Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.12.2008, 08:44:17
doareu doareu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.12.2008
Mesaje: 10
Question Duhovnic vazator cu duhul

Buna,eu cunosc un duhovnic vazator cu duhul in bacau ,cu mare har,care pe mine personal m-a ajutat foarte mult..In bucuresti cunoasteti duhovnici vazatori cu duhul?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.12.2008, 09:14:38
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doareu Vezi mesajul
Buna,eu cunosc un duhovnic vazator cu duhul in bacau ,cu mare har,care pe mine personal m-a ajutat foarte mult..In bucuresti cunoasteti duhovnici vazatori cu duhul?
da ce duhovnicu vazator cu duhu ii mai duhovnic ca ala care nu vede cu duhu:|
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.12.2008, 23:05:17
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doareu Vezi mesajul
Buna,eu cunosc un duhovnic vazator cu duhul in bacau ,cu mare har,care pe mine personal m-a ajutat foarte mult..In bucuresti cunoasteti duhovnici vazatori cu duhul?
Acest dar nu reprezinta o constanta, sunt momente cand preotii respectivi nu sunt vazatori cu duhul. Totul depinde de starea duhovniceasca, iar aceasta este schimbatoare.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.12.2008, 00:14:24
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Sa nu o luam habotniceste ca stim un preot vazator-cu-duhul! Dumnezeu ii stie, iar acestia se ASCUND!!! din SMERENIE!!! Daca isi fac publicitate, sunt batjocoriti de satana!!!

Pr.Arsenie Boca era considerat a fi "inainte-vazator" sau "vazator-cu-duhul"! Nu zic ca nu a fost, ba da, dar ce era accentuat la dansul erau CUNOSTINTELE de PSIHOLOGIE SI ANATOMIE, caci facuse si studii medicinale pe langa Teologie! Si de aici, Pr.Arsenie cunoastea TOATE reactiile fiecarui gest facut de un om dintr-o anumita pricina... Iar pe langa aceste Harisme de cunostinte, Pr.Arsenie AVEA PE DUHUL SFANT, care ii DESAVARSEA toate cunostintele si trecea de MINTEA omului!!! De aceea cunostea starea pacatoseniei fiecaruia, ba mai mult, chiar cu ce a gresit!!! Si aplica fiecaruia "Tratamentul" sufletesc, cat si cel TRUPESC, ca si medic!!! Si cine il asculta, avea CASTIG!!!

Un duhovnic inainte-vazator sta in "umbra"... numai Dumnezeu il face cunoscut, "caci lumina este pusa in sfesnic ca sa lumineze nu sa fie pusa sub obroc!" Asa ca nu ca nu cred ce spui fratia ta despre parintele tau, dar mai bine lasa-L pe Dumnezeu sa il faca cunoscut, ca stie El mai bine cand va fi timpul sa fie cunoscut, nu cand vrem noi!

Avem nevoie de duhovnici, dar mai multa nevoie de UCENICI ASCULTATORI avem nevoie, de aceea ni i-a Dumnezeu pe cei pe care ii mai vem, ca nu ii ascultam! Nu facem ce ni se spune! La ce sa mai tina Dumnezeu asemenea Duhovnici Mari daca nimeni nu ii mai asculta???

Sa fim noi cei mai Buni, apoi ne va da Dumnezeu si Duhovnici ca sa fim DESAVARSITI!!! Amin!!!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.12.2008, 08:59:26
doareu doareu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.12.2008
Mesaje: 10
Implicit

