Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 03.12.2007, 15:39:36
alecs_andra alecs_andra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Colors
Si aici se intampla la fel cu femeile care apara pantalonii: nu e vorba numai de pantalon ca articol vestimentar, desi este destul de clar scris in Biblie ca femeia sa nu poarte haine barbatesti si la fel si barbatul sa nu poarte haine femeiesti, "ca uraciune este inaintea Domnului".
Citatul este din Deuteronom 22:5 "Femeia să nu poarte veșminte bărbătești, nici bărbatul să nu îmbrace haine femeiești, că tot cel ce face aceasta, urâciune este înaintea Domnului Dumnezeului tău."
Si daca respectam asta, trebuie neaparat sa nu calcam urmatoarele porunci date acolo:

vers. 9: "Să nu semeni via ta cu două feluri de semințe, ca să nu-ți faci blestemată strângerea semințelor, pe care tu le semeni împreună cu roadele viei tale."

vers. 11:"Să nu te îmbraci cu haină făcută din două feluri de fire: de lână și de în."

vers. 12: Fă-ți ciucuri în cele patru colțuri ale mantiei tale cu care te acoperi."

Sincera sa fiu, eu nu am ciucuri la nici o patura si asta e un pacat la fel de mare ca si acela de a ma imbraca in pantaloni, nu?
Reply With Quote
  #82  
Vechi 03.12.2007, 18:49:59
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Da, asa e, si eu port haine facute din doua feluri de fir. De fapt mai toate hainele pe care le cumparam astazi nu sunt 100% bumbac sau in, sau lana...:D

Eu stiam ca Hristos si Sfanta Evanghelie a inlocuit legea veche a lui Moise. Ce facem, alegem ce credem noi ca e bun din Vechiul testament? Pai sunt multe legi si reguli ciudate in Vechiul Testament...
Reply With Quote
  #83  
Vechi 03.12.2007, 19:08:41
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Da, asa e, si eu port haine facute din doua feluri de fir. De fapt mai toate hainele pe care le cumparam astazi nu sunt 100% bumbac sau in, sau lana...:D

Eu stiam ca Hristos si Sfanta Evanghelie a inlocuit legea veche a lui Moise. Ce facem, alegem ce credem noi ca e bun din Vechiul testament? Pai sunt multe legi si reguli ciudate in Vechiul Testament...
sens, au, shi sens adanc, ca imperechind lucruri pe care nu le-a imperecheat Dumnezeu, tot adulter faci... chiar daca nu la propriu ci doar la figurat... ca daca semeni doua tipuri de rod in tzarina ta cum vei culege pe unul ca sa nu strici pe celalalt ca doar foarte putzine se coc deodata, cres shi se plivesc la fel, deci chiar itzi blestemi zilele daca itzi faci asemenea tzarina.

De imbraci haina in doua feluri cum o mai speli, ca inul se intinde shi se spala intr-un fel iar lana in altul, shi dupa o vreme va fi o haina de comedie, o caricatura de haina

Iar mantia cu care te acoperi fara de ciucuri, tzi-o ia vantul shi tzi se descopera goliciunea... deci fa-tzi ciucuri la ea in toate cele 4 coltzuri...

shi Hrsitos chiar daca a adus legea cea noua, nu a stricat legea cea veche, cum nu a stricat Mormantul din care a inviat shi a ieshit fara sa dea bolovanul laoparte, shi nici Fecioara din care s-a Nascut n-a stricat shi nici incaperea in care a intrat la apostolii Sai n-a deschis...
Reply With Quote
  #84  
Vechi 20.05.2008, 23:45:46
Carmen26 Carmen26 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2007
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Colors
Confirm cele spuse de Alexandra. Cu ceva ani in urma am avut o caseta audio facuta din pacate in conditii destul de improprii, cu o inregistrare de la un Sfant Maslu. Preotul era chiar duhovnicul meu. Inregistrarea a avut loc in biserica intr-o comuna oarecare, nu e nevoie de date, cu multa lume si martori. 40 de minute de destainuiri ale diavolului silit sa marturiseasca sub puterea rugaciunii si a crucii cu ce fel de lucrari ne lupta si unde gresim. Din greseala sau ispita, am sters caseta, dar o am in minte destul de bine, caci am ascultat-o cutremurat de multe ori. Am apucat sa o pun pe un cd la doua persoane, cine stie de o mai au? O cunostinta o are partial pe o caseta inca ...
"femeile in pantaloni ... ahh ce-mi place! femeia cu pantaloni" ... si repeta de mai multe ori cu satisfactie pe diferite tonuri si batjocoritor, apoi ... "lasa-le asa sa vina toate la mine".
Era un tanar indracit, multe a spus, nu insist aici.

