Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.09.2009, 15:58:54
Danette's Avatar
Danette Danette is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit Icoana Maicii Domnului "Ierusalimita"

Aceasta icoana ( copia ei) o am de la mormantul Maicii Domnului din Ierusalim. Este o icoana facatoare de minuni.

Toti parintii Bisericii spun ca atunci cand se intampla o minune sa fie impartasita catre cati mai multi credinciosi.

Astfel, cu ceva timp in urma, cu lacrimi in ochi citeam Psalmi in fata acestei icoane, catre care simt mare evlavie. Ma rugam pentru cineva apropiat si nu pentru mine.

Eu imi doream la acea vreme sa ma lepad de fumat si incercam prin toate mijloacele( nicorette, tigari din plante, etc) sa renunt la acest viciu.

Dintr-o data am stiut ca de maine NU voi mai fuma. Si asa a si fost. Maica Domnului ma miluise!

Slava puterii Tale Doamne !
__________________
" Arde Doamne, Te rugam, cu lumina Ta tot raul din jurul nostru si lumineaza intunericul cu Dumnezeiasca-Ti Lumina, Iti multumim. Amin"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.09.2009, 17:47:18
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit 'Panaghia (of) Malevi'

'Panaghia (of) Malevi' este o alta Icoana facatoare de minuni (miraculoasa) din Grecia (zona Malevi, tinutul Peloponezului, in munti). Aceasta Icoana este o reprezentare a scenei Adormirii Maicii Domnului (inconjurata de Sfintii Apostoli), argintata (sau cu imbracaminte metalica argintie - dar stiam ca, de obicei, acea imbracaminte metalica argintie este din argint, sau argint aurit, sau alte metale pretioase, de ex. cea aurie este din aur s.a.m.d.) si izvoraste mir vindecator, pe care monahiile (calugaritele, maicile, surorile) de acolo il strang pe mici bucatzele din vata si il impart vizitatorilor care ajung acolo in pelerinaj, majoritatea cu grave probleme de sanatate sau de alta natura etc.

Uneori ajung acolo rudeniile sau prietenii/cunostintele etc unora dintre persoanele afectate de vreo problema f. grea si se roaga pentru pers. respective, cerand si mir sfant pt. ele. Alteori, bucatzelele de vata impregnate cu mirul acela sfant vindecator, le sunt trimise prin posta, la cerere (sunt pers. bolnave, suferinde, din diferite parti si coltzuri ale lumii, care au auzit de minunile de acolo, si trimit scrisori, solicitand bucatzele impregnate cu acel mir miraculos).

Pt. vindecare, particele mici din acele bucatzele de vata impregnate cu mir vindecator, se inghit cu apa sfintita (agheasma), sau, pur si simplu, cu apa normala, curata. Ori se ung partile bolnave, in forma de semnul crucii. Este bine sa se puna si sub perna (unele pers. au fost vindecate astfel, de depresie si boli nervoase, si de cosmaruri etc - dar aceasta procedura insotita si de posturi si rugaciuni), sau sa fie si purtate in posheta/geanta sau intr-un buzunarel la piept etc.

Tot maicile de acolo (putine la numar - este o congregatzie mica) au scos si o carte (tiparita in cateva volume - in greaca si tradusa si in engleza) in care au fost consemnate unele dintre minunile savarsite de Bunul Dumnezeu si Maica Domnului prin acea Icoana miraculoasa si prin acel mir vindecator.

Adresa/Contact (pt. pers. care ar putea, eventual, fi interesate sa scrie acolo - in engleza sau greaca): The Malevis Monastery, Aghios Petros Kynourias, tel: (0792) 31243 [codul Greciei, pt. tel mobil, mi se pare ca ar putea fi +11 sau 0011, dar poate fi cautat si gasit pe net].

