Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.09.2015, 01:35:17
anabela1 anabela1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2015
Mesaje: 1
Implicit Imbracaminte mort

Buna seara,va rog sa ma ajutati cu o parere,nu stiu cum se fac farmece sau vraji dar va rog sa imi spuneti daca se pot face farmece daca se imbraca un batranel mort cu lenjeria intima a unei persoane in viata?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.09.2015, 02:20:37
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Conform evangheliei a 5a, aceea a babelor, se spune ca nu e bine sa fie imbracat mortul cu obiecte vestimentare ce apartin/ au fost purtate de persoane ce inca traiesc. Cica, zic superstitiile populare ca mortul il va duce la moarte (boala) si pe acela.
Acum nu cred eu ca formulele acestea pot fi asa simple si la indemana oricui. Am citit la Pr. Argatu si prin alte surse ca se fac felurite vraji la mort. Dar, sunt de parere ca acestea nu se prind asa tam-nesam de oricine, nu ingaduie Dumnezeu. Cand omul traieste in Hristos si duce o viata ordonata duhovniceste, nu are de ce sa se teama.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare