Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.10.2008, 10:15:47
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit Dumnezeu exista,este Viu si este cu noi!

Existenta unei Fiinte superioare,care a creat totul si care stapineste si controleaza totul,este mai mult decit evidenta pentru cei care cred in ea. Bineinteles ca aceasta Fiinta are un nume:Dumnezeu cel Intreit Sfint! Sfinta Treime:Dumnezeu Tatal,Dumnezeu Fiul adica Domnul Iisus Hristos si Dumnezeu Duhul Sfant.Dumnezeu exista pentru cei care cred ca El exista. Dumnezeu da sens vietii, El da putere Binelui de a invinge raul,El da putere Vietii de a invinge moartea.Dumnezeu face ca plantele sa creasca,saminta sa dea rod,soarele sa straluceasca,s.a.m.d.

Domnul Iisus Hristos este Calea,Adevarul si Viata.Binele absolut,Dragostea desavirsita,care stapineste tot si controleaza tot.Amin!


Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.10.2008, 10:49:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Imparate al veacurilor si Doamne cel mai inainte de veci, Facatorule a toata faptura cea vazuta și nevazuta, Dumnezeule cel slavit in Sfanta Treime, Caruia se inchina tot genunchiul; al celor ceresti, al celor pamantesti si al celor de dedesupt. Pentru aceasta si noi, ca cei ce suntem luminati cu Sfantul Botez intru numele Tau cel intreit sfant, desi nevrednici find, indraznim a-Ti aduce cantare de lauda; iar Tu ca Facatorul, Purtatorul de grija si Judecatorul nostru, ia aminte spre glasul rugaciunii robilor Tai, si nu departa mila Ta de la noi, pentru ca din adancul sufletului pururea sa strigam Tie : Sfant,Sfant,Sfant esti Doamne Dumnezeul nostru, miluieste-ne pe noi, zidirea Ta cea cazuta, pentru numele Tau cel sfant. Amin! +
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.10.2008, 12:44:19
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

CLD:

"... — Fiilor, iata ce va intreb: credeti voi în post, in biserica, in rugaciune, în sfinte Taine, in cruce, credeti?
— Da, Doamne!

— Atunci, de ce nu le folositi? Folositi-le, mai copii.
Iata ce va întreb: credeti in carciuma, in descantece, in vrajitorii, in desfrau si in celelalte rautati ale lui satan? Credeti?
— Nu, Doamne!

— Atunci, de ce le faceti? De ce va duceti dupa ele?"

"... Nu mai voiesc sa va întreb de credinta, caci credinta voastra e de un minut. Astazi crezi, si peste un minut M-ai vandut; nu mai esti acela care ai spus: 'Cred'. Tata, spalati-va bine de vina. Spalati-va bine de vina, ca ati cazut in vina. Cat erati de credinciosi, mai mult decat atat a intrecut vina voastra credinta de altadata. Vine jale, vine planset mare, vine planset mare."

"De ce mananci foc? Se aude din cer ca o parte din crestini stau la masa cu paganii care mananca foc. Se aude la cer cand zice omul: 'Prietene, da-mi un foc“, si prietenul îi da bucuros foc. A facut gramezi de foc pe pamant. Aceasta e agonisita omului pe pamant: focul, care in curand va arde totul. Israele, Eu, sa fiu in locul tau, M-as ineca de ce sta in fata ta, M-as arde de ce sta in mana ta. Israele, din pricina nelegiuirii care a ajuns la culmea culmilor, vei pieri. Fugi astazi! Fugi astazi! Israele, fugi de foc, fugi! Cauta, ca inca n-a murit duhul tau; se mai afla, undeva, in viata. Du-te si îl cauta, si cu el te impaca. Roaga-l sa te primeasca, sa te ierte, si ingerul sa stea de-a dreapta ta, caci ingerul vesteste pustietatea care te chinuieste. Israele, poporul Meu, mananca mana de la Dumnezeu, ca sa se vindece duhul tau, ca sa se vindece duhul si trupul tau. Mananca mana, caci numai cu paine si cu carne si cu foc traieste astazi omul care s-a instrainat de Dumnezeu. O, chipule sfintit, pentru ce te-ai pangarit si te-ai vopsit si te-ai facut urat lui Dumnezeu? "