Cum se ajunge: zbor cu avionul pana in Atena, apoi de la aeroport (iesire poarta 5 etc) troleu/autobuz pana la statia Kyfissas (ori Kyffisos), iar de acolo autobuz intercity pana in Tripoli, si din Tripoli, taxi pana la manastire (si inapoi - costa cam vreo 40-50 euro, depinde). [Nu uitati sa cumparati bilete de troleu/autobuz si de intercity, de fiecare data, inainte de a urca, si apoi sa le si taxati de ex. in troleu, fiindca sunt controlori etc - au case de bilete, de obicei, in statiile de pe-acolo, cam la fel ca si pe la noi]. Ofera cazare pt. o noapte (de obicei, dar depinde si de anotimp, ca iarna, de exemplu, este cam frig pe-acolo etc) - lasati si o mica donatie simbolica, acolo, pt. cazare, de ex. 20-30 euro etc (sau cat va lasa inima), dupa posibilitati.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.09.2009, 20:30:14
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bautar Vezi mesajul
Romania are 102 moaste sfinte si icoane facatoare de minuni si 16 izvoare tamaduitoare. Din acest punct de vedere ne aflam pe locul cinci in lume, intr-un top dominat de Grecia.
Stii cumva de ce Romania are una din cele mai bolnave populatii din Europa?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.09.2009, 21:00:59
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bautar Vezi mesajul
Romania are 102 moaste sfinte si icoane facatoare de minuni si 16 izvoare tamaduitoare. Din acest punct de vedere ne aflam pe locul cinci in lume, intr-un top dominat de Grecia.

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Stii cumva de ce Romania are una din cele mai bolnave populatii din Europa?

La asta pot sa-ti raspund eu: nu suntem credinciosi. Nu pot sa afirm ca suntem atei pentru ca suntem botezati. Dar nu ne purtam ca niste credinciosi. Ba chiar ne purtam ca niste atei! Ce inseamna ateu? Om fara Dumnezeu. Pai daca esti om fara Dumnezeu, cum sa-ti dea Dumnezeu sanatate? Iti da boala ca sa cugeti la moarte si sa te trezesti, sa te scuturi din pacate.
Tie topcat, sa-ti fie rusine! Iei in ras, in batjocura Sfintele Moaste. Sa-ti fie rusine!
De altfel nu ma puteam astepta la altceva de la unu' care se crede maimuta.
Sper sa te baneze admin-ul ca sa nu mai vad postarile tale fara cel mai elementar bun simt. Nu ai ce cauta pe un forum ortodox! Du-te acolo unde poti injura si blasfemia in liniste. Aici nu esti binevenit!
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.09.2009, 22:13:45
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
La asta pot sa-ti raspund eu: nu suntem credinciosi. Nu pot sa afirm ca suntem atei pentru ca suntem botezati. Dar nu ne purtam ca niste credinciosi. Ba chiar ne purtam ca niste atei! Ce inseamna ateu? Om fara Dumnezeu. Pai daca esti om fara Dumnezeu, cum sa-ti dea Dumnezeu sanatate? Iti da boala ca sa cugeti la moarte si sa te trezesti, sa te scuturi din pacate.
Tie topcat, sa-ti fie rusine! Iei in ras, in batjocura Sfintele Moaste. Sa-ti fie rusine!
De altfel nu ma puteam astepta la altceva de la unu' care se crede maimuta.
Sper sa te baneze admin-ul ca sa nu mai vad postarile tale fara cel mai elementar bun simt. Nu ai ce cauta pe un forum ortodox! Du-te acolo unde poti injura si blasfemia in liniste. Aici nu esti binevenit!
Imi pare rau, insa nu poti declara ca un izvor e tamaduitor pina nu faci dovada ca macar o mica parte din cei care beau respectiva apa se vindeca de, sa zicem, cancer. Daca nu e tamaduitor pentru romani, ca sintem pacatosi, inseamna macar ca e tamaduitor pentru straini, care am auzit ca vin in numar mare sa bea apa de la noi. Nici nu mai ai loc in hoteluri de ei!
Deci, sa fim seriosi...
De Sfintele Moaste nu am zis nimic, ar fi prea mult
Oricum, iti multumesc pentru iubirea aratata, banuiesc ca nu sint un privilegiat :)

A, poate imi raspunzi de ce danezii sint mai sanatosi ca noi
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.09.2009, 00:03:42
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Imi pare rau, insa nu poti declara ca un izvor e tamaduitor pina nu faci dovada ca macar o mica parte din cei care beau respectiva apa se vindeca de, sa zicem, cancer. Daca nu e tamaduitor pentru romani, ca sintem pacatosi, inseamna macar ca e tamaduitor pentru straini, care am auzit ca vin in numar mare sa bea apa de la noi. Nici nu mai ai loc in hoteluri de ei!
Deci, sa fim seriosi...
De Sfintele Moaste nu am zis nimic, ar fi prea mult
Oricum, iti multumesc pentru iubirea aratata, banuiesc ca nu sint un privilegiat :)

A, poate imi raspunzi de ce danezii sint mai sanatosi ca noi
Nu pot sa arat iubire celor care vorbesc urat de lucruri sfinte! Dimpotriva! Sfintii Parinti si-au dat viata pentru aceste valori pe care tu le batjocoresti! Si ne-au aratat prin exemplul lor ca trebuie sa luam pozitie in fata unor astfel de comportari blasfemiatoare cum ai tu!

