Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.06.2012, 23:15:23
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit cine vorbeste romaneste

Am remarcat faptul ca in viata de zi cu zi, in interactiunile cu semenii nostri, folosim romana la nivel mediu, in cel mai bun caz, la nivel basic de obicei.
As dori sa ma indreptati spre o resursa online de invatare a limbii romane, mai ales exprimarea, pentru ca la acest capitol stau prost. Pe cineva pe care sa il citesc, sa ma inspir, un blog, o carte, ceva.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.06.2012, 23:31:21
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Am remarcat faptul ca in viata de zi cu zi, in interactiunile cu semenii nostri, folosim romana la nivel mediu, in cel mai bun caz, la nivel basic de obicei.
As dori sa ma indreptati spre o resursa online de invatare a limbii romane, mai ales exprimarea, pentru ca la acest capitol stau prost. Pe cineva pe care sa il citesc, sa ma inspir, un blog, o carte, ceva.
Am trimis mp.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.06.2012, 00:27:19
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Am trimis mp.
Daca aveti ceva referiri,ma gandesc ca pot fi de folos mai multor membri care citesc acest topic,deci daca doriti le puteti face publice...
Eu intotdeauna arunc un ochi...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.06.2012, 02:24:24
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

http://dexonline.ro/articol/Ghid_de_...e_corect%C4%83

http://dexonline.ro/articole
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.06.2012, 05:31:16
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca cel mai mult in acest sens te ajuta lecturile si un dictionar alaturi pentru cuvintele pe care nu le intelegi sau de care nu esti sigura. Poti sa citesti ce iti place si te intereseaza, desigur sunt carti foarte bune iar altele mai putin reusite, dar sunt sigura ca poti alege ceva folositor si placut. Nu am sa iti dau un link, dar am o serie de carti in format pdf, rtf sau doc - daca te intereseaza ceva anume, poti sa imi spui si daca am, pot sa postez aici (atat literatura romana, cat si universala).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.06.2012, 08:56:16
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Găsesc foarte bun pentru aceasta saitul regretatului George Pruteanu, (realizat de el însuși). Are acolo și transcrierea emisiunilor „Doar o vorbă săț-i mai spun”, care m-au încântat în urmă cu vreo 10 ani.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.06.2012, 09:24:49
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Daca aveti ceva referiri,ma gandesc ca pot fi de folos mai multor membri care citesc acest topic,deci daca doriti le puteti face publice...
Eu intotdeauna arunc un ochi...
Yasmina, am trimis mp.
Intre cei apropiati si eu prefer tutuirea
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.06.2012, 09:51:31
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Dar manualele de limba română, cel puțin clasele 5..8, ce au?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.06.2012, 10:05:49
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu stiu cum sunt acum manualele (alternative, parca).
Cele din care am invatat eu, e adevarat cu fooooooooarte multi ani in urma, erau exceptionale.
Dar, mai mult decat manualele, a avut importanta severitatea si priceperea profesoarei noastre de limba romana

Recomand:
* http://it.scribd.com/doc/13141224/Gr...-limbii-romane
pentru gramatica, iar pentru vocabular, imbogatirea si diversificarea bagajului de cuvinte: multa lectura!
* http://asla.rexlibris.net/membri/dra..._gramatica.pdf site-ul prof. Draica
* http://dexonline.ro/articol/Ghid_de_...e_corect%C4%83

Interesant de citit pe aceeasi pagina, putin mai jos [exemplu: mi-ar place (cel mai frecvent utilizat) ori mi-ar placea (cel corect)], link-urile din rubrica:

Alte articole lingvistice
Calcuri inutile
Despre majoritate
Din și dintre
Forme de plural greșite
Forme greșite ale cuvintelor
Mi-ar *place
Niciun sau nici un?
I. e sau ea?
Apostroful
Blancul
Punctul
Semnul întrebării

Trebuie sa ma uit acasa, am o carte veche de Gramatica a limbii romane, sa vad cine este autorul, nu stiu daca se mai gaseste, e reeditata.
Edit: autor Stefania Popescu, editie 1995 revizuita.

Nu cred ca este lipsit de interes a consulta si : http://www.pruteanu.ro/0rapid/00index/00index.htm al intransigentului lingvist George Pruteanu.



Last edited by Adriana Cluj; 06.06.2012 at 18:16:01.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.06.2012, 10:48:16
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Yasmina, am trimis mp.
Intre cei apropiati si eu prefer tutuirea

Multumesc pt linkuri,adevarul este ca am destul timp liber
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lelia Bratu, femeia care vorbeste cu Tatal Ceresc Caroline_37 Alte Religii 169 13.12.2017 21:18:04
copilul minune care vorbeste ca un om mare alexandra28again Generalitati 26 01.01.2013 20:19:13
Cand Dumnezeu iti vorbeste prin oameni! miti29 Intamplari adevarate 13 03.02.2011 16:48:40
toata lumea vorbeste de un cutremur mare in 2010 annajanette Generalitati 17 27.05.2010 17:57:00