Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.02.2010, 06:18:16
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

intre timp am gasit un ghid de spovedanie ptr copii. e in engleza, dar poate va ajuta.
Attached Images
File Type: jpg confession of children 1.jpg (35,4 KB, 10 views)
File Type: jpg confession of children 2.jpg (19,2 KB, 3 views)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 25.02.2010, 16:28:46
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

La noi se spune ca orice copil trebuie sa fie spovedit la varsta de 7 ani. Dar unii se dezvolta mai repede si pot face cu gandul si fapta la 5 ani, ce fac altii la 8 ani. Asa ca nu prea mi se pare corect sa fixam un timp exact. Daca parintele simte ca a fost mintit de copilul sau la o varsta sub 7 ani, ar face bine sa-l trimita la spovedanie. Si ar fi bine sa mergem cu copiii la biserica duminica de duminica, sa-i invatam cu viata din biserica. Sa nu-i luam din cand in cand. Cat despre un indreptar de spovedanie pentru copii, mi se pare cam mult.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 25.02.2010, 17:20:09
CRIS2010
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
La noi se spune ca orice copil trebuie sa fie spovedit la varsta de 7 ani. Dar unii se dezvolta mai repede si pot face cu gandul si fapta la 5 ani, ce fac altii la 8 ani. Asa ca nu prea mi se pare corect sa fixam un timp exact. Daca parintele simte ca a fost mintit de copilul sau la o varsta sub 7 ani, ar face bine sa-l trimita la spovedanie. Si ar fi bine sa mergem cu copiii la biserica duminica de duminica, sa-i invatam cu viata din biserica. Sa nu-i luam din cand in cand. Cat despre un indreptar de spovedanie pentru copii, mi se pare cam mult.
Pana la 7 ani , se pate impartasi fara spovedanie . SA NU EXAGERAM !
Reply With Quote
  #34  
Vechi 25.02.2010, 19:19:28
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Nu e nici o exagerare. Copiii din ziua de azi sunt mult mai precoce.
Poate nu stiti ce se intampla la gradinita, prin scoli...Sunt copilasi care deja au vazut cum se desfasoara un act sexual si ajungand la gradi, la scoala, povestesc colegilor.
Neascultare, invidie, jigniri, injuraturi, ganduri urate...e bine sa constientizeze de mici ca acestea sunt pacate care ne indeparteaza de Dumnezeu. De ce amanam mai mult, de-aia o sa ne fie din ce in ce mai greu.
LasŽca-i prea mic sa invete rugaciuni, dar nu e prea mic sa invete sa injure sau sa jigneasca, lasŽca-i prea mic sa asculte si ajunge un rasfatat de nu-l mai stapanesti, lasŽca-i prea mic de spovedanie dar nu e prea mic pt. calculator sau tv.
Eu am inceput sa ii tratez pe cei mici ca pe niste oameni mari, in sensul ca incerc sa le dau explicatii cat mai logice si argumentate la intrebarile pe care mi le pun si ei chiar inteleg. Si unui copil de 3 ani incerc sa ii explic cat mai bine un anumit fenomen si nu ii dau raspunsuri complet nerealiste( gen copiii sunt adusi de barza). Am constatat ca copiii sunt mult mai inteligenti decat credeam noi si ii tratez f serios.
La un anumit nivel, chiar si un bebelus trebuie disciplinat in sensul ca trebuie sa stie cand e DA si cand e NU. Pot da exemplul cu tinutul in brate. Daca nu cunoaste semnificatia cuvintului NU ( acum NU se poate) o sa vrea sa fie tinut tot timpul in brate.
Sunt multe de spus, dar ma opresc aici. Tin sa precizez ca ceea ce am spus, am spus din cunostinta de cauza( experienta mea de viata) si nu sunt simple teorii.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 25.02.2010, 22:13:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
Nu e nici o exagerare. Copiii din ziua de azi sunt mult mai precoce.
Poate nu stiti ce se intampla la gradinita, prin scoli...Sunt copilasi care deja au vazut cum se desfasoara un act sexual si ajungand la gradi, la scoala, povestesc colegilor.
Neascultare, invidie, jigniri, injuraturi, ganduri urate...e bine sa constientizeze de mici ca acestea sunt pacate care ne indeparteaza de Dumnezeu. De ce amanam mai mult, de-aia o sa ne fie din ce in ce mai greu.
LasŽca-i prea mic sa invete rugaciuni, dar nu e prea mic sa invete sa injure sau sa jigneasca, lasŽca-i prea mic sa asculte si ajunge un rasfatat de nu-l mai stapanesti, lasŽca-i prea mic de spovedanie dar nu e prea mic pt. calculator sau tv.
Eu am inceput sa ii tratez pe cei mici ca pe niste oameni mari, in sensul ca incerc sa le dau explicatii cat mai logice si argumentate la intrebarile pe care mi le pun si ei chiar inteleg. Si unui copil de 3 ani incerc sa ii explic cat mai bine un anumit fenomen si nu ii dau raspunsuri complet nerealiste( gen copiii sunt adusi de barza). Am constatat ca copiii sunt mult mai inteligenti decat credeam noi si ii tratez f serios.
La un anumit nivel, chiar si un bebelus trebuie disciplinat in sensul ca trebuie sa stie cand e DA si cand e NU. Pot da exemplul cu tinutul in brate. Daca nu cunoaste semnificatia cuvintului NU ( acum NU se poate) o sa vrea sa fie tinut tot timpul in brate.
Sunt multe de spus, dar ma opresc aici. Tin sa precizez ca ceea ce am spus, am spus din cunostinta de cauza( experienta mea de viata) si nu sunt simple teorii.
Sunt intru totul deacord cu tine , dar hai să lăsăm această Sfântă Mărturisire a păcatelor de la 7 ani , când există cât de cât o conștientizare a celor sâvârșite și când ei încep să cunoască și anumite aspecte ale săvârșirii păcatului în sine. Sunt convins că Dumnezeu este mult mai îngăduitor și iertător în cazul unui micuț de 4-6 anișori . Ei vor privi Spovedania mai mult ca un interogatoriu , existând marele risc al îndepărtării lor de Biserică . În sfâșit , fiecare cu opinia lui ! Doamne ajută ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 29.03.2012, 01:16:25
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Un pustnic obisnuia sa sfatuiasca pelerinii despre educarea copiilor:

Inca sunt trist, pentru ca nu m-am dus la spovedanie inainte de 18 ani. Sunt inca trist din cauza aceasta. Cand un copil are 6–7 ani, trebuie sa aiba un parinte duhovnic. Asa sa faceti. Deci, de indata ce va intoarceti de la Sfantul Munte la casele voastre, dati atentie copiilor, catehizati-i si paziti-i, in special cu rugaciunile voastre. Rugati-va asa cum s-a rugat si patriarhul Iacov pentru copiii sai. Rugati-va asa: «Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, apara, ajuta si ai grija de copiii mei». Faceti-va cruce in timp ce va rugati si cantati un imn Maicii Domnului. Vegheati asupra lor. Sa stiti exact unde se duc noaptea si cu cine se insotesc. Anturajul rau strica invatatura buna. Copilul poate sa fie bun, dar altcineva poate sa aiba influenta rea asupra lui. Acesta este sfatul meu catre toti mirenii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spovedania anisoara Generalitati 28 23.02.2013 09:58:11
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 11.12.2010 23:27:05
Spovedania Ioana-Andreea Secte si culte 0 06.04.2010 21:55:39