Si inca un lucru: s-ar putea sa afli odata si odata ca nu omul se trage din maimuta ci maimuta din om. Omul, fara Dumnezeu, e capabil sa ajunga la stadiul de animal (si o demonstreaza zi de zi criminalii de care auzi prin ziare). Ori ateul ce este? Nu e el om fara Dumnezeu? In timp ce dintre atei se disting criminalii, dintre crestini se disting sfintii! Nici macar nu poate exista comparatie intre ateism si ortodoxism. Ba chiar exista criminali atei care, in inchisoare, au imbratisat ortodoxia si au redevenit oameni.
__________________
Doamne ajuta!

Last edited by caminaris; 16.09.2009 at 01:54:13.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.09.2009, 08:35:41
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga caminaris, sa nu uitam ca acele lucruri au fost declarate sfinte, sau tamaduitoare in cazul de fata, de oameni simpli.

Oricum, eu, in pricipal, sint impotriva ideii ca sanatatea omului si greutatile din viata sint proportionale cu pacatosenia lui. Asta si colegi de credinta ti-o pot confirma. Daca nu crezi, consulta statisticile.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.09.2009, 11:32:13
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Draga caminaris, sa nu uitam ca acele lucruri au fost declarate sfinte, sau tamaduitoare in cazul de fata, de oameni simpli.

Oricum, eu, in pricipal, sint impotriva ideii ca sanatatea omului si greutatile din viata sint proportionale cu pacatosenia lui. Asta si colegi de credinta ti-o pot confirma. Daca nu crezi, consulta statisticile.
Nu e vorba de proportionalitate ,Dumnezeu daca ne-ar da dupa pacate am fi terminati.
Dar pentru pacate primim anumite boli .In Evanghelie apostolii l-au intrebat pe Hristos pentru ce este acela orb ,pentru pacatele lui sau ale parintilor lui.
Si ar mai fi multe de spus.
Cat despre vindecari miraculoase ,nu numai cei simpli au beneficiat ,daca ai citi viata unui sfant ,de ex.sfantul Nectarie ai vedea ca si oameni cu carte s-au vindecat ,de ex.un medic s-a vindecat de cancer sau altul ,nu mai retin ce profesie avea ,era om cu facultate si pina la urma s-a calugarit la Sfantul Munte dupa ce s-a facut bine de o boala grea.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.09.2009, 11:41:14
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Draga caminaris, sa nu uitam ca acele lucruri au fost declarate sfinte, sau tamaduitoare in cazul de fata, de oameni simpli.

Oricum, eu, in pricipal, sint impotriva ideii ca sanatatea omului si greutatile din viata sint proportionale cu pacatosenia lui. Asta si colegi de credinta ti-o pot confirma. Daca nu crezi, consulta statisticile.
Sunt tratate despre cinstirea icoanelor si un sinod ecumenic dedicat acestui subiect. Nu cred ca naivitatea unor oameni a dat nastere acestui cult. Sa nu coboram discutia.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.09.2009, 11:43:20
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Nu e vorba de proportionalitate ,Dumnezeu daca ne-ar da dupa pacate am fi terminati.
Dar pentru pacate primim anumite boli .In Evanghelie apostolii l-au intrebat pe Hristos pentru ce este acela orb ,pentru pacatele lui sau ale parintilor lui.
Deci mai primim boli si pentru altceva decit pacate
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoana nicoleta34 Arta bisericeasca in general 21 09.07.2013 20:01:16
Ce icoana e? VladCat Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 28.04.2012 15:12:37
Omul - icoana a lui Dumnezeu, icoana - chip al omului îndumnezeit adam000 Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 19.11.2009 13:34:52
icoana ortodoxa? maggie Pictura si Sculptura Bisericeasca 6 18.10.2008 13:19:47