Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 12.12.2010, 14:27:50
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

nu am mai vazut-o demult pe Lelia Bratu la televizor, oare ce o mai fi cu ea?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 24.01.2011, 22:13:37
Bratu Lelia Nicoleta Bratu Lelia Nicoleta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Caroline_37 Vezi mesajul
Lelia Bratu, femeia care vorbește cu Tatăl Ceresc

Va rog sa comentati , daca ai vazut emisiunea de aseara pe OTV , la data 21.04.2009
Oare nu ai inteles cu adevarat sau e pura rautate? Stii, un crestin nu are voie sa reactioneze la nimic din ceea ce se spune despre el, oricat ar fi de rau, mai putin atunci cand i se neaga faptul ca este crestin...Vezi invatatura Pr. Paisie...atunci reactionezi! Cum spui tu ca sunt un paranormal cand atatia ani am sfatuit oamenii sa nu creada in asa ceva, ca ghicesc in stele, cand in toate emisiunile, ani in sir am sfatuit oamenii sa nu creada ci sa se duca la Biserica, la Sf. Liturghie, sa se spovedeasca si impartaseasca si asta sa le fie singura cale, Biserica Ortodoxa, Domnul Iisus Hristos si Sfintele Taine ale Bisericii? Daca unii au interpretat si au scris pana si in site-ul meu minciuni este alta poveste...eu nu am parolele sa schimb site-ul dar expira curand. Bioenergia nu e buna, am spus de o mie de ori ca nu esti Sfant ca sa dsai de la tine...alte initieri nu sunt bune desi am vazut si eu cum sunt ca sa nu mor proasta dar nu le imbratisez ca nu sunt pe placul Domnuluii. Asta spun de ani de zile, asa incat, nu inteleg de ce atatea minciuni si atata rautate. In mine puteti lovi cat vreti, nu ma supar, dar nu spuneti ca nu sunt crestin, asa pacatoasa cum sunt, ca nu sunt sfanta, pentru ca eu Tatalui si Fiului si Sfantului Duh ma inchin si nu am alti dumnezei in afara Sfintei Treimi, nu recunosc alti dumnezei indiferent care ca sunt pura inselatorie...asta spun de ani de zile...la emisiuni...da, cand apareau vrajitori care ma amenintau cu toate puterile iadului impotriva mea ca sa nu mai vorbesc impotriva lor, voi, crestini, de ce nu ati urmat inavatura Domnului Iisus Hristos si nu ati aprins si voi candela reactionand? De ce nu intrati in direct sa spuneti ca Hristos Domnul este singurul Domn, El este Calea Adevarul si Viata si ati stat pasivi la indobitocirea si smintirea atator oameni? A fi spectator nu inseamna sa fii crestin ci sa dovedesti prin fapte asta si cea mai buna fapta e marturisirea Dumnezeirii lui Hristos indiferent de consecinte. Tradatorii de Hristos, da, tac! Mereu tac dar judeca pe cei care marturisesc! Daca esti pacatos nu e interzis sa vorvesti de Dumnezeu! Spuneti ca sunt Preoti care sa vorbeasca...unde erau Preotii care aveau cuvant-nu ceilalti buni- cand lumea era smintita pe canale de tv si este si acum de nu reactionau? Nu ii durea oare sau nu stiau ca trebuie sa lupti ca un adevarat ostas al lui Hristos chiar daca o patesti? Unde erau cand se propovaduia minciuna si lumea nu avea altceva la indemana decat invataturile lor mincinoase de calatori spre iad cu biblia in mana..cu mantre si astrologie si paranormal? Ce faceau ei? Poti fi crestin si sa stai linistit cand fratele tau e tras in groapa? Asa ne-a invatat Hristos sau ne-a invatat sa vorbim chiar de ni s-ar taia limbile? Cum poti, femeie, daca ai vazut emisiunile sa spui ca sunt de acord cu inselatoriile cand ma certam in direct cu adeptii minciunilor si slugile satanei? Spune ce vrei, orice rautate crestineasca...despre mine dar nu ca Dumnezeu in Treime nu este Domnul meu, ca postez toate emisiunile mele. Ai dat vreodata banii de mancare ca sa ai voie sa vorbesti despre Hristos? Te-a amenintat cineva cu moartea pentru ca aperi biserica ortodoxa si numele lui Iisus Domnul? Dumnezeu sa te ierte...ca multi alti rataciti, scoti cuvinte din context si le interpretezi ca si sectantii! Iarta-ma, dar pentru Domnul nostru Iisus, merita sa-ti spun asta. Nu spun ca nu am pacate ci spun ca Tatal, Fiul si Sfantul Duh este Domnul meu singurul caruia ma inchin si ar trebui sa ne inchinam toti. Cat despre anumite lucruri, nu sunt ghicitoare ca si impotriva lor am vorbit mereu...daca Dumnezeu mi-a dat o harisma, nu pentru un pacatos ca mine ca sa ma mandresc ci pentru a ajuta oamenii, roaga-te Lui si Intreaba-L de ce a facut asta ca sa stiu si eu ca nu stiu! Cum sa ajuti un om daca Dumnezeu nu-ti arata ce se intampla cu el? Voi de ce nu ajutati, ca sunteti crestini? Ascundeti candela sub pat, ca in pilda Mantuitorului in loc sa puneti sfesnicul pe masa sa lumineze incaperea.. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 25.01.2011, 00:23:45
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Sa fie oare insasi Mama Omida, care aproape un an mai tarziu ne bucura cu prezenta pe forum?

