Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.08.2009, 13:21:59
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Exista slujbe in care se citesc rugaciuni, acatiste pt. Sf. Fecioara?

Citesc zilele acestea rugaciunile catre Sf. Fecioara (acatiste, paraclsie, Braul) si ma uit ca structura lor presupune de fapt citirea lor in biserica, in cadrul unei slijbe, cu preot si strana.
Mai ales paraclisele au o structura deosebita si chiar si continutul mi se putin neobisnuit.
Stiu ca vinerea la vecernie de ex. se citeste acatistul Sf. Maria si cand cade vreun sfant se citeste acatistul lui.
Dar exista si alte slujbe speciale in care se citesc paraclise, acatiste etc. pt. Sf. Maria?
Sau poate numai in manastiri?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.08.2009, 14:37:08
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Acatistele si Paraclisele sunt slujbe in sine, inchinate sfintilor. Aceste slujbe au binecuvantare de inceput, au otpust (incheiere), ce sunt rostite de preot etc. Ele se savarsesc atat manastiri cat si in bisericile parohiale, in functie de programul liturgic stabilit.

Mai sunt situatii, mai ales la hramuri, cand acatistul sfantului este citit in cadrul Vecerniei, ceea ce constituie o abatere de la randuiala de tipic. In aceste cazuri indicat este sa fie citit inaintea Vecerniei sau dupa.

In unele manastiri, tot la hramuri, cand seara se face Priveghere (Vecernia+Utrenia), a doua zi, Acatistul este citit inainte de inceperea Sfintei Liturghii.

Savarsirea acestor slujbe in biserici constituie "regula", pe cand asimilarea lor, in cadrul rugaciunii particulare a fiecaruia dintre noi, reprezinta "exceptia".

Last edited by Marius22; 21.08.2009 at 14:39:11.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.08.2009, 14:42:34
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Acatistele si Paraclisele sunt slujbe in sine, inchinate sfintilor. Aceste slujbe au binecuvantare de inceput, au otpust (incheiere), ce sunt rostite de preot etc. Ele se savarsesc atat manastiri cat si in bisericile parohiale, in functie de programul liturgic stabilit.

Mai sunt situatii, mai ales la hramuri, cand acatistul sfantului este citit in cadrul Vecerniei, ceea ce constituie o abatere de la randuiala de tipic. In aceste cazuri indicat este sa fie citit inaintea Vecerniei sau dupa.

In unele manastiri, tot la hramuri, cand seara se face Priveghere (Vecernia+Utrenia), a doua zi, Acatistul este citit inainte de inceperea Sfintei Liturghii.

Savarsirea acestor slujbe in biserici constituie "regula", pe cand asimilarea lor, in cadrul rugaciunii particulare a fiecaruia dintre noi, reprezinta "exceptia".
La Biserica unde ma duceam in tara, Acatistul Sfantului din ziua urmatoare se citea la Vecernie...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.08.2009, 14:51:03
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Da, de acatiste stiu si eu.
Dar paraclisele si Braul Maicii Domnului nu le-am auzit in biserica niciodata.
Braul poate fi,a sa cum este alcatuit, ceva numai pentru uzul individual sa spunem.
Dar paraclisele sunt speciale pentru citit in biserica, cu preot.
Si totusi nu le-am auzit. De aceea intreb.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.08.2009, 15:03:06
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit

La noi Paraclisul, s-a facut in fiecare seara, in Postul Sf.Marii.
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.08.2009, 15:15:13
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Multumesc melb26! Deci in unele biserici se face.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.11.2009, 18:44:18
pr.vasilealexa pr.vasilealexa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Locație: BN
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Da, de acatiste stiu si eu.
Dar paraclisele si Braul Maicii Domnului nu le-am auzit in biserica niciodata.
Braul poate fi,a sa cum este alcatuit, ceva numai pentru uzul individual sa spunem.
Dar paraclisele sunt speciale pentru citit in biserica, cu preot.
Si totusi nu le-am auzit. De aceea intreb.

Brâul Maicii Domnului nu-l vei auzi citindu-se in biserica, in schimb Paraclisul Maicii Domnului se săvârșește in perioada 1 - 14 august , ( Postul Adormirii Maicii Domnului) in general spre seara, în toate bisericile ortodoxe. Se poate citi oricând , de catre fiecare credincios ,insa din randuiala mentionata in carte nu citesti ceea ce scrie ca citește ( sau zice) preotul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.11.2009, 18:59:33
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Citesc zilele acestea rugaciunile catre Sf. Fecioara (acatiste, paraclsie, Braul) si ma uit ca structura lor presupune de fapt citirea lor in biserica, in cadrul unei slijbe, cu preot si strana.
Mai ales paraclisele au o structura deosebita si chiar si continutul mi se putin neobisnuit.
Stiu ca vinerea la vecernie de ex. se citeste acatistul Sf. Maria si cand cade vreun sfant se citeste acatistul lui.
Dar exista si alte slujbe speciale in care se citesc paraclise, acatiste etc. pt. Sf. Maria?
Sau poate numai in manastiri?
În seara care precede o sărbătoare închinată Maicii Domnului se citește Acatisutul (Nașterea M.D.,Adormirea,M.D,Intrarea în bisericâ a M.D,Acoperâmăntul M.D,Brâul M.D,Buna Vestire) la privegherea în bisericile de mir care au unul din hramurile acestea.
În multe biserici duminica după-amiază la vicernie se face Paraclisul Maicii Domnului care este grabnic folositor în necazuri și încercări.
Acatistele și parclisele (primul și al doilea) se pot citi de către orice creștin în biserică sau acasă.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ACATISTE (rugaciuni) Iubirea Rugaciuni 71 04.11.2011 01:40:43
Acatiste la Manastiri, pentru cei care nu se afla in tara Iulia11 Generalitati 7 01.11.2010 13:48:47
Nu am un DUHOVNIC,nu stiu ce rugaciuni sa citesc. anisoara Tinuta in Biserica 12 23.09.2010 22:27:17
Rugaciuni pe care nu le inteleg Florin-Ionut Rugaciuni 16 29.07.2010 20:27:10
Rugaciunile pt. Sf. Fecioara - care si cand si ce inseamna fiecare sophia Rugaciuni 6 11.08.2009 22:50:37