Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.06.2008, 14:43:50
karinuta karinuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 1
Implicit

[b]stie cineva ce randuieli se fac la parastasul de 7 ani de la deces? ce anume se duce la cimitir, ce se da de pomana,etc.?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.06.2008, 15:44:31
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Intreaba la biserica unde vrei sa faci pomenirea --pe parinte sau pe cineva care a mai facut. De multe ori depinde de regiune.
Aici la noi in Bucovina trebuie sa aduci paine (colaci, de obicei 3 mai marisori si unul mai micut), o sticla de vin rosu, coliva daca vrei, lumanari cu prosoape pentru preot, dascali, lumanari de pus in colaci, niste bani pentru preot si dascal. Si mancare de dat de pomana (la noi -- sarmale, cozonac, coliva, niste carne, branza, oua rosii daca este inainte de Inviere si dupa Pasti, ceva de baut -- suc, rachiu). Cei mai cu dare de mana au sa faca chiar praznic la pomenirea de sapte ani, adica intinzi masa la cunoscuti, familie si cine o mai fi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.06.2008, 16:04:35
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de karinuta
[b]stie cineva ce randuieli se fac la parastasul de 7 ani de la deces? ce anume se duce la cimitir, ce se da de pomana,etc.?
La pomenirea de sapte ani, cand unii crestini obisnuiesc a face deshumarea osemintelor, trupul fiind complet descompus, se face iar un parastas, daca nu, se face un parastas. CA SI IN CAZUL CELORLALTE PARASTASE SE FACE IN BISERICA. Se aduce o coliva , o prescura si o sticla cu vin, restul dupa puterea fiecaruia de a face milostenie. Importanta este pomenirea la Sf Liturghie.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.06.2008, 17:02:39
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Io cred k importanta-i rugaciunea pt cel adormit, nu prosoapele sau nush ce colaci, important e sa faci ceva milostenie impletita cu rugaciunea, nu inteleg de ce oamenii se complica atat de mult cu tot felu de randuieli nefolositoare, mie imi place ca in Ardeal e mai simplu, duci un colac la biserica si o sticla de vin, iar dupa ce se termina slujba parastasului se imparte colacul celor prezenti
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.05.2011, 13:49:01
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ca la orice parastas: coliva, vin, o paine (sau un covrig), lumanari. Restul - ce va mai lasa inima.

Cu mentiunea ca parastasul trebuie facut in biserica si in continuarea Sfintei Liturghii - iar decedatul sa fie pomenit la Sfanta Liturghie (trebuie sa veniti dimineata la altar, cu pomelnicul de vii si morti, lumanarea si prescura). Alegeti, deci, pentru parastas, o zi in care se face si Liturghia (de preferinta, sambata, caci duminica e ziua Invierii). Fireste, la manastiri nu sunt probleme, caci acolo se face Liturghia zilnic.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.02.2012, 09:16:50
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
La pomenirea de sapte ani, cand unii crestini obisnuiesc a face deshumarea osemintelor, trupul fiind complet descompus
dar de ce se face asta? ce insemnatate are sa dezgroape oasele?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.02.2012, 09:45:17
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Alta decât una practică (eliberarea unui loc de veci, dar numai de veci nu e dacă tulburi liniștea mortului) eu nu știu.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.02.2012, 10:07:14
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Alta decât una practică (eliberarea unui loc de veci, dar numai de veci nu e dacă tulburi liniștea mortului) eu nu știu.
nu se pune scheletul la loc? se scoate definitiv?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.02.2012, 10:42:08
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Să mă ierte Dumnezeu, eu când am avut nevoie urgentă acu' 5 ani de un loc, am scos-o pe mamaia și am pus-o la un loc cu tataia într-un săculeț. Am tămâiat, i-am rugat să mă ierte și mi-am îngropat mortul.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parastas MariaSt Intrebari utilizatori 2 10.07.2011 15:30:08
Parastas de 2 ani Roxuta Rugaciuni 5 29.03.2011 16:43:45
cum se face un parastas oana Re Slujba inmormantarii 6 03.03.2011 00:07:56
Parastas FedorE Generalitati 22 15.06.2010 11:49:48
Parastas Cost Generalitati 2 13.08.2008 15:49:56