Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.11.2009, 12:32:15
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit Doliul in imbracaminte

Mama mea a murit in 2006 si eu inca mai port doliu (desi mai schimb cate un articol de imbracaminte din negru in albastru inchis, de exemplu). Mai multe persoane mi-au spus ca nu este bine ce fac. Dar nu pot altfel... Ce ma sfatuiti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.11.2009, 12:36:32
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Mama mea a murit in 2006 si eu inca mai port doliu (desi mai schimb cate un articol de imbracaminte din negru in albastru inchis, de exemplu). Mai multe persoane mi-au spus ca nu este bine ce fac. Dar nu pot altfel... Ce ma sfatuiti?
Conform obiceiului ortodox, perioada de doliu e de 40 de zile
In unele zone , preponderent in Ardeal, doliu se tine un an de zile
Dar chiar din 2006 nush ce sa zic, cred ca nu mai e cazul, acest lucru poate sa arate si deznadejdea persoanei si lipsa de incredere in Mantuitorul si in Invierea mortilor
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.11.2009, 13:00:31
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Da, stiu ca atat se tine in mod normal. De deznadejde, din fericire, nu poate fi vorba. Nici de neincredere. Ci pur si simplu cred ca este o bariera in calea uitarii. Cu alte cuvinte, am impresia ca o tradez daca nu mai port doliu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.11.2009, 13:03:18
doruzak doruzak is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Mesaje: 9
Implicit

Dumnezeu sa o ierte pe mama ta de toate pacatele.
In privinta pierderii celui drag, doliu tii toata viata. Vestimentar, macar un an de zile sau sase saptamani pentru ca ti-a fost mama, desi nu exista nicio regula in privinta asta(obiceiul locului). Asta depinde de fiecare. Important este sa-i faci celui decedat toata randuiala crestineasca: pomeniri la Sfanta Liturghie, parastase la soroacele cuvenite si in rugaciunile tale sa nu-l uiti si sa te rogi pentru sufletul lui.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.11.2009, 13:10:03
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Multumesc pentru raspunsul tau delicat. Stiu ca doliul este in primul rand in suflet, nu in haine. Dar nu pot face altfel. Este oare un lucru rau? Ofensez pe cineva facand astfel?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.11.2009, 13:52:04
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Mama mea a murit in 2006 si eu inca mai port doliu (desi mai schimb cate un articol de imbracaminte din negru in albastru inchis, de exemplu). Mai multe persoane mi-au spus ca nu este bine ce fac. Dar nu pot altfel... Ce ma sfatuiti?
Elizabeta, Dumnezeu sa o ierte pe mama ta!
La noi in Bucovina se tine un an doliu dupa parinti, dar stiu pe cineva careia i-a murit singurul copil si care a tinut ani si ani de zile, daca nu vreo 7 sau mai multi. Acum am vazut ca nu mai poarta doliu si pare mai multumita/impacata/fericita. Bineinteles ca durerea pierderii unicului baiat la 18 ani o sa ramana tot timpul in sufletul ei, dar este mai bine sa fii impacat cu situatia si sa continui viata.
Nu cred ca ofenzezi pe cineva, pana la urma tu alegi cu ce culoare sa te imbraci, dar este bine, pentru linistea ta, sa incerci sa lasi doliul. Poate nu deodata, fiindca spui ca nu poti, dar poate porti de exemplu bluza neagra si fusta/pantaloni alta culoare, sau palton nu negru, incet -incet tot mai putin negru. Sunt sigura ca mama ta este bucuroasa ca ai purtat doliu dupa ea in semn de dragoste si tristete, dar nu cred ca ar fi vrut sa te vada vesnic in negru, mai ales ca nu esti batrana, ai sot, ai familie, deci viata ta nu s-a incheiat. Asta este regula fireasca a vietii, parintii se duc inaintea copiilor, si sa stii ca este infinit mai trist si infinit mai multa durere cand o mama isi ingroapa copilul. Asa ca bucura-te ca Dumnezeu a lasat sa fie asa cum trebuie, si gandeste-te ca de acum ea este in mainile lui Dumnezeu.

In locul hainelor negre, ca sa eviti uitarea, si daca simti nevoia sa faci ceva pentru ea, da de pomana de sufletul ei tot timpul cand iti aduci aminte de ea, cred ca asa ar fi mai bine.

Last edited by Noesisaa; 10.11.2009 at 13:54:15.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.11.2009, 14:04:45
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Multumesc Noesisaa, si tie Doruzak. Ati raspuns cu delicatete si cu dragoste.

