa raspunzi cu un sarcastic "Eu nu stiu!" atunci cand intrebi de ce , daca biserica noastra este lipsita de Duhul Sfant, nu ni se altereaza agheazma, la fel ca o apa normala, pastrata intr-un recipient...
Dintre raspunsurile Parintelui staret, am retinut faptul ca au fost sfinti parinti care au trait mult mai intens aceasta nesiguranta dintre vechi si nou, si au facut rugaciuni necontenite si au postit zile in sir sa inteleaga daca acest calendar poate fi considerat ca o abatere de la sfanta credinta, iar daca acesti sfinti parinti au ramas in constiinta omenirii ca vrednici de pomenire duhovnici si ostenitori intru Hristos, atunci sa alungam gandurile viclene care gadila amorul propriu si sa nu avem alta grija in afara de aceea a propriilor noastre pacate si jertfa suprema pentru dragostea Lui Hristos.
Greseli se fac, fie la nivel inalt, fie mai jos. Ca este "politically correct", Dumnezeu va judeca. Parintele Arsenie Papacioc spunea intr-un interviu care poate fi gasit si pe forumul nostru, ca nu neaparat patriarhul e cel mai mare inaintea Lui Dumnezeu, ci cel care se smereste mai mult si traieste in Adevarul Lui Hristos. Restul sunt detalii menite doar sa ne tulbure mintea de la buna-indreptare!
Poate n-ai avut timp sa observi pina acuma, dar eu ma stradui sa nu fac afirmatii fara acoperire, adica citez pe tot locul Sfinta Scriptura si invatatura Ortodoxa, iar daca, totusi, ai sentimentul ca pozitia pe care o prezint este una mindra si rece, atunci cred ca mai degraba tu esti prea “infierbintat” de slabiciunile tale omenesti ca sa poti sa accepti Cuvintul in dreptatea si constanta lui Dumnezeu.

Trec peste pretentia ta penibila de lipsa de subiectivism in judecatile tale (vezi “preotii” vostri “de care “esti legat sufleteste” si duhovnicul cu “Har”), dar, cu toate acestea, comentariile tale sint in cel mai bun de un interes secundar si lateral, confesiuni ale unui puber efeminat. Fara suparare, Adevarul lui Dumnezeu nu-l primesti pentru ca ce-l care ti-l vesteste “pare cald si logic” si nici nu il refuzi pentru ca “aghiasma” ta nu ti se strica. Ortodoxia este clara, completa, perfecta si delimitata de Sfintele Canoane, si in nici un caz nu nebuloasa amorfa si umanista pe care ti-o imaginezi. Ortodoxia este numai despre Dumnezeu si a fost data omului ca sa-L cunoasca si ca sa stie cum sa-L prea-slaveasca, pentru ca asa procedind sa poata fi mintuit. Aici nu discutam despre “political correctness”, ci despre Canoane, care sint Sfinte, scrise de Parinti inspirati de Duhul Sfint, si care sint standardele de Credinta. Asa cum un inginer nu-si poate permite sa proiecteze un pod folosind mai putina armatura, incalcind astfel standardele de constructie, ca sa fie “politically correct”, pe placul, sa zicem, unor dezaxati (in primul rind spiritual) ce-si zic activisti de mediu fara sa puna in pericol viata celor care se vor urca pe acel pod, tot asa, nu poti sa incalci Sfintele Canoane fara sa-ti risti si, foarte probabil, sa-ti pierzi mintuirea.

