Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.09.2010, 14:23:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Compozitorul Anton Șuteu a plecat la Domnul

Lumea muzicală românească e din nou în doliu, a murit compozitorul și profesorul Anton Șuteu. El a plecat la Domnul luni, la vârsta de 63 de ani, în urma unui infarct. Anton Șuteu a compus melodii interpretate de cântăreți cunoscuți , precum : Dida Drăgan , Mirabela Dauer , Adrian Daminescu , Angela Similea , etc. " Cei șapte ani de acasă se văd în comportamentul unui om. Așa se întâmplă și în artă. Ești complet descoperit când ieși pe scenă. Când crezi că-i poți păcăli pe spectatori , te înșeli amarnic. Toți ochii și toate sufletele sunt concentrate pe fiecare amănunt pe care interpretul îl prezintă și dacă nu reușește să capteze publicul în primele minute, a pierdut. Pe scenă nu te poți ascunde. Te ascunzi după zgomote ? După text ? La un moment dat se satură omul de porcărele. Și atunci rămâne noblețea cântecului " . ( Anton Șuteu ) . Dumnezeu să-l odihnească ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.09.2010, 18:00:34
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Dumnezeu sa il ierte!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.09.2010, 18:35:57
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.09.2010, 04:26:46
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

În amintirea unui mare artist contemporan

http://www.youtube.com/watch?v=rYKmN...eature=related

Domnul să-l odihnească în pace!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.09.2010, 15:38:05
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Lumea muzicală românească e din nou în doliu, a murit compozitorul și profesorul Anton Șuteu. El a plecat la Domnul luni, la vârsta de 63 de ani, în urma unui infarct. Anton Șuteu a compus melodii interpretate de cântăreți cunoscuți , precum : Dida Drăgan , Mirabela Dauer , Adrian Daminescu , Angela Similea , etc. " Cei șapte ani de acasă se văd în comportamentul unui om. Așa se întâmplă și în artă. Ești complet descoperit când ieși pe scenă. Când crezi că-i poți păcăli pe spectatori , te înșeli amarnic. Toți ochii și toate sufletele sunt concentrate pe fiecare amănunt pe care interpretul îl prezintă și dacă nu reușește să capteze publicul în primele minute, a pierdut. Pe scenă nu te poți ascunde. Te ascunzi după zgomote ? După text ? La un moment dat se satură omul de porcărele. Și atunci rămâne noblețea cântecului " . ( Anton Șuteu ) . Dumnezeu să-l odihnească ! +
Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca cu dreptii !

Tatal sau, generalul Suteu, profesor universitar de chirurgie generala la Spit. de Urgenta mi-a fost decan si profesor. Era un om de mare noblete sufleteasca, moralitate si cultura . Si daca asa era tatal , in familia caruia a cerscut si s-a format cu siguranta ca si fiul a fost pe masura.
Cinste unor asemenea oameni care au stiut sa sporeasca talantul primit de la Hristos !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.09.2010, 20:53:31
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.09.2010, 20:02:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit O alta pierdere : Tatiana Stepa

Tatiana Stepa , una dintre cele mai cunoscute cantarete de muzica folk din Romania , a incetat din viata , la 46 de ani . Artista a murit in aceasta dimineata in jurul orei 8 la Spitalul Militar din capitala . Tatiana Stepa suferea de cancer . Tatiana Stepa a debutat in 1982 pe stadionul Fagaras in " Cenaclul Flacara " , cu melodia " Si-am sa-mi fac o doina " . Din anul 1996 pana in 2009 a mai sustinut peste 1000 de spectacole pe majoritatea scenelor marilor orase din Romania , Italia , Germania , Franta , Republica Moldova , Bulgaria . Dumnezeu s-o odihneasca ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.09.2010, 20:12:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Tatiana Stepa , una dintre cele mai cunoscute cantarete de muzica folk din Romania , a incetat din viata , la 46 de ani . Artista a murit in aceasta dimineata in jurul orei 8 la Spitalul Militar din capitala . Tatiana Stepa suferea de cancer . Tatiana Stepa a debutat in 1982 pe stadionul Fagaras in " Cenaclul Flacara " , cu melodia " Si-am sa-mi fac o doina " . Din anul 1996 pana in 2009 a mai sustinut peste 1000 de spectacole pe majoritatea scenelor marilor orase din Romania , Italia , Germania , Franta , Republica Moldova , Bulgaria . Dumnezeu s-o odihneasca ! +
Iertare : ea a incetat din viata anul trecut si am pomenito acum ! ! ! Iertare , dar bine ca am pomenito , poate nu a fost chiar o simpla intamlare ! Iertare
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.09.2010, 16:23:30
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Iertare : ea a incetat din viata anul trecut si am pomenito acum ! ! ! Iertare , dar bine ca am pomenito , poate nu a fost chiar o simpla intamlare ! Iertare
Tocmai ma pregateam sa-ti trimit un mesaj privat. Si eu stiam ca a incetat din viata in preajma sarbatorilor de iarna , anul trecut! Canta neasemuit de frumos! Dumnezeu sa o ierte!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Madalina Manole a plecat la Domnul ! cristiboss56 Generalitati 238 04.10.2021 15:38:38
Bunica mea a plecat la Domnul... glykys Generalitati 75 12.06.2014 10:24:15
Parintele Arsenie Papacioc a plecat la Domnul Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 77 18.11.2012 12:58:30
Cornel Fugaru a plecat la Domnul + cristiboss56 Generalitati 8 15.07.2011 12:10:54
IPS Bartolomeu, a plecat la Domnul!+ cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 77 18.03.2011 12:13:17