Sfintia sa nu isi face publicitate,ati auzit voi despre el?cred ca nu,este un preoț atat de bun si eu nu fac nimic fara binecuvantarea lui,in plus are grija de niste copi orfani din resursele proprii,asta nu va spune nimic?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.12.2008, 09:22:03
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Si eu cunosc preot vazator cu duhul si este un om deosebit.Nu isi face reclama,dar va dati seama ca oamenii discuta intre ei si au ajuns sa il caute din ce in ce mai multi.
Nu inteleg de ce ati sarit asa,lucrurile astea nu atat de iesite din comun,din punctul meu de vedere si aceste abilitati nu sunt detinute doar de anumiti preoti.Vorbim de persoane cu un nivel spiritual foarte inalt.Ceea ce ei vad,am putea ajunge sa vedem si noi(astfel de daruri se afla in fiecare,pentru ca fiecare suntem facuti dupa chipul si asemanarea Celui de Sus) daca ne-am deschide in totalitate sufletul.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.12.2008, 09:25:01
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Si inca ceva:de ce spuneti ca aceste persoane ar trebui sa stea in umbra?Ei au venit aici sa deschida ochii oamenilor,sa ii ghideze,nu sa taca,pentru ca atunci toate acele daruri dobandite sunt inutile!Una este sa fii smerit,umil si sa nu faci caz sau sa incerci sa obtii anumite foloase dupa urma acestor abilitati si alta este sa tii doar pentru tine lucrurile care iti sunt dezvaluite.
Oare si Isus ar fi trebuit sa taca?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.12.2008, 01:12:00
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doareu Vezi mesajul
Buna,eu cunosc un duhovnic vazator cu duhul in bacau ,cu mare har,care pe mine personal m-a ajutat foarte mult..In bucuresti cunoasteti duhovnici vazatori cu duhul?
"DOAREU", (ce bizar suna sa ne adresam uni altora cu pseudonime) eu te cred. Si ma bucur pentru tine. Mi-aduc aminte ca dupa ce am citit "Marturii din Tara Fagarasului" si "Noi marturii din Tara Fagarasului", culegeri de relatari despre Parintele Arsenie Boca, am "patit" cam acelasi lucru ca si tine: m-am trezit brusc si eram chinuit de intrebarea "Eu de ce nu am stiut nimic despre Parintele atata amar de vreme?" Mi-am dat seama atunci ca pe acest pamant binecuvantat au fost, sunt si, Doamne-ajuta, vor mai fi mari Parinti. Am vrut, ca si tine, sa aflu daca azi mai sunt si unde. Mi s-a stins foarte repede aceasta curiozitate pentru ca mi-am dat seama ca si daca as afla despre dansii (si am aflat cate ceva) tot nu mi-as permite sa ii caut pana cand nu-mi rezolv problemele cu propria mea persoana.

Pe de alta parte, stiind de dansii eu cred ca am primi foarte mult incercand sa ajungem in preajma lor sa ii ascultam sau citind eventual scrierile lor.

Asa ca, poate, (e doar un gand, nu stiu daca e bine) pastrand distanta cuvenita si lucrand temeinic cu propria noastra persoana, poate zic, ar trebui sa indraznim.

Daca e bine sa spunem si altora despre acesti mari traitori, iata ce mi s-a intamplat anul acesta: cand am mers prima data la biserica Sf. Nicolae de la Draganescu nu am gasit nici un indicator de Draganescu. Cand am intrebat am fost orientat de doua ori gresit de oameni care parea a sti foarte bine drumul. In sfarsit la a treia incercare am reusit. Dupa ce m-am intors la Bucuresti am considerat ca trebuie ca confectionez 2 indicatoare rutiere pentru ca altii sa poata ajunge mai usor acolo. M-am intors in Mihailesti (comuna din care se ramifica drumul de Draganescu), am gasit cele mai bune amplasamente pentru indicatoare, am facut masuratorile, am aflat programul Primariei pentru aprobari si in cele din urma m-am gandit sa-l intreb si pe Parintele Razvan de la Biserica din Draganescu daca are ceva impotriva initiativei mele. Si spre surprinderea mea mi-a spus ca nu-i nevoie: "Cei ce trebuie sa vina vor ajunge aici si fara indicatoare.". L-am ascultat.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.12.2008, 09:37:46
doareu doareu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.12.2008
Mesaje: 10
Implicit

Parintele Șargu IOAN din bacau,e un om foarte,bun cu un suflet cum nu am intalnit pana acum,ajuta foarte multa lume,marturisesc k nu a vrut nici macar .un leu,pot sa spun k el m-a adus langa dumnezeu dupa ratacirile mele
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.12.2008, 22:21:37
A_BC A_BC is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.12.2008
Mesaje: 1
Implicit Preot vazator cu duhul

Citat:
În prealabil postat de doareu Vezi mesajul
Parintele Șargu IOAN din bacau,e un om foarte,bun cu un suflet cum nu am intalnit pana acum,ajuta foarte multa lume,marturisesc k nu a vrut nici macar .un leu,pot sa spun k el m-a adus langa dumnezeu dupa ratacirile mele
Doareu, imi spui, te rog, cum poate fi gasit parintele Sargu din Bacau? Asta in caz ca alegerea pseudonimului nu denota egoaismul ca doar_tu sa stii ...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vazatori cu duhul Hartford Generalitati 65 21.01.2020 19:34:05
caut preot vazator cu duhul sunsray Preotul 23 19.12.2011 10:03:43
duhul lumesc Ioana-Andreea Generalitati 2 17.07.2010 02:18:20
Duhul Evanghelic iosif Despre Sfanta Scriptura 45 28.09.2007 21:25:56