Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.10.2008, 18:21:59
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mare ispita este cantatul la strana! Poate nu aveai binecuvantarea preotului pentru aceasta.Mi s-a inamplat si mie dar... "ridicandu-ma eu m-ai surpat"cred ca nu aveam nevoie de aceasta pentru mantuirea mea era mandrie desarta.Citeam despre un sfant parinte nu-mi aduc aminte numele care spunea"nu ma duceam sa cant la strana gandeam ca acei care canta in strana se umplu de mandrie desarta.Cand simteam nevoia sa cant ma duceam noapte in codru si cantam acolo pentru vietuitoarele padurii care ma ascultau fara a putea sa ma laude pentru frumusetea glasului meu"(citat din memorie)
Sunt atatea daruri pe care ni le-a dat Dumnezeu!
Daca ne gandim numai la faptul ca putem vedea atatea minumi care sunt in jurul nostru!Sunt atatia oameni care nu vad,nu aud sau nu pot vorbi!Ce bogati suntem noi care le avem pe toate acestea.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.10.2008, 19:17:56
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit 1 Corinteni cap 12:


[SIZE=2]4.[/SIZE][SIZE=2]Darurile sunt felurite, dar același Duh. [/SIZE][SIZE=2]5.[/SIZE][SIZE=2]Și felurite slujiri sunt, dar același Domn. [/SIZE][SIZE=2]6.[/SIZE][SIZE=2]Și lucrările sunt felurite, dar este același Dumnezeu, care lucrează toate în toți. [/SIZE][SIZE=2]7.[/SIZE][SIZE=2]Și fiecăruia se dă arătarea Duhului spre folos. [/SIZE][SIZE=2]8.[/SIZE][SIZE=2]Că unuia i se dă prin Duhul Sfânt cuvânt de înțelepciune, iar altuia, după același Duh, cuvântul cunoștinței. [/SIZE][SIZE=2]9.[/SIZE][SIZE=2]Și unuia i se dă întru același Duh credință, iar altuia, darurile vindecărilor, întru același Duh; [/SIZE][SIZE=2]10.[/SIZE][SIZE=2]Unuia faceri de minuni, iar altuia proorocie; unuia deosebirea duhurilor, iar altuia feluri de limbi și altuia tălmăcirea limbilor. [/SIZE][SIZE=2]11.[/SIZE][SIZE=2]Și toate acestea le lucrează unul și același Duh, împărțind fiecăruia deosebi, după cum voiește. [/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.10.2008, 20:19:51
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Frati crestini!

Dumnezeu ne-a inzestrat cu multe daruri, dar le primeste de la noi ca fiind ale noastre!
Toti avem daruri date noua de Dumnezeu! dar nefiind in comuniune cu El, nu le putem descoperi... uneori vedem ca putem canta... desena sau picta... avem darul de a trai... de vorbi... a vedea... a simti... a pipai (nu spre curvie)... de a mirosi... darul de a vorbirii a cuvantarii ... dictie perfecta fara balbaieli... avem darul de a face curatenie si de a o pastra... avem darul atentiei (acriviei)... al discernamantului... avem darul recunostintei... avem darul multumirii... avem darul bunei-dispozitii... al veseliei... avem darul rugaciunii... al lacrimilor la rugaciune... avem darul umilintei... al modestiei... etc. nici nu ne dam seama de ele... dar astea le are si le stie un om ce e in permanenta in comuniune cu Hristos... ca fiind in comuniune cu El, ajungi la asemanarea cu El si le dobandesti pe toate cele ale lui Hristos: smerenia, blandetea, bunatatea, milostenia, iubirea, daruirea, jertfa, marinimia, etc.
Chiar ne bucuram de ele, dar nu avem puterea de a recunoaste ca sunt Darurile Sale... credem ca sunt "eforturile" proprii... dar ne inselam, ca daca nu ar fi fost Harul lui Dzeu peste noi, nu am fi avut acel succes, performanta, sau sa bucuram pe cei din jurul nosru cu ele...
"In jurul tau sa poti sa ii fericesti pe toti..." ce dar mai mare poate fi in ziua de azi decat acesta?
Ai putea vorbi si scrie N carti si tine sute de ore de conferinte pe aceasta tema...
Importanat este ca sa fim constienti ca tot ce avem si numim noi "talent" este DARUL LUI DUMNEZEU! ca daca El nu ne-ar fi dat am fi fost ca "smochinul fara roade"!!!
Suntem datori sa Ii multumim necontenit ca ne poarta de grija si pt tot ce ne daruieste: "pasarile cerului nu secera si nici nu torc" caci Dumnezeu le daruieste tot ce au nevoie!!
Daca "pierdem" ceva, un dar, este din nepasarea noastra fata de el, este din nemultumirea noastra fata de Dumnezeu, este din mandria noastra, sau este din invidia noastra!!!
"pentru toate multumiti, rugati-va pururea"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.10.2008, 21:20:40
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Mare ispita este cantatul la strana! Poate nu aveai binecuvantarea preotului pentru aceasta.Mi s-a inamplat si mie dar... "ridicandu-ma eu m-ai surpat"cred ca nu aveam nevoie de aceasta pentru mantuirea mea era mandrie desarta.Citeam despre un sfant parinte nu-mi aduc aminte numele care spunea"nu ma duceam sa cant la strana gandeam ca acei care canta in strana se umplu de mandrie desarta.Cand simteam nevoia sa cant ma duceam noapte in codru si cantam acolo pentru vietuitoarele padurii care ma ascultau fara a putea sa ma laude pentru frumusetea glasului meu"(citat din memorie)
Sunt atatea daruri pe care ni le-a dat Dumnezeu!
Daca ne gandim numai la faptul ca putem vedea atatea minumi care sunt in jurul nostru!Sunt atatia oameni care nu vad,nu aud sau nu pot vorbi!Ce bogati suntem noi care le avem pe toate acestea.

