Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.05.2010, 09:54:52
Madalina_2010 Madalina_2010 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.05.2010
Mesaje: 2
Implicit Manastirea Nicula

Buna ziua,
As dori sa merg la aceasta sfanta manastire. Cunoasteti biserici din Bucuresti care organizeaza pelerinaje la aceasta manastire?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.05.2010, 23:52:33
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Buna Madalina,

Eu am ajuns de cateva ori la Sfanta Manastire Nicula din jud Cluj..de obicei la hramul manastirii pe 15 august si daca te ajuta iti pot da cateva detalii cum sa ajungi acolo..cazare, drum..Din cate stiu au si site si poti gasi date de contact sau alte informatii.
Pt pelerinaje pti cauta info pe net pe la centrele de pelerinaj din Bucuresti.

Doamne ajuta!
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.05.2010, 00:43:41
clujeanul33 clujeanul33 is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit buna

Nici eu nu te pot ajuta cu informatii despre cum sa ajungi din Bucuresti in Cluj, vizavi de pelerinaje, dar iti pot sta la dispozitie cu orice informatii despre cum sa ajungi din Cluj pana la Manastire. Daca vrei, contacteaza-ma, si te ajut cu mult drag!
Doamne ajuta!
__________________
"Crestin e cel ce implineste Voia Domnului, nu cel ce doar vb despre asta"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.05.2010, 02:01:46
alexya89's Avatar
alexya89 alexya89 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Madalina_2010 Vezi mesajul
Buna ziua,
As dori sa merg la aceasta sfanta manastire. Cunoasteti biserici din Bucuresti care organizeaza pelerinaje la aceasta manastire?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Buna draga...eu cunosc destul de bine manastirea am mers destul de des e foarte frumoasa pe mine m-a ajutat mult este o manastire in care Icoana Maicii Domnului are mult har...iti recomand sa mergi eu cunosc pe acolo parinti daca vrei sa te cazezi si iti dau numarul lor...pentru mai multe detalii contacteaza.ma in particular si vorbim.Doamne ajuta!
__________________
DOAMNE IISUSE HRISTOASE,FIUL LUI DUMNEZEU,MILUIESTE.MA PE MINE PACATOASA!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.05.2010, 09:17:05
Madalina_2010 Madalina_2010 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.05.2010
Mesaje: 2
Implicit

Am citit raspunsurile voastre. Eu sunt abia inscrisa pe site-ul acesta si nu stiu cum sa va contactez in privat insa va las adresa mea de mess si poate ma adaugati in lista si sa vorbim despre Sfanta Manastire.Adresa este: n_madalina2000@yahoo.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.05.2010, 11:30:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Mergeți, mergeți cât mai repede ! Cu ajutorul lui Dumnezeu, acest sfânt lăcaș greco-catolic va reveni Bisericii care l-a înălțat. Procesul e pe rol, ca de obicei se tergiversează, dar deznodământul drept nu va putea fi amânat la infinit nici chiar în Ro !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.10.2010, 18:30:55
no name no name is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Mesaje: 1
Implicit buna ziua

am o intrebare am o relatie cu o verisoara de gradul al III lea adik bunicile noastre sunt verisoare primare .problema e ca noi doi ne iubim mult si as vrea sa stiu daca e vreo problema cu relatia noastra sunt disperat eu unu o iubesc enorm pe fata asta
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.10.2010, 19:02:07
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Draga Mihnea Manastirea Nicula este un asezamant ortodox de la origini pana in prezent.Greco-catolic a fost doar in perioada uniatiei constrans fiind de intrigile vremii sa treaca la greco-catolicism dar a revenit in prezent Bisericii Ortodoxe ,caci daca nu stiai este resedinta mitropolitana.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.10.2010, 19:30:13
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mergeți, mergeți cât mai repede ! Cu ajutorul lui Dumnezeu, acest sfânt lăcaș greco-catolic va reveni Bisericii care l-a înălțat. Procesul e pe rol, ca de obicei se tergiversează, dar deznodământul drept nu va putea fi amânat la infinit nici chiar în Ro !

Dar problema este ca din manastirea greco-catolica a ramas doar biserica in care se afla icoana, care este in stare avansata de degradare si un corp de chilii, restul chiiliilor si constructiilor de acolo plus o biserica de marimea unei catedrale, sunt construite de ortodocsi, cum se va face impartirea?
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pelerinaj la manastirea nicula anaira Generalitati 1 01.08.2011 10:40:12
intrebare-Manastirea Nicula gheorghie Pelerinaje la locuri Sfinte 0 31.07.2011 22:44:52
Manastirea Nicula herta iuliana Intrebari utilizatori 0 28.02.2011 11:02:19
manastirea nicula melena Generalitati 4 05.10.2009 01:56:12
rugaciune...descoperita de un preot de la man.Nicula alexya89 Rugaciuni 2 11.08.2009 03:43:09