Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 19.10.2010, 17:23:09
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Nu neg posibilitatea reabilitarii si pocaintei pentru nimeni,insa mi se parea normal,ca in analiza parintelui Calistrat sa faceti referire si la trecutul controversat,si sa aratati cum dintr-un parinte neascultator s-a smerit intre timp si acum face ascultare .
  #62  
Vechi 19.10.2010, 17:38:13
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
... sa aratati cum dintr-un parinte neascultator s-a smerit intre timp si acum face ascultare .
Sa aratam, cui? Celor ca tine? Dar e problema voastra. Daca Dumnezeu a oranduit sa-si recapete locul printre duhovnici, inseamna ca stie El de ce! Dar de ce nu incercam sa vedem si cealalta latura? In viata se stie ca ceea ce astazi ni se pare intr-un fel, maine poate deveni cu totul altfel. Ce te face sa crezi ca cei care l-au acuzat, n-au realizat marea nedreptate? De ce te cramponezi de un anumit moment si ala ambiguu? Vii cu argumentele parintelui Teofil Paraianu? Am spus-o de-atunci: orbii au scuze. El a fost influentat de posibilitatile limitate de informatie la care putea ajunge. Nu putea sesiza un gest, o privire, o alta sursa de informatie care i se ascundea din precautie. Eu personal nu l-am pus la socoteala. Ba mai mult: din propria experienta stiu ca nu trebuie sa spui niciodata, "Niciodata"! Pentru ca viata isi are ironia ei. Parintele Paraianu a cazut el insusi in abatere mult mai grava decat Parintele Calistrat. Si? Trebuie sa-l caterisim pentru asta?
  #63  
Vechi 19.10.2010, 18:02:05
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Pe ambele topicuri ati dat cateva adrese unde putem vedea predicile audio sau scrise ale parintelui Calistrat.
Insa nu am vazut pana acum o postare cu un citat,cateva cuvinte ale parintelui Calistrat care poate v-au folosit!
  #64  
Vechi 19.10.2010, 18:16:22
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Pe ambele topicuri ati dat cateva adrese unde putem vedea predicile audio sau scrise ale parintelui Calistrat.
Insa nu am vazut pana acum o postare cu un citat,cateva cuvinte ale parintelui Calistrat care poate v-au folosit!
Daca ti-as spune ca esti prost, te-ai simti profund jignit. Atunci te numesc indaradnic, poate suna mai frumos.
Poftim exemplu si nu te mai da rotund cu invataturile tale!...
Asculta cu rabdare si nu iesi din biserica inainte de a se sfarsi predica parintelui, pe motiv ca stii tu mai bine sa interpretezi invataturile evanghelice.
  #65  
Vechi 19.10.2010, 20:00:52
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Desi odinioara era foarte prezent la Petru Voda, ieromonahul Calistrat Chifan, cunoscut ca parintele Calistrat de la Barnova, s-a indepartat de Parintele Justin Parvu, ajungand acum sa zica exact contrariul a ce propovaduieste Parintele Justin. Anul trecut, in plina campanie anti-cip, parintele Calistrat venea cu o interpretare proprie despre documentele cu cip, indemnand lumea sa le ia fara nicio problema. Astfel de preoti sunt deosebit de periculosi, datorita increderii pe care un numar mare de oameni o au fata de ei si prin inconstienta si razvratirea lor pot duce pe multi la pieire. Nu poate fi parintele Calistrat mai intelept si mai cu mult discernamant decat parintii Justin Parvu si Arsenie Papacioc, care au spus clar sa nu acceptam niciun document cu cip. Zilele trecute a aparut un alt articol semnat de parintele Calistrat, in care spune multe neadevaruri si in final ii ataca pe toti cei care duc lupta anti-cip. Sa ne rugam pentru luminarea mintii atat noua, cat si celor ca parintele Calistrat care nu vor sa inteleaga gravitatea acceptarii actelor cu cip.

sursa: http://apologeticum.wordpress.com/20...ntelor-cu-cip/
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
www.parintelecalistrat.com alexmatei Resurse ortodoxe on-line 1 02.03.2012 10:39:49
Oferte http://vesmintedepreot.blogspot.com/ casigabi Stiri, actualitati, anunturi 0 17.11.2009 18:02:33