Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.03.2007, 12:44:32
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

oare de ce incercam sa ne justificam pacatele noastre?? da este pacat!! sa purtam pantaloni, sa avem curajul sa recunoastem asta..( si eu port) sa nu ne mai certam inutil pe aceasta tema. cea care nu a purtat pantaloni sa nu o judece pe cea care poarta ..sau cea care poarta pantaloni sa nu spuna ca nu e pacat..in fata celei care nu poarta doamne ajuta:)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.03.2007, 12:51:53
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeny
oare de ce incercam sa ne justificam pacatele noastre?? da este pacat!! sa purtam pantaloni, sa avem curajul sa recunoastem asta..( si eu port) sa nu ne mai certam inutil pe aceasta tema. cea care nu a purtat pantaloni sa nu o judece pe cea care poarta ..sau cea care poarta pantaloni sa nu spuna ca nu e pacat..in fata celei care nu poarta doamne ajuta:)
Ai dreptate Jeny.
Frumoasa si buna atitudine...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.03.2007, 15:29:56
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

In ultimul timp aici in vest tot mai multi barbati poarta fusta. E pacat?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.03.2007, 19:57:32
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
In ultimul timp aici in vest tot mai multi barbati poarta fusta. E pacat?
sunt cumva scotieni cu kilt-uri? :)

drept sa spun, cred ca mai mult deranjeaza barbatii care poarta leggings/pantaloni mulati, decat femeile care poarta panatloni normali.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.03.2007, 09:50:52
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Nu-i chiar gluma, sint tot mai desi barbatii in fuste si nu-s scotieni! Poate e un fel de revolta, un fel de emancipare a barbatului. Adica daca voi aveti drepturile sa ne purtati pantalonii de ce sa nu va purtam noi rochiile (si-asa stau degeaba):D
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.03.2007, 10:50:23
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Da sint o multime.Si Claudia are si "neamuri" printre cei fotografiati!:p
:) :) :)
Acum un an si ceva am fost la o conferinta in Stuttgart,dar n-am avut placerea sa-mi intalnesc neamurile...chiar eram dornica sa le revad,nu mai spun de curioasa...multumesc :D
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.04.2007, 13:50:47
ionita ionita is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 64
Implicit

stiti,am si eu o intrebare: chiar nu este voie un pantaloni in biserica?? pot sa va intreb-moralmente vorbind- dece? eu de foarte multe ori plec de la ore direct la sujba, si desigur in 90% din timp port pantaloni...ce sa fac,nu mai intru in biserica pt ca am pantaloni??
sa nu am intelegeti gresit dar chiar nu pricep.. iertati-ma!!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.04.2007, 19:12:33
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionita
stiti,am si eu o intrebare: chiar nu este voie un pantaloni in biserica?? pot sa va intreb-moralmente vorbind- dece? eu de foarte multe ori plec de la ore direct la sujba, si desigur in 90% din timp port pantaloni...ce sa fac,nu mai intru in biserica pt ca am pantaloni??
sa nu am intelegeti gresit dar chiar nu pricep.. iertati-ma!!
Draga Ionita,

Pantalonul permite observarea tuturor formelor, mai ales daca bluza e mulata sau scurta. Iar daca e mulat chiar ai senzatia ca persoana e dezbracata. Mantuitorul a avut o atitudine plina de iubire fata de toti pacatosii care s-au pocait, dar a fost foarte drastic cu cei care smintesc. El spune ca pentru aceia prin care vine sminteala le era mai bine sa li se puna o piatra de gat si sa fie aruncati in apa. Cam asa e si femeia care umbla in pantaloni. Poate n-ar trebui sa vorbesc, ca si eu acum vreo 10 ani umblam in pantaloni. Si mi se mai intampla sa aud comentariile tipilor legate de mers, de picioare, de diferite aspecte pe care le vedeau, sau ma mai trezeam cu cate o masina oprindu-se langa mine. Adica sminteala venea prin mine, din cauza vestimentatiei mele.