Si mai rarefiat, doamna, mai cu alineat, sa citeasca tot omul.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 25.01.2011, 00:42:47
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Radeti voi, dar s-ar putea sa radeti degeaba la faza asta.

Asa am eu o presimtire.

Oricum, Dumnezeu se manifesta ca prin lucrurile prezentate aici. Dealtfel sfintii manifesta aceleasi posibilitati de actiune.

Ideea e sa faceti diferenta intre manifestarile naturale, corecte, care apar in om datorita credintei si maturizarii lui, si manifestarile induse prin anumite tehnici (precum unele exercitii yoga sau spiritism), acestea din urma fiind gresite.

Cand in om apar ca daruri de la Dumnezeu, de la sine, posibilitati supranaturale (din perspectiva omului obisnuit), atunci acelea sunt date de la Dumnezeu si punct.
Cand in om apar capacitati supranaturale induse prin diverse tehnici, fara ca omul sa le inteleaga in mod natural, acelea sunt de la Diavol si punct.


Sper sa faceti distinctie :)
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #35  
Vechi 25.01.2011, 01:52:19
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
Ideea e sa faceti diferenta intre manifestarile naturale, corecte, care apar in om datorita credintei si maturizarii lui, si manifestarile induse prin anumite tehnici (precum unele exercitii yoga sau spiritism), acestea din urma fiind gresite.

Cand in om apar ca daruri de la Dumnezeu, de la sine, posibilitati supranaturale (din perspectiva omului obisnuit), atunci acelea sunt date de la Dumnezeu si punct.
Cand in om apar capacitati supranaturale induse prin diverse tehnici, fara ca omul sa le inteleaga in mod natural, acelea sunt de la Diavol si punct.


Sper sa faceti distinctie :)
Intre cele doua pe care le-am bolduit, mai exista una : fenomenul de clarviziune.Se deschide al treilea ochi.Si se poate intampla si in urma unui soc. Daca fenomenul se intampla unui om de rand, se spune ca e de la diavol ,daca fenomenul se intampla unui calugar,se numeste "inainte vazator cu duhul" si se spune ca este de la Dumnezeu.Tu ce parere ai?:-)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 25.01.2011, 02:13:38
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Intre cele doua pe care le-am bolduit, mai exista una : fenomenul de clarviziune.Se deschide al treilea ochi.Si se poate intampla si in urma unui soc. Daca fenomenul se intampla unui om de rand, se spune ca e de la diavol ,daca fenomenul se intampla unui calugar,se numeste "inainte vazator cu duhul" si se spune ca este de la Dumnezeu.Tu ce parere ai?:-)
Eu cred ca sunt de la Diavol (gresite) toate "puterile" care nu sunt intelese si folosite corect. In realitate totul este de la Dumnezeu. Partea "diavoleasca" este tocmai gresita intrebuintare a lor. Deci, in cazul in care cineva intra in posesia unei posibilitati sa zicem "accidental", are doua optiuni:
- invata sa o foloseasca corect in conformitate cu legile lui Dumnezeu si atunci este totul ok (indiferent de e calugar sau om de rand)
- sau o foloseste iresponsabil si atunci se intampla numai lucruri rele (de la diavol).