Sigur, fiecare este liber sa-si dea cu parerea, dar cred ca ar trebui sa fim mai socotiti in afirmatii, fiindca, chiar daca ortodoxia nu este stiinta, nu este nici filozofie liber – schimbista si nici dragoste fara limite si desantata.
  #27  
Vechi 26.06.2010, 03:51:34
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cauza tuturor schismelor este mereu aceeași: convingerea insuflată de dușmanul lui Dumnezeu și al oamenilor potrivit căreia "noi suntem adevărata tradiție, căreia voi nu mai sunteți păstrători, modificând ceea ce nu trebuia să modificați".
Cind dai astfel de “sentinte” bine ar fi sa le si probezi validitatea scotindu-le din lumea ta, pentru ca in ceea ce ne priveste pe noi ortodocsii nu ducem lipsa de dogma, care, spre deosebire de dogma voastra, este de foarte mult timp finita, a fost scrisa de oameni inspirati de Duhul Sfint si n-a fost modificata de nimeni pina in zilele noastre si va ramine asa pina la sfirsitul Lumii. Acestea sint fapte prinse in scrieri si istorie, deci, nu exista absolut nici un fel de dubiu cu privire la cine este Adevarata Traditie, tot asa cum nu exista indoiala ca lumea in care traim este reala. Daca altii, insa, se indoiesc ca Ortodoxia este de la Duhul Sfint, ca ea este perfecta si, de aceea, neschimbabila, atunci la aceia ar trebui neaparat cautata influenta Necuratului.
  #28  
Vechi 26.06.2010, 09:21:12
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Cind dai astfel de “sentinte” bine ar fi sa le si probezi validitatea scotindu-le din lumea ta, pentru ca in ceea ce ne priveste pe noi ortodocsii nu ducem lipsa de dogma, care, spre deosebire de dogma voastra, este de foarte mult timp finita, a fost scrisa de oameni inspirati de Duhul Sfint si n-a fost modificata de nimeni pina in zilele noastre si va ramine asa pina la sfirsitul Lumii. Acestea sint fapte prinse in scrieri si istorie, deci, nu exista absolut nici un fel de dubiu cu privire la cine este Adevarata Traditie, tot asa cum nu exista indoiala ca lumea in care traim este reala. Daca altii, insa, se indoiesc ca Ortodoxia este de la Duhul Sfint, ca ea este perfecta si, de aceea, neschimbabila, atunci la aceia ar trebui neaparat cautata influenta Necuratului.
Nu stiu daca iti dai seama, dar prin cele de mai sus n-ai facut decat sa-i dai dreptate 100% lui Mihnea Dragomir.
  #29  
Vechi 26.06.2010, 19:15:07
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Nu stiu daca iti dai seama, dar prin cele de mai sus n-ai facut decat sa-i dai dreptate 100% lui Mihnea Dragomir.
Vezi tu, ca sa intelegi trebuie sa iesi din "lumea ta", asa cum i-am spus si lui MD, pentru ca altfel, traind intr-o traditie plina de minciuni (sau de "adevaruri" care se schimba dupa bunul plac al unui infailibil sau altul) nu poti sa admiti ca undeva chiar exista si reper absolut.
  #30  
Vechi 28.06.2010, 13:01:15
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Nimeni nu neaga iconomia (pogoramintul) in aplicarea canoanelor (inclusiv posibilitatea suspendarii canonului in caz particular, dar numai temporar si in sensul intaririi Bisericii),

Citat:
iar noi chiar o aplicam frecvent in ceea ce va priveste, mai ales atunci cind va primim inapoi la Biserica, doar prin Mirungere, care este Cinzecimea personala, care va lipseste.
Primul citat al tau e ok....pentru al doilea,iarta-l Doamne ca nu stie ce spune,...desi pacatul impotriva Duhului Sfint nu se iarta...totusi iarta-l Doamne ca nu stie ce spune!

Ma folosesc de primul tau citat si il completez cu urmatoarele:

....

Zice însa Dumnezeiescul Hrisostom (în a 11 voroav catre Efeseni) cum c-a zis un om sfânt, ca nici sângele muceniciei poate a spala pacatul osebirii si a despartirii Bisericii.


Si a dezbina cineva Biserica este raul cel mai cumplit, decât a cadea în eres.



Scrie însusi Dionisie al Alexandriei marturisitorul în Epistolia cea catre Navat Episcopul, ca se cuvine a patimi cineva orisice rau ar fi numai a nu dezbina Biserica, si ca este mai slavita mucenicia ce ar suferi cineva pentru a nu dezbina Biserica, decât mucenicia ce o ar rabda pentru a nu sluji
idolilor. Fiindca în mucenicia cea pentru a nu sluji idolilor, marturiseste pentru folosul sufletului sau, iar întru cea pentru a nu dezbina Biserica marturiseste pentru folosul, si unirea a toate Bisericile.


Tilcuire la tilcuirea Canonului 31 din Pidalion.


Te las sa-l citesti totusi,ca sint convins ca o sa sari de...in sus si o sa vii cu completarile specifice tie,avind in vedere ultima parte a tilcuirii...o sa continui atunci....oricum nu uita primul tau citat.



PS.a trebuit sa ma apuc sa citesc canoane pentru tine,si am atitea cazuri pe cap de rezolvat...misiunea mea si a lui doctor Watson la scotland yard este sa stavilim pe cit se mai poate invazia ecumenistilor,am incercat si cu DDT si nu merge,acum incercam obtinerea unui vaccin anti pe care sa-l bagam in prajituri,inghetate,bere,vin...


Si cu aceasta inchei...ce parere ai de canonul 9 ? Te impartaseseti in fiecare duminica la Sfinta Liturghie...sau esti afurisit si in afara Bisericii ?...sau poate nu l-am inteles eu bine si te rog sa mi-l explici.

http://www.scribd.com/doc/2122526/1-...rtodoxe-Romane
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crestin sau Ortodox catehumen Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 109 20.01.2014 13:21:02
Casatoria intre o musulmanca si un crestin ortodox Shalom Nunta 37 06.12.2012 14:34:40
cantece crestin-ortodoxe in araba si aramaica alexandra28again Muzica Bisericeasca 1 10.07.2008 13:34:00