Cum daca il cinti pe Dumnezeu e ispita? sau mindrie? asta no pricep.
Si eu ajut la stana nu cred ca sint mindra sau ispitita sint obosita as dori sa se mai ofere si altii mai ales dintre barbati sa mai stau si eu pe jos sa ma rog.
Toata suflarea sa cinte pe Domnul.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.10.2008, 21:43:55
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar pe ei de ce nu-i intrebi de ce nu vin sa cante in strana? Este minunat sa canti cu ingerii in strana dar,poti canta si din biserica! Cred ca este o taina.Sunt persoane prin biserici care canta minunat si totusi.........nu merg la strana ,te rog sa ma ierti,sa-ti sporeasca Dumnezeu harul si darul cred ca locul tau este acolo dar ,spunea tot un sfant parinte sa ne departam de lucrurile care ne plac foarte mult.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.10.2008, 23:28:38
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Cum daca il cinti pe Dumnezeu e ispita? sau mindrie? asta no pricep.
Si eu ajut la stana nu cred ca sint mindra sau ispitita sint obosita as dori sa se mai ofere si altii mai ales dintre barbati sa mai stau si eu pe jos sa ma rog.
Toata suflarea sa cinte pe Domnul.
"sa te fereasca Dumnezeu de [COLOR=darkred]mandria psaltilor[/COLOR]" spuse Avva Arsenie Papacioc!!! Din experienta mea de peste 8 ani de strana, te rog crede-ma ca mare dreptate are Pr.Arsenie Papacioc! se vede pe fiecare dupa cum intoneaza, dupa cum ii priveste pe cei de langa el, sau vrea sa se arate ca stie o cantare si se "baga" sa o spuna el... sunt gesturi agitate, si cu privirea mereu catre oamenii din biserica... daca se baga cineva peste el, sau cantand in soapta, se incrunta si face semne disperate... cand canta isi inalta glasul si canta tare... s.m.a. Cel smerit si rugator in cantare, este mereu cu fata blanda si senina, se roaga stand atent la sf.slujba, are glas smerit si nu-si inalta glasul sau sa se uite spre popor... s.m.a.
Daca esti atenta vei vedea acestea si inca si mai multe... daca ii atragi atentia unuia mandru ca a gresit undeva, se indreptateste, incepe sa se scuze si bla bla...

"inima infranta si smerita Dumnezeu nu va urgisi"

Fii Binecuvantata!!!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.10.2008, 23:36:35
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
"sa te fereasca Dumnezeu de [COLOR=darkred]mandria psaltilor[/COLOR]" spuse Avva Arsenie Papacioc!!! Din experienta mea de peste 8 ani de strana, te rog crede-ma ca mare dreptate are Pr.Arsenie Papacioc! se vede pe fiecare dupa cum intoneaza, dupa cum ii priveste pe cei de langa el, sau vrea sa se arate ca stie o cantare si se "baga" sa o spuna el... sunt gesturi agitate, si cu privirea mereu catre oamenii din biserica... daca se baga cineva peste el, sau cantand in soapta, se incrunta si face semne disperate... cand canta isi inalta glasul si canta tare... s.m.a. Cel smerit si rugator in cantare, este mereu cu fata blanda si senina, se roaga stand atent la sf.slujba, are glas smerit si nu-si inalta glasul sau sa se uite spre popor... s.m.a.
Daca esti atenta vei vedea acestea si inca si mai multe... daca ii atragi atentia unuia mandru ca a gresit undeva, se indreptateste, incepe sa se scuze si bla bla...