Stiu ca aveti dreptate si ca important este pomenirea la Sf.Liturghie, pomana, rugaciunea. Pe acestea le facem. Dar durerea vad ca nu se duce, desi credinta este (sper sa nu dau dovada de mandrie desarta daca indraznesc sa spun asta). Eu chiar asa simt ca trebuie sa fac. Dar soacra mea, vecinii, cunoscutii par sa fie deranjati de ceea ce fac. Chiar si sotul meu mi-a spus ca ar cam trebui sa mai schimb. Si nu sunt la primul doliu de lunga durata. Am mai trecut deja de 2 ori prin asta. Cu greu. Acum este mult mai greu. Ce sa fac? Noesisaa, de cate ori schimb ceva, am un sentiment cumplit de vinovatie. Stiu ca nu e in regula, si ca ma contrazic in fapte, dar ... asta este situatia. Cum sa fac sa nu-i smintesc pe ceilalti, dar sa si fac ce simt in acelasi timp?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.11.2009, 14:42:18
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Elizabeta, cateodata durerea si tristetea, sau bucuria, ne fac sa nu fim foarte rationali. De aceea se spune ca la nunta si la inmormantare nu trebuie sa faca cumparaturile cei implicati direct, trebuie sa fie si cineva care nu este chiar asa legat sufleteste. Cred ca in cazul tau e bine sa asculti mai mult de cei din jur, decat de ce iti spune sufletul, fiindca sufletul nostru cateodata greseste din prea multa dragoste. Trebuie pur si simplu sa iti impui ca de la o anumita data nu mai porti doliu. Vinovatia va trece. Doliul alimenteaza durerea, si asa cum spui tu, nu te lasa sa uiti. Dar sa stii ca e bine sa uiti momentul mortii celui drag, e mai bine sa iti amintesti de momentele de bucurie pe care le-ati petrecut impreuna, fiindca moartea nu este reperezentatitva pentru viata unui om.
Sunt sigura ca stii lucrurile astea, iti trebuie doar un pic de incurajare, dar sa stii ca e spre binele tau si al nimanui altuia, sa lasi doliul.
Si sa stii ca te inteleg, si eu port doliu acum dupa bunica mea. Ma intreb ce cred oamenii din jur, fiind in tara straina, or crede ca-s vreun fel de emo. Asta e.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.11.2009, 15:35:27
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Noesisaa, imi pare tare rau de pierderea ta. Cred ca bunica ta a fost o femeie foarte buna, daca a crescut o nepoata cu un suflet asa de gingas. Dumnezeu s-o ierte!
Ai dreptate in tot ce spui si o sa incerc. De dragul celorlalti. Si pentru ca va fi un sacrificiu pentru mine, il voi oferi lui Dumnezeu. Iti multumesc mult pentru sfaturi. Si sper ca Dumnezeu sa-ti dea putere - stiu ca nu este usor printre straini, dar daca ai avut curajul sa faci acest pas, sunt convinsa ca vei primi si taria de care ai nevoie zi de zi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.11.2009, 16:01:02
alexrav4 alexrav4 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2009
Mesaje: 6
Implicit dragostea de parinti

parintii sunt primele persoane care ne iubesc,ei ne ingrijesc cand suntem neputinciosi si nestiutori.Ii respectam si ii iubim,nu ti-e usor sa uiti ca mama ta a parasit aceasta viata trecatoare.Doliul este in sufletul tau,ai puterea sa crezi ca viata merge inainte si uitarea intervine in viata noastra,asa cum trecem in timp peste bucuria nasterii de prunci sau casatoriei tot asa putem sa trecem peste pierderea cuiva drag.Asadar trebuie sa mergi inainte si sa ai grija de familia ta si de sufletul mamei tale pe care sa o pomenesti in rugaciunile tale.Referitor la doliu in imbracaminte trebuie sa mergi inainte iar amintirea mamei sa o porti in sufletul tau. Diaconul IOAN
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doliul inasandu Slujba inmormantarii 11 20.08.2023 21:48:56
Camasa-imbracaminte barbateasca? elena20 Reguli in Biserica 7 26.01.2013 22:38:26
despre imbracaminte si machiaj oana72 Generalitati 183 19.11.2012 09:59:59
Imbracaminte modesta Smila1 Generalitati 144 19.05.2011 13:36:51
Doliul elizabeta Generalitati 3 23.12.2009 17:06:54