Problema nu se pune in sensul dat de tine, ca daca esti in pantaloni sa nu intri in biserica. Ci sa fii mereu gata de a intra in biserica, de a te ruga, de a fi cu Hristos. Si atunci, daca intr-adevar iti doresti asta si vrei sa nu fi pricina de sminteala pentru ceilalti, o sa te imbraci mereu in fusta. Incearca! Stiu ca ti se pare greu. Daca ai fi fost obisnuita de mica asa, ti s-ar fi parut absolut normal, acum va fi un pret de platit ca sa devii tu feminina si sa intri in normalitate. Dar se merita ca sa stii cum sa-ti educi fetitele (daca o sa ai), ca sa se bucure si sotul tau de feminitatea ta, ca sa nu-i mai smintesti pe cei din jur, ca sa devii cu adevarat femeie.

Elena
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.04.2007, 20:59:47
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Scuza-ma, Elena, dar eu una cand ma imbrac in rochie/fusta smintesc MULT MAI MULT decat atunci cand ma imbrac in pantaloni...:p
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.04.2007, 21:20:33
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Confirm cele spuse de Alexandra. Cu ceva ani in urma am avut o caseta audio facuta din pacate in conditii destul de improprii, cu o inregistrare de la un Sfant Maslu. Preotul era chiar duhovnicul meu. Inregistrarea a avut loc in biserica intr-o comuna oarecare, nu e nevoie de date, cu multa lume si martori. 40 de minute de destainuiri ale diavolului silit sa marturiseasca sub puterea rugaciunii si a crucii cu ce fel de lucrari ne lupta si unde gresim. Din greseala sau ispita, am sters caseta, dar o am in minte destul de bine, caci am ascultat-o cutremurat de multe ori. Am apucat sa o pun pe un cd la doua persoane, cine stie de o mai au? O cunostinta o are partial pe o caseta inca ...
"femeile in pantaloni ... ahh ce-mi place! femeia cu pantaloni" ... si repeta de mai multe ori cu satisfactie pe diferite tonuri si batjocoritor, apoi ... "lasa-le asa sa vina toate la mine".
Era un tanar indracit, multe a spus, nu insist aici.

Pantalonii sunt o inventie frantuzeasca de 100 de ani. Slutesc infatisarea unei femei si o aseamana cu barbatii. Diavolul mai spunea: "asa e acum ... nu mai stii care e barbat si care e femeie". Si aici e clar ca se refera la vesminte dar si la tunsoare, din pacate femeile fara sa stie isi taie parul scurt aratand barbateste. Sfantul Pavel ne atrage atentia ca femeia sa nu se roage cu capul descoperit ca e pacat si nu-i foloseste. As vrea sa adauga ca fusta e imbracamintea permanenta a unei crestine ca si parul acoperit, nu doar la intrarea in biserica. Multe femei se rusineaza sa-si tina capul acoperit, considerand ca e o atitudine invechita, de frica a nu fi luate in ras. Daca pentru atat de putin nu au curaj sa-si marturiseasca credinta, ce sa mai vorbim de altele? La fel barbatii care isi rad barba sa placa femeilor sau de frica lumii. Cei care bagatelizeaza acestea ca fiind neimportante se aseamana cu sectantii si necredinciosii ce nu inteleg nimic din credinta ci o au doar in varful buzelor.

Sau intalnesc femei cu parul vopsit si unghiile facute, purtand tocuri inalte (copitele diavolului). Stiu ca din nestiinta fac acestea, din pacate intrarea in biserica asa se transforma in pacat iar nu in usurare si folos.
Portul si infatisarea sunt importante chiar daca nu esentiale. Sa luam exemplul Maicii Domnului si a celorlalte femei sfinte cinstite de Biserica Ortodoxa. Oare asa le vedem reprezentate in icoane? Iar pentru barbatii care la fel isi rad barba sa fie cu moda si pe placul satanei, oare asta vad ei la sfinti? Sa nu vina nimeni cu scuza ca acum e altfel. Altfel sunt doar ei, ca o fac dupa voia lor. Credinta nu e o plimbare prin parc, e o lupta si trebuie sa te simti angajat in aceasta lupta, iar lumea este vrajmasa tuturor celor care doresc mantuirea.
Liviu
Reply With Quote
Răspunde