"inima infranta si smerita Dumnezeu nu va urgisi"

Fii Binecuvantata!!!
Cele descrise de tine, pot fi cumva expresia nesigurantei cantaretului, caruia ii e teama sa nu se incurce, sa nu uite cuvintele si sa faca si alte greseli?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.10.2008, 00:31:07
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Cele descrise de tine, pot fi cumva expresia nesigurantei cantaretului, caruia ii e teama sa nu se incurce, sa nu uite cuvintele si sa faca si alte greseli?
...confunzi! Cel mandru mereu vrea sa fie in evidenta tutror, prin ridicarea glasului, prin dirijat, prin observatii. etc, acum intelegi? cel smerit, e invers, canta lin, este mereu supus si atent, nu se supara, mereu cu privirea spre Sf.Altar!!!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.10.2008, 01:02:29
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=geo.nektarios;98362] "sa te fereasca Dumnezeu de [COLOR=darkred]mandria psaltilor[/COLOR]" spuse Avva Arsenie Papacioc!!! Din experienta mea de peste 8 ani de strana, te rog crede-ma ca mare dreptate are Pr.Arsenie Papacioc! se vede pe fiecare dupa cum intoneaza, dupa cum ii priveste pe cei de langa el, sau vrea sa se arate ca stie o cantare si se "baga" sa o spuna el... sunt gesturi agitate, si cu privirea mereu catre oamenii din biserica... daca se baga cineva peste el, sau cantand in soapta, se incrunta si face semne disperate... cand canta isi inalta glasul si canta tare... s.m.a. Cel smerit si rugator in cantare, este mereu cu fata blanda si senina, se roaga stand atent la sf.slujba, are glas smerit si nu-si inalta glasul sau sa se uite spre popor... s.m.a.
Daca esti atenta vei vedea acestea si inca si mai multe... daca ii atragi atentia unuia mandru ca a gresit undeva, se indreptateste, incepe sa se scuze si bla bla...



ai dreptate frate.
am observat , ascultind Sfinta Liturghie la o manastire, comportamentul unor frati care cintau la strana.
si unul dintre ei mi s-a parut smerit: niciodata mindru, mereu cu privirea doar la carte.
si in alta biserica, de data asta la o manastire de maici, o maica de la strana a facut observatie unui preot de mir, care cinta si el impreuna cu ele, ca a gresit ceva la un imn.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.10.2008, 02:32:35
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

[quote=petrurar;98368]
Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
"sa te fereasca Dumnezeu de [COLOR=darkred]mandria psaltilor[/COLOR]" spuse Avva Arsenie Papacioc!!! Din experienta mea de peste 8 ani de strana, te rog crede-ma ca mare dreptate are Pr.Arsenie Papacioc! se vede pe fiecare dupa cum intoneaza, dupa cum ii priveste pe cei de langa el, sau vrea sa se arate ca stie o cantare si se "baga" sa o spuna el... sunt gesturi agitate, si cu privirea mereu catre oamenii din biserica... daca se baga cineva peste el, sau cantand in soapta, se incrunta si face semne disperate... cand canta isi inalta glasul si canta tare... s.m.a. Cel smerit si rugator in cantare, este mereu cu fata blanda si senina, se roaga stand atent la sf.slujba, are glas smerit si nu-si inalta glasul sau sa se uite spre popor... s.m.a.
Daca esti atenta vei vedea acestea si inca si mai multe... daca ii atragi atentia unuia mandru ca a gresit undeva, se indreptateste, incepe sa se scuze si bla bla...



ai dreptate frate.
am observat , ascultind Sfinta Liturghie la o manastire, comportamentul unor frati care cintau la strana.
si unul dintre ei mi s-a parut smerit: niciodata mindru, mereu cu privirea doar la carte.
si in alta biserica, de data asta la o manastire de maici, o maica de la strana a facut observatie unui preot de mir, care cinta si el impreuna cu ele, ca a gresit ceva la un imn.
Vedeti voi ce usor e sa judeci sa stai asa la distanta si sa observi, e mai greu sa te duci(voluntar) si sa te bati cu capul acolo de carte sa pricepi cintecele mai ales cind ajungi la Axion sau la Heruvic si cind unul o ia razna ce ai face tu?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sola Scriptura,daruri. tigerAvalo9 Generalitati 70 09.05.2020 14:24:21
Cele 7 daruri ale Duhului Sfant Laurentiu Generalitati 52 28.03.2016 12:29:30
Pustnici, asceti, cu daruri deosebite sunsray Mari Duhovnici si predicile lor 5 02.06.2013 17:24:47
Necazuri si daruri ionut12 Generalitati 16 18.06.2012 22:13:26
Daruri si talanti NECTARIE Generalitati 1 27.01.2011 00:23:02