Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.01.2011, 14:01:30
cornel cornel cornel cornel is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2010
Locație: Suceava acum in Cypru
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit De ce nu mancam peste in post si numai cand este dezlegare

Avand in vedere ca inainte de Hristos si dupa se manca majoritatea timpului peste?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.01.2011, 16:58:15
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Pentru că e carne.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.01.2011, 17:16:45
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Pentru că e carne.
pestele nu este considetat carne, in BO, din punct de vedere al postului.
calugarii de la Muntele Athos mananca peste, in anumite perioade.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.01.2011, 17:26:40
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
pestele nu este considetat carne, in BO, din punct de vedere al postului.
calugarii de la Muntele Athos mananca peste, in anumite perioade.
Acele perioade sunt de dezlegare, dacă sunt în post.

Sincer, mie nu-mi place când sunt multe dezlegări la pește, ținem sau nu ținem post, de dezlegare trebuie neapărat să mâncăm pește, nu se poate ca părinții să nu gătească așa ceva în aceste zile. Dar mie nu-mi place peștele, îl urăsc, de asta prefer postul Paștelui. D.p.d.v. nutritiv înțeleg că este un lucru bun să mănânci din când în când pește în post, fiincă conține multe substanțe bune, compensează pierderea de substanțe de pe timpul postului. Deși chiar mă întreb ce pierdem noi, că nu trebuie să mori de foame ca să ții post, în ziua de azi sunt foarte multe mâncăruri de post consistente, care le imită pe cele de dulce și chiar e mai sănătos așa.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.01.2011, 17:37:57
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Acele perioade sunt de dezlegare, dacă sunt în post.

Sincer, mie nu-mi place când sunt multe dezlegări la pește, ținem sau nu ținem post, de dezlegare trebuie neapărat să mâncăm pește, nu se poate ca părinții să nu gătească așa ceva în aceste zile. Dar mie nu-mi place peștele, îl urăsc, de asta prefer postul Paștelui. D.p.d.v. nutritiv înțeleg că este un lucru bun să mănânci din când în când pește în post, fiincă conține multe substanțe bune, compensează pierderea de substanțe de pe timpul postului. Deși chiar mă întreb ce pierdem noi, că nu trebuie să mori de foame ca să ții post, în ziua de azi sunt foarte multe mâncăruri de post consistente, care le imită pe cele de dulce și chiar e mai sănătos așa.
ai dreptate.
eu voiam sa subliniez ca pestele nu este considerat carne in Athos, unde carnea este interzisa.

dar altceva mi se pare mai interesant.
nu stiu daca ai citit vreadata dintr-un Minei.
acolo gasesti niste lucruri interesante vis-a-vis de dezlegari.
spre exemplu, cand in calendar e dezlegare la vin, acolo scrie "dezlegare la vin si la unt de lemn".
asta inseamna ca atunci cand nu e dezlegare la vin, nu e nici la unt de lemn.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.01.2011, 17:51:34
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
acolo gasesti niste lucruri interesante vis-a-vis de dezlegari.
spre exemplu, cand in calendar e dezlegare la vin, acolo scrie "dezlegare la vin si la unt de lemn".
asta inseamna ca atunci cand nu e dezlegare la vin, nu e nici la unt de lemn.
De asta chiar nu știam. Să mă lămurească și pe mine cineva cum stă treaba.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.11.2011, 11:48:12
Marinela Marinela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Mesaje: 16
Question pestele si carnea

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
pestele nu este considetat carne, in BO, din punct de vedere al postului.
calugarii de la Muntele Athos mananca peste, in anumite perioade.
De ce pestele nu este considerat carne? Din punct de vedere structural e carne. (sigur nu e o leguma sau fruct). Eu asa cred. Mereu m-am intrebat de ce pestele e "privilegiat", iar carnea normala e atat de blamata? Nu pun la indoiala cele spuse de dvs., dar intreb pentru ca vreau sa inteleg.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.11.2011, 13:21:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marinela Vezi mesajul
De ce pestele nu este considerat carne? Din punct de vedere structural e carne. (sigur nu e o leguma sau fruct). Eu asa cred. Mereu m-am intrebat de ce pestele e "privilegiat", iar carnea normala e atat de blamata? Nu pun la indoiala cele spuse de dvs., dar intreb pentru ca vreau sa inteleg.
Pestele este privilegiat, pentru ca a fost simbolul crestinismului, inca de cand acesta s-a infiintat. Numele pestelui in greaca este ichtys, continand initialele urmatoarei marturisiri de credinta: Iisus Christos Theou Yios Soter (Iisus Hristos Mantuitorul, Fiul lui Dumnezeu). La inceput, crestinii erau prigoniti, traiau in catacombe... ca sa se recunoasca intre ei, desenau pe nisip un peste. Deci pestele era un fel de metafora care Il inchipuia pe DUmnezeu. Plus ca apare de foarte multe ori in Noul Testament, mai cu seama in pilda inmultirii painilor si a pestilor, asadar este o specie binecuvantata de Hristos si oferita multimii spre hrana.

Sper sa te fi lamurit macar intrucatva.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.11.2011, 22:47:03
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Dezlagare la vin cand e in postul Craciunului? Si ce dezlegari mai sunt in acest post? Peste cand se mananca? etc.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.01.2011, 19:24:21
Dasy de Mara Dasy de Mara is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.12.2010
Locație: Nürnberg
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Send a message via Skype™ to Dasy de Mara
Smile Postul

Citat:
În prealabil postat de cornel cornel Vezi mesajul
Avand in vedere ca inainte de Hristos si dupa se manca majoritatea timpului peste?
Nu mancam carne, peste, oua, lapte si derivate din acestea ptr ca:
1. una din porunci zice: sa nu ucizi; daca omori un animal ptr a-l manca ai ucis; in ou este viata.
2. laptele provine de la animale, carora noi nu le putem da nimic in schimb, dar mai mult si mai mult este faptul ca Domnul nostru Iisus Hristos, dupa ce afost botezat Duhul L-a dus in PUSTIE. Acolo EL nu a avut nimic, a rabdat foame sete, arsita, ispita ......,samd.
Noi postim, fiindca suntem crestini (numele de crestin vine de la CHristos)si, si EL apostit, post negru 40 de zile.
Noi postim pentu a-L gasi, ptr a-I fi partas patimilor ce Le-a suferit ptr mantuirea noastra. Aceasta o facem in semn de recunostinta, dar nu numai. Ptr ca a zis cand a fost Intrebat de farizei :Dar ucenicii Tai de ce nu postesc?" El a zis ca atunci cand se va duce Mirele de la ei atunci o sa posteasca.
Uleiul se foloseste numai cand este dezlegare, ptr ca la inceput era folosit in scopuri divine: ungere ca rege, mirungere, tundere in monahism, samd pana la cea mai inalta treapta monahiceasca.
Apoi sa nu UITA CA SI REGELE DAVID A POSTIT: daca cititi cu atentie psalmi veti gasi un psalm (nu va spun care ptr ca o sa va intelepteasca, daca ii veti citi pe toti cu atentie si o sa va fie de mare folos) in care regele se plange de slabiciunea sa in urma postului, cand am citit, eu personal am crezut si cred ca in vremea de dinaintea Domnului nostru Iisus Hristos nu au mancat deloc ulei in timpul postului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Dezlegari ,,speciale" in posturi Hector Postul 17 30.07.2012 11:32:32
Post Bogdan N Generalitati 5 18.06.2011 22:06:08
post dorinel78 Generalitati 16 25.03.2009 08:44:57
dezlegari blesteme in post evutza Generalitati 0 06.12.2007 21:55:08