"... Multi au venit la Mine, dar ca la un vrajitor, ca la ghicitor. Si daca ti-am spus ce sa faci, n-ai facut ca Mine, si ai făcut ca tine. Si ti-am spus: 'Intareste-te, crestine, ca vei sta piept in piept cu vrajmasul tau'. Si nu te-ai intarit. Si atunci vei pieri de frica. "

"... Nu mai doriti casatorie pentru o zi. Nu mai doriti zamislire de copii pentru o zi. "

"Credinta voastra sa fie adevarata, curata. Credeti ca atunci cand ai zis 'Doamne!', tot cerul s-a coborat? Dar multi zic „Doamne!“ o data si de doua ori, si apoi dorm. Iata semnul. E pacat strigator la cer sa-L chemi pe Doamne si apoi sa dormi. "

"Copilasul Meu, inviaza din moarte, ca acest cuvant va suna cand vor invia mortii. O, de cand sun acest cuvant, si tu nu mai iesi din groapa ta! Ilie s-a ridicat la cer prin trasura si cai de foc. El si-a facut aceasta trasura prin viata lui, prin faptele lui. Fapta sa si viata sa L-au adus pe Dumnezeu. Tu de ce nu vrei asa? De ce te-ai amagit? De ce nu tii la viata ta? De ce nu tii la viata? De ce ucizi viata? De ce n-o iubesti?
Multi plang in iad si se chinuiesc.
Copilasii Mei, nu fiti ca jidovii, rai. Nu fiti ca paganii, rai.
Copilul Meu, floarea din gradina a rasadit-o Dumnezeu tot ca si pe tine, ca sa dai mirosul tau Gradinarului tau, caci fiecare floare are mirosul sau deosebit.
Nu mai alergati după nebuni si dupa cei amagiti. Te vei ingrozi cand ii vei vedea pe aceia."

"A inviat antichrist si nu mai e in trup, si e în inimile tuturor. Zice ca e nenea Marin, zice ca e nenea Ion, ca e nenea Gheorghe, zice ca e tata Marita sau ca e coana Eleonora, dar uite ca e antichrist in inima lor ascuns. Cine a deschis usa? Uite omul cum huleste! Numai antichrist prigonea si hulea.
... Nu te speria! Nu te speria! Nu te da de partea rea, ca aceasta vreme de astazi e ca un fulger ce s-a intins de la rasarit la apus; e ca un ger, e ca o bruma, e ca o furtuna, e ca un trasnet, e ca un inghet. Dar ziua cea buna vine asa, domol, domol. O, tată, ai grija de copii. Ai grija de copii, ca-i fura vulturii. Ai grija, mama, mama, ca-i fura vulpile viclene care nu mai vor nimic, decat sa inghita ce mai au de inghitit, sa puna punct la ce au dorit ei."

"... Vine vremea sa luati palosul, dar sa stiti sa-l manuiti. Nu palosul pe care l-au luat saracii ca sa-i scoata pe cei bogati din casele lor, ci palosul care-l va dezmosteni pe antichrist. "

"... A zis Domnul Iisus: 'Lungeste-ti rochita!', si s-a uitat urat la Mine. A spus Domnul Iisus: 'Te-am vazut fumand!', si s-a uitat ca cel mai aprig dusman al Meu. Nici Caiafa, nici Irod nu s-au uitat asa de aprig ca acel fecior sau fecioara. A spus Domnul Iisus Hristos: 'Sa nu se poarte crestina cu capul descoperit, sa nu se poarte cu piciorul descoperit, sa nu se poarte cu tocuri la incaltaminte, ascutit sau inalt'. Si la aceasta a fost mare razboi intre Mine si ei. Acum nu mai zic nimic. Tac si inghit Eu, ca e randul Meu, dar mai tarziu e randul tau, ca vei inghiti pana te vei umfla si vei crapa si vei striga si nu te voi salva. "

"... Cum se vor parli picioarele care astazi innebunesc barbatii dupa ele! Cum se vor parli buzele pe care astazi le vopsiti! Cum se vor parli ochii si sprancenele facute de tine! Cum se vor parli mainile acelea fine, care plac barbatilor! "