Pantalonii sunt o inventie frantuzeasca de 100 de ani. Slutesc infatisarea unei femei si o aseamana cu barbatii. Diavolul mai spunea: "asa e acum ... nu mai stii care e barbat si care e femeie". Si aici e clar ca se refera la vesminte dar si la tunsoare, din pacate femeile fara sa stie isi taie parul scurt aratand barbateste. Sfantul Pavel ne atrage atentia ca femeia sa nu se roage cu capul descoperit ca e pacat si nu-i foloseste. As vrea sa adauga ca fusta e imbracamintea permanenta a unei crestine ca si parul acoperit, nu doar la intrarea in biserica. Multe femei se rusineaza sa-si tina capul acoperit, considerand ca e o atitudine invechita, de frica a nu fi luate in ras. Daca pentru atat de putin nu au curaj sa-si marturiseasca credinta, ce sa mai vorbim de altele? La fel barbatii care isi rad barba sa placa femeilor sau de frica lumii. Cei care bagatelizeaza acestea ca fiind neimportante se aseamana cu sectantii si necredinciosii ce nu inteleg nimic din credinta ci o au doar in varful buzelor.

Sau intalnesc femei cu parul vopsit si unghiile facute, purtand tocuri inalte (copitele diavolului). Stiu ca din nestiinta fac acestea, din pacate intrarea in biserica asa se transforma in pacat iar nu in usurare si folos.
Portul si infatisarea sunt importante chiar daca nu esentiale. Sa luam exemplul Maicii Domnului si a celorlalte femei sfinte cinstite de Biserica Ortodoxa. Oare asa le vedem reprezentate in icoane? Iar pentru barbatii care la fel isi rad barba sa fie cu moda si pe placul satanei, oare asta vad ei la sfinti? Sa nu vina nimeni cu scuza ca acum e altfel. Altfel sunt doar ei, ca o fac dupa voia lor. Credinta nu e o plimbare prin parc, e o lupta si trebuie sa te simti angajat in aceasta lupta, iar lumea este vrajmasa tuturor celor care doresc mantuirea.
Liviu
Buna seara,
eu nu contest ca asa e, dar ce ne facem in ziua de azi ca sunt locuri de munca si alte locuri unde se cade o tinuta decenta dar si eleganta oarecum de ex. la birou; daca ar fi dupa mine ar fi mult mai comod pana la urma sa port o rochie lunga, neagra, lalaie, si capul acoperit, asa cum e firesc, insa lumea s-a uita ca la o ciudata si poate m-ar si indeparta de la locul de munca...deja am auzit opinii conform carora daca tii o iconita pe birou e considerat "lucru personal" si nu e de preferat in relatia cu clientii; ce sa mai zic daca as asculta radio "Trinitas"?
of.....
Reply With Quote
  #85  
Vechi 21.05.2008, 14:02:15
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

mai fratilor, rad dracii de se prapadesc acum...:)
da voi chiar sunteti amuzanti... si unii de-a dreptul incrancenati in afirmatii.
pai noi nu tinem cont de niste cerinte mult mai majore. nu ne rugam cum trebuie, facem pacate de toate felurile, curvim in tot momentul si, cand ajungem la biserica, ne scotem naframa si masca de farisei si intram multumiti de noi ca de, suntem acoperite (ele), cu barba de-un cot (noi) si cu sacu de pacate tarandu-l in urma noastra... exact ca matza cu clopotzel in coada la vanatoare de soareci.
tre sa ai respect fata de Maica Domnului cand intri in lacasul Ei. dar atitudinea tre sa fie la fel si dupa ce iesi... ca poti avea fusta pana in pamant si naframa sa-ti acopere tot capul si degeaba... daca tu te crezi mai sfanta decat Maica Domnului... mare grija si atentie ca dracu te ataca de acolo de unde te crezi tu mai tare.
imbracati-va cu bun simt si ganditi-va ca mergeti intr-un loc in care oamenii se roaga si e pacat sa-i tulburam. e totusi casa lor si, ca oaspeti, avem datoria sa-i respectam. imbracati-va decent si fiti pregatiti pentru toate situatiile. nu cred ca e greu sa iei in bagaj o fusta parte peste parte (pe care o poti pune si peste pantaloni) si o naframa sa pui pe tine ca femeie...
Doamne ajuta si sa va fie de folos drumul!
Reply With Quote
  #86  
Vechi 21.05.2008, 15:24:24
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

