Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.04.2007, 23:05:04
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Dmb,nu oi fi vazut iesind din Biserica pe cei nebotezati,dar nici pomeniti la Sfintele Slujbe nu cred ca i-ai auzit.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.04.2007, 07:46:57
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Liviu draga, pe ce lume/in ce secol traiesti?... sau oi fi vreun pustnic, desi dupa indemanarea pe care o ai in informatica nu s-ar zice... :thumbsup:

Hai sa fim seriosi, daca ar fi asa cum zici tu (si altii, care vor sa fie mai catolici decat Papa) nu ma indoiesc ca PF Teoctist imediat ar da o directiva prin care ar interzice intrarea in lacasele de cult a femeilor cu pantaloni, par scurt, cap descoperit, barbati fara barba, etc.

PS : nu cred ca are rost sa fac aici istoria costumului (generic vorbind) desi unora cred ca le-ar prinde bine sa stie si ei mai multe "de ce" si "cum" s-a ajuns la vestimentatia din ziua de azi.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.04.2007, 08:05:32
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Poate n-ar trebui sa vorbesc, ca si eu acum vreo 10 ani umblam in pantaloni. Si mi se mai intampla sa aud comentariile tipilor legate de mers, de picioare, de diferite aspecte pe care le vedeau, sau ma mai trezeam cu cate o masina oprindu-se langa mine. Adica sminteala venea prin mine, din cauza vestimentatiei mele.
Elena
Cred ca gresesti, Elena. Sminteala nu venea prin vestimentatia ta, ci prin atitudinea "deschisa" pe care o receptau acele persoane. De multe ori suntem tentati sa nu vedem padurea din cauza copacilor... in cazul asta copacii sunt pantalonii :cool:
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.04.2007, 09:06:01
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sylvie
Dmb,nu oi fi vazut iesind din Biserica pe cei nebotezati,dar nici pomeniti la Sfintele Slujbe nu cred ca i-ai auzit.
Aha tu crezi ca preotul este atit de vazator cu duhul incit la proscomidie ii alege de pe pomelnic pe cei botezati de cei nebotezati?:rolleyes:
Eu nu prea cred! Adica altfel spus stiu ca nu-i asa si mai stiu ca Dumnezeu a spus sa ne rugam pentru toti botezati sau nu, dusmani sau prieteni...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.04.2007, 12:11:26
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Citat:
În prealabil postat de Sylvie
Dmb,nu oi fi vazut iesind din Biserica pe cei nebotezati,dar nici pomeniti la Sfintele Slujbe nu cred ca i-ai auzit.
Aha tu crezi ca preotul este atit de vazator cu duhul incit la proscomidie ii alege de pe pomelnic pe cei botezati de cei nebotezati?:rolleyes:
Eu nu prea cred! Adica altfel spus stiu ca nu-i asa si mai stiu ca Dumnezeu a spus sa ne rugam pentru toti botezati sau nu, dusmani sau prieteni...
aici nu e vb de cat de vazator este preotul sau nu, e vb de canoane!! canoane care ne intrezic sa pomenim la Proscomidie pe cei nebotezati, dar sunt rugaciuni si momnet speciale la Sf Liturghie cand sunt pomeniti, si apoi Sf Siluan spre exemplu care set a fost si va ramane pentru mine sfantul Iubirii, ii pomenea mereu si spunea cu dragoste si smerenie Doamne pomeneste-i Tu cu judecatile care stii Tu!! eu spun ca decat sa ne certam daca e bine sa ii pomenim sau nu mai bine sa spunem ca si Sf Iubirii doamne pomeneste-i tu cu judecatile care stii...pentru ca Hristos nu are nevoie de suflete de TABLA in cer...si apoi daca fratele sau sora sau sotia sau mama este nebotezata ce faci?? oare nu plangi pentru ea sau el sa o miluieasca D-zeu dupa judecatile care le stie DOAR EL? sa avem dragoste fratilor pentru ca dragostea este esenta crestinismului!! dragostea este mai mare decat tot si toate. am scris toate aceste pentru ca cunosc pe cineva care a fost adventista (pana acum 10 ani) pana cand l-a cunoscut pe Hristos acum merge la biserica se spov chiar s-a impartasit cu Preacuratele Taine si a juns acolo nu pt ca a vrut ea ci pt ca altii au avut Rabdare si Dragoste si pt ca D-zeu vrea ca toti sa e manutim! cu dragoste jenica
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.04.2007, 12:13:59
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Aha tu crezi ca preotul este atit de vazator cu duhul incit la proscomidie ii alege de pe pomelnic pe cei botezati de cei nebotezati?:rolleyes:
Eu nu prea cred! Adica altfel spus stiu ca nu-i asa si mai stiu ca Dumnezeu a spus sa ne rugam pentru toti botezati sau nu, dusmani sau prieteni...
Marius, pe pomelnicul dat la proscomidie nu se trec cei nebotezati, cum la adormiti nu se trec cei care s-au sinucis sau cei incinerati. Se spune ca nu trebuie sa-i trecem nici pe cei care duc o viata in pacat, chiar daca sunt botezati. Sincer, eu nu stiu sigur ce viata duce fiecare, asa ca ii trec pe cei pe care-i cunosc. Pentru cei nebotezati, putem sa ne rugam pentru ei in rugaciunile personale, dar nu in cadrul Sf. Liturghii. Mare atentie!!!

