Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.12.2011, 00:03:43
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Asa gasesc si eu de cuviinta. Daca ipotetic vorbind as vrea sa ma marit cu un viitor preot, chiar daca am pacatuit candva, poate de atunci m-am spovedit chiar de mai multe ori, am tinut canon si mi s-a iertat pacatul; desigur trebuie sa stie si viitorul sot unele lucruri, poate nu chiar cu lux de amanunte, dar nu e nevoie sa stie o lume intreaga, si poate chiar primesc dezlegare de la duhovnicul meu sa ma marit cu viitorul preot (zic "poate"), poate si el, marturisind duhovnicului lui pe cine vrea sa ia si in ce conditii, primeste binecuvantarea (! cel care-l hirotoniseste e obligatoriu sa-i fie si duhovnic , ca nu stiu cum e randuiala???); asa ar fi cel mai frumos.
Desigur, departe de mine toate acestea, macar sa-mi ispasesc eu vreodata pacatele si sa-mi dea Dumnezeu un sot credincios...
Eu sunt sigura ca Dumnezeu iti va da, la timpul potrivit, un sot bun, daca te vei ruga cu adevarat pentru asta si vei abandona pacatul.
Viitor preot nu, ca e impotriva canoanelor. Asta, fireste, daca doriti amandoi sa tineti canoanele si daca doreste si duhovnicul respectiv. Dar e impotriva canoanelor ce te gandesti tu. Oricum, sa stii ca nu toti viitorii preoti sunt cum ar trebui sa fie, din pacate. SI baietii credinciosi mai gasesti, din fericire, si iesiti de prin alte facultati.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.12.2011, 01:45:44
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Viata de familie este f. grea . Exact tot atit de grea cit si calugaria .
Despre faptul ca nu merge de la sine si ca este asemenea unui jug , adica presupune multa, dar multa jertfa , s-a mai scris de multe ori pe acest forum.
Dar una din circumstantele care sugruma efectiv viata de familie este adulterul.
Acesta loveste mai intii in cel care il savirseste deoarece acesta fiind botezat ortodox si probabil si impartasit de mai multe ori , este in permanenta hristofor (purtator de Hristos). Ori savirsind desfrinarea in trupul ei/el , in cel hristoforic , il obliga concomitent pe Hristos la acelasi pacat al desfrinarii . Numai ca in asemenea circumstante Hristos paraseste trupul respectiv, lucru de mult rau.
Apoi , adulterul il schimba afectiv si moral pe partener si ca urmare , cu toate ca adulterantul se simte bine in noua lui piele, groaza de viata care incepe sa se desfasoare se datoreaza cel putin la inceput partenerului integru care deobicei cere satisfactie (... si nu satisfacere !). Ulterior lucrurile se complica si mai mult si infernul ajunge la un milimetru de dezlantuire.
Pacatul adulterului este un pacat care penetreaza codul genetic (in chip energetic) facind astfel posibila transmiterea consecintelor acestui pacat pe mai multe generatii succesive de urmasi ducind la unii dintre acestia la a patimi prin boli sau prin ,,trai" fara insa a mai putea sa isi dea seama de unde li se trage totul , care este cauza . Datorita acestui pacat cit si a celorlalte care deasemenea se transmit pe mai multe neamuri , atunci cind un crestin intra intr-o suferinta deosebita , sa zicem cancer, sau imposibilitatea de a-si intemeia o familie dupa ce a tinut 2-3-4 sotii/soti, este necesar in primul rind ca toti apropiatii lui rude(mama, tata, bunica, bunic, strabunica, etc, frati surori, etc) sa se spovedeasca amanuntit si sa faca canon pt. deslegarea de posibile pacate transgenetice.

Pacatul adulterului nu este unul lesnicios de deslegat iar in ziua de astazi un pic mai rari sunt duhovnici care sa aplice corect canoanele in spiritul lor (ca in litera lor ar fi dramatic !) adica sa opreasca macar jumatate de timp din cit prevede canonul de la impartasanie.
De exemplu , in canoanele Sf. Vasile cel Mare , pt. desfrinare invederata (cadere de 2-3 sau mai multe ori in acelasi pacat cu unul sau mai multi parteneri) se opreste de la impartasanie 15 ani .
Astazi cei mai multi duhovnici cind afla de desfrinare sau si mai rau de adulter , ca si de avort, desleaga lesne socotind lapidar ca este suficient ca penitenta/penitentul a venit sa se marturiseasca si ca ar vrea sa se opreasca de la pacat , pagubind astfel crestinul tocmai de efectul moral, educativ , corectiv , si de intelegere a gravitatii faptei savirsite datorita necanonisirii corecte .

