Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 25.11.2011, 21:37:39
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Pana la urma azi n-am mancat peste ca nu scria niciunde ca ar fi dezlegare (in cele doua calendare ale mele). Da pot manca maine,nu?
Reply With Quote
  #72  
Vechi 25.11.2011, 21:51:46
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Un pic ciudat...E ca si cum te-ai duce la un romanas de-al nostru, neortodox care de 1 decembrie serveste niste carnati romanesti, ca la mama acasa. Incalcam postul si atunci?
Yasmina a explicat diferenta destul de bine. In plus, am spus deja care se da dezlegare de catre parintele de la biserica, deci, hai sa nu fim mai catolici decat Papa (vorba vine).

Eu personal mi-am mai luat o dezlegare *(de la mine) in postul asta, duminica trecuta de ziua Sfantului Grigorie Decapolitul. Eram ferm convinsa ca este dezlegare la peste, si pana sa apuc sa ma uit in calendar i-am si spus sotului meu ca voi gati peste in ziua aceea (Si el il iubeste mult pe acest sfant, deci ptr noi era sarbatoare mare, ca sa zic asa).. Mai tarziu am consultat si calendarul, dar apucasem sa fac o promisiune si n-am vrut sa dezamagesc. Ah, si din cand in cand am mai "calcat in strachini" cu niste inghetata, de pana si sotul imi zicea ce fel de post e asta, cu inghetata ?! (la mine, ca el nu tine anyway). Eh, am zis sa nu poftesc si sa fac altele mai rele..
Reply With Quote
  #73  
Vechi 25.11.2011, 22:36:06
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Pana la urma Ziua Recunostintei e o sarbatoare importanta,nu uit ca si IPS Bartolomeu Anania vorbea foarte frumos despre ea si insemnatatea acesteia.
Multumim, Raoul.

Si ca raspuns la intrebarile tale : DA, poti sa mananci peste maine si in fiecare sambata si duminica pana in 18 Dec inclusiv, adica Duminica inaintea Nasterii Domnnului. NU se mananca peste in Ajunul Craciunului (sambata 24 dec).
Dintre sarbatorile mari, singura cu dezlegare la peste este 6 Dec - Sfantul Nicolae.
Dupa calendarul Mitropoliei Olteniei pe anul 2011. Si cel al Patriarhiei Romane dealtfel.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 25.11.2011, 23:27:20
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Yasmina a explicat diferenta destul de bine. In plus, am spus deja care se da dezlegare de catre parintele de la biserica, deci, hai sa nu fim mai catolici decat Papa (vorba vine).

Pai stai putin, cum vine chestia asta? Daca da parintele de la biserica dezlegare (ce autoritate are parintele sa schimbe calendarul?) e totul in regula. Daca patriarhia introduce (?) dezlegari la peste care erau sau nu erau mai demult, atunci e ecumenism curat si nu poti sai ai incredere in ei...Hmmmm. :)
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #75  
Vechi 25.11.2011, 23:38:48
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

hey noesis, vad ca tii un pic de ranchiuna... nevermind :)

parintele se consulta si el cu mai marii lui, bineinteles.