"... Am spus asa: grabiti-va, crestinilor care mai aveti fii si fiice, grabiti-va cu manastirile, inainte de a veni la usa voastra sa vi-i ia 'natura'. Vine 'natura' si vi-i ia. Care natura? Natura este omul fara Dumnezeu, fara duh. De ce-i zice natura? Pentru ca nu mai are chipul dumnezeiesc, si are chip dobitocesc.
... Mai e putin si se umple totul de blocuri si vine cernerea. Nu va ramane piatra pe piatra nedaramata. Nu va ramane munte nerostogolit. Nu va ramane vale nenivelata.
... Feriti-va, tata, ca astazi sunt numai pacate, numai pacate in toate casele, numai pacate în tot locul, numai pacate pe toate potecile si pe toate valcelele. De aceea va spun: pastrati-va bine viata crestina si aduceti-va aminte de mana pe care a pus-o Dumnezeu peste voi. "

"... Fereste-te, crestine, de lume, ca intre tine si fiica ta din lume, intre tine si sora ta din lume este o frontiera. Nu te duce la cel din lume, ca are masa spurcata, si cum vei manca la masa sa, vei baga otrava in corpul tau, adica in corpul Meu."

"... Nu fiti ca lumea, care, odata cu hula, face si crucea; care, odata cu curvia, face si crucea; odata cu hotia, face si crucea. "

"... Lepadati de la voi pofta. Daca in lume e curvie, tu fii fara pofta de curvie. Daca in lume e betie, tu fereste-te de bautura. Daca in lume e goliciune, tu fereste-te de ea, a nu vedea goliciunea ta pe nici o parte a trupului.
... O, copilasii Mei, nu folositi Scriptura anapoda. Da, tata, zice Scriptura sa iubesti pe aproapele tau, dar deosebeste-l, ca acela e aproapele tau, care face voia lui Dumnezeu. "

"... Domnul va spune ca iarasi se iveste intre voi un vanzator, caci celui ce nu-i place sa fie cu Dumnezeu, acela a plecat in lume si a lasat in urma ura si dusmanie si viclenie si minciuna si a plecat ingamfat si a zis: 'Lasa, ca v-o fac eu!'."

"
Eu n-am urat nici pe Iuda, care M-a vandut, si Ma duc in iad si mereu vorbesc cu el si Ma intreaba: 'Mai e mult pana ies?'. "

"... Cineva din crestini zice: 'Mai bine nu cunosteam credinta'. O, de ce dispretuiti? Nu-ti mai place? Nu pofti la lume. Ia la tine Duhul de la Mine, nu pleca gol, ca vine satana si pleaca cu toata armatura sa si cu toata ceata sa. Nimeni sa nu doreasca sa se desparta de viata duhovniceasca, sa se desparta de Mine, Domnul.
O, lume, lume, amară lume, cum ravnesc toti la tine, la masa ta, la purtarea ta! Tata, ce vezi tu la lume? Tata, ce ravnesti la ea? De ce, fiilor? Fiti incredintati ca veti vedea cu ochii pieirea lumii acesteia, fuga la munte si la morminte."

"... Aceasta goliciune nu e de pe pamant si nici in carte nu scrie de ea, ca n-ar fi avut loc, si aceasta nu e de pe pamantul tarii romanesti, ci din tara foarte murdara, de la armatele care au fost pe aici."