Cit despre faptul ca o persoana care nu mai este virgina prin circumstante rusinoase (adica altele decit in cadrul unei casatorii), ori care a facut si adulter simplu sau agravat prin modurile de impreunare (in totdeauna pacatul desfrinarii, care este exceptional de grav, se complica in si mai grav prin ,,tehnicile" dracesti de impreunare) isi doreste sa devina preoteasa ... cred ca este extrem de greu ! In mod firesc, adica conform canoanelor , ar fi imposibil , dar in ziua de astazi credinta a scazut mult si imposibilul a devenit posibil , ca si cum sfintii parinti care au intocmit sfintele si de Dumnezeu inspiratele canoane ar fi fost niste satrapi, niste rai , ar fi vrut chinuirea crestinului iar slujitorii de astazi sunt mult mai cumsecade decit acesti sfinti si pt. asta desleaga ei dupa cum le ,,suna" la fata sau buzunar .
Gresit lucru , si pt. asta platesc impreuna duhovnici si pastoriti , dupa cuvintul gheronului Cleopa cind vorbea despre neaplicarea canoanelor asa cum trebuiesc cu buna stiinta !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.12.2011, 02:54:38
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu raman la parerea ca mantuirea si iertarea depinde de mult mai multi factori si ca nici un caz nu se potriveste cu altul. Pacatul, indiferent de justificare, ramane pacat, dar din cate am inteles eu pe tot parcursul ultimilor ani cand Dumnezeu mi-a ingaduit sa imi schimb putin cate putin directia, am vazut ca smerenia si cainta sunt mult mai importante decat pacatul in sine. Sunt atatea cazuri cand oameni aparent pierduti, au primit cu smerenie Har de la Dumnezeu si au ajuns sfinti, in timp ce altii care au imbratisat din tinerete calea isihiei, s-au pierdut in capcanele intinse de vrajmasi.
Noi ne-am facut un obicei: sa condamnam oamenii mai mult decat pacatul. Daca Sf Ciprian, sau Serafim Rose, sau Maria Egipteanca sau nu mai stiu ce alti sfinti cu un trecut mai pestrit, ar mai fi inca in viata, ma intreb cine i-ar considera mai buni decat ei in fata lui Dumnezeu? Dimpotriva, pot sa jur ca ar fi aratati cu degetul, cat de pacatosi au fost si cate pacate au pe constiinta. Totusi, spre binele nostru, Dumnezeu este cu mult mai milostiv si vede lucrurile asa cum trebuiesc ele vazute.
Despre preoteasa virgina... poate ar trebui sa nici nu vorbim... Nu avem caderea. Dumnezeu stie si le oranduieste cum e mai bine. Sunt preoti care habar nu aveau cand s-au casatorit ca vor ajunge sa imbratiseze calea apostolatului. Sau... cate alte taine ascunse n-or mai fi? Iertarea este in noi la fel de mult cum este la Dumnezeu. Exigentele noastre se reflecta in exigentele pe care le cere Dumnezeu de la noi. Si... cu siguranta nu putem face fata, asa incat mantuirea pe care o asteptam cu mare pompa, sa se transforme intr-un esec total...
Adulterul? Nu stiu; cred ca cel mai bine este sa ne rugam sa nu fim niciodata victimele unei astfel de incercari: nici ca inselat, nici ca cel ce inseala. De obicei se spune: "Ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa se implineasca!" Eu ma credeam "nenea" dar am alunecat si putin a lipsit sa nu-mi rup gatul. Multumesc lui Dumnezeu ca nu mi-a ingaduit sa alunec decat odata ca m-a zguduit chiar in acea dimineata din toate incheieturile, iar eu "am inteles mesajul". Ca puteam sa consider o simpla coincidenta... As fi putut sa dau vina pe orice si pe oricine. Dar nu: eu stiu bine ca sunt singurul vinovat si orice pedeapsa mi-ar fi dat Dumnezeu, as fi primit-o fara sa ma plang, fiindca o meritam... Daca aceasta intamplare a fost cea care mi-a schimbat directia, sau poate alta, eu habar nu am. Dar stiu ca am o mie de motive sa-I multumesc lui Dumnezeu ca nu m-a lasat in voia mea!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.12.2011, 03:11:57
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Ori savirsind desfrinarea in trupul ei/el , in cel hristoforic , il obliga concomitent pe Hristos la acelasi pacat al desfrinarii. Numai ca in asemenea circumstante Hristos paraseste trupul respectiv...
Strasnica postare, iar fraza asta care m-a atins foarte, e, cum sa zic... nu stiu cum... in orice caz ii resimt impactul... Va multumesc!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Aspecte din iudaism Decebal Iudaismul 12 07.03.2015 16:59:36
Aspecte ale consilierii familiei copilului cu autism nicoletalaura Intrebari utilizatori 4 26.06.2012 00:59:29
In familie cred_cu_adevarat Generalitati 6 21.11.2011 10:52:25
Cateva aspecte ale ecumenismului ioan_strainul Intrebari utilizatori 0 21.08.2011 14:08:41
Aspecte pozitive ale modernitatii Marius22 Generalitati 16 19.11.2009 23:53:02