apropo, aici se cere parerea ortodocsilor.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 25.11.2011, 23:54:19
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Tind sa cred ca duhovnicul poate da unele dezlegari. Am trecut si eu printr-o situatie asemanatoare,dar nu in post,ci cu privire la anafura. Eram cu cineva si ne-a invitat parintele duhovnic sa poftim la masa,impreuna cu obstea manastirii. Noi am spus ca inca nu am luat sf. anafura iar duhovnicul a facut cruce peste ouale care trebuia sa le servim (printre altele) si a spus: "asta este anafura voastra". Ce mai puteam face? Sa nu dau ascultare??
Reply With Quote
  #77  
Vechi 26.11.2011, 00:01:22
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu este chiar exemplul cel mai potrivit.In Romania,un neortodox stie prea bine ce incalca,o face cu buna stiinta.Aici ortodoxia se afla pe pamant strain,incearca sa faca niste compromisuri nevinovate in favoarea apropierii,cunoasterii ei.
Fiind o sarbatoare specific locala,s-a dat dezlegare pt.a nu interveni intre traditia americana si noua religie pe care au imbratisat-o(ortodoxia).
Situatia ptr mine e tot neclara. E vorba de familii de ortodocsi care consuma carne in post ca sa nu strice o traditie de familie?
Daca am fi in Africa, atunci acelasi indemn ptr ortodocsi: a incalca invatatura despre Post(sau altele anexe) ptr a nu calca invatatura pagana?
Citat:
In plus,fiecare biserica organizeaza o masa cu ocazia sarbatorilor ortodoxe cat si sarbatorilor traditionale care nu conditioneaza participarea strict confesionala.Oricine este binevenit!
Deja vorbim de lucruri diferite. Una e sa fi invitat la o masa de dulce in zi de post, si alta e se te autoinviti, adica sa vi pe baza unei invitatii generale.
Citat:
Iar gazda,trebuie sa acomodeze cerintele musafirilor-daca ei,conform traditiei asteapta curcan in ziua aia si nu vegetale,aia pun pe masa.
Asta-i si mai tare!
Asadar, tu de bunavoie, incalci invatatura sfintilor parinti ca sa placi invitatilor! Dar ei, gatesc de post ptr voi, ortodocsi daca se intampla ca una din mesele lor festive sa fie la voi in post?
Totul seamana a compromis. America e plina de sfinti ortodocsi, unul dintre cei mai indragiti fiind Sfantul Ioan Maximovici. Sunt curioasa, ptr a se imcapa cu localnicii, si mai ales ptr a converti la ortodoxie s-a conformat acestei dezlegari?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #78  
Vechi 26.11.2011, 00:15:15
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Yasmina a explicat diferenta destul de bine. In plus, am spus deja care se da dezlegare de catre parintele de la biserica, deci, hai sa nu fim mai catolici decat Papa (vorba vine).
daca o dezlgare se face de catre un preot, crezi ca e canonica? Preotul are dreptul sa dea aceasta dezlegare? Ierarhul are dreptul sa dea aceasta dezlegare? Nici macar sinodul nu are dreptul sa dea o dezlegare ce incalca flagrant una din hotararile sfintilor parinti.
si ca sa-ti dau un ex:
Sti ca unii ierarhi dau dispense ptr nunti in post? Cu masa de dulce si tot tacamul. Ei asta cum mai e? in duhul sfintilor parinti? Suntem mai ortodocsi ca sfintii parinti sau nu? De vreme ce ierarhii au zis astfel?
Citat:
Eu personal mi-am mai luat o dezlegare *(de la mine) in postul asta, duminica trecuta de ziua Sfantului Grigorie Decapolitul.
Problema dezlegarilor la peste in postul Nasterii Domnului e controversata. Cate calendare, atatea dezlegari. De ex, in calendarul pe care il am eu, e dezlegare si atunci. Deci nu cred ca mai e de vina crestinul de incalca vreo dezlegare, atata vreme cat nu exista un calendar unitar.
Citat:
Eh, am zis sa nu poftesc si sa fac altele mai rele..
Problema asta e destul de complicata.
problema in sine nu e acea inghetata consumata, ci ideea ca e mai rau sa poftesti. Asta e una dintre cele mai mari si grave argumente in defavoarea postului pe care le-am intalnit. Scopul postului tocmai acesta e :infranarea. Iar daca ti se intampla sa poftesti si sa te infranezi, rasplata mare ai. Te asigur ca nu faci nici un pacat.
De asemenea alternativa intre un compromis(o incalcare a postului) si un pacat grav mi se pare la fel de compromitatoare.
altfel spus, mai bine mananc carne in post decat sa fur. Nu, cel mai bine e sa nu mananci carne in post si nici sa furi.
Repet, nu consider atat de grav faptul ca s-a consumat inghetata. Grav mi se par variantele compromisului.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #79  
Vechi 26.11.2011, 00:18:41
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Tind sa cred ca duhovnicul poate da unele dezlegari. Am trecut si eu printr-o situatie asemanatoare,dar nu in post,ci cu privire la anafura. Eram cu cineva si ne-a invitat parintele duhovnic sa poftim la masa,impreuna cu obstea manastirii. Noi am spus ca inca nu am luat sf. anafura iar duhovnicul a facut cruce peste ouale care trebuia sa le servim (printre altele) si a spus: "asta este anafura voastra". Ce mai puteam face? Sa nu dau ascultare??
Asta nu mi se pare dezlegare. Dezlegare era daca se incalca vreo randuiala. Astfel, daca voi mancati inainte si duhovnicul va dezlega sa luati anafura, atunci era dezlegare.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #80  
Vechi 26.11.2011, 00:31:38
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Ma rog,ma refer ca a fost o exceptie de la regula.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Dezlegari ,,speciale" in posturi Hector Postul 17 30.07.2012 11:32:32
Post Bogdan N Generalitati 5 18.06.2011 22:06:08
post dorinel78 Generalitati 16 25.03.2009 08:44:57
dezlegari blesteme in post evutza Generalitati 0 06.12.2007 21:55:08