"... Vino la Mine, crestine! Pe cine sa mai trimit dupa tine? ca nu mai am pe cine sa mai trimit dupa tine, ca dupa Mine suna trambita lui Mihail si mortii vor veni sa-Mi vada fata si tu vei zabovi sa ingropi mortii, sa te gandesti sa faci lucru pamantesc. Vino, ca vei fi infometat si nimeni nu-ti va mai da nici o poama. Vei fi insetat si nimeni nu-ti va da nici o picatura de apa. Vei fi gol si va fi frig, si nimeni nu-ti va da imbracaminte si nimeni nu-ti va da incaltaminte. Duhovniceste Domnul vorbeste. Vino, ca vei fi obosit, abia te vei mai tine pe picioare si nimeni nu-ti va da un scaunel sa te odihnesti. Vino, ca vei sta in ploaie, dar ploaia, tata, te va patrunde pana la os si nimeni nu te va aciua, nimeni nu te va cunoaste pe pamant. Decat Dumnezeu te cunoaste, si El iti va zice: 'Vino, obositule! Vino, insetatule! Vino, golule! Vino, frigurosule! Vino sa te incalzesc! Vino sa te imbrac! Vino sa te hranesc! Vino, ca te vor bate vanturile! Vino, ca la Mine sunt toate bune pentru tine! Vino, ca din Mine te-ai nascut! Vino la Mine, crestine!“.
Vine vremea, tata, cand vei cauta si groapa sa te aciuezi si nici groapa nu te va primi. Vino la Mine, ca M-a trimis Tatal la asternutul tau sa te chem. Vino, tata, ca dau osanditii din iad sa iasa la acest cuvant, dar nu pot, si tu, ca esti liber, nu vii. Vino, ca daca asculti de Mine ca mosii si stramosii vostri, vei da slobozenie intregului neam pe care-l ai in iad. "
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.10.2008, 12:59:22
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dumnezeu si pe cei care nu cred in El ii proniaza , ii tine in viata , le tine sufletele in existenta.
Ca Dumnezeu ii tine pe toti in viata si tine sufletele tuturor in existenta.
Chiar si pe diavoli.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.10.2008, 17:16:43
ionelaz's Avatar
ionelaz ionelaz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Mesaje: 23
Implicit

Slava Lui Dumnzeu pentru toate!

Preasfanta Treime, miluieste-ne pe noi. Doamne, curateste pacatele noastre. Stapane, iarta faradelegile noastre. Sfinte, cerceteaza si vindeca neputintele noastre, pentru numele Tau.
Doamne miluieste, Doamne miluieste, Doamne miluieste.
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
__________________
''Acela este cu adevărat liber, care trăiește pentru Hristos.''-Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.10.2008, 18:44:55
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Am citit un articol interesant despre ceea ce am putea numi un timp in care n-a existat nimic si nimeni, n-o sa redau articolul deoarece e prea lung, doar o sa redau exercitiul de imaginatie propus acolo "sa zicem ca avem o sala de sport goala vida lipsita de orice materie, lipsita de lumina de absolut orice...asa ar fi trebuit sa fie si universul intr inceput, nimic, si sa presupunem ca in aceasta sala fara nimic din afara, fara nicio interventie dinafara, se vor forma mingi de tenis, de baschet, de fotbal etc, porti, fileuri, cosuri , trbune, etc! asa-i ca suna ilogic? asa-i ca-ti vine sa razi si sa crezi ca cel ce a propus acest exercitiu e lipsit de logica sau cel putin e subeducat? dar totusi invatam si ni se spune mereu ca asa a fost, undeva candva din nimic a aparut odata cu trecerea timpului ceva si din acel ceva in miliarde de ani ai aparut tu cel care citesti acest mesaj pe un calculator, se poate asa ceva? timpul poate crea ceva din nimic? are timpul vre-o relevanta? nicidecum, o cafea fierbe in 10 min, dar nu timpul o fierbe ci focul, daca lasi cafeaua 10 min pe masa ea nu va fierbe asa ca timpul fara o alta interventie nu poate face nimic, orice teorie despre aparitia universului a pamantului si a omului care se vrea stintifica, logica ,bazata pe argumente si probe, duce in cele din urma la absurd si ilogic, asa ca se ajunge undeva la ceva la cineva, ceva a existat independent, de timp, independent de materie de evolutie de o oarecare randuire ciclica ceva ce prin natura si substanta sa este cu totul altceva decat tot ce este ceea ce noi numim "ceva" de la ultimul atom pana la cele mai mari galaxii, acel ceva sau cineva este ceea ce noi nu putem cuprinde cu mintea noastra pt ca noi ne-am format in acea "sala" si ce este inafara este peste dimensiunea noastra si este imposibil sa intelegem, totusi acel ceva sau cineva n-i s-a descoperit in masura in care il putem intelege , acel ceva sau cineva este ceea ce numim noi Dumnezeu si stim ca este Cineva, este personal si mai stim ca s-a facut pt o perioada de timp asemeni noua, a luat aceasta natura a noastra pt a ni se descoperi mai bine si pentru a ne arata planul Lui si pt a ne spune "nu va temeti, Eu sunt cu voi"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu este iubire Ana-Maria N Pocainta 144 07.03.2012 22:35:45
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 11:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Ce inseamna "Cu noi este Dumnezeu"? mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 5 17.03.2010 23:29:23