Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 05.08.2008, 21:39:24
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Citind postarile anterioare referitoare la pomelnice, vad ca ceva nu s-a amintit.

Pe langa faptul ca cei pomeniti trebuie sa fie dintre cei botezati ortodox, e bine ca numele acestora sa fie toate nume crestinesti; Vasile, Ioan, Gheorghe si NU Brian, Delan. Elvis:rolleyes: si alte nume imprumutate din serialele de tv???
Si ce te faci daca pe saracii oameni asa ii cheama? Ca asa s-au gandit parintii la acea vreme sa le puna numele...

Pai si de unde stii ca Brian nu e nume ortdox? Nu e romanesc, dar asta nu inseamna nimic. Poate e un barbat ortodox din America pe care nu avea cum sa il cheme Gheorghe sau Vasile fiindca parintii lui nu-s romani.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 05.08.2008, 22:49:25
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Citat:
În prealabil postat de C-tin
Citind postarile anterioare referitoare la pomelnice, vad ca ceva nu s-a amintit.

Pe langa faptul ca cei pomeniti trebuie sa fie dintre cei botezati ortodox, e bine ca numele acestora sa fie toate nume crestinesti; Vasile, Ioan, Gheorghe si NU Brian, Delan. Elvis:rolleyes: si alte nume imprumutate din serialele de tv???
Si ce te faci daca pe saracii oameni asa ii cheama? Ca asa s-au gandit parintii la acea vreme sa le puna numele...

Pai si de unde stii ca Brian nu e nume ortdox? Nu e romanesc, dar asta nu inseamna nimic. Poate e un barbat ortodox din America pe care nu avea cum sa il cheme Gheorghe sau Vasile fiindca parintii lui nu-s romani.
Ii pomenesti si pe ei! Ce sa-i faci daca parintii au fost indieni la capitolul traire ortodoxa...Pana de Vultur, Pana de Motor.

Nici eu n-am zis ca <trebuie> ci doar ca <ar fi bine> !!

Dece ar fi bine? Pt ca asa se vede cei care sunt crestini (de veacuri), purtand numele sfintilor din sinaxar. Daca si Brian e vreun sfant crestin in sinaxarul american ortodox, foarte bine! E nume sfant! Deci, nume de sfinti se cade sa li se puna copiilor la botez caci acestea au fost sfintite de acei vrednici oameni numiti SFINTI si alta rezonanta transcendentala au aceste nume, decat numele obisnuite,"nesfintite".
Reply With Quote
  #33  
Vechi 05.08.2008, 23:57:20
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Au fost atat de multi mucenici din toate timpurile si din toate neamurile ca nu cred ca exista nume "nesfintite."

Ideea e ca pe pomelnic nu trebuie sa fie trecute numele de alint precum Ghita in loc de Gheorghe sau George, Nutzica in loc de Elena, Maricica in loc de Maria, Mitica in loc de Dumitru, sau Ionica in loc de Ioan. Astea sunt intr-adevar ridicole.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 13.09.2008, 16:52:03
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de mirelat
putem face parastase si pentru rudele catolice?
stie careva?
Parintele meu duhovnic spunea intr-un mic cuvant de invatatura la sfarsitul Sfantului Maslu ca nu avem voie sa-i trecem pe cei de alte credinte.Asa e randuiala Bisericii ,asa au spus Sfintii Parinti.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 13.09.2008, 16:53:57
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de mirelat
putem face parastase si pentru rudele catolice?
stie careva?
Parintele meu duhovnic spunea intr-un mic cuvant de invatatura la sfarsitul Sfantului Maslu ca nu avem voie sa-i trecem pe cei de alte credinte.Asa e randuiala Bisericii ,asa au spus Sfintii Parinti.
iertare nu citisem bine intrebarea...la inceput citisem cateva postari despre pomelnice si m-am incurcat...eu ma refeream la pomelnice....
Reply With Quote
  #36  
Vechi 13.09.2008, 19:02:09
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pai raspunsul tau, Nicoleta, ar merge si pentru parastase, ca doar si acolo dam pomelnic dupa care pomeneste preotul pe cei adormiti.

dar in cazul de fata e vorba de catolici, care nu sunt de alta credinta ci tot crestini sunt, cei mai apropiati de noi ortodocsii.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 30.09.2008, 20:31:57
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de costel
Nu judec daca cel care da prescura, avea posibilitatea sa daruiasca si vin.
nu e vorba de posibilitati, e vorba ca nu se obisnuieste sa se dea vin la altar odata cu prescura, din cate stiu eu.

se da vin la pomana, la parastas, dar vinul pentru celebrarea Sf. Liturghii este un vin special, curat, nu orice vin pe care-l cumpar de la magazinul din colt.

La biserica de care apartin eu, preotul a interzis sa mai ducem vin la Sf Liturghie pe motiv ca fiecare duce alt sortiment, si se face in potir o invalmasala de 100 de feluri de vin , e de ajuns spunea preotul, sa aducem prescura , vinul ii cumpara el tocmai pt ca trebuie sa fie vin curat din struguri asa cu,m s-a zis, nu vin de comert amestecat cu fel si fel de solutii, conservanti, e-uri sau mai stiu eu ce
Reply With Quote
  #38  
Vechi 16.11.2008, 22:03:43
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

de la man SF.SAVA dein pustiul Iudeii ,calugarul ZOSIMA ,romn ,ne spunea ca e f.f.bine sa-i pomenim mai ales pe cei care NU ARE CINE SA-I POMENEASCA ,aceste fiind un act de mare binefacere pt sufletul aceluia ,dar si pt al nostru ,adica al celor care fac acest gest de milostenie duhovniceasca.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 17.11.2008, 04:18:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
de la man SF.SAVA dein pustiul Iudeii ,calugarul ZOSIMA ,romn ,ne spunea ca e f.f.bine sa-i pomenim mai ales pe cei care NU ARE CINE SA-I POMENEASCA ,aceste fiind un act de mare binefacere pt sufletul aceluia ,dar si pt al nostru ,adica al celor care fac acest gest de milostenie duhovniceasca.
Asa este Sofia ! Iti dai seama ce bucurie pentru acel suflet uitat. Oare la Judecata vor fi inviati doar o parte ? Nu cu siguranta nu.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 05.01.2009, 11:26:47
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mare folos avem daca suntem pomeniti la Liturghie. Daca e cineva cu o problema deosebita sa il rugam pe parintele slujitor sa il pomeneasca la Sfanta Proscomidie. Cel ce este pomenet acolo se va uni cu Hristos in Potir in timpul Epliclezei. Va dati seama? Mirindele ce sunt scoase pentru cei ce au fost pomeniti se pun in Sfantul Potir. De aceea e bine daca avem un necaz mai mare sau o nevoie sa rugam sa pomeneasca la Proscomidie fratilor.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomelnicul de la Sfanta Liturghie zinaida Sectiune dedicata profesorilor de religie 142 25.09.2014 00:09:24
Ati putea sa ma scrieti si pe mine in pomelnicul de la Sf Maslu? andrutza151 Umanitare 2 13.03.2011 18:47:38
Va rog frumos pe pomelnicul dvs de duminica -puneti la adormiti pe roaba viorica alinutza109 Umanitare 2 06.03.2010 01:53:05
Pomelnicul, in mai multe biserici simultan! clementia Generalitati 5 01.11.2009 09:08:48