Elena
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.04.2007, 13:07:31
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit


Dmb,la Sfanta Liturghie m-am referit,desigur.Va_iubesc ti-a dat mai multe detalii.Dar spune sincer,daca ai fi protestant,ai da preotilor ortodocsi pomelnic pt.tine in Biserica,sau ai trimite pomelnic la Biserica ta,oricat de departe ai fi?
Eu,una nu as da decat unde sunt eu botezata.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.04.2007, 13:10:00
pacatosu pacatosu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2006
Mesaje: 23
Implicit

Buna ziua si Hristos a inviat !
Din intamplare am deschis site-ul la aceasta sectiune. Imi place discutia dintre voi. Am la servici un coleg cu cercel, tuns foarte scurt cu tot felul de carari. Este un tip capabil, dar nimeni nu prea are incredere in el. Oare de ce? Aspectul exterior spune totul despre persoana respectiva, fie ca-i barbat, fie ca-i femeie. Daca intrati intr-o institutie, sa zicem intr-o primarie, ca angajati sau doar contribuabili, oare nu va imbracati cat mai decent? De ce? ca sa aveti personalitate si sa nu intalniti oameni care v-ar masura de sus in jos si invers si apoi sa spuna...mergeti in alta parte.
Vazuta prin alta prisma si sfanta biserica este o institutie. Adevarat, nu o institutie socio-citadina ca in exemplul de mai sus. Aici intalnim alte reguli. Mai de mult, cand mantuitorul era printre noi si ne invata, a avut grija sa ne spuna ce tinuta trebuie sa avem cand santem in biserica. Recititi va rog din Evangheliile Noului Testament cum trebuie sa vina femeia imbracata la biserica si nu numai ea. Smerenia nu se arata numai in imbracaminte ci si in pozitia trupului cand ingenuchem, sau cand stam in picioare. Pozitia capului deasemeni trebuie sa fie mereu cu ochii plecati caci altfel ispitele vor fi prezente in ochii nostri.
Cred ca sigur ati vazut femeile musulmane cum umbla imbracate nu numai la moscheie ci in viata de toate zilele. Oare nu v-ai intrebat: de ce? Raspunsul este simplu, ca sa nu dea prilej de ispita pentru barbatii din jurul lor. Atat femeile cat si barbatii daca este cazul se pot face remarcate chiar printr-un comportament strict bisericesc, si atunci dragostea multa a celui rastignit pentru pacatele noastre v-a fi si mai mare.
Ma rog lui Dumnezeu Tatal si Fiului si Sfantului Duh sa ne intareasca pe toti in dreapta credinta, sa ne fereasca de griji, de ispite si nevoi. Dragostea Fiului si puterea de viata facatoare a Sfantului Duh sa va calauzeasca mereu pe drumul adevarat si bun, iar cand cadeti in ispita aducetiva aminte de pildele Domnului Iisus Hristos si daca-l iubiti cu adevarat cum va iubeste si EL pe voi, va ve-ti corecta comportamentul in biserica si in viata.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.04.2007, 13:45:05
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sylvie
Dmb,la Sfanta Liturghie m-am referit,desigur.Va_iubesc ti-a dat mai multe detalii.Dar spune sincer,daca ai fi protestant,ai da preotilor ortodocsi pomelnic pt.tine in Biserica,sau ai trimite pomelnic la Biserica ta,oricat de departe ai fi?
Eu,una nu as da decat unde sunt eu botezata.
sylvia iubirea fata de semen invinge de multe ori "ce vrei sa faci tu " pt ca iuibirea insasi iti dicateaza ce trebuie sa faci..sa nu judecam sa avem dragoste, e adev ca nu trebuie pomeniti am scris si mai sus asta dar repet sa avem iubire pt ca D-zeu nu are nevoie de jertfa ci de MILA cu dragoste jenica p.s -o scriu pt ca si eu am avut in fam pe cineva care a fost de alta religie dar...cu rabdare si dragoste...se rezolva toate deci crede-ma ca stiu ce spun,...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.04.2007, 14:20:54
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit


Jeni,m-am referit strict la Sfanta Liturghie.Si eu am prietene adventiste si chiar imi pare rau ca nu cunosc si nu vor sa patrunda in tainele ortodoxiei.
Daca Dumnezeu mi le-a scos in cale,nu am datoria sa ma rog pt.ele?Sunt atatea rugaciuni
pe care le pot citi luminarea lor...De ex.Psalmii,care imi plac f. mult.
Reply With Quote
Răspunde