Deci mi se pare eronata parerea ca daca apare la om de rand e neaparat de la Diavol si daca apare la calugar e de la Dumnezeu. Diferenta dintre Dumnezeu si Diavol o face corecta folosinta. Evident ca pentru a folosi lucrurile astea corect, omul trebuie sa fie destul de matur cat sa le inteleaga rostul in univers, in conformitate cu legile universale ale lui Dumnezeu.
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #37  
Vechi 25.01.2011, 02:27:51
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
are doua optiuni:
- invata sa o foloseasca corect in conformitate cu legile lui Dumnezeu si atunci este totul ok (indiferent de e calugar sau om de rand)
- sau o foloseste iresponsabil si atunci se intampla numai lucruri rele (de la diavol).
Pai fii atent : la clarviziune primesti diverse informatii despre trecut,prezent si viitor,"vezi" gandurile oamenilor, aura ( aici nu intram in amanunte ca dam in altele),etc..
Daca e valabila teoria ta, se va limita la modul cum transmiti informatia.Adica ce faci cu informatia.Daca o folosesti pentru a ajuta,a preveni ( si aici e de discutat-ce poti si ce nu poti preveni),etc- o faci dezinteresat material,adica NU O VINZI,adica fara bani,adica gratis! -ceea ce inseamna ca e de la Dumnezeu.Daca vinzi informatia, adica faci bine contra cost sau mai rau,folosesti informatia in scopuri meschine si suburbane, e de la diavol.
Cam asta spui,da?:-)
Sau mai e ceva?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 25.01.2011, 02:43:51
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Pai fii atent : la clarviziune primesti diverse informatii despre trecut,prezent si viitor,"vezi" gandurile oamenilor, aura ( aici nu intram in amanunte ca dam in altele),etc..
Daca e valabila teoria ta, se va limita la modul cum transmiti informatia.Adica ce faci cu informatia.Daca o folosesti pentru a ajuta,a preveni ( si aici e de discutat-ce poti si ce nu poti preveni),etc- o faci dezinteresat material,adica NU O VINZI,adica fara bani,adica gratis! -ceea ce inseamna ca e de la Dumnezeu.Daca vinzi informatia, adica faci bine contra cost sau mai rau,folosesti informatia in scopuri meschine si suburbane, e de la diavol.
Cam asta spui,da?:-)
Sau mai e ceva?
Da, asta. Dar sa stii ca expresia "in conformitate cu legile lui Dumnezeu" spune multe. Nu este usor sa intelegi ce este bine sa faci si ce nu. Iti poate parea un lucru bun, dar de fapt sa fie rau. Sfintii cunosc foarte bine detalii despre trecut, prezent, viitor, orice de pe lumea asta. Ar putea salva de exemplu o multime de oameni de la moarte. Si totusi, sfintii nu-i salveaza pe toti, pe unii ii lasa sa moara. Pentru ca e mai bine pentru ei in felul ala, deoarece au inteles ca a-i salva de la moartea fizica ar fi impotriva vointei lui Dumnezeu. Intelegi? Deci e complicata treaba. Zici ca faci un lucru bun, dar de fapt faci o mare prostie daca nu percepi direct vointa lui Dumnezeu si faci de capul tau ceva chiar de iti pare cel mai bun lucru de pe pamant. Asta deoarece Dumnezeu are un plan si nimic nu se intampla fara rost, chiar si moartea. Sfintii salveaza de la moarte si fac bine oamenilor, atat timp cat vointa lui Dumnezeu este aceea ca oamenii respectivi sa fie salvati sau vindecati.

Deci nici salvarea si vindecarea asta nu se face oricum, deoarece bolile si chinurile in mare parte reprezinta diverse lectii de viata.