a trecut un an de zile de cand am initiat acest topic,intre timp am inteles care e treaba cu fusta...si ce-mi place cand imi imbrac cele cateva fuste pe care mi le-am facut intre timp...sunt de bun simt...nu fustane...
Reply With Quote
  #87  
Vechi 21.05.2008, 15:38:36
mihaip mihaip is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2008
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rebellu007
mai fratilor, rad dracii de se prapadesc acum...:)
da voi chiar sunteti amuzanti... si unii de-a dreptul incrancenati in afirmatii.
pai noi nu tinem cont de niste cerinte mult mai majore. nu ne rugam cum trebuie, facem pacate de toate felurile, curvim in tot momentul si, cand ajungem la biserica, ne scotem naframa si masca de farisei si intram multumiti de noi ca de, suntem acoperite (ele), cu barba de-un cot (noi) si cu sacu de pacate tarandu-l in urma noastra... exact ca matza cu clopotzel in coada la vanatoare de soareci.
tre sa ai respect fata de Maica Domnului cand intri in lacasul Ei. dar atitudinea tre sa fie la fel si dupa ce iesi... ca poti avea fusta pana in pamant si naframa sa-ti acopere tot capul si degeaba... daca tu te crezi mai sfanta decat Maica Domnului... mare grija si atentie ca dracu te ataca de acolo de unde te crezi tu mai tare.
imbracati-va cu bun simt si ganditi-va ca mergeti intr-un loc in care oamenii se roaga si e pacat sa-i tulburam. e totusi casa lor si, ca oaspeti, avem datoria sa-i respectam. imbracati-va decent si fiti pregatiti pentru toate situatiile. nu cred ca e greu sa iei in bagaj o fusta parte peste parte (pe care o poti pune si peste pantaloni) si o naframa sa pui pe tine ca femeie...
Doamne ajuta si sa va fie de folos drumul!
Eu sunt nou pe aici,dar imi place schimbul de pareri si ca sa nu zic ca am citit degeaba vreau sa-mi dau si eu cu parerea:
Fiecare din voi isi spune parerea lui personala,mai mult sau mai putin argumentata,foarte putini au cautat Voia Domnului Dumnezeu care numai aceasta conteaza,cine ajunge sa afle Voia Domnului Dumnezeu si are si putere sa se supuna Acesteia, capata trecere cand se roaga"Dopamne ajuta" sau "Doamne milueste";desigur ca aceasta "Voie" nu o aflam nici unde in alta parte decat in Biblie,dar si acolo ne trebuie un "Indreptar" sa putem citi si intelege exact "sensul problemei" fara alunecari laterale;parerea mea despre problema in cauza:in mod obisnuit femeia nu trebuie sa poarte haine barbatesti iar cand se roaga (indiferent unde si cu mult mai mult in Biserica) trtebuie sa fie cu capul acoperit("din cauza ingerilor")
Reply With Quote
  #88  
Vechi 21.05.2008, 16:36:26
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de Noesis
Da, asa e, si eu port haine facute din doua feluri de fir. De fapt mai toate hainele pe care le cumparam astazi nu sunt 100% bumbac sau in, sau lana...:D

Eu stiam ca Hristos si Sfanta Evanghelie a inlocuit legea veche a lui Moise. Ce facem, alegem ce credem noi ca e bun din Vechiul testament? Pai sunt multe legi si reguli ciudate in Vechiul Testament...
sens, au, shi sens adanc, ca imperechind lucruri pe care nu le-a imperecheat Dumnezeu, tot adulter faci... chiar daca nu la propriu ci doar la figurat... ca daca semeni doua tipuri de rod in tzarina ta cum vei culege pe unul ca sa nu strici pe celalalt ca doar foarte putzine se coc deodata, cres shi se plivesc la fel, deci chiar itzi blestemi zilele daca itzi faci asemenea tzarina.

De imbraci haina in doua feluri cum o mai speli, ca inul se intinde shi se spala intr-un fel iar lana in altul, shi dupa o vreme va fi o haina de comedie, o caricatura de haina

Iar mantia cu care te acoperi fara de ciucuri, tzi-o ia vantul shi tzi se descopera goliciunea... deci fa-tzi ciucuri la ea in toate cele 4 coltzuri...

shi Hrsitos chiar daca a adus legea cea noua, nu a stricat legea cea veche, cum nu a stricat Mormantul din care a inviat shi a ieshit fara sa dea bolovanul laoparte, shi nici Fecioara din care s-a Nascut n-a stricat shi nici incaperea in care a intrat la apostolii Sai n-a deschis...
Chiar asha ca este mare controversa, cine a dat bolovanul la oparte? Iudeii, Arhiereii, Ingerul din cer, satana, Hristos, romanii, Tatal sau cine shi de ce caci pecetzile erau puse ca nimeni sa nu poata umbla shi era pusa paza la mormant... ca era bolovan greu shi nu putea fi dat ushor laoparte decat de mai multzi oameni... Cum este ca mie imi parea ca Iudei s-or fi hotarat in miez de noapte sa fure trupul shi au deschis mormantul dar acolo ce sa gaseasca? nimic fiindca Hristos in dimineatza adanca deja inviase... banui ca voiau sa-l fure shi sa-l tzina drept proba... poate ma inshel shi banui aiurea cu miros de osandire..... dar e mare controversa ca abea de dimineatza au ajuns Mironositzele shi piatra era data laoparte shi romanii unde erau shi ce au zis? sau or fi fugit de frica? E mister... shi nu shtiu ce spun exact scripturile.... parca spun ca Ingerul dar cum e defapt? Ingerul acela cu care s-au intalnit Mironositzele sau care inger?....
Reply With Quote
Răspunde