Asta zic eu in mare dupa mintea mea. Dar lucrurile astea deja ma depasesc putin (poate putin mai mult) si deci retine-le doar ca ipoteze, nu ca afirmatii exacte.
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #39  
Vechi 25.01.2011, 02:54:07
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
Da, asta. Dar sa stii ca expresia "in conformitate cu legile lui Dumnezeu" spune multe. Nu este usor sa intelegi ce este bine sa faci si ce nu. Iti poate parea un lucru bun, dar de fapt sa fie rau. Sfintii cunosc foarte bine detalii despre trecut, prezent, viitor, orice de pe lumea asta. Ar putea salva de exemplu o multime de oameni de la moarte. Si totusi, sfintii nu-i salveaza pe toti, pe unii ii lasa sa moara. Pentru ca e mai bine pentru ei in felul ala, deoarece au inteles ca a-i salva de la moartea fizica ar fi impotriva vointei lui Dumnezeu. Intelegi? Deci e complicata treaba. Zici ca faci un lucru bun, dar de fapt faci o mare prostie daca nu percepi direct vointa lui Dumnezeu si faci de capul tau ceva chiar de iti pare cel mai bun lucru de pe pamant. Asta deoarece Dumnezeu are un plan si nimic nu se intampla fara rost, chiar si moartea. Sfintii salveaza de la moarte si fac bine oamenilor, atat timp cat vointa lui Dumnezeu este aceea ca oamenii respectivi sa fie salvati sau vindecati.

Deci nici salvarea si vindecarea asta nu se face oricum, deoarece bolile si chinurile in mare parte reprezinta diverse lectii de viata.

Asta zic eu in mare dupa mintea mea. Dar lucrurile astea deja ma depasesc putin (poate putin mai mult) si deci retine-le doar ca ipoteze, nu ca afirmatii exacte.
Da, ai perfecta dreptate.Si e foarte logic ce spui.M-am gandit si eu la asta deseori.Am intrebat o data pe cineva care avea clarviziune dar nu stia decat familia si cu mine( eu fiind o fiinta in fata careia iti poti deschide sufletul ),de ce nu previne nenorocirile oamenilor daca "le vede".Si mi-a spus ca nu are voie.Mi-a vorbit de un ghid spiritual (care era ca un inger) care ii spunea ce are voie sa spuna si ce nu.Mi-a spus ca daca nu respecta acest lucru, e pedepsita ea.( boala,necazuri,etc)
Ar mai fi multe de povestit dar pic de somn...:-) Ramane discutia deschisa daca doresti.
Noapte buna si tie:-)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 25.01.2011, 03:08:37
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Da, ai perfecta dreptate.Si e foarte logic ce spui.M-am gandit si eu la asta deseori.Am intrebat o data pe cineva care avea clarviziune dar nu stia decat familia si cu mine( eu fiind o fiinta in fata careia iti poti deschide sufletul ),de ce nu previne nenorocirile oamenilor daca "le vede".Si mi-a spus ca nu are voie.Mi-a vorbit de un ghid spiritual (care era ca un inger) care ii spunea ce are voie sa spuna si ce nu.Mi-a spus ca daca nu respecta acest lucru, e pedepsita ea.( boala,necazuri,etc)
Ar mai fi multe de povestit dar pic de somn...:-) Ramane discutia deschisa daca doresti.
Noapte buna si tie:-)
Lucrurile astea se intampla ordonat, deoarece fiecare om trebuie sa evolueze, sa se maturizeze ca Om, si daca intervenim unde nu trebuie, omul respectiv nu-si primeste lectia de viata care ajuta la evolutia lui, si in acelasi timp incalcam legile universale in virtutea carora este posibila evolutia, impotrivindu-ne astfel evolutiei insasi.

Noapte buna
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
copilul minune care vorbeste ca un om mare alexandra28again Generalitati 26 01.01.2013 20:19:13
cine vorbeste romaneste The_Fallen Generalitati 13 06.06.2012 22:22:13
Va rog frumos o rugaciune pt tatal meu care se stinge! Patrice Generalitati 41 21.04.2011 20:03:46
Un zambet de dincolo de moarte!/ In bratele Tatalui Ceresc Annijo Mari Duhovnici si predicile lor 2 20.11.2010 19:04:10
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 09:41:15